Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Strādāsim, līdz premjers skaļi atzīs, ka šīs valsts prioritāte ir tās iedzīvotāji

Aleksandrs Poika, Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības jurists
02.01.2012.
Komentāri (37)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizgājis ir 2011. gads, un, sagaidot 2012.gadu, varam atskatīties uz padarīto un vēl darāmo. 2011.gadā neesam sēdējuši rokas klēpī salikuši, ir diezgan daudz izdarīts, bet vēl vairāk ir jāturpina darīt šajā gadā.

2011. gads iesākās ar sāpīgu notikumu, - pildot dienesta pienākumus, dzīvību zaudēja mūsu biedrs Andris Znotiņš. Šis sāpīgais notikums vedināja uz nopietnām pārdomām par šīs traģēdijas cēloņiem un sekām, par cilvēka dzīvības un darba vērtību. Mūsu biedra darbs tika novērtēts ar aptuveni 300 latiem mēnesī, un dzīvība tika novērtēta ar 50 tūkstošiem latu.

Viss it kā ir likumīgi, un, kas ir likumīgi, tam vajadzētu būt arī taisnīgi, bet jau 2010.gada nogalē vērsām ministriju un Saeimas uzmanību uz nesamērību valsts amatpersonu atalgojuma sistēmā.

Iepazīstoties ar VID datu bāzē atrodamajām deklarācijām, piemēram, zvērināts tiesu izpildītājs Jānis Stepanovs 2009. gadā ienākumos no saimnieciskās darbības un komercdarbības nopelnījis 510 tūkstošus latu, 2010.gadā viņš saņēmis jau 735 tūkstošus latu. Tiesu izpildītāju atlīdzība tiek aprēķināta atbilstoši 28.12.2004. MK noteikumi Nr.1075 „Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”.

Ieteicām pārskatīt šos noteikumus atbilstoši ekonomiskajai situācijai valstī. Piedāvājām daļu no tiesu izpildītāju labā iekasētajiem piedziņas izdevumiem novirzīt valsts budžetā. Kā arī, ņemot vērā, ka Tiesu izpildītāju likuma 5.pants nosaka, ka amata darbībā zvērināti tiesu izpildītāji ir pielīdzināti valsts amatpersonām, piedāvājam arī zvērinātus tiesu izpildītājus iekļaut valsts un pašvaldības institūciju amatpersonu vienotajā atalgojuma sistēmā.

Policijas darbiniekiem, kas pildot savus dienesta pienākumus riskē ar savu dzīvību, kopš 2009.gada ir pat par 50% samazināts atalgojums, bet zvērinātu tiesu izpildītāju (amata darbībā pielīdzināti valsts amatpersonai) ienākumi kopš 2009.gada ir ievērojami pieauguši.

No Finanšu ministrijas saņēmām cinisku atbildi, ka viss ir likumīgi, ka zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzība netiek finansēta no valsts budžeta, līdz ar to pašlaik Ministru kabinets nav lēmis par zvērinātu tiesu izpildītāju iekļaušanu Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Saskaņā ar Tiesu izpildītāju likuma 80.pantu Zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības takses pēc Tieslietu ministrijas priekšlikuma, kas saskaņots ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi, nosaka Ministru kabinets.

Savukārt Saeima mūs informēja, ka atbildi sniegs Juridiskā komisija, ko tā arī līdz šim neesam saņēmuši.

Ņemot vērā, ka savu iesniegumu adresējām visām Saeimas frakcijām, tad īpašas uzmanības vērta ir politisko partiju apvienības Vienotība Saeimas frakcijas 2011.gada 20.janvāra ciniskā atbilde uz mūsu iesniegumu par policijas darbinieku pēdējos gados par 50% samazinātajām algām un zvērinātu tiesu izpildītāju darbību.

Šo vēstuli ir parakstījis politisko partiju apvienības Vienotība Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis: „LR Saeimā 2010. gadā pieņēma jaunu Maksātnespējas likumu, kas būtiski uzlaboja to kredītņēmēju situāciju, kuriem ir iestājušās problēmas ar savu saistību izpildi, taču jebkuram cilvēkam vajadzētu rūpīgi iepazīties ar tām saistībām, kuras viņš uzņemas un kritiski izvērtēt savas iespējas. Ja jums ir vēl kādi ierosinājumi par izmaiņām normatīvajos aktos Politisko partiju apvienības Vienotība Saeimas frakcijas deputāti labprāt ar tiem iepazīsies.”

