Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šā gada sākumā, īsu laiku pēc Rīgas namīpašnieku biedrības atklātās vēstules Latvijas Republikas Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai bija vērojama politiķu interese atrisināt ar mājokļu īri un namu apsaimniekošanu/pārvaldīšanu saistītās problēmas – tika veidotas darba grupas, notika diskusijas par likumprojektu „Īres likums” (turpmāk – Likumprojekts). Diemžēl, mediju interesei mazinoties, zuda arī politiķu aktivitāte, kā rezultātā tika atsaukts Likumprojekts.

Problēmas nav atrisinātas, un tās pastāv joprojām, un to šā gada augusta pēdējā nedēļā atgādināja tiesībsargs Juris Jansons, apmeklējot vienu no dzīvojamām mājām Rīgā, konstatējot kādos apstākļos ir spiesti dzīvot minētās mājas īrnieki. Biedrība iestājas par civilizētām, uz savstarpēju sadarbību balstītām attiecībām starp ikvienu namīpašnieku un īrnieku. Problēmas risinājums ir jāmeklē nevis fragmentārā vienas puses rīcības nosodījumā, bet likumdošanas sakārtošanā tā, lai īrnieki, namīpašnieki un sabiedrība kopumā būtu pasargāta no negodprātīgām personām.

Biedrība vēlas akcentēt būtiskas problēmas, ar kuru sakārtošanu būtu jānodarbojas nekavējoties.

Pirmkārt, ir absurdi, ka Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējums dzīvojamo māju siltināšanai pieejams ēkām, kurās ir daudz īpašnieku, taču liegts, ja ēkai ir viens īpašnieks, uzskatot ka telpu izīrēšana ir bizness, bet šādam mērķim atbalsta programma nav pieejama. Diemžēl netiek ņemts vērā tas, ka realitātē arī daudzdzīvokļu mājās liela daļa (dažkārt vairums) dzīvokļu tiek izīrēti. Pie tam, ja namīpašnieki, izīrējot telpas, maksā nodokļus, tad dzīvokļu izīrētāji nodokļus lielākoties nemaksā. Ieguvēji no līdzfinansējuma saņemšanas būtu gan īrnieki, gan valsts, jo būtu vairāk sakārtotu, izīrētu dzīvojamo telpu, kā arī papildu nodokļu ieņēmumu.

Otrkārt, risinājums jārod problēmām, kas izriet no AS Latvijas gāze (turpmāk – LG) monopolstāvokļa. Gadījumos, kad īres attiecības tiek pārtrauktas un dzīvojamās telpas atstāj īrnieki, kam ir parādi par gāzes piegādi, LG parādus piedzen nevis no parādniekiem – īrniekiem, bet gan no nekustamo īpašumu īpašniekiem, neskatoties uz to, ka LG līgumattiecības ir ar īrniekiem, nevis ar namīpašniekiem. LG minēto pamato ar Ministru kabineta 2008.gada 16.decembra noteikumu Nr.1048 „Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 76.punktu, kas nosaka, ja mājsaimniecības lietotājs ir gazificētā objekta īrnieks, par šo noteikumu 36.punktā minēto prasību ievērošanu ir atbildīgs gan lietotājs, gan objekta īpašnieks. Neloģiska ir LG nostāja, atsakot namīpašnieku lūgumiem atslēgt gāzes padevi īrniekiem, kuri regulāri pārkāpj gāzes iekārtu drošas lietošanas principus vai ir aizdomas par nelegālu pieslēgšanos gāzes vadam, motivējot atteikumu ar to, ka šādus lūgumus var izteikt tikai persona, ar ko LG ir līgumattiecībās, respektīvi īrnieks.

Treškārt, būtu jānovērš negodīgo, īrniekiem zaudējumus nesošo nekustamā īpašuma nodokļa (turpmāk – NĪN ) likmes atkarību no īpašnieka juridiskā statusa. Kā zināms, NĪN nodokļa likme par ēkām un būvēm ir no 0,2-0,6% apmērā no kadastrālās vērtības, taču, ja ēka pieder juridiskai personai, tad NĪN ir 1,5%. Lai šādos gadījumos aprēķinātu nodokļa likmi 0,2-0,6% apmērā no kadastrālās vērtības, īres līgumi ir jāreģistrē zemesgrāmatā, tomēr reģistrēt zemesgrāmatā visus īres līgumus, sevišķi padomju laikos noslēgtos, ir neiespējami.

Ceturtkārt, būtiska problēma ir ārkārtīgi gausā tiesvedība. Latvijas tiesu sistēma civillietas izskata četrus līdz sešus un vairāk gadus, kas faktiski iesaldē lielāko daļu augstāk minēto problēmu atrisināšanu un, pamatojoties uz Latvijas Republikā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, ļauj kādai no pusēm negodprātīgi izmantot savu civiltiesiskā strīda dominējošo stāvokli. Minētais neveicina nedz īrnieku, nedz namīpašnieku stāvokļa uzlabošanos un nerisina jautājumus pēc būtības.

Visas augstāk norādītās problēmas tieši skar īrnieku labklājību, namu stāvokli, kā arī sabiedrības drošību. Kā Biedrība, tā īrnieku organizācijas arī šobrīd apliecina gatavību aktīvi iesaistīties iepriekš minēto problēmu novēršanā un ir gatavas aktīvi sadarboties, nolūkā uzlabot un pilnveidot Likumprojektu.

Ņemot vērā, ka partiju pirmsvēlēšanu programmās un solījumos īres un namu apsaimniekošanas/pārvaldīšanas jautājumu risināšana nav pat pieminēta, kas liecina par šīs aktualitātes ignorēšanu, Biedrība pirmsvēlēšanu laikā aicina valdību, Latvijas Republikas Saeimu un atbildīgās ministrijas apzināties problēmas nopietnību un nekavējoties atsākt darbu pie Likumprojekta izstrādes ar mērķi to pieņemt iespējami īsā laikā.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Suverenitātes portrets pakta jubilejas sakarā

Foto2019.gada 23.augustā paiet 80 gadi kopš Vācijas un Padomju Savienības līguma noslēgšanas. Tas bija triviāls līgums par neuzbrukšanu. Līgumu parasti dēvē par Molotova-Ribentropa paktu. Līdz 1939.gada 23. augustam cilvēce pazina daudzus paktus, kā dēvē starptautiskos līgumus. Arī Latvijas Republika savas pastāvēšanas laikā ir bijusi līdzautore daudziem paktiem. Droši var teikt, ka neviens no tiem nekad nav ieguvis sabiedrības plašāku ievērību. Ne reti par paktiem sabiedrība netiek detalizēti informēta. Paktu producēšana ietilpst diplomātisko attiecību segmentā un ārlietu ministrijas rūpēs.
Lasīt visu...

21

Sabiedrībai jau tagad ir iespējams saņemt no iestādes informāciju par ielūgto personu sarakstiem uz valstiski nozīmīgiem notikumiem

FotoRakstam „Nodokļu maksātājiem nav jāzina, kādi cilvēki par nodokļu maksātāju naudu tiek uz sarīkojumiem, kas tiek finansēti no nodokļu maksātāju naudas” lūdzam pievienot Kultūras ministrijas (KM) viedokli, kas ir šāds – jau spēkā esošie normatīvie akti nosaka kārtību, kādā regulējams jautājums par ielūgumu izsniegšanu uz nozīmīgiem kultūras pasākumiem:
Lasīt visu...

21

Kā pārvarēt lielo masu mediju krīzi

FotoPašlaik ne tikai Latvijā, bet daudzās valstīs tiek celta trauksme par lielo masu mediju krīzi. Informācijas apmaiņa starp cilvēkiem pamazām pārceļas uz sociālo portālu vidi, un lielo masu mediju loma kļūst aizvien maznozīmīgāka. Risinājums - ieguldīt masu medijos aizvien lielākas finanses, manuprāt, neko nemainīs. Nauda vienkārši tiks sabērta tukšā mucā.
Lasīt visu...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

Latvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

Atsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas...

Foto

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

Šādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts....

Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...