Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc otrā Lato Lapsas atgādinājuma Krišjāņa Kariņa vadītajai Ārlietu ministrijai nācies „atcerēties”, ka bijusī „Vienotības” vadītāja Solvita Āboltiņa vēstnieka amatā Itālijā tiešam atrodas jau ilgāk nekā pievus gadus un tātad ieņem to nelikumīgi. Tagad S. Āboltiņa tiks pārcelta uz vēstnieka amatu Nīderlandē, bet, kas ieņems atbrīvojušos iekārojamo vietu, vēl netiek atklāts. Pietiek šodien publicē pirms četrām dienām nosūtīto Lato Lapsas iesniegumu, kas tik strauji uzlabojis ministrijas vadības atmiņu:

„Šā gada 26. oktobrī nosūtīju Jūsu iestādei oficiālu iesniegumu - informācijas pieprasījumu ar šādiem jautājumiem par Solvitas Āboltiņas atrašanos vēstnieka amatā Itālijā:

„Kādu iemeslu dēļ šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus, pārkāpjot spēkā esošos normatīvos aktus?

Kuras tieši Jūsu iestādes amatpersonas ir atbildīgas par to, ka šī persona ieņem vēstnieka amatu vienā konkrētā valstī ilgāk nekā piecus gadus?

Vai šī persona vai kādas citas personas šīs personas vārdā ir izdarījušas spiedienu uz Jūsu iestādi vai kādām tās amatpersonām, mudinot pārkāpt spēkā esošos normatīvos aktus attiecībā uz maksimālo vēstnieka pilnvaru termiņu?

Vai Latvijas valsts apmaksā kāda šīs personas ģimenes locekļa mācību vai citus izdevumus Itālijā? Ja jā, kas ir šis ģimenes loceklis, ar kādu pamatojumu šie izdevumi tiek apmaksāti, un kādi ir bijuši šie izdevumi 2021. gadā un 2022. gadā pa gadiem?”

Uz šo iesniegumu - informācijas pieprasījumu esmu saņēmis šādu Jūsu iestādes dokumentu:

„Atbildot uz Jūsu 2023. gada 26. oktobra iesniegumu, Ārlietu ministrija sniedz šādu informāciju.

Saskaņā ar Diplomātiskā un konsulārā dienesta likuma 14. panta pirmo daļu ārkārtējā un pilnvarotā vēstnieka dienesta laiks vienā valstī ir ne vairāk kā četri gadi, kas izņēmuma gadījumos, lai nodrošinātu diplomātiskā un konsulārā dienesta darbību, var tikt pagarināts par vienu gadu.

Solvita Āboltiņa Latvijas Republikas ārkārtējās un pilnvarotās vēstnieces amatu Itālijā pilda kopš 2018. gada. Ņemot vērā diplomātiskā un konsulārā dienesta darbības nodrošināšanas apsvērumus, S. Āboltiņas ilggadējo pieredzi un kompetenci diplomātiskajā dienestā, atbilstoši Ārlietu ministrijas Atestācijas komisijas lēmumam vēstnieces dienesta laiks tika pagarināts par vienu gadu.

Līdzīgi lēmumi ir tikuši pieņemti arī attiecībā uz citiem diplomātiskā un konsulārā dienesta darbiniekiem, ņemot vērā dienesta darbības nodrošināšanas vajadzības.

Atbildot uz jautājumu par iespējamām neformālām darbībām attiecībā uz S. Āboltiņas pilnvaru pagarinājumu, informējam, ka Ārlietu ministrija šādas darbības nav konstatējusi.

Savukārt izdevumi par diplomāta un viņa ģimenes locekļu uzturēšanos dienesta valstī tiek segti saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 29. jūnija noteikumiem Nr. 602 “Noteikumi par pabalstu un kompensāciju apmēriem diplomātiskā un konsulārā dienesta amatpersonām (darbiniekiem), valsts tiešās pārvaldes amatpersonām (darbiniekiem), karavīriem, prokuroriem un sakaru virsniekiem par dienestu ārvalstīs un to izmaksas kārtību”. Informējam, ka Ārlietu ministrija 2021. gadā un 2022. gadā nav segusi izdevumus par vēstnieces S. Āboltiņas ģimenes locekļu mācībām.”

Jūsu iestādes iepriekš publiskota informācija rāda, ka akreditācijas vēstuli Itālijas prezidentam Solvita Āboltiņa ir iesniegusi jau 2018. gada 11. septembrī. Tas nozīmē, ka pašlaik šī persona vēstnieka amatu Itālijā ieņem jau ievērojami ilgāk nekā piecus gadus.

Es kā žurnālists, Latvijas Žurnālistu savienības biedrs, gatavojot mediju publikāciju par Jūsu iestādes darbinieku pretlikumīgu rīcību, vēlos saņemt no Jūsu iestādes šādu informāciju un atbildes pēc būtības uz šādiem jautājumiem:

1) kāpēc, pārkāpjot normatīvos aktus, Solvita Āboltiņa joprojām ieņem vēstnieka amatu Itālijā, kaut arī kopš viņas akreditācijas vēstules iesniegšanas brīža ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi?

2) kuras tieši Jūsu iestādes amatpersonas ir atbildīgas par to, ka, pārkāpjot normatīvos aktus, Solvita Āboltiņa joprojām ieņem vēstnieka amatu Itālijā, kaut arī kopš viņas akreditācijas vēstules iesniegšanas brīža ir pagājuši vairāk nekā pieci gadi?

3) kad ir plānots izbeigt šo turpinošos likumpārkāpumu un sodīt par to atbildīgās amatpersonas?”

Novērtē šo rakstu:

204
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi