Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Globālās tendences rāda, ka valstīm, lai saglabātu konkurētspēju un drošību, ir jākļūst efektīvākām un jārīkojas daudz dinamiskāk. Šajos jaunajos apstākļos jautājums vairs nav tikai par ekonomikas attīstību, bet gan par valsts spēju aizstāvēt savas intereses un pastāvēt. Mums ir jākļūst adaptīviem, lai pielāgotos mainīgajiem apstākļiem.

Ceļā uz to ir divi būtiski šķēršļi, kas atkarīgi tikai no valdības lēmumiem. Birokrātija, kas rada nesamērīgu slogu un padara neiespējamus ātrus un efektīvus procesus, un nelietderīgi tēriņi. Par to uzņēmēju organizācijas runā jau sen, taču reālas darbības līdz šim ir trūcis. Tie ir divi atšķirīgi, lai gan savstarpēji saistīti procesi. Samazinot birokrātiju, var panākt efektivitātes pieaugumu, savukārt taupības pasākumi un izdevumu samazināšana ļauj tūlīt iegūt naudu aizsardzības vajadzībām.

LTRK un LDDK ir nākušas klajā ar konkrētu iniciatīvu – publisko izdevumu samazināšanu par 5%, kas veidotu aptuveni 850 miljonus eiro, ko novirzīt aizsardzībai un pašreizējām prioritātēm.

Kur un kā ietaupīt?

Lai sasniegtu mērķi, premjerministrei jāuzdod katrai ministrijai izvērtēt ministriju un to pakļautības un padotības iestāžu budžets un jāsniedz konkrēti priekšlikumi par iespējamajiem ietaupījumiem.

Izdevumu samazināšana nozīmē ne vien likvidēt nevajadzīgas funkcijas vai ilgstošas vakances, bet arī izsvērt darbību lietderību, atlikt jaunu mēbeļu un biroja tehnikas pirkumu, nesākt jaunu būvniecību bez pamatotas nepieciešamības. Rīkoties saimnieciski, apzinoties valsts prioritātes.

Vienlaikus ir jāizvērtē valsts un pašvaldību funkcijas – kuras no tām var efektīvāk veikt privātais sektors. Uzņēmēji daudzās jomās var piedāvāt elastīgākus un lētākus risinājumus, kas samazina gan izmaksas, gan administratīvo slogu.

Uzņēmēji nav valsts pretinieki

Darbu sākusi birokrātijas samazināšanas darba grupa. Tā sagatavos priekšlikumus un iesniegs tos valdībai. Tas būs valdības patiesības brīdis – vai tā būs gatava pieņemt lēmumus, vai tomēr viss paliks pa vecam?

Vēlos uzsvērt, ka uzņēmēji nav valsts pretinieki, bet gan ekonomikas mugurkauls, kas rada darba vietas un nodrošina valsts budžeta ieņēmumus. Pārmērīgs birokrātiskais slogs traucē, tāpēc mēs prasām skaidras un konkrētas reformas, kas uzlabo biznesa vidi un veicina izaugsmi.

Latvijas valsts pārvaldē nodarbināto skaits ir virs Eiropas Savienības vidējā rādītāja, patlaban valsts budžeta iestādēs strādā gandrīz 60 tūkstoši cilvēku. Salīdzinot ierēdņu skaitu attiecībā pret nodarbinātajiem, Latvija ierindojas 6. vietā Eiropas Savienībā, darba tirgus ir aktīvs, un, ja funkciju samazināšana vai to nodošana privātajiem novedīs arī pie publiskā sektora štatu samazināšanas, pašreizējos apstākļos cilvēki viegli atradīs vakances privātajā sektorā.

Birokrātijas absurds ikdienā

Mana ikdiena ir saistīta ar augstāko izglītību. Arī augstākās izglītības jomā birokrātija kavē attīstību. Ja augstskola, kas jau sen darbojas šajā tirgū, vēlas atvērt jaunu studiju programmu, ir nepieciešami 1,5–2 gadi licencēšanas procedūrai. Šādi birokrātiski šķēršļi ir lieki, tas nerada nekādu ieguvumu sabiedrībai. Augstskolai, kas jau ir akreditēta, jābūt tiesībām pašai veidot jaunas programmas, tā dinamiski reaģējot uz darba tirgus mainīgajām prasībām.

Mērķtiecīga birokrātijas samazināšana

Birokrātijas samazināšanas darba grupa desmit dienu laikā apkopos informāciju no uzņēmēju organizāciju biedriem un nozarēm, jo tieši uzņēmēji vislabāk zina, kur birokrātija traucē visvairāk.

Piemēram, viena no būtiskākajām izmaiņām būtu valsts pārvaldes datu apmaiņas uzlabošana. Ja dati par uzņēmēju vai iedzīvotāju ir pieejami vienai valsts institūcijai, cita tos pieprasīt vairs nedrīkstētu. Ja iestāde atkārtoti pieprasa informāciju, ko jau ir saņēmusi cita institūcija, tai būtu jāsaņem sods.

2019. gada 1. novembrī, kad premjerministrs bija Krišjānis Kariņš, bija plānots ieviest “nulles birokrātijas” pieeju, lai ierobežotu administratīvā sloga pieaugumu uzņēmējiem un vēlāk arī nevalstiskajām organizācijām un sabiedrībai kopumā. Mērķis bija nodrošināt, ka, ieviešot jaunu regulējumu, kas palielina administratīvo slogu, tiek atrasts veids, kā līdzvērtīgi samazināt citu birokrātisko slogu, tādējādi novēršot birokrātijas pieaugumu. Diemžēl esam turpat, kur bijām.

Ir pēdējais laiks valdībai pierādīt, ka tā ir gatava mainīt sistēmu un veidot uzņēmējdarbībai draudzīgāku vidi, kas gan veicinātu ekonomikas attīstību, gan ietaupītu tik ļoti nepieciešamos līdzekļus, ko varētu novirzīt valsts drošības stiprināšanai. Uzņēmēji ir gatavi, bet vai ir gatava valdība? To redzēsim pēc mēneša.

* Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents

Novērtē šo rakstu:

44
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

3

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

FotoŠī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada pavasarī ar Saeimas lēmumu izveidotā iestāde zināmā mērā simbolizē Latvijas atdzimšanas stāstu. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas ārpolitikas un aizsardzības politikas galvenais mērķis bija tiešā (Krievijas armijas izvešana no Latvijas, kas noslēdzās 1998. gadā) un netiešā veidā atbrīvoties no padomju okupācijas sekām, lai Latvijas reintegrācija Rietumu valstu kopienā kļūtu par realitāti. Pretējā gadījumā, PSRS mantiniecei Krievijai atgūstoties no ekonomiskā un politiskā kraha, Latvijas drošība atkal būtu apdraudēta.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

FotoPavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla KOGNITĪVĀ DISONANSE. Šis psiholoģiskais fenomens vērojams tad, kad cilvēka uzskati vai uzvedība nesaskan ar viņa iekšējām vēlmēm vai ticībām.
Lasīt visu...

18

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

FotoLatvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti kaut kā nepaliekam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi