Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.

Latvijas tautu veido Latvijas Republikas pilsoņi – latvieši un krievi, poļi un baltkrievi, ukraiņi, ebreji un citu tautību cilvēki. 

Mūs vieno demokrātija, tiesiskums, Satversme un latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda.

Latvijas valsts balstās uz cilvēka cieņu, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību. Cenzūra ir aizliegta.

Putina Krievijas agresija pret Ukrainu un pret visu Eiropu maina arī mūsu sabiedrību un valsti. Daudzas lietas izjūtam krasāk, diskusijas ir asākas, sadalāmies savējos un svešos, aizmirstot par galveno – mūsu kopīgo cīņu pret Putina režīmu un Krievijas agresiju. Daudzi liek vienādības zīmi starp Putina Krievijas agresiju un teju visiem krieviem un krievu valodu kā agresijas ieroci.

Daudzi par vienīgo pareizo risinājumu uzskata krievu valodas pilnīgu aizliegšanu publiskajā telpā – no sabiedriskās televīzijas līdz publiskajiem parkiem. 

Mūsu krievu tautības līdzpilsoņi to nolasa kā centienus viņus “nolikt pie vietas.” Vairākums no viņiem klusē, daudzi emigrē, citi mobilizējas etniskajam balsojumam. Arī eiropeiskie un patriotiskie Latvijas krievi, kuri nosoda Putina agresiju jūt trauksmi un pazemojumu.

Šķietami bezkompromisa cīņā, mēs riskējam zaudēt daudzu krievu tautības Latvijas pilsoņu sirdis un prātus. Laikā, kad mums būtu jāapvieno sabiedrība un visa Eiropa Ukrainas uzvarai pār Krieviju, mēs nedrīkstam sašķelt sabiedrību un radīt iekšējos ienaidniekus.

Mēs uzsveram, ka Latvijas tautu veido visu tautību Latvijas pilsoņi. Arī tie, kuru dzimtā valoda ir krievu, poļu, ukraiņu vai baltkrievu valoda. 

Mēs uzskatām, ka demokrātiskā Eiropas valstī ir taisnīgi un pareizi tulkot politiskas diskusijas arī mazākumtautību valodās. Mēs esam piedalījušies un turpināsim piedalīties diskusijās, kuras notiek vai tiek tulkotas ukraiņu un angļu vai krievu un baltkrievu valodā.

Mēs atgādinām, ka likumā noteiktais Latvijas sabiedrisko mediju mērķis ir “stiprināt Latvijas demokrātisko iekārtu, vārda brīvību un Latvijas iedzīvotāju sajūtu, ka viņi ir piederīgi Latvijai, kopt latviešu valodu un nacionālo kultūru.”

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.

Vēl jo vairāk tāpēc, ka Putina propagandas mašīna dara visu, lai uzrunātu Latvijas cilvēkus ar savu vēstījumu, atsvešinātu Latvijas cilvēkus no Latvijas valsts un etniski polarizētu mūsu sabiedrību. 

Tie, kuri pasludina visus Latvijas krievus par “piekto kolonnu” riskē to padarīt par sevi piepildošu pravietojumu. 

Protams, krievu valoda ir tikai viena no Latvijas mazākumtautību valodām. Ir taisnīgi līdzīgas iespējas sniegt arī ukraiņu un baltkrievu valodām – neatkarīgi no tā, vai un kad tās kļūs par ES oficiālām valodām.

Novērtē šo rakstu:

17
97

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi