Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja Saeima, ņemot vērā tiesnešu iebildumus, neatbalstīs valdības lēmumu par tiesnešu algu iekļaušanu vienotajā valsts pārvaldes atalgojumu sistēmā, viņu algas atbilstoši Satversmes tiesas spriedumam nākamgad gandrīz dubultosies. Iekļaujoties vienotajā atalgojuma sistēmā tiesnešu algas augs vidēji par 43%. Pietiek publisko Tieslietu ministrijas aprēķinus par tiesnešu atalgojumiem.

Neatkarīgi no tā, vai Saeima atbalstīs valdības lēmumu iekļaut tiesnešu algas vienotajā valsts pārvaldes atalgojuma sistēmā vai tomēr ne, tiesneši visticamāk būs vieni no retajiem, kurus nākamgad uz budžeta izdevumu konsolidācijas fona gaida ievērojams atalgojuma palielinājums.

Kā liecina Tieslietu ministrijas (TM) aprēķini par tiesnešu atalgojumu 2011.gadā un turpmāk, kas ir Pietiek rīcībā, tiesnešu amatalgas sagaida būtisks palielinājums.

Ja parlamentam izdosies vienoties par atbalstu valdības iecerei tiesnešu algas iekļaut vienotajā atalgojuma sistēmā, tiesnešu atalgojums jau nākamā gada sākumā pieaugs vidēji par 43%. Savukārt, ja Saeimā šo valdības lēmumu neatbalstīs un turēsies pie Satversmes tiesas (ST) sprieduma par tiesnešu atalgojumu, tad tiesnešu algas no nākamā gada 1.janvāra gandrīz divkāršosies, pieaugot par vidēji 87%.

Tiesnešu atalgojuma bāze ir rajona tiesu tiesnešu atalgojums, kas ir zemākais līmenis. Tiesnešu atalgojums palielinās atkarībā no tiesu instances. Papildus amatalgai tiesneši par klasi saņem piemaksas, kas svārstās vairāku simtu latu robežās.

Kā liecina TM aprēķini par tiesnešu pašreizējām algām un to, kādas tās būtu, tiesnešus iekļaujot vienotajā atalgojumu sistēmā vai algas nosakot atbilstoši ST spriedumam, atalgojumu atšķirības ir mērāmas pat vairākos simtos.

TM aprēķinus par tiesnešu algām Pietiek publisko pilnībā. No tiem redzams, ka, piemēram, ja pašreiz rajona tiesneša pamatalga (neskaitot piemaksas) veido 808,11 latus „uz papīra”, tad, iekļaujoties vienotajā atalgojuma sistēmā, rajona tiesneša pamatalga bez piemaksām veidos 1157 latus, bet, pamatalgu aprēķinot atbilstoši ST spriedumam, - 1511,10 latus „uz papīra”.

Attiecīgi apgabaltiesas tiesneša atalgojums, kurš pašlaik bez piemaksām ir 969,73 lati „uz papīra”, vienotajā atalgojumu sistēmā veidotu 1388,4 latus, bet atbilstoši ST spriedumam – 1813,32 latus „uz papīra” (maksimālā summa augstākas klases apgabaltiesas tiesnesim - 2447, 98 lati „uz papīra”).

Augstākās tiesas (AT) tiesnešu algas būtu vēl lielākas, bet AT priekšsēdis, ja tiesnešu algas noteiktu atbilstoši ST spriedumam, saņemtu aptuveni 3100 latus, un 2012.gadā alga varētu pieaugt vēl straujāk.

Pieturoties pie ST spriedumā lemtā, augstākās (1.klases) rajona, apgabaltiesas un AT tiesnešu algas jau nākamgad pārsniegtu Valsts prezidenta atalgojumu, svārstoties no 1800 līdz 2600 latiem „uz papīra”. Arī iekļaujoties vienotajā atalgojuma sistēmā, apgabaltiesu priekšsēdētāju un AT tiesnešu atalgojums ar augstākās klases piemaksām būs lielāks nekā Valsts prezidenta atalgojums.

„Uz papīra” bez piemaksām Valsts prezidenta atalgojums veido 1900 latus, oktobrī Valsts prezidents saņēma 2064,35 latus (pirms nodokļiem).

Strīdu par tiesnešu atalgojumu no nākamā gadā radījis ST spriedums par Saeimas 2008.gada beigās pieņemtajiem grozījumiem likumā, kas paredzēja viņu algu „iesaldēšanas” atcelšanu no 2011.gada. Janvārī ST atzina par Satversmei atbilstošu Saeimas noteikto tiesnešu algu samazinājumu, taču ar nosacījumu, ka no 2011.gada 1.janvāra spēku zaudēs normas par tiesnešu algu „iesaldēšanu” un algas rēķinās, piemērojot likumā par tiesu varu noteikto koeficientu. Pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, šī ST sprieduma izpilde 2011.gada budžetā prasītu papildus ap 27 miljonus latu.

Pret valdības lēmumu tiesnešu algas iekļaut vienotajā atalgojumu sistēmā iestājušies Latvijas Administratīvo tiesnešu biedrības biedri, kuri medijos izteikuši gatavību savas intereses aizstāvēt ST. Līdzīgu viedokli medijiem paudusi arī Latvijas Tiesnešu biedrības prezidente Iveta Andžāne, atzīstot: ja netiks pildīts ST spriedums, arī pārējie tiesneši noteikti kaut ko darīšot savu interešu aizstāvībai. Andžāne norādījusi arī uz iespēju vērsties starptautiskās institūcijās.

Tikmēr tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (Vienotība) intervijā laikrakstam Diena, atbildot uz jautājumu, vai „ķēķa” skandāls pirms četriem gadiem kā mainījis tiesnešu un advokātu attiecības, izteicies, ka tiesnešu un advokātu ķēķis novērojams aizvien. Štokenbergs intervijā atzinis: „Kad nākas lasīt dīvainus spriedumus vai lēmumus, tad man gluži neviļus rodas aizdomas, vai tā ir vienkārši tiesnešu nekompetence vai tas, par ko mums nācās lasīt pirms gadiem četriem.”

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Un kā ar latviešu valodu sokas pašam „sabiedriskajam medijam”?

FotoKopā ar valodniekiem LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izveidojis 15 izplatītāko valodas kļūdu sarakstu un publicējis to. Lasītājiem ir lieliska iespēja pārliecināties, kā ar latviešu valodu sokas pašam LSM. Saglabāta oriģinālā versija. Vērts pievērst uzmanību Nr.12, Nr.7 un Nr.4.
Lasīt visu...

21

Jaunā konservatīvā partija šūpo valdību

FotoParasti politikas vērotājiem vasara ir diezgan garlaicīgs laika posms, jo Saeimas deputātiem ir garās brīvdienas un arī citi politiķi un vadoši ierēdņi izbauda atvaļinājumu. Tomēr šī vasara ir atšķirīga – to nosaka ne tikai izveidojusies krīze Rīgas domē, bet arī skandāli un skaļās emocijas valdībā.
Lasīt visu...

12

Totālā kontrole

FotoDaudz ir dzirdēts par sazvērestībām, un ir pat tāds ironisks apzīmējums – sazvērestību teorijas. Vai tiešām jūs domājat, ka sazvērestības nekad nav notikušas? Teiksiet - ir, bet tas bija sen un vairs nav taisnība.
Lasīt visu...

21

Patīkamas vilšanās veltās cerībās

FotoPēc eksaltētu jūsmu tirādēm biju mazliet apmulsis: varbūt valsts prezidenta Egila Levita kvalifikācijas glorificētājiem sava taisnība, kritizētājiem sava? Varbūt pārspīlējumi abās pusēs? Tāpēc šonedēļ “Rīta panorāmā” gaidīju patīkamu vilšanos savos uzskatos. Nesagaidīju. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 2. Cilvēka kritēriji

FotoMūsu laikmeta intriģējoša pazīme ir grandiozās antropoloģiskās pārmaiņas. Veidojas jauns antropoloģiskais tips. Tā nosaukums ir “postcilvēks”. Postcilvēku uzskata par antipodu cilvēkam. Nosaukums “postcilvēks” nav patīkams. Taču tam jau labu laiku ir starptautiskā autoritāte – daudzu zemju intelektuāļu acīs iemantota patiesības, pareizības un taisnības garanta reputācija.
Lasīt visu...

12

Mārtiņš Bondars = politiskā prostitūta?

FotoStarp citu, to pirmais pateica Artuss Kaimiņš. Un pēc šī raksta izlasīšanas dīvainā kārtā šādam apgalvojumam varētu piekrist pat premjers Krišjānis Kariņš. Un Raimonds Pauls jau noteikti. Jo ļoti iespējams, ka zināmā mērā par Maestro un tūkstošiem citu Krājbankas noguldītāju apmuļķošanu saņemtā asinsnauda palīdz nodrošināt Bondaru pārim ierasto spožo un padārgo dzīves stilu. Citi iespējamie scenāriji, kā Latvijas liberālās politikas “spīdeklis” Mārtiņš Bondars un viņa daiļā kundze Ieva gūst ienākumus, ir pāris krimināllietu ierosināšanas vērti.
Lasīt visu...

18

Grāmatas nav nekāds alkohols, lai tām samazinātu nodokli

FotoFinanšu ministrija kompetences ietvaros ir izskatījusi Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas 2019.gada 12.jūnija vēstuli, kurā atkārtoti tiek lūgts atbalstīt samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk - PVN) likmes noteikšanu jebkura formāta grāmatām ne lielāku par 5 procentiem, un sniedz šādu informāciju.
Lasīt visu...

21

Juceklis sabiedriskajos medijos

FotoPirms nedēļas Latvijas radio Ziņu dienests izteica neuzticību radio valdei un pieprasīja tās atkāpšanos vai atbrīvošanu. Šo paziņojumu atbalstīja vairums Ziņu dienesta darbinieku. Žurnālisti uzskata, ka strādā vismaz ceturto daļu virs noteiktās slodzes un nesaņem adekvātu atalgojumu par padarīto darbu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par "Mīļumu" Gobzemu, dubulttiesnesi un citiem interesantajiem ļaudīm: kas patiesībā redzams attēlos

Fotogrāfijas no ministriju un tās padotībā esošo iestāžu saviesīgajiem sarīkojumiem ir patiešām interesants izpētes...

Foto

Aicinājums iedzīvotājiem, kuri dzīvo auto-moto trašu un šautuvju tuvumā

Iesākšu šoreiz savu rakstu ar Satversmes tiesas priekšsēdētājas, profesores Inetas Ziemeles uzrunā teikto Latvijas tiesnešu konferencē 2018.gada...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 1. Pašapmāna ideoloģija par cilvēku

Rietumu civilizācijā eksistē pašapmāna ideoloģija par cilvēku. Tai ir milzīgs spēks. Tā pastāv daudzus gadsimtus un acīmredzot pastāvēs arī...

Foto

Pūce un meža kapitālvērtība

Koku ciršanas noteikumu grozījumi, kas ļautu cirst tievākus kokus, nereti tiek attaisnoti ar to, ka tie ļautu palielināt mežu kapitālvērtību. Šoreiz gribu...

Foto

Korupcijai nav vietas ne Latvijā, ne Rīgā, ne manā darbā un dzīvē

Iepriekšējās diennaktis man pagāja satraukumiem pilnas, arī plašsaziņas līdzekļos parādījusies informācija - jāsaka, ka...

Foto

Jauniešiem, kuri gatavojas dienestam bruņotajos spēkos

Pienāks laiks, kad tieši jums būs jākļūst par pagastu, rajonu un pilsētu vadītājiem. Starp jums būs arī kāds, kuram būs...

Foto

Skaistas runas par solidaritāti no rīta, sirsnīgs rokasspiediens lielzaglim Šķēlem vakarā

Tā bija gandrīz vai sirdi plosoša aina – pirmdienas vakarā sociālajos tīklos vērot, kā pirmie...

Foto

Sākušies Levita laiki Rīgas pilī

Stājoties prezidenta amatā, Egils Levits ir devis svinīgo solījumu un saņēmis Rīgas pils atslēgas no bijušā prezidenta Raimonda Vējoņa. Levits ir...

Foto

Latvijas tauta tiek aicināta veltīt savas pūles Tēvzemei un Brīvībai: runa pie Brīvības pieminekļa

Mīļie Latvijas cilvēki! Divi vārdi, divi lietvārdi – Tēvzemei un Brīvībai. Tās...

