Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Agnese Logina 17. jūnijā negaidīti paziņoja par atkāpšanos no kultūras ministres amata. Turklāt ļoti savādi, jo pieņemt lēmumu motivēja “personiski iemesli”. Divtik aizdomīgi, ka līdz ar lēmumu demisionēt uzreiz tika atrasta jauna TV kastei paredzēta runājoša galva – Agnese Lāce. Kā izrādās, pamatoti, jo meliem īsas kājas un atklājās, ka Logina amatu pametusi pēc “Progresīvo” valdes uzstādījuma.

Manuprāt, “personiskie iemesli” nebija Loginas profesionalitātes apšaubīšana. Ja tā būtu, kā sakratītas šampānieša pudeles korķis viņa izlidotu no ministres krēsla jau otrajā ministrēšanas dienā, bet muļķības runāja taču gadu! Jādomā, iemesls bijis cits. Kultūras uzturēšana/attīstība un “Progresīvie” ir nesavienojami jēdzieni, tamdēļ vienīgais  “racionālais” iemesls viņas demisijai – nespēja īstenot progresīvās anti-vērtības.

Logina varbūt bija sarkana, tomēr viņai pietrūka tā plintnieces rakstura, kas, šaubu nav, ir Lācei. Brīnos, ka teju neviens nav apskatījis Lāces portfolio (atvainojos, ja esmu palaidis garām), tāpēc apņēmos veikt šo pilsoņa pienākumu – jautāt, ar ko, kā, kāpēc viņa būs labāka ministre. Ja kāds šo tomēr izdarījis pirms manis, varat tālāk nelasīt. Un tomēr – turpinu!

Pirmkārt, mani pārsteidz elementāra detaļa – Lāce savā deputāta kandidāta anketā nav norādījusi savu tautību (patiesības labad – neviens progresīvais nav). Bet kamdēļ? Nezina? Nevar būt, jo pasē taču rakstīts. Tad varbūt kaunas? Diez vai, jo progresīvie nešķiro pēc tautībām. Visticamāk neuztver tautību par nozīmīgu identitātes daļu, kas diktē lielu cilvēka izdarīto darbību loku un izvēles.

Progresīvo programma paģēr, ka visi cilvēki ir t.s. “pasaules pilsoņi”. Un nacionālismam tur nav vietas, jo nacionālisms – tās ir mājas, bet mājas ir robežas un likumi, tradīcijas un vērtības – visi iespējamie šķēršļi atvērtības, dažādības un iekļaušanas veicināšanai.

Ja Lāce nespēj publiski atzīt sevi par latvieti, kā varu būt drošs, ka viņa aizstāvēs latviešu kultūru? Nevaru. Un mani nemaz nemāc ilūzijas, ka tāds būtu viņas mērķis. Tātad, lai arī sēž ministres krēslā, viņa nav kultūras ministre, bet kā cita instruments.

Otrkārt, mani vairs neizbrīna inteliģentu, kulturālu un izglītotu cilvēku deficīts politikā, tāpēc ir absolūti “normāli”, ka izglītības nozari vada bijusī slimnīcas vadītāja, satiksmes ministrs “izmeklē” pats savus noziegumus etc., bet jaunās kultūras ministres izglītība un darba pieredze saistīta ar kultūras nozari ļoti, ļoti nosacīti. Atļaušos apgalvot, ka Lāce pat nav izglītota, tikai indoktrinēta. Proti, “partijas līnijas” atkārtotāja, skaņu plate.

Viņas interese jau kopš studiju laikiem ir migrācijas un integrācijas procesi. To apliecina arī bakalaura un maģistra darba temati, attiecīgi “Eiropas Savienības Kopējās imigrācijas politikas attīstība un izaicinājumi” un “Imigrācijas radītie draudi drošībai: gadījumu analīze caur integrācijas prizmu”.

Bakalaura darba anotācijā rakstīts, ka Lāce “izsaka ieteikumus tam, kas būtu jāietver rīcības plānā Eiropas Imigrācijas un patvēruma pakta ieviešanai dzīvē.” Turklāt Lācei ir divi maģistra grādi. Viens LU, otrs Amsterdamas, Deusto un Osnabrikas Universitātes kopīgais grāds migrācijas studijās. Savukārt Turcijas Koča Universitātē, kurā Lāce apgūst doktorantūras programmu, viņa strādā Migrācijas pētniecības centrā.

Visa Lāces pieredze ir saistīta tikai ar migrācijas un integrācijas jautājumu pētīšanu, risināšanu etc. Nav jēgas to visu uzskaitīt. Ja nu tikai faktu, ka Lāce bija noziedzīgas organizācijas “Gribu palīdzēt bēgļiem” valdes locekle laikā, kad šī biedrība nelegāli palīdzēja pieciem sīriešu nelegāļiem pārkāpt Latvijas-Baltkrievijas robežu. Par to Valsts robežsardze ierosināja krimināllietu. Vai kādam vēl pastāv ilūzijas par Lāces mērķiem?

Treškārt, nozīmīga Lāces biogrāfijas daļa ietver septiņus gadus ilgu darbu domnīcā “Providus”, kurā bija vadošā pētniece migrācijas un integrācijas jomā. Tas ir Sorosa Fonda dibināts kantoris, kas veic “neatkarīgus” pētījumus “labāko ekspertu” vadībā. Šādi kantori uztur pie dzīvības kreisos aktīvistus, kuri saņem pārdesmit tūkstošus eiro valsts finansējuma, lai tos konvertētu iekļaujošās, atvērtās un dažādību veicinošās frāzēs.

„Providus” mājaslapā atrodams, ka Lāce vadījusi piecus projektus, apgūstot aptuveni 310 tūkstošus eiro. Skanīgākais projekta nosaukums - “Rasisma un ksenofobijas novēršana un apkarošana, attīstot citu valstu pilsoņu sociālās prasmes”. Savukārt, apkopojot Lāces publikācijās ietvertos secinājumus, par nopietnām problēmām viņa uzskata latviešu un krievu nošķīrumu un nemitīgo latviešu vēlmi stiprināt valsts valodu. Lāce piedāvā aizmirst deportācijas, reformēt latvietību un veidot jaunu nāciju (varbūt tāpēc viņa neatklāj savu tautību, nosaukumu nav izdomājusi?).

Tāpat Lāce kritizē sabiedrības zemo atvērtību atšķirīgajam. Kā risinājumu viņa piedāvā saziņu vairākās valodās ar dažādām sabiedrības daļām (kas zina, ja ar mani uzstājīgāk runās krieviski, es pēkšņi aizmirsīšu čekistu nogalinātos radiniekus?). Un, protams, Lāce skandina, ka imigranti no trešajām valstīm atrisinās demogrāfisko lejupslīdi un veicinās ekonomiku ar divkāršu vai trīskāršu jaudu! Šie ir tikai pieturpunkti, taču viss Lāces rakstītais, domātais un paustais veikts šādā garā.

Noslēgumā jāvaicā, vai viņa piemērota kultministres (kāda freidiska pārteikšanās!) amatam? Manuprāt, nē. Vai viņa būs labāka plintniece par Loginu – noteikti. Vai Lāce aizstāvēs latvisko kultūru, identitāti un dzīvesziņu? Protams, nē. Uzskatu, viņas ministrēšanas laikā kultūras nozare tikai degradēsies, to pavadot arvien pamanāmākai ideoloģizācijai un noārdīšanai.

P.S. Zīmīgi, ka Logina atkāpās 17. jūnijā – dienā, kad 1940.g. Latviju okupēja PSRS. Un jau tās pašas dienas vakarā Lāce tika nosaukta kā potenciālā mantiniece. Nejaušība vai ļauns joks?

Novērtē šo rakstu:

225
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi