Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saeimas Vienotības frakcijas vadītājs, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāts Dzintars Zaķis, kurš bieži izteicies par ēnu ekonomikas apkarošanas un godīgas nodokļu nomaksas nepieciešamību valstī, pats, iegādājoties automašīnu Volvo XC60, iesaistījies „legālas nodokļu apiešanas” shēmā, kuras rezultātā valsts kase nav saņēmusi aptuveni deviņus tūkstošus eiro. Dokumenti, ko Pietiek otrdien iesniedza Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un nosūtīja arī Valsts ieņēmumu dienestam, norāda ne tikai uz šo nodokļu shēmu, bet arī uz Zaķa, iespējams, nedeklarētiem ienākumiem, kas atgādina viņa partijas biedra Arta Kampara „naudas tumbočku”.

Kā rāda dokumenti, pagājušā gada beigās, vēloties iegādāties automašīnu Volvo XC60, Zaķis vērsies dīlerfirmā SIA Mūsa Motors Rīga. Saskaņā ar uzņēmuma cenu lapu un Zaķim izteikto piedāvājumu viņa kārotais Volvo XC60 maksātu 48 924 eiro (40 100 eiro un 8824 eiro pievienotās vērtības nodoklis, ko saņemtu valsts).

Deklarētie uzkrājumi deputātam būtu ļāvuši šo automašīnu iegādāties kā fiziskai personai, bet tad viņam nāktos samaksāt valstij arī 8824 eiro lielo pievienotās vērtības nodokli. Rezultātā Saeimas deputāts nolēmis, ka būs izdevīgāk, ja auto pirks nevis viņš, bet viņam piederošā SIA Datoru centrs.

Kā rāda uzņēmuma gada pārskats Lursoft datu bāzē, SIA Datoru centrs pašai šādas naudas nav bijis. Taču nepieciešamo naudu firmai nodrošinājis pats Zaķis: kā rāda amatpersonas deklarācija un uzņēmuma gada pārskats, viņš 2011. gadā savai firmai aizdevis ievērojamu summu – Ls 34 571. To apliecina arī pats Zaķis.

Šī deputāta nauda, aizskaitīta uz firmu, tikusi izmantota, lai SIA Datoru centrs iegādātos deputāta kāroto Volvo XC60, atbrīvojot viņu no nepieciešamības personiski nomaksāt PVN. Taču, ja SIA Datoru centrs iegādātos Volvo „pa taisno” no SIA Mūsa Motors Rīga, tai vienalga nāktos Latvijas valstij samaksāt PVN, un to atgūt varētu, visticamākais, tikai pēc gada.

Kā rāda tālākā notikumu gaita, Zaķis acīmredzot nav vēlējies ne tikai nomaksāt savai valstij PVN, bet pat to uz laiku „aizdot”. Tāpēc viņš, kā liecina Pietiek rīcībā esošie fakti, ir uzklausījis SIA Mūsa Motors Rīga darbinieka Toma Rubuļa ierosinājumu par „likumīgo nodokļu apiešanas shēmu” – vai arī pats nācis ar šādu ierosinājumu.

Tā būtība – deputāta kāroto automašīnu Mūsa Motors Rīga par 40 100 eiro pārdod kādai Lietuvas firmai, bet tā tālāk – deputāta firmai. Lietuvas firmai par šo pakalpojumu jāmaksā 1000 eiro, toties Dzintara Zaķa firma atbrīvojas no nepieciešamības vispār – kaut arī tikai uz laiku – maksāt PVN par deputāta kāroto automašīnu.

„Tā ir ļoti vienkārša un klasiska shēma. Mašīnu it kā pārdod Lietuvas firmai, un tas skaitās eksports uz ES valstīm, par kuru PVN nav jāmaksā. Tad mašīnu uz vienu dienu reģistrē Lietuvā un atkal pārdod uz Latviju, un tas atkal ir eksports, par kuru PVN nav jāmaksā. Teorētiski firmām jau nebūtu nekāda interese šādi ņemties, bet VID PVN atmaksā tikai pēc gada, un, ja naudas uzreiz nav un negribas gaidīt PVN, tad var taisīt šādu shēmu, kur uzreiz PVN nav jāmaksā,” šo shēmu Pietiek izskaidro kāds nodokļu eksperts.

Pēc automašīnas iegādes, kā rāda dokumenti, Dzintars Zaķis pats ar savu firmu noslēdzis vienošanos, ar kuru tā viņam nodod šo Volvo XC60 lietošanā uz Saeimas deputāta pilnvaru laiku. Savukārt šā gada 13. aprīlī Dzintara Zaķa firma Datoru centrs jauno Volvo viņam pašam ieķīlājusi par Ls 27 971.

Mūsa Motors Rīga darbinieks Toms Rubulis tagad, izdzirdējis jautājumus, samulst, sākumā visu noliedz, bet tad attopas un no komentāriem atsakās (Pietiek rīcībā ir sarunas audioieraksts). Nekādus komentārus nevēlas sniegt ne uzņēmuma vadītājs Vitauts Tučkus, ne otrs līdzīpašnieks Oļegs Lūkins.

Pirmdien Zaķim tika uzdota virkne jautājumu par viņa „likumīgo nodokļu shēmu”:

1) no kādas juridiskās personas un par kādu summu Jums piederošā SIA Datoru centrs šā gada sākumā iegādājās automašīnu Volvo XC60?

2) kādu summu PVN Jums piederošā SIA Datoru centrs samaksāja saistībā ar šo darījumu?

3) iespējami detalizēti atstāstiet savu personisko komunikāciju ar uzņēmuma Mūsa Motors darbinieku Tomu Rubuli saistībā ar šīs automašīnas iegādi.

4) vai iniciatīva par automašīnas iegādi uz juridiskās personas vārda, izmantojot Lietuvas juridisko personu kā starpnieku, nāca no Jums vai Rubuļa kunga, vai kādas trešās personas?

5) kāda summa tika samaksāta Lietuvas juridiskajai personai par līdzdalību šajā darījumā?

6) vai esat aprēķinājis, kādu summu Latvijas valsts zaudēja nesaņemto nodokļu veidā?

7) kādu iemeslu dēļ Jūs savam uzņēmumam SIA Datoru centrs 2011. gadā aizdevāt Ls 34 571?

8) kad tieši (mēnesis, ja iespējams, datums) Jūs veicāt šo aizdevumu?

9) kādiem mērķiem šis aizdevums tika izlietots?

Viss, ko atbildēja Zaķis, bija: „Fakts, ka esmu aizdevis līdzekļus man piederošam uzņēmumam, atbilst patiesībai. Šādi esmu rīkojies, lai nodrošinātu finanšu resursu pieejamību uzņēmumam galvenokārt gada nogalē, kad mazumtirdzniecībā pieaug apgrozījums. Darījis to esmu savu bezskaidras naudas uzkrājumu ietvaros, bez papildus sadārdzinājuma uzņēmumam. Līdzekļi tika ieskaitīti kopējā uzņēmuma kontā un izlietoti saimnieciskās darbības nodrošināšanai.”

Pirms Zaķa pazīstamākais „likumīgo nodokļu apiešanas shēmu” īstenotājs ir bijis viņa partijas biedrs, bijušais tieslietu ministrs, pēdējās Saeimas vēlēšanās caurkritušais, nule par valsts kapitālsabiedrības Pasažieru vilciens politisko vienošanos rezultātā ieceltais Aigars Štokenbergs.

Plašāk ar tautas kalpa iekāroto auto iespējams iepazīties šeit:

http://www.volvo.lv/lv/content/volvomodels/xc60/about/

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...