Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atklātā vēstule Valsts prezidentam Egilam Levitam, Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, Augstākās tiesas priekšsēdētājam Aigaram Strupišam, tieslietu ministram Jānim Bordānam un latviešiem.

Rūdolfa Blaumaņa noveles “Nāves ēnā” vienā no zīmīgākajiem un emocionāli piesātinātākajiem mirkļiem “Grīntāls apgāza cepuri un izkratīja abas pārpalikušās lozes uz ledus. “Mums, Kārlēn, nav ko vilkt,” viņš nosacīja. “Nu, tad ejiet!”” Šie vārdi vienlīdz lielā mērā var tikt attiecināti uz mūsdienu Latvijas tiesu sistēmu, tās darbību regulējošajiem normatīvajiem aktiem un normu piemērošanas praksi, bet par visu pēc kārtas.

Ir mums tāds Civilprocesa likums (CPL), kurā noteikta procesuālā kārtība civillietu izskatīšanai Latvijā. Protams, skumji, ka CPL būtībā ir pārrakstīts un vairāk vai mazāk mūsdienām pielāgots PSRS Civilprocesa kodekss, taču tā vēl būtu tikai puse bēdas.

Kopš CPL spēkā stāšanās 1999. gada 1. martā likumdevējs ciešā sadarbībā ar Tieslietu ministriju un tās paspārnē nesaprotamu darbu darošo pastāvīgo darba grupu CPL grozījumu izstrādei tā vietā, lai novērstu acīmredzamas kļūdas šajā likumā, ir ieviesis grozījumus pēc grozījumiem ar vienu vienīgu sauso atlikumu: tiesas pieejamības mazināšana un tiesu varas ērtības uzlabošana. Protams, tas ir noticis tiesvedības termiņu samazināšanas, tiesu efektivitātes un šķietamo cilvēktiesību aizsardzības skaļo lozungu aizsegā. Cik šie lozungi ir piepildījušies, to noteikti katrs pats jūt.

CPL 4. pantā melns uz balta ierakstītas trīs tiesu instances. Arī likumā “Par tiesu varu” nostiprināta trīspakāpju tiesu sistēma, lai gan nav skaidrs, kādēļ administratīvās lietas apelācijas instancē skata tikai viena vienīga apgabaltiesa, kas atrodas vienā ēkā ar rajona tiesu Rīgā. It kā jau Latviju veido Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale (Satversmes 3. pants) un nav nedz rajonu vairs, nedz apgabalu.

Tātad par trīspakāpju tiesu sistēmu civillietu kontekstā. Formāli ikvienam, ja CPL to paredz, ir iespēja vērsties Augstākajā tiesā ar kasācijas sūdzību vai blakus sūdzību, taču gadu gaitā likuma grozījumi šādas iespējas ir padarījuši par faktiski iluzorām. Pašlaik CPL 57. nodaļa pieļauj iespējas atteikt kasācijas sūdzības iesniegšanu, piemēram, pat gadījumos, ja pārsūdzētajā  spriedumā ietvertais lietas iznākums ir nepareizs, taču trīs rīcības sēdes senatori uzskata, ka izskatāmajai lietai nav būtiskas nozīmes vienotas tiesu prakses nodrošināšanā vai tiesību tālākveidošanā, vai arī pārsūdzētais spriedums atbilst Augstākās tiesas judikatūrai.

Tiesiskai un mūsdienīgai valstij atbilstošs risinājums - ar pārsūdzēto tiesas spriedumu lietai ir nepareizs iznākums, bet kasācijas sūdzību nepieņemsim. Vēl traģikomiskāku situāciju padara fakts, ka  šādu lēmumu cienījamie senatori var arī nemotivēt. Mirāža tuksnesī, bet ne trīs tiesu instanču sistēma. Arī par iedrošinošu vai pārliecinošu nevar uzskatīt pašu senatoru publiski pausto.

Tā pats A. Strupišs ir skaidrojis īsto lietu kārtību tiesā: "Atteikumu gadījumos deviņi no desmit ir īsie pamatojumi. Izņēmumu gadījumi ir tad, ja senators uzskata, ka vajag uzrakstīt kādu īsu pamatojumu dažos teikumos. Tas pamatā ir tādās jūtīgākās sfērās kā darba lietas, bērnu lietas, vājākā tiesisko attiecību dalībnieka aizsardzība – lai cilvēki saprot, kāpēc ir atteikts. Taču šāda rīcība ir referējošā tiesneša ziņā: viņš izlemj, vai un cik detalizēti pamatot atteikumu rosināt lietu.” (Augstākā tiesa strīdu pēc būtības neskata 25.07.2019.https://lvportals.lvltiesas/306451-auqstaka-tiesa-stridu-pec-butibas-neskata-2019).

Kur tad paliek dedzīgās runas par to, ka trīs senatori, galvas kopā salikuši, cītīgi vērtē visus apsvērumus par kasācijas tiesvedības ierosināšanu un motīviem? Vai nevar būt tā, ka praksē tas senators, kuram nav palaimējies ar “jaunu lietu”, pēc vēja virziena noteic tās likteni, bet kolēģi, būdami koleģiāli un atbalstoši, tik vien kā pamāj ar galvu?  

Šāds regulējums un prakse tiek attaisnota kā runās, tā arī darbos pat apstākļos, kuros A. Strupišs (vēl būdams Civillietu departamenta priekšsēdētājs) kā problēmu norādījis nekvalitatīvus zemāko tiesu instanču tiesu nolēmumus (http://www.at.gov.lv/lv/jaunumi/par-notikumiem/senata-departamentu-priekssedetaji-norada-uz-zemaku-instancu-tiesu-nolemumu-un-kasacijas-sudzibu-slikto-kvalitati-9474).

Ja cilvēks nokļuvis situācijā, kurā ir nepieciešams iesniegt kasācijas sūdzību, protams, nekas neatliek ,un, kā moderni dažādos forumos izsakās īsti un nereti arī iedomāti procesa zinātāji jeb takuziņi, jācenšas pārvarēt “filtrus” uz kasācijas tiesvedības ierosināšanu. Tikai nevajag aizmirst, ka pašlaik jāiemaksā arī drošības nauda 300 eiro apmērā (CPL 458.p.1.d.), kas likuma spējā stāšanās dienā bija 50 latu (CPL 1999.gada 1.marta redakcija, skat. 458.p.), kas, pārvērsta mūsdienu naudā, būtu 74, 14 eur. To, ja senatoriem labpatiks, nāksies zaudēt tādēļ, ka, piemēram, nepareizais lietas iznākums nešķiet pietiekami nozīmīgs judikatūras vai tiesību tālākveidošanas kontekstā. Sak’, mēs ar “sīkumiem” nenodarbojamies. Interesanti – kur tad ir tie lielie darbi trešajai tiesu instancei?

Vēl daudz pamācību priekšā, liekam jaunu bildi iekšā. Kopš eiro ieviešanas Latvijā ir jau pagājis zināms laiks, taču toreiz matemātiski pārvērstie skaitļi, izņemot drošības naudas apmēru par kasācijas sūdzības iesniegšanu, kas sākotnēji bija pārvērsta uz 284,57 eiro un nu “noapaļota” uz 300 eiro, tā arī palikuši “ērti piemērojami”. Piemēram, valsts nodeva par prasību, kas novērtējama naudas summā, aprēķināma šādi. Ja prasības summa ir no 2135 eiro līdz 7114 eiro, tad jāmaksā 320 eiro plus 4 procenti no summas, kas pārsniedz 2134 eiro. Lēti un ērti?

Par kļūdām likumā, ko tādi vai citādi lietpratēji ir uzgājuši laika gaitā, varētu runāt gari un plaši, taču likumdevējs tā arī nav radis laiku kaut ko tajā visā mainīt. Piemēram, CPL paredz spriedumu izskaidrošanu (202. p.), bet neparedz tiesas lēmumu izskaidrošanu. Tad nu nākas gadiem ilgi izlīdzēties ar analoģiju un runām par likuma robiem.

Tieslietu ministrs tika no tautas izvēlēts SAEIMĀ, jo iestājās par bezkompromisa tiesiskumu jeb faktiski tiesisku valsti. Kāpēc gan klerki viņa ministrijā neseko viņa deklarētiem nodomiem, bet rīkojas gluži pretēji?

Aicinu beidzot sākt darīt savu darbu un civilajai tiesvedībai radīt jaunu likumu!

Turpinājumam te noteikti noderētu stāstījums par vienu blēdīgu zviedru banku, mūsu tautiešiem panāksniekiem bankā, kuri ir gatavi pakalpot blēdībās un tiesnešiem, iespējami visās instancēs, kuri labprāt bagātinās banku paspārnē, tā ka rezultātā pilsonis vienkāršais pēkšņi atgūstas bezdibeņa malā. Par to ir gana bagātīgs materiāls un, domājams, ne tikai man.

Quo vadis Latvija?

PIETIEK PIESMIET!

Novērtē šo rakstu:

73
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi