Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kampaņas “Atkrievisko Latviju!” iniciatore Liāna Langa (Bokša) saņēmusi acīmredzami nelikumīgu un, iespējams, pat viltotu pavēsti uz paskaidrojumu sniegšanu, kaut arī nekāds kriminālprocess nemaz nav ierosināts.

TviterīL. Langa ievietojusi 20. jūnijā saņemtu elektronisko dokumentu ar nosaukumu “PAVĒSTE”, ar kuru Jūrmalas policijas iecirkņa galvenā inspektore Ilona Palkeviča uzdod dzejniecei obligāti ierasties 29. jūnijā “paskaidrojumu sniegšanai”. Pamatojums — esot ierosināta resoriskā pārbaude.

Ar šādu rīcību I. Palkeviča pārkāpusi Kriminālprocesa likuma 328. pantu “Pavēste”, kas nosaka: “Pavēste ir dokuments, ar kuru procesa virzītājs uzaicina personu uz izmeklēšanas iestādi, prokuratūru vai tiesu, lai tā piedalītos kriminālprocesā (turpmāk — aicināmā persona).” Tālāk 331. pants “Pavēstes izsniegšanas kārtība pirmstiesas kriminālprocesā” detalizētāk apraksta, kā tas darāms.

Šinī gadījumā redzams, ka kriminālprocess nav ierosināts. Ir ierosināta resoriskā pārbaude — tāda ir policijas standarta rīcība, lai pārliecinātos, vai maz ir pamats ierosināt kriminālprocesu. Taču pavēstes izsniegšana iespējama tikai kriminālprocesā, nevis resoriskās pārbaudes ietvaros, kuras laikā pavēstes pielietošana nav paredzēta vispār.

Tāpat nevienai fiziskajai vai juridiskajai resoriskās pārbaudes laikā ne tikai nav pienākums sniegt liecības — tās to pat nevar izdarīt, jo liecību sniegšanai ir nepieciešams liecinieka statuss, taču tāds ir iespējams tikai kriminālprocesa ietvaros. Savukārt I. Palkevičas minētā “paskaidrojuma sniegšana” Kriminālprocesa likumā vispār parādās tikai pēc pirmstiesas kriminālprocesa noslēguma — tam sekojošajās lietas iztiesāšanas stadijās tiesā (protams, ar nosacījumu, ja kriminālprocess vispār tiek ierosināts un ja tas nonāk līdz tiesai).

Savukārt Krimināllikums, kurā sarindoti noziedzīgie nodarījumi un tiem paredzētie sodi, resorisko pārbaudi vai pavēstes nosūtīšanu nereglamentē — tam domāts Kriminālprocesa likums. Toties attiecībā uz paskaidrojumiem Krimināllikuma 301. panta “Piespiešana dot nepatiesu liecību, paskaidrojumu, atzinumu un tulkojumu” (1) daļa gan paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem.

Līdz ar to soctīklos redzamā “pavēste” ir tik nelikumīga, cik vien var būt. Interesanti, ka LPSR VDK bijušajā ēkā Stabu ielā kopš 2014. gada iekārtotajā izstādē par čekistu zvērībām, nodarītām padomju okupācijas laikā, bija apskatāma līdzvērtīga VDK pavēste, nosūtīta L. Langai (Bokšai) astoņdesmito gadu otrajā pusē, izsaucot viņu uz “stūra māju” saistībā ar tolaik pirmo atzinību ieguvušās jaunās autores pretestību Latvijas pārkrievošanai.

Novērtē šo rakstu:

115
37

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi