Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

„Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju, finanšu revīzijas par Tieslietu ministrijas 2016.gada pārskatu pārbaužu apjomā pievērsīsim pastiprinātu uzmanību ministrijas darījumiem ar tās rīcībā esošo autotransportu,” – šāda ir Valsts kontroles oficiālā reakcija saistībā ar ziņām par tieslietu ministra Dzintara Rasnača „līgavaiņa skapja” pārvadāšanu uz valsts rēķina.

Valsts kontrole informē, ka 6.jūlijā ir uzsākusi finanšu revīziju “Par Tieslietu ministrijas 2016.gada pārskata sagatavošanas pareizību”, kuras ietvaros „izlases veidā tiks veiktas pārbaudes Tieslietu ministrijas centrālajā aparātā, kā arī lielākajās ministrijas padotības iestādēs”.

Cita starpā revīzijas ietvaros Valsts kontrole plāno „pārbaudīt un vērtēt, vai Tieslietu ministrijā izveidotā iekšējās kontroles vide spēj atklāt un savlaicīgi novērst kļūdas, kā arī nepamatotu izdevumu veikšanu”.

Pietiek jau informēja par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) atzinumu - Tieslietu ministrijas autotransporta ceļazīmju aizpildīšanas forma, kas ir izdevīga, kad tieslietu ministram nepieciešams „ārkārtas izņēmuma gadījumā” uz valsts rēķina pārvadāt savu „līgavaiņa skapi”, nesniedz patiesu un skaidru priekšstatu par iestādes transportlīdzekļu izmantošanu un ar to saistītiem izdevumiem.

„Lai varētu gūt patiesu un skaidru priekšstatu par iestādes transportlīdzekļu izmantošanu un ar to saistītiem izdevumiem, grāmatvedības uzskaites kārtības ietvaros būtu jāizstrādā ceļazīmes (maršruta lapas) forma, kurā būtu iekļauta detalizēta informācija par transportlīdzekli, tā lietotāju, izmantošanas laiku (norādot brauciena sākuma un beigu laikus), brauciena maršrutu (norādot maršruta sākuma un beigu adreses), odometra rādījumu brauciena sākumā un beigās, patērētās degvielas daudzumu. Norādām, ka Pietiek publikācijā aprakstītā iestādes transportlīdzekļa izmantošanas atskaites forma šādu priekšstatu nesniedz,” oficiālā atbildē skaidro VID.

Līdz ar to VID atzīst jau iepriekš Pietiek lasītāju norādīto – „Rasnača ceļazīmes” ir ērtas viņa un citu ministrijas augstāko amatpersonu personiskajām vajadzībām, bet neatbilst valsts līdzekļu taupīšanai un normatīvajiem aktiem. Tiesa, VID norāda, ka šajā gadījumā konkrēta rīcībā esot Valsts kontroles kompetencē.

Pietiek jau aprakstījis, ka ne tikai tieslietu ministra Rasnača „līgavaiņa skapja” pārvešanai uz valsts rēķina izmantotajam Tieslietu ministrijas mikroautobusam Volkswagen Caravelle, bet arī citām ministrijas automašīnām ceļazīmes tiek aizpildītas formā, kas pieļauj neskaitāmas neviena nekontrolētas „skapju pārvadāšanas” – automašīnu izmantošanu ministra un citu ministrijas augstāko amatpersonu vajadzībām.

Kā redzams no Pietiek iepriekš publicētajām Rasnača vadītās ministrijas automašīnu ceļazīmēm par šā gada pirmajiem pieciem mēnešiem, Tieslietu ministrijā no normatīvo aktu nosacījumiem attiecībā uz ceļazīmēm netiek ievērots gandrīz neviens, līdz ar to dodot iespēju vai ik dienas nekontrolēti, uz valsts rēķina pārvadāt ministra iedzīvi pa visdažādākajiem maršrutiem.

„Apžēliņ... Tā nav ceļazīme, tas ir nonsenss. To pateiks jebkurš privātuzņēmējs, ko VIDs drāž kā mazo ezīti,” – tā šīs „Rasnača ceļazīmes” komentē kāds Pietiek lasītājs. Vēl cits norāda, ka „Valsts kontrolei noteikti nepatiks šādas atskaites "pa pilsētu"... 100% garantēju, ka viņiem tas būs interesanti. Pēc VK ieskatiem - ir jānorāda konkrētas adreses, no kurienes, uz kurieni braukts, nekāds "pa pilsētu" neiet cauri, un to es zinu noteikti”.

Rasnača vadītā ministrija pagaidām nav vēlējusies sniegt atbildes uz jautājumiem, kura Tieslietu ministrijas amatpersona, kad, kādā formā ir noteikusi šādu „līgavaiņa skapju” pārvadāšanai piemērotu autotransporta ceļazīmju aizpildīšanas formu un kad pēdējoreiz šī aizpildīšanas forma un kārtība ir pārskatīta.

Tieslietu ministrija pagaidām nevēlas atbildēt arī uz jautājumu, kura Tieslietu ministrijas amatpersona ir atbildīga par šo pārskatīšanu un vai pašreizējais tieslietu ministrs savu pilnvaru laikā ir veicis kādas darbības, lai ministrijas autotransporta izmantošana notiktu, stingri ievērojot normatīvo aktu prasības.

Pietiek jau ir informējis, ka Rasnačs un viņa vadītā ministrija joprojām nevēlas sniegt atbildes uz virkni jautājumu, lai viestu skaidrību - vai tiešām "līgavaiņa skapja" vešana ir bijusi vienīgā politiķa iedzīves pārvākšana uz valsts rēķina, cik vispār izplatīta ir valsts mantas izmantošana privātām vajadzībām Tieslietu ministrijā un, ja ministrs vismaz tagad ir samaksājis par valsts auto izmantošanu savām "ārkārtas izņēmuma līgavaiņa vajadzībām", tad - pēc kāda tieši cenrāža.

Rasnačs ir vienīgi norādījis, ka tas esot bijis ārkārtas gadījums, kad viņam bijušas tiesības valsts auto izmantot, taču šī apgalvojuma patiesīgums ir apšaubāms. KNAB par šo atgadījumu pagaidām nekādus plašākus komentārus nesniedz, taču pirms pieciem gadiem ir publicējis speciālu pārskatu, īpaši norādot, ka „viens no augstiem riskiem rīcībā ar valsts un pašvaldību mantu ir dienesta automašīnu izmantošana personīgajām vajadzībām” un ka likums skaidri nosaka - valsts iestāžu īpašumā, valdījumā vai lietošanā esošais autotransports izmantojams tikai dienesta, darba un amata pienākumu pildīšanai.

Tiesa, KNAB gan minējis virkni izņēmuma gadījumu, piemēram, ja tiek sargāta valsts amatpersonu drošība vai ja amatpersona tiek nogādāta no darbavietas uz dzīvesvietu vai no dzīvesvietas uz darbavietu, jo objektīvu iemeslu dēļ sabiedriskā transporta pakalpojumus nav iespējams izmantot. Taču šajos izņēmuma gadījumos nav neviena, kas kaut attāli būtu attiecināms uz nepieciešamību steidzami pārvest ministra privāto iedzīvi.

Galīgu skaidrību saistībā ar šo gadījumu viesīs KNAB pārbaude, taču pašlaik pieejamā informācija liek domāt, ka Rasnača vadītajā ministrijā attiecībā uz valsts mantas izmantošanu personiskām vajadzībām valda diezgan liela brīvība. Ministrija joprojām, piemēram, nespēj ne uzrādīt kādu iekšēju dokumentu, kas reglamentētu ministrijas bilancē esošo automašīnu izmantošanu privātām vajadzībām, ne paskaidrot, kādā veidā aprēķināts Rasnača it kā veiktais maksājums par auto.

Skaidrs gan ir tas, ka, pat ja tieslietu ministrs ir auto vadītājam izsniedzis 20 eiro „par benzīnu”, valsts auto izmantošana politiķim ir bijusi sīki izdevīga: piemēram, pārvākšanās uzņēmuma MNP pārvākšanās serviss pakalpojumi (ieskaitot krāvējus) maksā 40 eiro stundā. „Līgavaiņa skapi” pārvadājušais busiņa vadītājs Ervīns Kuncis Pietiek atzīst, ka par viņa līdzdalību kraušanā ministrs maksājis neko neesot: „Viņš vienkārši bija sarunājis ar manu augstāk stāvošo priekšniecību.”

Tieslietu ministrijas ētikas kodekss, kas ir spēkā jau kopš 2008. gada, gan skaidri nosaka, ka ministrijas darbinieku pienākums ir ministrijas telpas un inventāru neizmantot personīgiem mērķiem vai personīga labuma gūšanai, kā arī neizmantot darba laiku, kā arī padotā un vadītāja attiecības privātās dzīves problēmu risināšanai. Taču uz jautājumu, vai šo paša vadītās ministrijas ētikas kodeksu ir vismaz izlasījis, tieslietu ministrs atkal klusē.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi