Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Publisko iepirkumu likums – pamats koruptīvām shēmām

Vjačeslavs Zeļonijs, jurists – iepirkumu speciālists
20.06.2021.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Publisko iepirkumu likums, kura mērķis ir nodrošināt iepirkumu atklātumu, piegādātāju brīvu konkurenci, kā arī vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret tiem un pasūtītāja līdzekļu efektīvu izmantošanu, maksimāli samazinot tā risku, vienlaikus paver durvis arī koruptīviem darījumiem, ko nekavējas izmantot negodprātīgi pasūtītāji un piegādātāji. Spilgts piemērs ir Rīgas pilsētas būvvaldes izsludinātais iepirkums par sabiedriskā transporta pieturvietām, kur, izmantojot likuma 9. pantā ietvertās atrunas, kādos gadījumos var nepiemērot likumā noteiktās procedūras, ir iespēja īstenot pēc tehniskās specifikācijas nesamērīgu projektu, kurš turklāt, pēc profesionāļu aplēsēm, no Rīgas pilsētas budžeta varētu prasīt vairākus miljonus eiro.

Nepilnības Publisko iepirkumu likumā pieļauj, ka noteiktas summas robežās pasūtītāji var rīkot t.s. “mazos” iepirkumus, kas, salīdzinot ar “parasto” iepirkumu (piemēram, atklātu konkursu), pasūtītājam ļauj piemērot vienkāršotu procedūru. Gadījumos, kad tiek slēgti piegādes un pakalpojumu līgumi vienkāršoto procedūru var piemērot no 10 000 līdz 42 000 eiro, bet būvdarbu līguma gadījumā – no 20 000 līdz 170 000 eiro. Ja summa nepārsniedz 10 000 eiro, publiskais iepirkums vispār nav nepieciešams.

Atšķirībā no “parastajiem” iepirkumiem “mazie” iepirkumi piegādātājiem ir neizdevīgāki, galvenokārt īso sagatavošanas termiņu dēļ un tādēļ, ka trūkst efektīvas pārsūdzības iespējas, protams, ar nosacījumu, ka pasūtītājs jau sākotnēji nav vienojies ar potenciālo piegādātāju un neizmanto trūkumu likumā, lai “atbrīvotos” no citiem iespējamiem piegādātājiem.

Salīdzinājumam var minēt četrus būtiskus aspektus.

- Piedāvājuma sagatavošanas termiņš, kas “mazo” iepirkumu gadījumā ir 10 dienas, bet “parastajā” gadījumā – 15 līdz 30 dienas. Pieturvietu iepirkuma gadījumā tehniskā specifikācija nosaka, ka pēc līguma noslēgšanas 10 dienu laikā jāizstrādā 3 vizuālās skices katram pieturvietas tipam (kopā 9 skices), kas tiek iesniegtas apspriešanai. Lieki piebilst, ka vairāki nozares profesionāļi un atzīti arhitekti norādījuši, ka 10 dienu laikā nav iespējams izstrādāt kvalitatīvas skices trīs dažādiem pieturvietu tipiem, uzsverot, ka šādam uzdevumam nepieciešams vismaz mēnesis. Un, lai gan sākotnēji varētu šķist, ka nekvalitatīvas skices nav būtiska problēma, jāatceras, ka tālākā procesā pēc šīm skicēm tiks izgatavotas un uzstādītas pieturvietas.

Pēc citu pašvaldību parauga (piemēram, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Viļņa Ķirša pieminētās Daugavpils pašvaldības) vienas pieturvietas izmaksas varētu būt ap 10 000 eiro, bet, ņemot vērā tik sarežģīto tehnisko specifikāciju, kāda ir šajā iepirkumā, izmaksas var sasniegt pat 20 000 eiro (pēc ekspertu aplēsēm). Rīgā kopumā ir aptuveni 1 500 pieturvietas, un dome publiski paudusi, ka tiks mainītas visas. Pieņemot, ka visa projekta laikā tiks izgatavotas un uzstādītas 1500 pieturas, izmaksas varētu būt no 15 miljoniem līdz 30 miljoniem eiro. Tātad rīdziniekiem nākotnē varētu būt 30 miljonus vērtas pieturvietas, kas veidotas pēc nekvalitatīvām skicēm.

- Nolikuma nosacījumu pārsūdzēšanas iespējas – “mazo” iepirkumu gadījumā nolikuma nosacījumi nav pārsūdzami, savukārt “parasto” iepirkumu gadījumā ir iespējams pārsūdzēt, iesniedzot sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Ja IUB atzīst sūdzību par pamatotu, pasūtītājam ir jāveic labojumi nolikumā.