Foto

Mazliet par “influenceriem” un “viedokļu līderiem”. Un sirdsinteliģences piemēru

Reizēm par to aizdomājos, jo dažreiz esmu dzirdējis, ka mani nodēvē par “viedokļu līderi” - kas ir...

Foto

Kad mums būs “Latvia first”?

Latvijas ārpolitika nespēj atbrīvoties no valdošo politiķu mānijas izkalpoties citu valstu vajadzībām vai kaprīzēm – mūsu pašu nacionālās intereses atstumjot malā...

Foto

Nepieļausim, lai ar „Daugavpils satiksmi” atkārtojas „Rīgas satiksmes” scenārijs

Vēlos vērst uzmanību uz notikumiem, kas šobrīd norisinās Daugavpilī saistībā ar šī gada 19. jūlijā Daugavpils mēra...

Foto

Rūgtā paaudžu teorija

Paaudžu teoriju var uzskatīt par Rietumu civilizācijas norieta sastāvdaļu. Ja nebūtu civilizācijas norieta, ko spilgti iezīmē paaudžu vēsturiskās virzības negatīvā trajektorija, tad, visticamākais,...

Foto

Mums melots desmit gadus no vietas, laiks sākt prasīt atbildību

Desmit gadus no vietas visai Latvijas sabiedrībai ticis melots par patiesā labuma guvējiem Ventspilī. Tagad, kad...

Foto

Prātojums par viršiem

Sazvērestības teoriju virpinātājiem gards kumosiņš. Jaunākā intriga īsajā versijā būtu šāda: "Attīstībai/Par!" kombinatori palaida tautās likumprojektu par 40 miljonu izmaksāšanu draudzīgām biedrībām, lai...

Foto

Publiski izteikts viedoklis ir melns traips manai reputācijai, kas mani turpmāk pavadīs visur un vienmēr

Šodien esmu vērsies Valsts policijā pret Unu Rozenbaumu par neslavas celšanu....

Foto

“Saskaņa” grib kļūt par zemūdeni

Runājot par partiju “Saskaņa”, pirmais salīdzinājums, kas nāk prātā, ir – tā uzvedas kā kārtīga māksliniece un ir paņēmusi garu pauzi....

Foto

Levits inaugurācijas pasākumu iecerējis kā vecpuišu un vecmeitu ballīti

Pagājušajā nedēļā saņēmu uzaicinājumu uz sarīkojumu par godu Egila Levita inaugurācijai. Liels bija man izbrīns, ka tas...

Foto

Prokurors pieprasa tiesvedību bez advokāta

Šī gada 25.jūnijā Lemberga tiesvedības procesā mans vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts Raimonds Krastiņš nosūtīja Rīgas apgabaltiesai negaidītu paziņojumu, ka veselības...

Foto

Cilvēciskuma amputēšana un postcilvēka instinkta aktivizēšana “Lampas” tumsā

Par “Lampu” nav jēgas gari un plaši rakstīt. “Lampas” misija pilnā mērā ir adekvāta vispārējam pagrimumam gan visā...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 5. Masu komunikācijas jānusisms

Tautas pēdējā fāzē līksmo dekadence – cilvēku darbības, uzvedības un komunikācijas pagrimums. Dekadences pamatpazīmēs stabilu vietu ieņem masu komunikācijas...

Foto

Gurķi

Šis raksts ir domāts tiem, kas saprot lasīto un izdara pareizus secinājumus. Tie, kam viss ir skaidrs, zināms, un arī tiem, kas ir patiesība pēdējā instancē,...

Foto

Juku laiki Rīgas domē

Jāņi nosvinēti, un ir pietiekami daudz laika atkal pievērsties politiskajiem šoviem. Saeimas deputāti izbauda godīgi nopelnītās brīvdienas un arvien retāk parādās televīzijā...

Foto

Uzspēlēsim konkursu

Maija beigās Latvijas Nacionālais teātris sadarbībā ar Nacionālās mākslas atbalsta fondu  izsludināja pilna apjoma lugu ideju “makšķerēšanas” konkursu, vēloties teātra repertuārā iekļaut jaunākos Latvijas autoru...