Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai konstatētu, vai Ventspils brīvostas valdes loceklis Aivars Lembergs nav pārkāpis interešu konflikta ierobežošanas likumu, piedaloties lēmuma pieņemšanā par 717 tūkstošu latu vērta iepirkuma līguma slēgšanu ar savam dēlam un znotam daļēji piederošo SIA Baltimar VT, Satiksmes ministrija (SM), kuras pārraudzībā ir ostu darbība, sagatavos juridisku atzinumu, un atkarībā no tā secinājumiem nav izslēgta vēršanās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Otrdien, kad Pietiek publiskoja informāciju par iespējamo interešu konfliktu, Aivaram Lembergam Ventspils brīvostas valdes 14. novembra sēdē piedaloties lēmuma pieņemšanā par līguma slēgšanu ar savas ģimenes locekļu firmu, SM notikusi konsultatīva sanāksme, kurā piedalījušies vairāki valsts pārstāvji brīvostas valdē un SM un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) juristi. Izlemts, ka SM, kuras pārraudzībā ir ostu darbība, veiks minētā fakta juridisku izvērtējumu, Pietiek apstiprināja SM valsts sekretārs un vienlaikus Ventspils brīvostas valdes loceklis Anrijs Matīss.

Pēc viņa teiktā, tikai pēc juridiskā izvērtējuma saņemšanas tiks izlemts, vai vērsties KNAB. Jautājumu aktualizējis pašvaldību ministra Edmunda Sprūdža (Reformu partija) virzītais Ventspils brīvostas valdes loceklis Ģirts Kronbergs, kurš Pietiek iepriekš pieļāva vēršanos KNAB, lai lūgtu izvērtēt Lemberga iespējamo likuma par interešu konflikta ierobežošanu valsts amatpersonu darbībā pārkāpšanu. Tomēr otrdienas konsultatīvajā sanāksmē panākta vienošanās, ka valsts deleģētie Ventspils brīvostas valdes locekļi šajā jautājumā rīkosies koordinēti.

Pietiek jau rakstīja, ka Ventspils brīvostas valde 14. novembra sēdē pieņēmusi lēmumu pilnvarot ostas pārvaldnieku parakstīt 717 588 latu vērtu iepirkuma līgumu ar SIA Baltimar VT par dīzeļdegvielas piegādi brīvostas kuģiem. Starp firmas īpašniekiem ir divi Aivara Lemberga ģimenes locekļi - dēls Anrijs Lembergs un znots Jānis Austriņš. Pats Lembergs, būdams brīvostas valdes loceklis, piedalījies lēmuma pieņemšanā un, kā Pietiek apstiprināja vairāki citi valdes locekļi, nav lūdzis sēdes protokolā fiksēt, ka atturas vai nepiedalās balsojumā, lai nepārkāptu interešu konfikta novēršanas likumu.

Apstākļi, kādos SIA Sumata, kas jau iepriekš pildījusi liela apjoma līgumus ar Ventspils brīvostu, nu atteikusies no sadarbības turpināšanas, nav līdz galam skaidri. Firmas finanšu direktors pēdējā brīža lēmumu atteikties no vairāk nekā 700 tūkstošu latu vērta līguma Pietiek komentēt atteicās, atstājot iemeslu šaubām par patiesajiem motīviem. Šī firma ir viens no lielākajiem degvielas vairumtirgotājiem Kurzemē, un tās darbība ir atkarīga arī no Lemberga vadītās pašvaldības lēmumiem.

Lēmums atļaut Ventspils brīvostai slēgt līgumu ar atklātā konkursa uzvarētāju SIA Sumata Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) pieņemts 19. septembrī, un paredzamā līguma summa bija 707 136 lati. Pēc tam, kad firma no līguma pēkšņi atteikusies, IUB 6. novembrī pieņēmis lēmumu ļaut brīvostai slēgt līgumu ar Baltimar VT jau par 717 588 latiem.

Ventspils brīvostas pārvaldnieks Imants Sarmulis Pietiek skaidroja, ka Sumatas vienīgais skaidrojums, atsakoties no līguma, bijis, ka firma nespēs pildīt saistības. Pārvaldnieks atzīst, ka šāda situācija ir neierasta un brīvosta varētu pārskatīt līdzšinējo praksi un noteikt lielāku nodrošinājuma naudu, lai uzņēmums, atsakoties no vinnēta iepirkuma, nestu lielāku finansiālo atbildību.