Šo atbildi vērtējam kā „spļāvienu tieši sejā” katram policistam un citu profesiju pārstāvjiem, kuriem kopš 2009. gada piespiedu kārtā tika samazinātas algas, lai glābtu finanšu sistēmu. Nevaicājot piekrišanu, policistu algas tika samazinātas pat par 50%, tādā veidā policisti faktiski tika padarīti par trūcīgiem un nespējīgiem pilnībā izpildīt savas saistības, bet tiesu izpildītāju ieņēmumi tajā pat laikā būtiski pieauga.

2009. gadā aicinājām valdību algu samazinājumu uzskatīt par aizņēmumu, kas, beidzoties krīzei, ir jāatdod, bet valdība mūs nevēlējās uzklausīt, bez ierunām atņemot plānotos ienākumus un padarot par nabagiem, lai glābtu valdības prioritāti- finanšu sistēmu. Šobrīd premjers ir publiski paziņojis, ka finanšu sistēmu esam izglābuši, bet Dzintars Zaķis pateicības vietā mums ir atļāvies uzrakstīt, ka jebkuram cilvēkam vajadzētu rūpīgi iepazīties ar tām saistībām, kuras viņš uzņemas, un kritiski izvērtēt savas iespējas, kā izeju piedāvājot maksātnespēju.

Līdzšinējais dialogs ar Saeimas Juridisko komisiju un Tieslietu ministrijas pārstāvjiem liecina, ka piedzinēju (parasti banku) intereses tiek vērtētas augstāk par bērnu tiesībām uz iztikas līdzekļiem. Respektīvi, jebkurš līgums tiek vērtēts augstāk par vecāku pienākumu, kas tam ir uzlikts ar likumu.

Esam izpētījuši arī citu ES valstu pieredzi, piemēram, Anglijā un Velsā attiecībā uz rīkojumiem par naudas līdzekļu arestu tiesa ņems vērā, cik daudz līdzekļu atbildētājam ir nepieciešams pārtikai, nomas maksai vai ķīlu zīmei un ikdienai, kā arī lai regulāri apmaksātu rēķinus, piemēram, par elektrību. To dēvē par “aizsargātu ienākumu līmeni”. Rīkojums par naudas līdzekļu arestu tiks izdots, ja atbildētājs nopelna vairāk par aizsargātu ienākumu līmeni. Arī Zviedrijā var apķīlāt tikai darba algas daļu, proti, to, kas paliek pāri no tā, kas vajadzīgs parādniekam sevis un ģimenes uzturēšanai. Līdzīga prakse ir arī pārējās ES valstīs.

Valsts tiešais uzdevums ir savu pilsoņu, to interešu aizstāvība (cilvēktiesības, bērnu tiesības, patērētāju tiesības). Darbinieki, kuriem netiek atstāti iztikas līdzekļi, nav motivēti pilnvērtīgi strādāt, nav ieinteresēti strādāt legāli un maksāt nodokļus, kuru jau tagad ir par maz, lai uzturētu skolas, slimnīcas, nodrošinātu sociālos pabalstus, mieru un drošību valstī. Daudzi ir spiesti kļūt par vajājamiem bēgļiem savā valstī, vai izbraukt no tās.

2012. gadā turpināsim jau iesāktos darbus un neapstāsimies, kamēr nebūsim panākuši, lai mainītos šīs Saeimas un valdības prioritātes un nākošajā uzrunā tautai premjers skaļi atzīs, ka šīs valsts prioritāte ir tās iedzīvotāji.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

21

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

FotoPēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav māsu, kuras varētu dot ķīmijterapiju, te Daugavpilī aptrūkušies anesteziologi, un apstājusies plānveida palīdzība, joprojām nesarūk rindas valsts apmaksātiem izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām, un problēmu virkne šķiet nebeidzama.
Lasīt visu...

21

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

FotoRīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai” frakcijas priekšsēdētājs Viesturs Zeps. Nedēļas beigās pēkšņi sarosījās vairāki Rīgas domē strādājošie politiķi.
Lasīt visu...

21

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

FotoPēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri ar stekiem sit un brutāli aiztur vienkāršus, miermīlīgus iedzīvotājus, kuri devušies uz kādu no publiskajām demonstrācijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...