Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nordea banka, kas finansējusi pēdējās dienās plašu ievērību guvušo Vaidavas upes gultnes un zivju nārstošanas vietu izpostīšanu jaunas hidroelektrostacijas būvniecībā, trešdien ļāva sevi pieķert melos - vai nu par to, ka kredītiestāde rūpīgi iepazinusies ar valsts institūciju atļaujām un atzinumiem saistībā ar šo projektu, vai arī par to, ka tai tiešām rūp finansēto projektu ietekme uz vidi. Tas kļuva skaidrs pēc tam, kad Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija trešdien Pietiek rīcībā nodeva ar HES būvniecību saistīto dokumentāciju.

„Ņemot vērā nozares specifiku, šajā gadījumā īpaši skrupulozi pieprasījām dažādu valsts institūciju atļaujas un atzinumus, kas apliecina projekta ilgtspēju un to, vai tas nerada kaitējumu dabai un apkārtējai videi. LR Vides ministrija ir akceptējusi projekta būvniecību, ko apliecina tās piešķirtais līdzfinansējums HES būvniecībai no ES fondu līdzekļiem. LR Ekonomikas ministrija savukārt pagājušā gada nogalē ir piešķīrusi tiesības pārdot obligātā iepirkuma ietvaros elektroenerģiju, kas saražota Karvas HES izmantojot atjaunojamos energoresursus,” - šādu atbildi otrdien sniedza Nordea bankas Latvijas filiāle, vēl piebilstot – tā „sagaidot aktīvu rīcību no atbildīgajām iestādēm, lai izvērtētu radušos situāciju”.

Nordea banka, kas saskaņā ar zemesgrāmatas datiem Vaidavas upi un tajā esošās zivju nārstošanas vietas izpostījušo uzņēmēja Alda Stūriškas SIA Patina HES projektu finansējusi ar vairāk nekā 700 tūkstošiem latu, trešdien tomēr nevēlējās sniegt atbildi uz jautājumu – kādus tieši valsts institūciju atzinumus un atļaujas banka ir pieprasījusi, saņēmusi un izpētījusi saistībā ar tās finansēto SIA Patina projektu. „Uzskatām, ka esam snieguši Jums informāciju, kas paskaidro mūsu pozīciju pēc būtības,” skanēja bankas atbilde.

Taču vienlaikus banka vēlreiz apliecināja, ka patiešām esot iepazinusies ar valsts iestāžu sniegtajiem atzinumiem saistībā ar projektu, un nevēlēšanās nosaukt konkrētos atzinumus un iestādes jau trešdien guva izskaidrojumu. Šie atzinumi, kurus trešdien Pietiek rīcībā nodeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, uzskatāmi rāda – banka ir melojusi vai nu par to, ka ar šiem atzinumiem detalizēti un rūpīgi iepazinusies, vai arī par to, ka ņēmusi vērā tajos rakstīto. Šāds secinājums izdarāms, jo vismaz vienā no šiem dokumentiem detalizēti aprakstīts kaitējums, kas tiks nodarīts upei un zivīm HES projekta īstenošanas gadījumā.

Latvijas Zivsaimniecības pētniecības institūta dokumentā „Zivsaimnieciskās ekspertīzes atkārtots priekšprojekta slēdziens par Karvas HES”, kas bijis pievienots projekta dokumentācijai, skaidri norādīts, ka „HES ūdenskrātuvē tiks appludinātas strauta foreļu nārsta vietas un mazuļu dzīvotne, par ko nepieciešams veikt zivju resursiem nodarīto zaudējumu aprēķinu saskaņā ar Ministru kabineta 200l.g. 8. maija noteikumiem Nr. 188”.

Tāpat šajā dokumentā skaidri atzīts, ka foreļu resursiem upē tiks nodarīti zaudējumi, kuru kompensēšana būtu jāveic, „katru gadu rekultivējot attiecīgas nārsta vietu platības Vaidavas upē pēc zinātniskas institūcijas un reģionālās vides pārvaldes norādījuma”.

Savukārt citā dokumentā – Vides ministrijas Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes pārbaudes aktā, kas tāpat sastādīts pirms bankas finansējuma sniegšanas upes postīšanas projektam, tikpat skaidri norādīts, ka zivju resursiem nodarīto zaudējumu aprēķins būvniecības laikā vispār nav veikts. Šajā dokumentā arī norādīts uz izmaiņām HES būvniecības projektā, kas nav saskaņotas ar vides pārvaldi.

Kā izriet no Nordea bankas Latvijas filiāles skaidrojumiem, tas nozīmē: vai nu banka pretēji tās apgalvojumiem ar šiem valsts institūciju atzinumiem vispār nav iepazinusies, vai arī tā šos atzinumus nav vēlējusies ņemt vērā.

Turklāt šis uzskatāms arī par pašu mājās savu īpašo ieinteresētību vides jautājumos deklarējušās Nordea „mātes” bankas viedokli. Sākotnēji „mātes” banka uz Pietiek jautājumiem nevēlējās atbildēt, taču pēc tam, kad Pietiek tās vadībai paziņoja, ka par šo atgadījumu tiks informēti lielākie Skandināvijas mediji, Nordea Bank AB Identitātes un komunikācijas grupas komunikācijas partneris Anderss Edlunds paziņoja – uz visiem jautājumiem esot pilnvarota atbildēt Nordea Latvijas filiāle.

Taču „mātes” bankas pilnvarotā, Valda Sikšņa vadītā filiāle pagaidām nav vēlējusies atbildēt ne uz vienu konkrētu jautājumu saistībā ar upes izpostīšanu, ne arī uz jautājumu, kā Nordea Latvijas filiāles vadība un konkrēti tās vadītājs Siksnis jūtas, vērojot TV ekrānā videi nodarīto kaitējumu saistībā ar tās finansēto SIA Patina HES projektu.

Nordea Latvijas filiāle, neraugoties uz „mātes” bankas pilnvarojumu, neatbildēja arī ne uz jautājumu, vai bankas korporatīvā politika ietver tādas būvniecības finansēšanu, kas nodara apjomīgu kaitējumu dabai, ne uz jautājumu, vai ir iespējams, ka Nordea banka šādus būvniecības darbus finansētu arī „pašu mājās”, Skandināvijas valstīs.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko gan citu darīt zaglim, kurš noķerts ar svešu maku rokā?

FotoŠorīt notērēju pārdesmit minūtes laika, lai kļūtu par divsimt deviņdesmit un nezin kuro cilvēku, kurš bija paskatījies „paša spēcīgākā opozīcijas pārstāvja” un vēl arī Gunāra Astras gara radinieka – tā vismaz viņam pašam gribētos – Alda Gobzema fantastiski populāro – jau atkal tā viņam pašam gribētos – taisnošanos viņa Bieriņu nekustamā īpašuma pirkšanas, pārdošanas, dāvināšanas un vēl nez kā sakarā.
Lasīt visu...

18

Latvieši vairs nav "varoņu tauta", drīzāk jau kalpu un pielīdēju tauta

FotoPolitmafija Latvijā visu ir nostādījusi tā, ka nav iespējams dzīvot Latvijā un nebūt šīs mafijas vergam. Par jebko, ko tu pērc, ir jāmaksā PVN. Viss tiek nozagts. Ja tu oficiāli strādā, jāmaksā sociālais nodoklis un ienākuma nodoklis. Viss tiek nozagts. Ja ir īpašums, tad ir jamaksā īpašuma nodoklis. Gribi lietot elektrību, maksā gan par to, gan arī OIK, un vēl nez ko.
Lasīt visu...

12

Ziņojums par komandējumu uz Amerikas Savienotajām Valstīm no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim

FotoSaskaņā ar Ministru prezidenta 2019.gada 19.augusta rīkojumu Nr.219 “Par Ilzes Viņķeles komandējumu” no 2019.gada 22.septembra līdz 24.septembrim biju komandējumā Amerikas Savienotajās Valstīs, lai piedalītos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augsta līmeņa sanāksmē par vispārējo veselības aprūpi.
Lasīt visu...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...

21

Partijas pamodušās no miega

FotoIzskatās, ka Latvijas politikā vasaras brīvdienas beidzot ir beigušās. Arvien aktīvāk izpaužas gan valdošās koalīcijas partijas, gan opozīcijas partijas. Līdz ar to politikas vērotājiem dzīve ir kļuvusi interesantāka.
Lasīt visu...

12

Objektīvā realitāte

FotoKo nozīmē «objektīvs»? (Runa nav par video vai foto kameras piederumu). Ko nozīmē – būt objektīvam? Vai es, šobrīd rakstot šīs rindiņas, esmu objektīvs? Vai jūs, kas to lasāt, spējat būt objektīvi pret mani, pret citiem? Kā to pārbaudīt, kā to izmērīt, un kā par to pārliecināties?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Skumīgi, bet varbūt godīgi…

Pagājusi Skolotāju diena. Kā prasta ikdienība. Nekas no aizgājušo dienu dāsno mūžu un goda plākšņu salkanās godības nav mainījies. “Gada skolotājs”, “Zelta...

Foto

Mīļie draugi, dārgie skolotāji, apsveicu jūs Skolotāju dienā

Mīļie draugi! Dārgie skolotāji! Apsveicu jūs Skolotāju dienā! Mēs visi esam izgājuši caur skolotāju rokām - mēs vispār...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: intelektuālisma iznīdēšana

XX gadsimta otrajā pusē Rietumu civilizācijā sāka ieviesties jauna vērtību sistēma. Tā kļuva masveidīga. Jaunajā vērtību sistēmā kardināli izmainās attieksme pret...

Foto

Likumpārkāpējs - valdība

Kas notiek ar iedzīvotājiem, kuri tiek pieķerti, pārkāpjot likumu? Atkarībā no likumpārkāpuma rakstura un smaguma pakāpes viņiem iestājas vai nu administratīvā vai kriminālatbildība...

Foto

Apķēzīšanas dinamika

Jau pašā sākumā tika rakstīts, ka “nācijas tēvs” centīsies apķēzīt visu, kas latviešu tautas vēsturē ir svēts. Tagad ir pienākusi kārta Latvijas Centrālajai padomei...

Foto

NMPD atbilde par pirmās palīdzības apmācību valstī

Saistībā ar Pietiek publicēto rakstu vispirms jāuzsver, ka pirmās palīdzības apmācība ir valsts pārvaldes iestādes funkcija, nevis bizness, kā...

Foto

Kā Rīgā pulcējās “Aukstā kara 2.0” zaudētāji

„Dažās valstīs ir izveidojusies īpaša akadēmisko prusaku kategorija, kas tekalē no vienas politiskās virtuves uz otru un atkārto tekstus,...

Foto

Jautrība valdošajā koalīcijā

Šķiet, ka valdošajā koalīcijā vajadzētu būt mieram un klusumam, jo valdība paziņoja, ka ir sagatavots nākamā gada budžets. Tomēr atsevišķas partijas un politiķi...

Foto

Prātojums par "labo budžetu" un "sliktajiem baņķieriem"

“PNB bankas” darbības apturēšana sagādājusi rūpestus un kreņķus tās klientiem, bet tie ir tīrie sīkumi, salīdzinot ar laikiem, kad...