Tādēļ 14. novembrī Ventspils brīvostas valdei bija jāpieņem lēmums atcelt oktobrī lemto un pilnvarot pārvaldnieku parakstīt iepirkuma līgumu ar nākamo pretendentu - SIA Baltimar VT. Informācija, ka šajā firmā kapitāldaļas pieder arī lēmuma pieņemšanā klātesošā valdes locekļa Lemberga dēlam un znotam, valdes sēdē nav izskanējusi, un, piemēram, Ģirts Kronbergs, kurš valdē iecelts no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas puses ar Reformu partijas atbalstu, Pietiek atzina, ka par to nav zinājis. Jautāts, vai visi brīvostas valdes sēdē klāt bijušie piedalījušies balsojumā, Satiksmes ministrijas virzītais brīvostas valdes loceklis Anrijs Matīss to Pietiek apstiprināja.

Savukārt Sarmulis, kurš gan nav valdes loceklis, bet kā brīvostas pārvaldnieks piedalījies valdes sēdē, bija piesardzīgs - lai atbildētu, vai Lembergs piedalījies balsojumā par līguma slēgšanu ar Baltimar VT, viņam esot jāieskatās sēdes protokolā.

17,42% SIA Baltimar VT kapitāldaļu saskaņā ar Lursoft informāciju kontrolē Lembergu ģimene  - pa 8,71% firmā pieder Anrijam Lembergam un Ventspils mēra znotam Jānim Austriņam, kurš tikai šā gada 14. februārī tās ieguva no savas sievas Līgas Lembergas. 2007. gada 22. jūnijā ar Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesu kolēģijas lēmumu tika uzlikts arests Anrijam Lembergam piederošajām kapitāldaļām SIA Baltimar VT, bet 2010. gada jūnijā tas ticis atcelts. Arests ticis uzlikts saistībā ar tā dēvēto Lemberga lietu, kurā blakus tēvam uz apsūdzēto sola Rīgas apgabaltiesā sēž arī Anrijs Lembergs. Līdz 2005. gadam gandrīz tik - 17,39% Baltimar VT kapitāldaļu piederēja pašam Lembergam. Savulaik līdz pat 2007. gadam starp firmas dalībniekiem pastarpināti un pa tiešo bija arī citi bijušie Lemberga kompanjoni - Olafs Berķis, Igors Skoks un Genādijs Ševcovs.

No līguma par labu Baltimar VT atkāpusies firma SIA Sumata ir viens no lielākajiem degvielas vairumtirgotājiem Kurzemes reģionā un tā darbību ietekmē arī Lemberga vadītās Ventspils pašvaldības lēmumi. Firma pieder četrām personām - lielākais firmas īpašnieks (50%) ir Edgars Gorbunovs, pa 16,67% pieder arī Normundam Apfelbaumam, Mārim Feldmanim un Pēterim Vočtavam.

Sumata jau iepriekš piegādājusi dīzeļdegvielu Ventspils brīvostas kuģiem - 2011. gada augustā ar to slēgts līgums par 583 896 latiem un 2010. gada jūnijā - par 366 211 latu, rāda IUB informācija. Arī Baltimar VT iepriekš divreiz atklātā konkursā ieguvusi tiesības piegādāt dīzeļdegvielu Ventspils brīvostas kuģiem. 2010. gada oktobrī slēgts līgums par 366 211 latiem un 2009. gada jūlijā - par 277 920 latiem, rāda IUB informācija.

Likums Par ostām noteic, ka uz ostu valžu locekļiem attiecas tie paši ierobežojumi, kādus valsts amatpersonām nosaka likums Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā. Interešu konflikta novēršanas likums amatpersonai liedz pildot savus pienākumus veikt darbības, kurās tā vai tās radinieki vai darījumu partneri ir personiski vai mantiski ieinteresēti. Kā interešu konfliktu likums definē situāciju, kurā valsts amatpersonai, pildot valsts amatpersonas amata pienākumus, jāpieņem lēmums vai jāpiedalās lēmuma pieņemšanā, vai jāveic citas ar valsts amatpersonas amatu saistītas darbības, kas ietekmē vai var ietekmēt šīs valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās intereses.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi