Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietiek nesen publiskoja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) atzinumu, no kura izrietēja: KNAB konstatējis, ka par liela apjoma narkotiku kontrabandu nesen notiesātā Igora Rekalova krimināllietu ir izmeklējusi policijas darbiniece Irina Petrova, kas citā krimināllietā ir atzīta par cietušo no šī te paša Rekalova, līdz ar ko viņas objektivitāte izmeklēšanā varētu būt bijusi vismaz apšaubāma. Šodien publicējam Ģenerālprokuratūras oficiālo „atbildi” šajā lietā:

„Izskaidroju, ka Kriminālprocesa likuma 4.nodaļā likumdevējs ir devis interešu konflikta regulējumu, nosakot, ka kriminālprocesā reģistrā reģistrējamā persona nedrīkst uzņemties pilnvaras veikt kriminālprocesu, ja tādējādi šī persona nonāktu interešu konfliktā, proti, ja tās personiskās intereses gan tieši, gan netieši nesakrīt ar kriminālprocesa mērķi vai pastāv apstākļi, kas kriminālprocesā iesaistītai personai pamatoti dod iemeslu pieļaut šādu iespējamību.

Likums nosaka kārtību, kādā amatpersona, kas veic kriminālprocesu sevi atstata no kriminālprocesa veikšanas, kā arī kārtību, kādā risināms jautājums par konstatētiem interešu konflikta apstākļiem konkrētajā kriminālprocesā. No minētā likuma normām izriet, ka paziņojumu par sevis atstatīšanu no kriminālprocesa veikšanas interešu konflikta situācijā procesa virzītājs iesniedz uzraugošajam prokuroram, kurš pēc visu motīvu pārbaudes pieņem procesuālu lēmumu.

No iesnieguma satura izriet, ka, Jūsuprāt, Valsts policijas un Ģenerālprokuratūras amatpersonas nav novērsušas apstākļus, kas norāda uz interešu konflikta pastāvēšanu kriminālprocesu Nr.11817004010 un Nr.11815003710 pirmstiesas izmeklēšanas stadijā.

Par pamatu šādam secinājumam minēts tas, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks J.Streļčenoks ir devis atzinumu par to, ka Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes Narkotiku apkarošanas biroja 1 .nodaļas vecākā inspektore I.Petrova ir atradusies interešu konflikta apstākļos un ir pārkāpusi likuma „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" 11.panta pirmajā daļā noteikto, t.i. valsts amatpersonai ir aizliegts, pildot valsts amatpersonas pienākumus, sagatavot vai izdot administratīvus aktus, veikt uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas, slēgt līgumus vai veikt citas darbības, kurās šī valsts amatpersona, tās radinieki vai darījuma partneri ir personiski vai mantiski ieinteresēti, jo inspektore I.Petrova kriminālprocesā Nr.11817004010 atradās cietušās statusā, bet kriminālprocesā Nr.11815003710 pildīja procesa virzītāja funkcijas. Abos kriminālprocesos I.Rekalovs bija persona, kurai tiesības uz aizstāvību.

Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu vērsās I.Petrovas pārstāvis ar lūgumu apstrīdēt šādu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja secinājumu. 2012.gada 16.martā ģenerālprokurors savā vēstulē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšniekam norādīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir pieļāvis nepareizu Kriminālprocesa likumā lietotā termina „interešu konflikts" interpretāciju, kā rezultātā ir pārkāpis savu kompetenci. Apstāklis, ka viena kriminālprocesa procesa virzītājs ir cietušais citā kriminālprocesā, nevar tikt vērtēts saskaņā ar likumu „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā".

Kriminālprocesa Nr.11817004010 tiesas izmeklēšanas laikā gan pirmā instance- Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa, gan apelācijas instance - Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesu kolēģija, savos spriedumos konstatēja atsevišķu pierādījumu nepieļaujamību, kas ir interešu konflikta sekas.

Kriminālprocesā Nr.11815003710, kurā ar Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas 2012.gada 8.oktobra spriedumu I.Rekalovs tika atzīts par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas paredzēts Krimināllikuma 190 .panta trešajā daļā, 253. panta trešajā daļā, nav konstatēta interešu konflikta esamība šī procesa pirmstiesas izmeklēšanā. Spriedums nav stājies spēkā.

Kā izriet no iepriekš minētajiem tiesu nolēmumiem, procesa virzītājas I.Petrovas darbības bija vērtējamas saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 4.nodaļas noteikumiem, kas reglamentē interešu konflikta nepieļaujamību kriminālprocesā.

Sakarā ar to, ka iespējamie interešu konflikta apstākļi tiek izvērtēti konkrētos kriminālprocesos, un prokuratūras iestādēs netiek uzskaitīta un apkopota informācija par šādiem gadījumiem, nerodas iespēja sniegt konkrētu atbildi uz Jūsu iesniegumā izvirzītajiem jautājumiem.

Informēju, ka šīs izskaidrojošās atbildes tālāka pārsūdzība likumā nav paredzēta.

A. Kalniņš, virsprokurors.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

21

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

FotoPēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav māsu, kuras varētu dot ķīmijterapiju, te Daugavpilī aptrūkušies anesteziologi, un apstājusies plānveida palīdzība, joprojām nesarūk rindas valsts apmaksātiem izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām, un problēmu virkne šķiet nebeidzama.
Lasīt visu...

21

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

FotoRīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai” frakcijas priekšsēdētājs Viesturs Zeps. Nedēļas beigās pēkšņi sarosījās vairāki Rīgas domē strādājošie politiķi.
Lasīt visu...

21

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

FotoPēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri ar stekiem sit un brutāli aiztur vienkāršus, miermīlīgus iedzīvotājus, kuri devušies uz kādu no publiskajām demonstrācijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...