Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šogad sanāk tā, ka maijs ir eksāmenu laiks ne tikai skolēniem, bet arī dažiem Latvijas politiķiem. Tikko premjere un satiksmes ministrs knapi nokārtoja eksāmenu baņķieru komisijas priekšā aviācijas nozares atbalsta veicināšanas priekšmetā un dabūja sliktākos rezultātus Eiropā (gada 14.5%) no iespējamajiem. Savukārt somu kolēģi nokārtoja eksāmenu uz teicami („Finnair” savas 5 gadu obligācijas pārdeva par gada 4,75%).

Tagad dienas kārtībā nāk “Rail Baltica” projekts. Visas neizdarības, pieļautās kļūdas un nekompetence strauji nāk gaismā un kaut ko noslēpt paliek arvien grūtāk. “Eksaminācijas komisijas vadītāja” - Eiropas Komisijas Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorāta Ziemeļjūras-Baltijas TEN-T pamattīkla koridora, kurā ietilpst arī "Rail Baltica", koordinatore Katrīna Trautmane, varētu teikt, ir izvērtējusi projekta virzību un dod iestādes vērtējumu par šo projektu.

Būtiskākais no intervijas.

- Paredzēts, ka jūnijā Baltijas valstu premjerministri parakstīs vienošanos par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" īstenošanas posmiem.

- Projekta galvenās trases izbūve ir jāpabeidz 2030. gadā.

- Notiek diskusijas par finansējumu un nākotni, un to, kā mēs organizēsim projekta īstenošanu, jo tas ir izrādījies dārgāks, nekā sākotnēji tika lēsts.

- Projekta sarežģītības dēļ tas tiks īstenots posmos.

- CEF finansējums attiecas uz infrastruktūru, kas ir "Rail Baltica" dzelzceļa galvenā līnija, jo CEF sedz 85% no izmaksām. Taču 15% ir jāsedz dalībvalstīm, kā arī no CEF netiek apmaksāti neattiecināmie darbi, piemēram, noteikti darbi stacijās.

- No ES puses netiek samazināta neviena tā daļa, vienkārši projekts tiek sadalīts pa posmiem.

- ES nevar finansēt vairāk par to, kas ir paredzēts "Rail Baltica" stratēģijā. Nosacījums ir galvenā "Rail Baltica" līnija, un tā ir līnija, kas ved no Tallinas līdz Polijas robežai.

- Trautmanes kundze cer, ka tiks panākta vienošanās par galveno "Rail Baltica" līniju un starpposma savienojumu ar Rīgu, lai tad projekta otrajā posmā pabeigtu Rīgas loku.

- Latvijas valdība var rīkoties, ja viņiem ir finansiāls atbalsts.

- Tiek ierosināts no valsts parādu aprēķina izslēgt aizdevumus infrastruktūrai, par kuriem dalībvalstis var slēgt līgumus.

- Otro posmu var sākt, kad mēs tam būsim gatavi un kad mums būs tam nauda.

- Latvijas teritorijā vietējie politiķi projektu ir papildinājuši ar daudzām reģionālajām stacijām, un jau pašā sākumā tika sniegta rekomendācija koncentrēties uz to, ka svarīgs ir pats "Rail Baltica" savienojums, bet no CEF līdzekļiem nevarēs maksāt par visu. Tādēļ reģionālās stacijas ir vēl viens jautājums, par ko notiek diskusijas.

- Projekts nav tikai Igaunijas, tikai Latvijas vai tikai Lietuvas jautājums, tas ir Eiropas jautājums.

Tātad ko no tā var secināt:

- Šobrīd savienojuma ar Rīgu un lidostu finansējums no ES puses tiek atlikts uz nenoteiktu laiku.

- Iespējas līdz 2030. gadam savienot Rīgas centru un lidostu ar “Rail Baltica” pamattrasi ir tikai uz valsts budžeta rēķina.

- Latvijas puse ir iztērējusi pirmajam posmam paredzētos naudas līdzekļus Rīgas centrālās stacijas pārbūvei un lidostas stacijas izbūvei, kā arī uzsākusi tilta būvniecību.

- Reģionālās stacijas, kurām satiksmes ministrs jau sācis domāt nosaukumus, ir jārealizē tikai uz Latvijas valsts budžeta rēķina, vai arī jāgaida kamēr ES piešķirs naudas līdzekļus. Taču visdrīzāk no kopējām Latvijas atbalsta programmai paredzētajām finansēm, tātad uz citu valsts projektu rēķina.

- ES gatava dāsni finansēt savas un tikai savas intereses, nodrošinot 85% līdzfinansējumu. (Caur to faktiski nodrošinot arī atlikušo 15% finansējumu no valsts budžeta, jo darbu lokalizācija un nodokļu ieņēmumi visdrīzāk būs lielāki.)

- Trautmanes kundze arī norāda vietējo vēlmju un sapņu finansēšanas avotu – valsts parāda palielinājums - un apsola šeit savu atbalstu.

- Pabeidzot pirmo posmu, ES būs sasniegusi savus mērķus, un maz ticams, ka šis projekts turpinās būt ES prioritāte. Visdrīzāk būs jāfinansē no Latvijas kopējās aploksnes un ne ar 85% atbalsta intensitāti.

Ir arī daži neatbildēti jautājumi:

- Vai šobrīd Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas, lidostas dzelzceļa stacijas un tilta būvniecībā plānotais un saņemtais ES līdzfinansējums tiks iekļauts galvenās līnijas 85% finansējumā?

- Kāpēc Latvijas atbildīgie politiķi savās vēlmēs izgāja ārpus “Rail Baltica” projekta stratēģijā nospraustajiem mērķiem?

- Kāpēc Eiropas Komisijas Mobilitātes un transporta ģenerāldirektorāts ātrāk neuzsita pa pirkstiem mūsu politiķiem, kuri pretēji loģikai uzsāka vispirms 2. posma izbūvi par 1. posmam paredzētajiem finanšu līdzekļiem?

- Vai nefunkcionējoša lidostas stacija un trīs tilta balsti Daugavā būs Rīgas vizītkarte tuvākos desmit gadus?

No intervijas saprotu, ka par projektu atbildīgie politiķi, lai arī ar grūtībām un norādēm par sagatavojamo mājas darbu apjomu, šobrīd ir pielaisti pie eksāmena, kas kopā ar kolēģiem no Lietuvas un Igaunijas būs jākārto jūnijā.

Gaidīsim rezultātus.

Novērtē šo rakstu:

80
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi