Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrs Artis Kampars pirmdien izvēlējās klusēt un nesniegt atbildi ne uz vienu no Pietiek uzdotajiem jautājumiem par viņa uzņēmumā Ronis pērn maksātajām vidējām mēnešalgām, kas bijušas pat zemākas par valstī noteikto minimālo algu un dubulti mazākas par nozares vidējo oficiālo algu līmeni, tā radot aizdomas par iespējamām „aplokšņu algu” izmaksām. Savukārt ministra preses padomniece Elīna Bīviņa uz identiskiem jautājumiem atbildēja – ja nu uz tiem „nepieciešams sagatavot atbildi, tā tiks sniegta saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā viena mēneša laikā”.

Kā rāda paša Kampara apstiprinātais Roņa gada pārskats, oficiāli vidējā darbinieka alga Kampara firmā pagājušajā gadā bijusi nepilni 165 lati mēnesī. Šī oficiāli uzrādītā darbinieku alga bijusi gan divas vai pat trīs reizes zemāka par oficiālo nozares vidējo algu (un nevis reālo, bet tieši oficiālo, kas atrodama Valsts ieņēmumu dienesta publiskajā informācijā), gan divarpus reizes zemāka par viņa bēdīgi slavenajā intervijā vācu laikrakstam Frankfurter Allgemeine Zeitung nosauktajiem 600 eiro kā Latvijas iedzīvotāju vidējo mēnešalgu, gan gandrīz trīsreiz zemāka par Centrālās statistikas pārvaldes oficiālajiem datiem par 2010. gada decembri – 479 latiem bruto. Arī Kurzemes reģionā vidējā oficiālā bruto mēnešalga pērnajā decembrī ir bijusi vairāk nekā divreiz lielāka par Kampara firmas darbiniekiem vidējo oficiāli maksāto atalgojumu – 403 lati.

Tikmēr Kampars pirmdien nevēlējās atbildēt ne uz vienu no Pietiek jautājumiem saistībā ar viņa uzņēmuma maksātajām algām. Ekonomikas ministrs nevēlējās sniegt atbildi ne uz jautājumu, kā viņš var skaidrot to, ka viņam piederošajā uzņēmumā Firma Ronis darbinieku algas ir ievērojami mazākas nekā nozarē un vidēji nesasniedz pat minimālās darba algas līmeni, ne uz jautājumu, kā gan viņam savā uzņēmumā izdodas noturēt darbiniekus, maksājot viņiem divas un pat trīs reizes mazākas algas nekā vidēji nozarē.

Tāpat ekonomikas ministrs nevēlējās atbildēt uz jautājumu, kā viņš komentē šo algu līmeni kontekstā ar viņa publisko iestāšanos pret "aplokšņu algu" maksāšanu uzņēmumos, vai viņa uzņēmumā pēdējo divu gadu laikā ir veikts Valsts ieņēmumu dienesta audits un, visbeidzot, vai Kamparu nemulsina tas, ka viņa uzņēmumā oficiāli maksāto algu līmenis tam neļauj piedalīties iepirkumos atbilstoši Publisko iepirkumu likuma grozījumiem.

Savukārt portālam DELFI Kampars pavēstījis, ka secinājumi par algām no gada pārskata "ir meli". Viņš arī kategoriski noraidot "spekulācijas, ka vidējā alga ir zem minimālas", un norādot, ka "tā ir nepatiesa informācijas traktēšana". Nekādus plašākus komentārus Kampars nav vēlējies sniegt arī šim portālam.

Ņemot vērā ministra un arī viņa preses padomnieces apmulsumu, Pietiek vairākiem grāmatvedības un nodokļu speciālistiem, neminot konkrētā uzņēmuma nosaukumu un tā īpašnieku, uzdeva vienu un to pašu jautājumu – par ko viņiem liek domāt un kādus secinājumus izdarīt uzņēmums ar aptuveni 270 tūkstošu latu gada apgrozījumu un dažu tūkstošu latu peļņu, kurš darbojas nekustamā īpašuma iznomāšanas nozarē un saviem astoņiem darbiniekiem gadā algās oficiāli samaksājis nepilnus 16 tūkstošus latu.

Gunta Kauliņa, KPMG nodokļu eksperte: „Viss ir iespējams. Varbūt kāds strādā uz pusslodzi, kāds – akorda darbu. Varbūt tiek maksāta minimālā alga, jo vairāk maksāt nav iespējams, varbūt tādēļ, lai īpašniekam būtu liela peļņa. Ja darbinieki ļauj īpašniekam gūt lielu peļņu un gatavi strādāt par minimālo algu, kāpēc gan ne? No atsevišķiem cipariem situāciju nevar novērtēt. Jāskatās, kas tā ir par nozari, kādas tajā ir vidējās algas, no kā veidojas apgrozījums.

Nekustamo īpašumu apsaimniekošana? Tur varētu būt iespējas parādīties „kreisai” naudai, lai gan pateikt, ka šī firma noteikti maksā algu aploksnēs, es noteikti neuzņemos. Tad ir jāveic dziļāka izpēte. Varbūt apgrozījumu veido kāda nekustamā īpašuma pārdošana, kam pietiktu ar pāris darbiniekiem. Tikpat labi firma varētu izmantot ārpakalpojumus gan grāmatvedības uzskaitei, gan juridiskiem u.c. pakalpojumiem. Iespējas ir ļoti dažādas. Varbūt tiešām kompānija algas maksā tikai apkopējām un sētniekiem, bet pārējo veic ārpakalpojumā. Tā ka var būt, ka algas tiek maksātas aploksnēs, bet tikpat labi tur viss var būt arī pilnīgi legāli.”

Lienīte Caune, Latvijas Grāmatvedības ārpakalpojumu asociācijas valdes priekšsēdētāja: „Es par aplokšņu algām vispār neko nevēlos teikt. Kamēr būs tāda situācija, ka no katra algā samaksātā lata 60 santīmi ir jāatdod nodokļos, tikmēr arī būs interese meklēt iespējas maksāt aploksnēs. Nevar uzņēmējs tik daudz nopelnīt, īpaši krīzes apstākļos, lai samaksātu tik lielu daļu nodokļos. Es to redzu no saviem klientiem, ka arvien lielāks skaits domā, kā pēc iespējas mazāk pārkāpt likumu, bet nodokļos maksāt mazāk. It kā ir viena iespēja dibināt mikrouzņēmumus, bet tas ir tikai nelielai daļai uzņēmēju. Varbūt vispār vajadzētu pārskatīt šo sistēmu ar sociālās apdrošināšanas iemaksām, jo pašreizējo slogu uzņēmēji nav spējīgi pacelt. To nevar nopelnīt.”

Inga Kursīte-Priedīte, nodokļu konsultante: „Tas, ka astoņiem darbiniekiem algās ir samaksāti 15 tūkstoši, ir iemesls, lai veiktu papildu pārbaudi. Bet citādi pateikt, ka tur kaut kas ir nelikumīgi, es neņemos.”

Jānis Zelmenis, advokāts, nodokļu eksperts: „Nu, nav pārāk daudz algās samaksāts. Tas nozīmē ļoti augstas pievienotās vērtības uzņēmumu. Ko tad viņi konsultē?”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...