Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Pasaka par Latvijas parlamentāro demokrātiju, jeb kā politiķi uzņēmējiem Ziemassvētku dāvanu sarūpēja...

Ivars Zariņš, 11.Saeimas Tautsaimniecības, vides un reģionālās attīstības komisijas deputāts
15.01.2014.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Cik reāla Latvijai ir situācija, kad politiķi paši, nevis uzņēmēju mudināti, nāk pie uzņēmējiem, lai risinātu to problēmas, nevis politisku intrigu vai savtīga labuma dēļ, bet vienkārši - lai palīdzētu sakārtot uzņēmējdarbības vidi, turklāt stādot šo mērķi augstāk par šaurām politiskām interesēm, tā sasniegšanai apvienojoties koalīcijas un opozīcijas deputātiem?

Skan gluži kā pasaku stāsts, bet tas reāli notika - brīdī, kad bija demisionējusi Dombrovska valdība un koalīcijas padomes diktāta vietā Latvijā uz brīdi bija iespējama reāla parlamentārās demokrātijas darbība. Vien iedomājieties šādu situāciju: SC, NA un ZZS deputāti pēc kopīgas iniciatīvas kopīgi izstrādā un vienojas tālāk virzīt likumprojektu un, kā vienojušies, to arī izdara.

Saeimā pirmajam lasījumam ir iesniegts likumprojekts, kurš paredz atjaunot mikrouzņēmumu nodokļa likmi 9% apmērā no apgrozījuma uzņēmumiem ar apgrozījumu līdz 100 000 eiro un līdz 5 darbiniekiem un ieviest vēl papildu līmeņus mikrouzņēmumiem, paredzot: 2.līmenī – nodokļu likmi 10% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu virs 100 000 eiro līdz 200 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 7 darbiniekiem, savukārt 3.līmenī - nodokļu likmi 11% apmērā, mikrouzņēmumiem ar apgrozījumu no 200 000 eiro līdz 300 000 eiro dodot iespēju nodarbināt līdz 9 darbiniekiem.

Šādi vairāki mikrouzņēmuma līmeņi tiek paredzēti, lai dotu iespēju uzņēmumam augt, saglabājot tam ierasto nodokļu vidi, ļoti pakāpeniski palielinot maksājamā nodokļa īpatsvaru, tādejādi to motivējot attīstīties un turpināt legāli maksāt nodokļus.

Šāds likumprojekts tika sagatavots pēc tam, kad nakts melnumā Saeimā tika pieņemta budžeta pakete ar veselu virkni pavadošo likumprojektu, kur daudzi no tiem bija koalīcijas ultimātu un kompromisu virzīti. Viens no tiem - mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz 9% likmes pakāpenisku paaugstināšanu līdz 15%, pamatojot to ar nepieciešamību izlīdzināt nodokļu maksājumu īpatsvaru, ko maksā mikrouzņēmumi, salīdzinot ar uzņēmumiem, kuri darbojas vispārējā nodokļa režīma ietvaros.

Kāpēc tieši šādas nodokļu likmes izmaņas un cik tās ir reāli pamatotas – savdabīgi, bet šādu pamatojumu likuma izmaiņu autori nebija pacentušies sagatavot, tomēr MK tas netraucēja šādas likuma izmaiņas virzīt tālāk Saeimai apstiprināšanai. Netraucēja arī tas, ka šādas likuma izmaiņas nopietni iedragātu uzņēmēju uzticību nodokļu vides stabilitātei, uz kuru paļaujoties daudzi uzņēmēji centās pēc iespējas legalizēt savu uzņēmējdarbību un nu jūtas vīlušies un piemānīti. Rezultātā šo izmaiņu radītais efekts varētu sanākt pretējs iecerētajam – legālā uzņēmējdarbība tiktu bremzēta un nodokļu ieņēmumi samazinātos.

Tādēļ, negaidot šo grozījumu likuma stāšanos spēkā, Saeimas deputāti – es, Romāns Naudiņš un Dana Reizniece - paši pēc savas iniciatīvas ķērās pie šīs kļūdas labošanas.

Kāda tad ir reālā situācija ar mikrouzņēmuma nodokli? Vai tiešām esošā likme ir neadekvāti zema un ir jāmaina?

Saskaņā ar VID sniegtajiem datiem par 2012.gadu (jo uz likumprojekta sagatavošanas brīdi 2013.gada dati vēl nebija pieejami), apkopojot datus par uzņēmumu apgrozījumu un nomaksāto nodokļu apmēru, izrādās, ka patiesībā viss ir pavisam citādāk!

Vispārējā nodokļu režīma uzņēmumu ar apgrozījumu līdz 70 000 Ls (100 000 eiro) nodokļos nomaksātais apjoms ir 9,1% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums - 735 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 67 miljoni Ls), un tas nozīmē, ka to nomaksātais nodokļu īpatsvars ir tikai niecīgi lielāks (+0,1%!), salīdzinot ar mikrouzņēmuma paredzētajiem 9% (PVN nodokļa maksājumi abos gadījumos netiek ieskaitīti).

 Vēl interesantāka paveras situācija, ja mēs aplūkojam uzņēmumus ar apgrozījumu no 70 000 Ls līdz 200 000 Ls (kas būtu atbilstoši piedāvātajam 2. un 3. mikrouzņēmuma līmenim) – šeit nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās un ir apmēram 7% no apgrozījuma (kopējais apgrozījums – 1306 miljoni Ls, nomaksātie nodokļi – 91 miljons Ls), šāda pati tendence saglabājas arī nākošajā solī - pieaugot uzņēmumu apgrozījumam, nomaksātais nodokļu īpatsvars samazinās, uzņēmumiem no 200 līdz 300 tūkstošiem Ls, tas ir apmēram 6,3%.

No šiem aprēķiniem ir uzskatāmi redzams, ka pašlaik Saeimā apstiprinātās mikrouzņēmuma nodokļa likmes izmaiņas, kas paredz to paaugstināt līdz 15%, ir absurdas un nepamatotas.

Ja ir bažas par zemo sociālo apdrošināšanas iemaksu līmeni mikrouzņēmumos strādājošajiem darbiniekiem, tad to var koriģēt, nosakot citas proporcijas, kādās tālāk tiek sadalīti mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumi budžeta kontos, vai arī ieviešot formulu, pēc kuras, vadoties no darbinieku atalgojuma, tiek aprēķināts tas ieņēmumu apjoms, kas no mikrouzņēmuma nodokļa ieņēmumiem tiek ieskaitīts sociālās apdrošināšanas kontā. Tā kā mikrouzņēmuma nodokļa īpatsvars ir līdzīgs vai pat augstāks nekā vispārējā nodokļu režīma uzņēmumiem, tad nav nekādas problēmas veikt šādu mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumu sadali, lai nodrošinātu atbilstošus maksājumu apjomus. Tam nebija vajadzības celt mikrouzņēmuma nodokļa likmi!

Ja šis Saeimas deputātu izstrādātais priekšlikums tiks apstiprināts pirmajā lasījumā, tad uz otro lasījumu ir vērts apsvērt tālākus priekšlikumus par iespējamo nodokļa diferenciāciju ražojošajiem un pakalpojumus sniedzošajiem uzņēmumiem, paredzēt nodokļu atlaides, kas veicinātu jauniešu un citu sociālo grupu nodarbinātību, kā arī piedāvāt vienkāršot virkni mikrouzņēmuma darbības administrēšanas procedūru, kas nepieciešamas VID, - lai kopumā padarītu mikrouzņēmuma darbības formu par vienkāršu un ērtu iespēju Latvijā uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...