Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad nopublicēju “Xā” šo RD Finanšu un administrācijas lietu komitejā notikušo deputātu balsojumu par Maskavas ielas pārdēvēšanu, Progresīvos atbalstoša persona man publiski pārmeta, ka es melojot un izplatot dezinformāciju.

Kā informācija ar deputātu balsojumu varētu būt dezinformācija vai meli, ja tā atbilst patiesībai? Tur taču visiem skaidri redzams, kurš un kā balso vai balsošanā nepiedalās.

Varbūt stāsts ir par kaut ko citu. Varbūt, ka vienkārši nepatīk kā dzīvē izskatās balsošanas tabula. Jo cilvēki nespēj nostāties tajā pusē, kas atbalsta Maskavas un citu ielu pārdēvēšanu. Varbūt, ka patiesais pamats tam ir elektorāta pārklāšanās ar Saskaņu un vēlme šo elektorāta daļu paturēt sev.

Progresīvos atbalstošie cilvēki apgalvo, ka partija negribot atbalstīt, ka tieši Latgales ielas vārdā sauc Maskavas ielu, un tam ir iemesls, ka jau viena Latgales iela esot. Ļoti interesants pamatojums… jo sēdes laikā, kad pieņēma lēmumu, šāds arguments gan neizskanēja no opozīcijā esošo kolēģu puses.

Kolēģi sēdes laikā galvenokārt runāja par procedūru, ka jautājumu it kā skatot nepareizā komiteja, kaut arī šie jautājumi ir vistiešāk saistīti ar finansēm un administratīvajiem jautājumiem. Ja jau tik vien tā bēda, kāpēc gan atturējās, lemjot jautājumu pēc būtības?

Vēl interesantāku šo viņu pamatojumu neatbalstīt nosaukumu maiņu padara fakts, ka šie kolēģi balsoja atturoties arī pie pilnīgi visu citu ielu nosaukumu maiņas, kam nav nekādas saistības nedz ar Maskavas ielas, nedz ar Latgales ielu nosaukumiem. Šobrīd izskatās, ka mēģina pieķerties pie jeb kādiem salmiņiem, lai nebalsotu par ielu nosaukumu maiņu.

Tas, ka Progresīvie negribēs balsot nedz par Maskavas ielas, nedz citu ielu pārdēvēšanu mums bijis pilnīgi skaidrs jau no pirmās dienas, kad tieši šīs ieceres apspriedām. Bija skaidrs, ka tiks meklēti visdažādākie argumenti, lai skaidrotu, kāpēc nebalsot vai nepiedalīties balsojumos.

Atgādinu, ka balsojums “pret” vai “atturas” nozīmē to pašu, jo, lai koleģiālā institūcijā tiktu pieņemti lēmumi, “par” balsīm ir jābūt vairāk nekā “pret” un “atturas” balsu summai. Līdz ar ko varam secināt, ka ielu nosaukumu maiņai neatbalstošās pozīcijās balsojuši gan Latvijas Krievu savienības, gan Saskaņas, gan Progresīvo deputāti.

Tagad par pašu izvēli pārsaukt Maskavas ielu par Latgales un Lastādijas ielām un esošo Latgales ielu par Jāņa Klīdzēja ielu.

Tas, ka mums Rīgā ir Maskavas iela, ir vistiešākās okupācijas sekas. Pirmās neatkarības laikā tagadējo Maskavas ielu nosauca par Latgales ielu, taču pēc dažiem gadiem notika Latvijas okupācija, un 1940.gadā šī iela zaudēja Latgales ielas nosaukumu, jo to pārsauca par Maskavas ielu. Lai sasniegtu taisnīguma augšāmcelšanos un tiktu atjaunota vēsturiskā Latgales iela, ir jāpieņem sarežģītāks lēmums nekā citi.

Maskavas ielu ir plānots pārdēvēt pamatā par Latgales ielu, kas ir vēsturiskais kādreizējais šīs ielas nosaukums.

Taču, tā kā Rīgā jau ir neliela iela, kas nosaukta par Latgales ielu, tad arī šai ielai ir nepieciešams jauns atbilstošs un ar Latgali saistīts nosaukums, tādēļ esošo Latgales ielu plānots pārsaukt par Jāņa Klīdzēja ielu. Jānis Klīdzējs bija latviešu rakstnieks un dzejnieks no Latgales, pēc viņa romāna "Cilvēka bērns" motīviem uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma.

Savukārt nelielo Maskavas ielas sākumposmu no 13.janvāra ielas līdz Salu tiltam (Lāčplēša ielai) plānots pārdēvēt par Lastādijas ielu. Tas pamatā tiek darīts iedzīvotāju drošības dēļ, lai operatīvajiem dienestiem nebūtu kļūdaini izsaukumi uz iepriekšējām adresēm. Kādu laiku, kamēr cilvēki pieradīs pie jaunajiem nosaukumiem, viņi operatīvo dienestu izsaukumos var aiz pieraduma nosaukt arī veco ielu nosaukumus ārkārtas situācijās.

Respektīvi, tās adreses (ēku numuri), kas ir esošajā Latgales ielā, nepārklāsies ar adresēm (numuriem) jaunajā Latgales ielā, jo tajā posmā būs Lastādijas iela. Lastādija ir senais nosaukums Maskavas forštates apkaimes daļai starp Vecrīgu un Salu tiltu (Lāčplēša ielu). Šo piedāvājumu atbalsta arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, lai nenotiktu izsaukumu sajaukšana, tāpat tas izslēgtu jucekli ar pasta piegādēm.

Esam saņēmuši vēstules par atbalstu Maskavas ielas pārdēvēšanai vēsturiskajā Latgales ielas nosaukumā no Latgales kongresa, Latgaliešu kultūras biedrības, Latgaliešu kultūras kustības “Volūda”, biedrības “Latgolys Saeima”, Publiskās atmiņas centra, LR Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas, zinātņu doktoriem, vēsturniekiem, Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrības, Rumbulas attīstības biedrības, Rīgas iedzīvotājiem u.c.

Šeit nav stāsts par voluntāri izvēlētiem nosaukumiem, te ir bijis pamatīgs darbs ilgāk nekā gada garumā ar vēsturniekiem, speciālistiem, organizācijām un valsts institūcijām, kam šie lēmumi jāsaskaņo, lai mēs nonāktu pie rezultāta.

Jā, jebkuras ielu maiņas rada īslaicīgas neērtības un jucekli, no tā neizbēgsim, bet šeit ir jautājums, kurā pusē mēs esam un kādiem simboliem ļaujam būt mūsu Rīgas pilsētvidē.

Aicinu visus domes valstiski domājošos kolēģus atbalstīt piedāvātās ielu nosaukumu maiņas, neatkarīgi no būšanas pozīcijā vai opozīcijā, nenodarboties ar savstarpējo apkarošanu, tam mums būs citas reizes, bet šoreiz būt vienotiem par Rīgu un Latviju!

Novērtē šo rakstu:

71
28

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...