Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Psihologu karš

Larisa Ābelīte, psihologs
26.10.2014.
Komentāri (29)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēdz teikt, ka „karā uzvarētāju nav”. Varam tam ticēt, varam neticēt, varam to ignorēt. Taču šis teiciens ideāli iederas gadījumā, par kuru ir šis raksts. Proti, raksts ir par psihologiem un topošo Psihologu likumu.

Vērīgs lasītājs un skatītājs, kā arī uzmanīgs klausītājs noteikti būs konstatējis, ka pēdējos mēnešos medijos aizvien biežāk ir sastopams vārds „psihologs”. Saeimā iesniegts likumprojekts „Psihologu likums”, nodibināta arodbiedrība „Latvijas Psihologu arodbiedrība”, pausti dažādi viedokļi par topošo likumu.

Un te sākas problēmas. Mazāk rūpīgs lasītājs-skatītājs-klausītājs var apmulst, jo vienu dienu saskaras ar informāciju, ka „psihologi atbalsta likumu”, citu dienu „psihologi iebilst pret likumu”, tad atkal „psihologu organizācijas atbalsta likumu”, „psihologu organizācijas iebilst pret likumu”, „psihologu biedrība atbalsta likumu”, „psihologu arodbiedrība iebilst pret likumu”, utt.

Nenoliedzami šāda pretrunīga informācija var izrādīties pamatīgs pārbaudījumus ceļā uz objektīvo patiesību. Kāda tad varētu būt tā patiesība? Vai šeit iederas banālais teiciens „patiesība ir kaut kur pa vidu”? Iespējams. Taču tas nekādi neietekmē to neapskaužamo stāvokli, kādā ir nonākuši psihologi.

Kāds ir šis stāvoklis? Lai to apzinātu, pirmām kārtām ir jāpievērš uzmanība likuma atbalstītājiem.

Likuma atbalstītāji pieturas pie vienkāršas shēmas:

- pirmais solis: „iestāstīt citiem, ka ir problēmas”,

- otrais solis: „iestāstīt citiem, ka tās var atrisināt”,

- trešais solis: „iestāstīt citiem, ka tās var atrisināt vienīgi likums”.

Diemžēl, bet tieši šie soļi, cits citu papildinot, ir galvenais iemesls, kā dēļ psihologi ir nonākuši neapskaužamā stāvoklī.

Pirmais solis – Visskumjākais solis

Mēģinot pēc iespējas pārliecinošāk aizstāvēt savu viedokli, likuma atbalstītāji nekautrējas pārspīlēti aprakstīt psiholoģijas jomā pastāvošās problēmas. Viņi atrod atsevišķus nepatīkamus gadījumus un pasniedz tos kā ierastu praksi. Viņi saka, ka ir daudz nekompetentu psihologu un daudz viltvāržu, no kuriem cieš daudzi jo daudzi cilvēki – gan jauni, gan veci.

Šeit likuma atbalstītāji prasmīgi atrod veidu, kā piesaistīt cilvēku uzmanību. Proti, kā galvenos upurus viņi nostāda bērnus, bet tas daudzus nevar atstāt vienaldzīgus. Bērni nedrīkst ciest. Likuma atbalstītāji labi apzinās, ka daudzi cilvēki neiedziļinās spēkā esošajā tiesiskajā regulējumā un nepievērš uzmanību tam, ka tieši bērnu tiesību aizsardzības joma ir stingri regulēta, un normatīvie akti psihologiem jau noteic tādas prasības, kas ir ietvertas topošajā likumā. Bet par to nav jādomā.

Šādi argumenti „uzkurina” tautu. Atrodas viens, otrs, trešais, kas cietis... vismaz domā, ka cietis no psihologu darbības. Komentāri viens otru papildina, un tādējādi veidojas vispārējs negatīvais fons, kurā daudziem psihologiem ir piedēvēta „nezāles” loma.

Šādas nezāles ir jāizravē, lai pārējiem – „labajiem” psihologiem varētu ļaut turpināt savu darbu. „Nezāles” izravēsim, bet negatīvais fons paliks, jo cilvēki nesekos līdzi tam, kuri psihologi turpinās vai izbeigs savu darbību. Par to vairs tik daudz nerunās-nerakstīs. Bet, ja runās-rakstīs, diez vai tas paliks tik labi atmiņā, kā negatīvie pārdzīvojumi. Negatīvais fons paliks, tas labākajā gadījumā kļūs mazāks. Tāpēc tas arī ir tik skumji.

Otrais solis – Vispareizākais solis

Par iepriekšējām rindām ir jāatvainojas tiem cilvēkiem, kas patiesi ir cietuši no nekompetentu psihologu darbības. Piedodiet. Jāpiekrīt, ka starp psihologiem tāpat kā starp jebkuras citas profesijas pārstāvjiem ir gan vairāk, gan mazāk prasmīgi pārstāvji. Tāpat ir arī vairāk, vai mazāk godīgi psihologi. Gan šie mazāk prasmīgie, gan arī mazāk godīgie psihologi rada negatīvu ietekmi uz cilvēkiem.

Tāpēc nevar apgalvot, ka psiholoģijas jomā nepastāv problēmas. Nē. Tās pastāv. Tomēr nedrīkst pārspīlēt. Nedrīkst visu vienkāršot, vispārināt, vienādot. Psihologiem ir kopīgi jāmeklē risinājums. Un te nu var atzīt, ka otrais solis ir vispareizākais solis, jo problēmas ir jārisina. Tam ir jānotic. Ir jāiestāsta citiem, ka problēmas var atrisināt.

Trešais solis – Visciniskākais solis

Tātad - vēlreiz. Problēmas var atrisināt. Taču šeit nāk trešais solis, kas ir visciniskākais solis. Tagad konkrētāk. Problēmas var risināt dažādos veidos. Tomēr likuma atbalstītāji piedāvā likumu kā vienīgo risinājumu, apzināti vai neapzināt ignorējot visas sekas, kas izriet no šāda likuma pieņemšanas. Tikpat apzināti vai neapzināti viņi ignorē alternatīvos līdzekļus, ar kuriem var risināt problēmas.

Kā pareizi norāda likuma pretinieki, šāds likums izrādīsies pārāk liels slogs daudziem psihologiem, kuri nevarēs turpināt savu darbību nevis tāpēc, ka viņi ir nepietiekami kompetenti, bet tāpēc, ka finansiālu apstākļu dēļ nevarēs izpildīt likuma prasības. Nepārtraukti pārbaudījumi, atskaitīšanās, kvalifikācijas celšana...viena maksa, otra maksa, trešā maksa...citiem psihologiem, kas būs „izredzēti” pieņemt šos pārbaudījumus un nodrošināt kvalifikācijas celšanu.

Vai likuma atbalstītāji ir gatavi šādi upurēt savus kolēģus un paši no tā gūt labumu? Vienkāršs cinisms. Citādi to nevar apzīmēt.

Tikpat ciniska ir aģitācija. Konferencēs un sanāksmēs likuma atbalstītāji ne sliktāk par politiķiem aizstāv savu nostāju. Beidzot mums būs likums, beidzot mums būs kārtība. Jāatzīst, ka šie saukļi neiedarbojas uz tiem psihologiem, kas ir iedziļinājušies likuma būtībā vai konsultējušies ar juristiem. Tieši šie psihologi veido likuma pretinieku rindas, kas šobrīd darbojas no aizsardzības pozīcijas.

Neskatoties uz minēto, tomēr ir jāatvainojas atsevišķiem likuma atbalstītājiem. To rindās netrūkst arī godprātīgu un krietnu cilvēku, kas vienkārši uzskata likumu par labāko risinājumu.

Problēmas un to risinājumi

Problēmas ir jārisina nesasteigti un konstruktīvi. Iespējams, tad izdosies pilnveidot likumu, vai atteikties no tā un izmantot citus līdzekļus. Tomēr jautājums paliek, kur slēpjas problēmas, un kā tās risināt?

Problēmas slēpjas izglītības sistēmā. Jāpilnveido studiju programmas un jādod diplomi tādiem cilvēkiem, kuri ir kompetenti strādāt par psihologiem. Tā problēmas tiks atrisinātas attiecībā pret nākošajiem psihologiem.

Problēmas slēpjas paviršā attieksmē pret psihologu darbu. Valsts un pašvaldības iestādēm būtu vēlams pareizāk nodarbināt psihologus un izmantot to pakalpojumus. Ieteicams pievērst lielāku vērību personāla atlasē, pakalpojumu iepirkumos. Vēlams izstrādāt elastīgas darba vadlīnijas, kurām būtu ieteikuma raksturs, un kas varētu palīdzētu ievirzīt valsts pārvaldē strādājoša psihologa darbu vēlamā virzienā.

Tāpat ir vēlams nodrošināt pienācīgus darba apstākļus, tai skaitā samērīgu atalgojumu, lai psihologiem nebūtu jāstrādā vairāk kā viena slodze. Tādējādi psihologiem būtu pieejami materiālie līdzekļi un laiks, lai varētu celt savu kvalifikāciju un kvalitatīvāk veikt savu darbu. Galvenais, lai arī iestādes uzņemas atbildību par psihologu darbu. Tiesiskais regulējums ir pietiekams, tas vienīgi ir pareizi jāizmanto.

Problēmas slēpjas psihologa-klienta saskarsmē. No vienas puses, problēmas rada tādi klienti, kas dodas pie psihologa, neizprotot psihologa darbības principus. Starp šādiem klientiem ir tādi, kas maldīgi cer, ka psihologs sniegs vienkāršas atbildes uz visiem viņu interesējošajiem jautājumiem, turklāt izdarīs to ātri tādā veidā, ka klientam neko daudz pašam nevajadzēs darīt.

No otras puses, ir psihologi, kas nevar iegūt šo cilvēku uzticību. Šeit svarīgi ir izglītot klientu tā, lai viņš spētu izprast psihologa darbību un izmantotu iespēju atrast tieši sevi piemērotu psihologu, kuram varētu uzticēties.

Aicinājums uz mieru

Lai nu kā būtu ar problēmām, viens paliek nemainīgs. Psihologi no visām šīm publiskajām aktivitātēm cieš. Viņu reputācija tiek grauta. Un tas, protams, nav labi. Tāpēc šeit ir jāaicina sēsties pie sarunu galda kā viena puse, tā otra puse. Godātie psihologi izbeidziet šo karu, noslēdziet mieru un sākat kopīgi strādāt vispārēja labuma vārdā!

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

21

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

FotoInteresanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA? Vai JKP Eglītis ar Feldmanu? Varbūt visi kopā?
Lasīt visu...

21

Leksiskās debilitātes praktiķi

FotoLatvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa. Tā izveido speciālu žūriju. Tai uztic akceptēt aizvadītā gada leksiski neveiksmīgākos risinājumus.
Lasīt visu...

21

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

FotoŠī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29 aprīļa paziņojumu medijiem ar virsrakstu “FKTK no amata atstādina Atbilstības kontroles departamenta direktori  un izsaka nožēlu par goda un cieņas aizskārumu, kā arī iespējamo reputācijas kaitējumu, ko rīkojums ir radījis Maijai Treijai”.
Lasīt visu...

21

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

FotoParādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no cilvēkiem, kas pabeiguši privātpersonas maksātnespējas procesu, piedzīt atlīdzību par piedziņas darbu. Neskaidru iemeslu dēļ daži tiesneši jaunatrasto paņēmienu atbalsta, atzīstot, ka tiesu izpildītāju darbs ir tikpat neaizskarams kā uzturlīdzekļi un sodi, radot bezprecedenta tendenci, kas pārkāpj iedzīvotāju tiesības.
Lasīt visu...

15

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

FotoPirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā sistēma sevi ir izsmēlusi, tā ir bankrotējusi. Taču, lai piedalītos politiskajā procesā šobrīd, man būs nepieciešama partija. Tādēļ paziņoju, ka plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju.
Lasīt visu...

6

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

FotoDivu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas ziņojums par ambulatorās veselības aprūpes efektivitāti, nav izdevies ieviest nevienu no ieteikumiem, lai ģimenes ārstu loma veselības aprūpē daudz vairāk atbilstu pacienta interesēm un uzlabotos šo ārstu pieejamība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...