Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Satversmes preambula kā vīģes lapa varas nespējai

Ivars Zariņš, 11. Saeimas deputāts
03.04.2014.
Komentāri (15)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir vārdi, skaisti solījumi un ir darbi. Kāda ir bijusi vārdu un solījumu patiesā jēga, to parāda reālā rīcība, nevis tas, kas ir ticis skaisti rakstīts un solīts. Ļoti bieži, sevišķi politikā ar vārdiem tiek solīts viens, bet ar reālo rīcību tiek īstenots pavisam kas cits. Ne velti ir teiciens – ar cēliem nodomiem ir bruģēts ceļš uz elli...

Cik liela jēga būs tām deklarācijām un vērtībām, kuras tagad tiek piedāvāts steidzami iekļaut Satversmē, ja tam neseko reāla rīcība, kas to piepildītu?

Tikpat labi mēs varam ierakstīt mūsu valsts pamatlikumā, ka visiem ir jābūt laimīgiem, jādzīvo labklājībā un saticībā. Kas no tā mainīsies? Vai tāpēc visi kļūs laimīgi un mūsu valstī iestāsies saticība un labklājība?

Mēs varam ierakstīt, ka latviešu tautai būs būt mūžīgi mūžos – bet vai tādējādi ar šiem vārdiem tas tiks nodrošināts? Ja reālā rīcība un centieni būs vērsti uz to, lai latviešu tautu izšķīdinātu un samaltu globalizācijas izaicinājumu dzirnavās, kā tas diemžēl tiek darīts joprojām, tā vietā, lai rūpētos par to, lai šeit dzimtu un augtu radoši un uzņēmīgi cilvēki, kuri skaidri apzinās savu piederību šai valstij, un ar savu rīcību vēlas un ir gatavi to apliecināt – rūpējoties un, ja būs vajadzīgs, arī aizstāvot to.

Tā vietā šie veicamie darbi – skaidra valsts nākotnes vīzija, tai atbilstoši centieni un ieguldījumi cilvēkkapitālā, zinātnē, infrastruktūrā – tajā, kas veido pamatu ilgtspējīgai attīstībai un stabilitātei, tiek aizstāti ar rūpēm par finanšu spekulantiem vajadzīgo valsts fiskālo skaistumu un skaistām deklaratīvām frāzēm.

Šie Satversmes grozījumi tiek izmantoti kā „vīģes lapa”, ar kuru vara cenšās piesegt savu nespēju parūpēties par savu tautu ar reāliem darbiem, nespēju vadīt šo valsti tā, lai tautas labklājība un vērtības, kuras nu tiek piesauktas un skaistās deklarācijās tērptas, tiktu reāli īstenotas.

Ja kādam par to ir šaubas, lai pamēģina atbildēt – kādēļ šādi Satversmes grozījumi, kas ir tik svarīgi un nozīmīgi visai sabiedrībai, tiek virzīti tieši šādā veidā – sasteigti, šaurā lokā sagatavoti, bez to plašākas apspriešanas ar sabiedrību?

Sanāk paradoksāli – šie Satversmes grozījumi tiek pasniegti kā sabiedrībai ļoti nozīmīgi, kā rūpes par tās interesēm, bet ar pašu sabiedrību tie apspriesti netiek!

Izskaidrojums ir vienkāršs - tuvojas vēlēšanas, laiks kad politiķiem nāksies atbildēt tautas priekšā par to, kas ir sastrādāts, un par to, kas nav ticis izdarīts, tāpēc ir jāatrod, ar ko varētu novērst sabiedrības uzmanību no tā visa. Vienkāršākais veids, kā to izdarīt jau pēc ierastas, atstrādātas shēmas, ir valsts politiskajā dienas kārtībā priekšplānā pēkšņi izvirzīt kādu citu jautājumu - tādu, kurš sit pa sabiedrības sakairinātajiem nervu galiem, tādejādi liekot uz to rezonēt un polarizēties.

Un lieta darīta – tālāk viss notiek jau pēc pieredzētas un zināmas procedūras: sabiedrības polarizēšanās nodrošina tālāku rezonansi, tas savukārt tālāku polarizēšanos, tādejādi viss pārējais notiekošais pamazām iegūst otršķirīgu raksturu - iepriekš sastrādātās nejēdzības un neizdarības pazūd no sabiedrības uzmanības, primāri ir pozicionēties tikai šajā jautājumā.

Un, tiklīdz ir notikusi sabiedrības uzmanības sašaurināšanās (kā tas pašlaik tiek darīts ar Satversmes preambulu), tā ērti īstenojams kļūst nākošais polittehnoloģijas solis – „skaldi un valdi”, pozicionējot visus „pareizajos” un „sliktajos” pēc šīs vienas pazīmes. Protams, ka „sliktie” ir jāuzvar, un tas ir svēts „pareizo” uzdevums, kam tie arī pašaizliedzīgi sevi veltīs, protams, sabiedrības interesēs. Un ap to tad arī sāks griezties visa politiskā dienas kārtība.

Savukārt Parex, Hipotēku un zemes banka, AirBaltic, Krājbanka, Liepājas metalurgs, elektrības tirgus liberalizācija, sagrauta zinātne un ceļi, līdz kliņķim nolaista veselības aizsardzības un izglītības sistēma, utt. - tas vairs nav svarīgi, tas viss tā var palikt un turpināties, svarīgi vien ir uzvarēt „svētajā karā”.

Visiem, kas ir gatavi uzķerties uz šo politiķu izmesto makšķeri, vispirms ir vērts aizdomāties – ko dos šī „uzvara”, kādas īsti būs tās sekas?

Tā kā Satversmes grozījumi tiek virzīti bez pienācīgas sabiedrības iesaistes un atbalsta, tad liela sabiedrības daļa tos uztver ar bažām. Un to, protams, prasmīgi savās interesēs izmantos radikalizētāji, sevišķi pirmsvēlēšanu periodā. Tas savukārt nozīmē, ka patiesībā mēs no šī procesa iegūsim tieši pretējo deklarētajam – vēl sašķeltāku, vēl polarizētāku sabiedrību un nestabilāku valsti. No kā rezultātā vislielākajos zaudētājos paliks tieši latviešu tauta, kurai šī zeme ir vienīgā iespēja, kur īstenot savu identitāti. Un to nemaz nav tik grūti saprast.

Ja tik tiešām šo grozījumu virzītājiem rūp tās vērtības, ko tie piesauc, tad kādēļ tik uzstājīgi tiek uzspiests scenārijs, kura rezultātā tieši tās var tikt apdraudētas? Kādēļ šos Satversmes grozījumus nevar veidot, iesaistot šajā procesā sabiedrību, vispirms iegūstot plašu tās atbalstu un sapratni, un tikai tad virzīt šādus grozījumus apstiprināšanai? Līdzīgi kā to ir īstenojusi, piemēram, Islande.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Atraktīvās politikas hronika: 7.februāris

Foto7.februārī Latvijā eksplodēja kolosāli atraktīvs notikumus. Noteikti vispievilcīgākais notikums latviešu tautas laimīgi aizvadītajā debilitātes laikmetā kopš 2018.gada 6.oktobra. Kolosāli atraktīvo notikumu drīkst uzskatīt par vietējā mēroga “9/11”. Arī 7. februārī sabruka dvīņu torņi. Sabruka leksiskie dvīņu torņi “Nācijas tēvs”/”Nācijas tumsonis” un to vietā tajā pašā dienā nācās nekavējoties uzbūvēt jaunu leksisko torni “Nācijas debilais tēvs” (NDT).
Lasīt visu...

21

Klimata modeļu realitāte - vai ticēsim skolu nebeigušam skuķim?

FotoGlobālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.
Lasīt visu...

10

Blēžu un zagļu valsts

FotoRaksts „Kā zvejas privātfirmu – nodokļu “optimizētāju” - uz nodokļu maksātāju rēķina glāba Latvijas valsts ierēdniecība” ir smuks piemērs, lai saprastu, ka valsts ir saaugusi ar blēžiem, jeb, ja nu ir saaugusi, tad pareizi ir teikt – Blēžu valsts.
Lasīt visu...

21

„Anquis in herba” jeb Čūska zālē

FotoLaikā, kad visa pasaule, vairums valstu gatavojas pasargāt savus iedzīvotājus no iespējamas koronavīrusa izplatīšanās, Latvijas publiskā telpa un ļaužu prāti ir nodarbināti ar daudz svarīgākām lietām – kādas latviešu sievietes nedienām Dienvidāfrikā un Dānijā. Viņa atrodas Dānijas cietumā un gaida izdošanu uz DĀR, kur (pēc mediju sniegtās informācijas) veikusi VAIRĀKUS noziegumus, no kuriem visskaļākais ir bērna nolaupīšana, ko starptautiski apzīmē ar vārdu “kidnapping”. Jau sen citus viņas noziegumus neviens nepiemin. Ne medijos pieminēto dokumentu viltošanu, ne “citus” likumpārkāpumus. Ir palicis tikai “nu kā var māte nozagt SAVU bērnu?!
Lasīt visu...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

21

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

FotoInteresanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA? Vai JKP Eglītis ar Feldmanu? Varbūt visi kopā?
Lasīt visu...

21

Leksiskās debilitātes praktiķi

FotoLatvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa. Tā izveido speciālu žūriju. Tai uztic akceptēt aizvadītā gada leksiski neveiksmīgākos risinājumus.
Lasīt visu...

21

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

FotoŠī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29 aprīļa paziņojumu medijiem ar virsrakstu “FKTK no amata atstādina Atbilstības kontroles departamenta direktori  un izsaka nožēlu par goda un cieņas aizskārumu, kā arī iespējamo reputācijas kaitējumu, ko rīkojums ir radījis Maijai Treijai”.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

Parādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no...

Foto

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

Pirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā...

Foto

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

Divu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas...

Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...