- Pasūtītāja pieņemtā lēmuma pārsūdzības iespēja – lai gan arī “mazo” iepirkumu gadījumā ir iespēja pārsūdzēt pasūtītāja pieņemto lēmumu, sūdzība neaptur lēmumu. Kamēr prasītājs sagatavot un sniedz pieteikumu tiesā un tas tiek izskatīts (kas var paņemt 6-24 mēnešus), pasūtītajam ir atļauts slēgt un izpildīt līgumu.  Ja tiesa atzīst pieteikumu par pamatotu, visbiežāk, sākotnējais līgums jau ir noslēgts un izpildīts. Ņemot vērā, cik īsos termiņos, tiek veidotas skices un plānots izstrādāt dizainu (45 dienas), nebūs pārsteigums, ka arī līgums par pieturvietu izgatavošanu un uzstādīšanu notiks triecientempos.

- Jau noslēgtā līguma atzīšana par spēkā neesošu – šajā aspektā viss ir ļoti vienkārši, proti, ja tiek konstatēti pārkāpumi, “mazā” iepirkuma gadījumā nav iespēju atzīt par spēkā neesošu jau noslēgtu līgumu, bet “parasto” iepirkumu gadījumā ir iespējams.

Arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs savās vadlīnijās uzsvēris, ka, veicot mazos iepirkumus, var rasties vairāki korupcijas riski: amatpersonu vēlme izmantot iepirkumus, lai gūtu sev (radiniekiem, darījumu partneriem) personisku labumu; amatpersonu bezdarbība un pārkāpumi iepirkumu veikšanā (nav veikta pietiekoša aktivitāte, kompetence pretendentu piesaistīšanai, izvērtēšanai un izvēlei); iepirkums apzināti tiek sadalīts, nolūkā piemērot Publisko iepirkuma likuma normas mazo iepirkumu veikšanai (piemēram, atsevišķi pērkot plānošanas / projektēšanas, piegādes un montāžas pakalpojumu).

Uz minētajiem riskiem norāda arī vairāki uzņēmēji, piemēram, par NBS veiktajiem “mazajiem” iepirkumiem, kuros regulāri uzvar viens un tas pats pretendents, vai par to, ka, pat tiesai atzīstot pasūtītāja rīcību par nepamatotu, “vilciens jau ir aizgājis” un vienīgais pretendenta ieguvums ir atgūta tiesai samaksātā nodeva. 

Situāciju ar galvaspilsētas pieturvietām vēl mulsinošāku padara Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora atstādināšana no amata, kas notika gandrīz vienlaikus ar pieturvietu konkursa izsludināšanu. Jāpiezīmē, ka departamenta direktora atbrīvošana no amata bija tikpat sasteigta kā pieturvietu konkurss. Lai gan vicemērs Vilnis Ķirsis publiskajā telpā minējis, ka Satiksmes departamenta vadītāja atlaišanas iemesls “vispārējs vīzijas trūkums”, no malas raugoties, varētu šķist, ka tā vairāk ir vēlme atbrīvoties no esošā direktora, lai vietā ieceltu kādu, kurš netraucētu šim un citiem iepirkumiem.

Patiesībā gana diskutabls ir arī jautājums, vai Rīgas pašvaldībai rūpes par pieturvietām vispār būtu jāpārņem savā pārraudzībā, finansējot tās no pilsētas budžeta, jo līdz šim pilsētā esošās pieturvietas, kuru dizaina un tehnisko risinājumu autors ir pasaulslavenais arhitekts Normans Fosters, pārraudzījis, uzturējis un apsaimniekojis privāts komersants, kurš veicis arī investīcijas 12 miljonu eiro apmērā, nodrošinot, ka tās atbilst pilsētas vajadzībām gan vizuāli, gan tehniski.

Prakse nodot pieturvietu uzstādīšanu un apsaimniekošanu privātajiem komersantiem ir ļoti izplatīta virknē Eiropas pilsētu, jo palīdz ietaupīt nodokļu maksātāju līdzekļus. Jaunās pieturvietas ar “mazo” iepirkumu pilsētas budžetam var izmaksāt vairāk nekā 38 miljonus eiro (līdz 30 miljoniem eiro – izgatavošana un uzstādīšana, kā arī 8,3 miljoni eiro – pieturvietu uzturēšana 10 gadu periodā), taču ieņēmumi no reklāmas vietas nomas nepārsniegs 0,5 līdz 1 miljonu. Pamatoti rodas jautājums, kāpēc bija nepieciešams rīdziniekiem tik neizdevīgs iepirkums? 

Novērtē šo rakstu:

38
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi