Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?

Domāju, ka līdzīga situācija bija arī citās valstīs, daudzās problēmas bija vēl asākas nekā Latvijā. Tikai viens piemērs ar uzņēmumu grupu, kurā pats esmu aktīvi darbojies. Šī gadu tūkstoša sākumā uzņēmējs un izgudrotājs Pāvels Meļņikovs, "Valtec" santehnikas ražotājs un tirgotājs, sāka investēt Somijā.

Lai apjaustu "Valtec" darbības apjomus, pieminēšu, ka pārdoto cauruļu kopgarums ir lielāks nekā attālums līdz Mēnesim un ar tām pa ekvatoru 10 reizes var apjozt Zemi. Tāpat ir piegādāti 18 409 preču konteineri no Ķīnas un 5418 fūres ar Eiropas Savienības produkciju. Tāda autovilciena kopgarums sasniegtu 394 kilometrus.

Meļņikovs arī iegādājās vairākus nekustamos īpašumus, tostarp nelielas salas, kurās tika uzbūvēts komplekss tūristiem. Taču 2018. gada septembrī viss sagriezās ar kājām gaisā – aptuveni simt kriminālpolicistu un trīs simti citu operatīvo dienestu darbinieku, tehnika, laivas un helikopteri tika iesaistīti Meļņikovam piederošā uzņēmuma "Airiston Helmi" īpašumu ieņemšanā. Medijos parādījās sensacionālas ziņas, ka Somijas likumsargi ir atklājuši slepenu zemūdeņu bāzi, uz salām uzbūvētas barakas un infrastruktūra svešas armijas vajadzībām, kas plāno okupēt valsti. Ziņas nekritiski pārpublicēja citās valstīs, arī Latvijā.

Tiesa, patiesībā izrādījās, ka "militārie kuģi" ir izsolēs par metāllūžņu cenu iegādāti norakstīti peldlīdzekļi, kas pārbūvēti izklaides vajadzībām, bet "kazarmas" ir atpūtnieku kotedžas, kuras projektēja un būvēja Somijas arhitekti un celtnieki. Lai gan tiesībsargi vienkārši varēja sazināties ar "Airiston Helmi" pārstāvjiem un tie parādītu jebkuru objektu vai grāmatvedības dokumentu, tika pieņemts lēmums rīkoties ar vērienu.

Patiesības labad jānorāda, ka somu iestādes jau kādu laiku deva zīmes, ka Meļņikova atrašanās Somijā nav vēlama. Kopš 2012. gada tika mēģināts atrast nelikumības viņa biznesā, 2016. gadā somu bankas atteicās apkalpot Meļņikova uzņēmumus. Tomēr mājieni palika nesaprasti, kas arī noveda pie 2018. gada rudens notikumiem.

Vērienīgā operācija ne ar ko nebeidzās un beigās izskatījās pēc izgāšanās. Tad, acīmredzot, lai būtu vismaz kāds rezultāts, par ko atskaitīties sabiedrībai, tika meklēti finanšu pārkāpumi.

Protams, pēc tik skaļām apsūdzībām nereaģēt nevarēja arī citas valstis, tajā skaitā Latvija. Šeit kriminālprocess tika uzsākts 2018. gada novembrī, bet decembrī uzlikts arests Meļņikova nekustamajiem īpašumiem Latvijā un bankas kontiem.

Taču Latvijā nekādas raganu medības nenotika. 2021. gada 21.oktobrī Ekonomisko lietu tiesa pasludināja lēmumu, ar kuru atteicās konfiscēt Meļņikova mantu un atzina, ka nav konstatēts, ka tā ir noziedzīgi iegūta. Arī pēc apelācijas sūdzības saņemšanas 2022. gada 28. janvārī Rīgas apgabaltiesa trīs tiesnešu sastāvā, izskatījusi apelācijas sūdzību un apelācijas protestu, nolēma tos noraidīt un atstāt spēkā pirmās instances tiesas lēmumu, ar kuru process par noziedzīgi iegūto mantu tika izbeigts. Arī pats pamata kriminālprocess tika izbeigts, atzīstot, ka nekāds noziedzīgs nodarījums vispār nav noticis. Meļņikovam ir pagarināta uzturēšanās atļauja, pārliecinoties, ka viņš nerada draudus valsts drošībai.

Arī Somijā naudas līdzekļi, kas tika atrasti Meļņikova seifā, jau ir atdoti, izmeklēšana ir atzinusi, ka nav aizdomu par naudas atmazgāšanu. "Airiston Helmi" nav bijuši nenomaksāti nodokļi vai parādi.

Iespējams, Somijas tiesībsargājošajām iestādēm vienkārši bija grūti saprast Krievijas (patiesībā – padomju) mentalitāti – neuzticēšanos banku sistēmai. Meļņikovs uzskatīja, ka drošāk ir izņemt skaidru naudu no bankomāta un glabāt to seifā.

Tiesas process gan nav beidzies, somu tiesībsargājošās iestādes cenšas pierādīt finanšu un grāmatvedības uzskaites pārkāpumus.

Laikā, kad tika aizvērti konti, arestēti aktīvi un grauta reputācija, tika zaudēts uzņēmēja laiks, nervi, veselība un resursi, tika traucēts bizness. Rezultāts ir notiekošā "Airiston Helmi" likvidācija, īpašumu un mantas pārdošana, kas rezultējās ar aiziešanu no Somijas biznesa. Retorisks jautājums – kam tas ir izdevīgi?

Domāju, ka gandrīz katrā valstī ir šādi stāsti, kas liek aizdomāties, vai tiešām bija vajadzīga četru simtu tiesībsargu iesaiste operācijā, "masku šovi", skaļi paziņojumi medijos, lai beigu beigās apmierinātos ar aizdomām par... grāmatvedības pārkāpumiem.

Ir patiešām labi dzīvot tiesiskā valstī, kur tiesas nepieņem politiski motivētus lēmumus, bet taisa spriedumus saskaņā ar likumu, taču pārāk bieži ir jājautā – vai tiešām nebija iespējams neapgrūtināt tiesas, vispirms noskaidrot reālo situāciju un tikai tad nākt klajā ar paziņojumiem, kriminālprocesiem utt.? Uzņēmējdarbībā ir ļoti nepatīkami bezjēdzīgi un nepamatoti zaudēt līdzekļus, ļoti grūti ir atgūt reputāciju. Taču zaudētāja ir arī valsts, kuru pamet uzņēmumi, kur sarūk darbvietu skaits, netiek iekasēti nodokļi, cieš uzņēmējdarbības vides reputācija.

* Somijas uzņēmuma “Airiston Helmi” likvidators

Novērtē šo rakstu:

63
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...