Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Publisko iepirkumu likums – pamats koruptīvām shēmām

Vjačeslavs Zeļonijs, jurists – iepirkumu speciālists
20.06.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Publisko iepirkumu likums, kura mērķis ir nodrošināt iepirkumu atklātumu, piegādātāju brīvu konkurenci, kā arī vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret tiem un pasūtītāja līdzekļu efektīvu izmantošanu, maksimāli samazinot tā risku, vienlaikus paver durvis arī koruptīviem darījumiem, ko nekavējas izmantot negodprātīgi pasūtītāji un piegādātāji. Spilgts piemērs ir Rīgas pilsētas būvvaldes izsludinātais iepirkums par sabiedriskā transporta pieturvietām, kur, izmantojot likuma 9. pantā ietvertās atrunas, kādos gadījumos var nepiemērot likumā noteiktās procedūras, ir iespēja īstenot pēc tehniskās specifikācijas nesamērīgu projektu, kurš turklāt, pēc profesionāļu aplēsēm, no Rīgas pilsētas budžeta varētu prasīt vairākus miljonus eiro.

Nepilnības Publisko iepirkumu likumā pieļauj, ka noteiktas summas robežās pasūtītāji var rīkot t.s. “mazos” iepirkumus, kas, salīdzinot ar “parasto” iepirkumu (piemēram, atklātu konkursu), pasūtītājam ļauj piemērot vienkāršotu procedūru. Gadījumos, kad tiek slēgti piegādes un pakalpojumu līgumi vienkāršoto procedūru var piemērot no 10 000 līdz 42 000 eiro, bet būvdarbu līguma gadījumā – no 20 000 līdz 170 000 eiro. Ja summa nepārsniedz 10 000 eiro, publiskais iepirkums vispār nav nepieciešams.

Atšķirībā no “parastajiem” iepirkumiem “mazie” iepirkumi piegādātājiem ir neizdevīgāki, galvenokārt īso sagatavošanas termiņu dēļ un tādēļ, ka trūkst efektīvas pārsūdzības iespējas, protams, ar nosacījumu, ka pasūtītājs jau sākotnēji nav vienojies ar potenciālo piegādātāju un neizmanto trūkumu likumā, lai “atbrīvotos” no citiem iespējamiem piegādātājiem.

Salīdzinājumam var minēt četrus būtiskus aspektus.

- Piedāvājuma sagatavošanas termiņš, kas “mazo” iepirkumu gadījumā ir 10 dienas, bet “parastajā” gadījumā – 15 līdz 30 dienas. Pieturvietu iepirkuma gadījumā tehniskā specifikācija nosaka, ka pēc līguma noslēgšanas 10 dienu laikā jāizstrādā 3 vizuālās skices katram pieturvietas tipam (kopā 9 skices), kas tiek iesniegtas apspriešanai. Lieki piebilst, ka vairāki nozares profesionāļi un atzīti arhitekti norādījuši, ka 10 dienu laikā nav iespējams izstrādāt kvalitatīvas skices trīs dažādiem pieturvietu tipiem, uzsverot, ka šādam uzdevumam nepieciešams vismaz mēnesis. Un, lai gan sākotnēji varētu šķist, ka nekvalitatīvas skices nav būtiska problēma, jāatceras, ka tālākā procesā pēc šīm skicēm tiks izgatavotas un uzstādītas pieturvietas.

Pēc citu pašvaldību parauga (piemēram, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša pieminētās Daugavpils pašvaldības) vienas pieturvietas izmaksas varētu būt ap 10 000 eiro, bet, ņemot vērā tik sarežģīto tehnisko specifikāciju, kāda ir šajā iepirkumā, izmaksas var sasniegt pat 20 000 eiro (pēc ekspertu aplēsēm). Rīgā kopumā ir aptuveni 1 500 pieturvietas, un dome publiski paudusi, ka tiks mainītas visas. Pieņemot, ka visa projekta laikā tiks izgatavotas un uzstādītas 1500 pieturas, izmaksas varētu būt no 15 miljoniem līdz 30 miljoniem eiro. Tātad rīdziniekiem nākotnē varētu būt 30 miljonus vērtas pieturvietas, kas veidotas pēc nekvalitatīvām skicēm.

- Nolikuma nosacījumu pārsūdzēšanas iespējas – “mazo” iepirkumu gadījumā nolikuma nosacījumi nav pārsūdzami, savukārt “parasto” iepirkumu gadījumā ir iespējams pārsūdzēt, iesniedzot sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Ja IUB atzīst sūdzību par pamatotu, pasūtītājam ir jāveic labojumi nolikumā.

- Pasūtītāja pieņemtā lēmuma pārsūdzības iespēja – lai gan arī “mazo” iepirkumu gadījumā ir iespēja pārsūdzēt pasūtītāja pieņemto lēmumu, sūdzība neaptur lēmumu. Kamēr prasītājs sagatavot un sniedz pieteikumu tiesā un tas tiek izskatīts (kas var paņemt 6-24 mēnešus), pasūtītajam ir atļauts slēgt un izpildīt līgumu.  Ja tiesa atzīst pieteikumu par pamatotu, visbiežāk, sākotnējais līgums jau ir noslēgts un izpildīts. Ņemot vērā, cik īsos termiņos, tiek veidotas skices un plānots izstrādāt dizainu (45 dienas), nebūs pārsteigums, ka arī līgums par pieturvietu izgatavošanu un uzstādīšanu notiks triecientempos.

- Jau noslēgtā līguma atzīšana par spēkā neesošu – šajā aspektā viss ir ļoti vienkārši, proti, ja tiek konstatēti pārkāpumi, “mazā” iepirkuma gadījumā nav iespēju atzīt par spēkā neesošu jau noslēgtu līgumu, bet “parasto” iepirkumu gadījumā ir iespējams.

Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs savās vadlīnijās uzsvēris, ka, veicot mazos iepirkumus, var rasties vairāki korupcijas riski: amatpersonu vēlme izmantot iepirkumus, lai gūtu sev (radiniekiem, darījumu partneriem) personisku labumu; amatpersonu bezdarbība un pārkāpumi iepirkumu veikšanā (nav veikta pietiekoša aktivitāte, kompetence pretendentu piesaistīšanai, izvērtēšanai un izvēlei); iepirkums apzināti tiek sadalīts, nolūkā piemērot Publisko iepirkuma likuma normas mazo iepirkumu veikšanai (piemēram, atsevišķi pērkot plānošanas / projektēšanas, piegādes un montāžas pakalpojumu).

Uz minētajiem riskiem norāda arī vairāki uzņēmēji, piemēram, par NBS veiktajiem “mazajiem” iepirkumiem, kuros regulāri uzvar viens un tas pats pretendents, vai par to, ka, pat tiesai atzīstot pasūtītāja rīcību par nepamatotu, “vilciens jau ir aizgājis” un vienīgais pretendenta ieguvums ir atgūta tiesai samaksātā nodeva. 

Situāciju ar galvaspilsētas pieturvietām vēl mulsinošāku padara Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora atstādināšana no amata, kas notika gandrīz vienlaikus ar pieturvietu konkursa izsludināšanu. Jāpiezīmē, ka departamenta direktora atbrīvošana no amata bija tikpat sasteigta kā pieturvietu konkurss. Lai gan vicemērs Vilnis Ķirsis publiskajā telpā minējis, ka Satiksmes departamenta vadītāja atlaišanas iemesls “vispārējs vīzijas trūkums”, no malas raugoties, varētu šķist, ka tā vairāk ir vēlme atbrīvoties no esošā direktora, lai vietā ieceltu kādu, kurš netraucētu šim un citiem iepirkumiem.

Patiesībā gana diskutabls ir arī jautājums, vai Rīgas pašvaldībai rūpes par pieturvietām vispār būtu jāpārņem savā pārraudzībā, finansējot tās no pilsētas budžeta, jo līdz šim pilsētā esošās pieturvietas, kuru dizaina un tehnisko risinājumu autors ir pasaulslavenais arhitekts Normans Fosters, pārraudzījis, uzturējis un apsaimniekojis privāts komersants, kurš veicis arī investīcijas 12 miljonu eiro apmērā, nodrošinot, ka tās atbilst pilsētas vajadzībām gan vizuāli, gan tehniski.

Prakse nodot pieturvietu uzstādīšanu un apsaimniekošanu privātajiem komersantiem ir ļoti izplatīta virknē Eiropas pilsētu, jo palīdz ietaupīt nodokļu maksātāju līdzekļus. Jaunās pieturvietas ar “mazo” iepirkumu pilsētas budžetam var izmaksāt vairāk nekā 38 miljonus eiro (līdz 30 miljoniem eiro – izgatavošana un uzstādīšana, kā arī 8,3 miljoni eiro – pieturvietu uzturēšana 10 gadu periodā), taču ieņēmumi no reklāmas vietas nomas nepārsniegs 0,5 līdz 1 miljonu. Pamatoti rodas jautājums, kāpēc bija nepieciešams rīdziniekiem tik neizdevīgs iepirkums? 

Novērtē šo rakstu:

38
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...