Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Neuzklausīti komentāri par enerģētikas problēmām Latvijā

Jens Zvirgzdgrauds, enerģētikas tiesību maģistrs (LLM)
02.10.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atteikšanās no Krievijas gāzes ir politisks lēmums. Tomēr ne visos ar enerģētiku saistītajos jautājumos koalīcijas politiskajiem lēmējiem ir tiesības uz galavārdu.

Eiropas Savienības līgumi nosaka, ka katrai dalībvalstij pašai par sevi ir pienākums nodrošināt to, lai patērētājiem būtu pieejama enerģija vajadzīgajā laikā, apjomā un par samaksājamu cenu. Katrai dalībvalstij ir tiesības izvēlēties enerģijas avotus.

Eiropas kopīgajā politikā šobrīd ģeopolitisku apsvērumu dēļ ir liels uzsvars uz gāzes rezervju veidošanu. Latvijas Enerģētikas likums nosaka: ‘Ministru kabinets nodrošina energoapgādes drošuma rezervju iegādi un to iesūknēšanu Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.”

Vēl Eiropas politika pašlaik liek lielu uzsvaru uz sašķidrinātās gāzes (LNG) piegādēm Krievijas cauruļvadu gāzes vietā, Eiropas kopīgā politika paredz maksimālu esošo LNG terminālu jaudas izmantošanu.

Tomēr, pat veidojot uzkrājumus un noslogojot maksimāli esošos LNG terminālus, 2022./23.gada ziemas sezonā vēl trūks vairāku simtu teravatstundu, pa visu Eiropas Savienību kopā ņemot.

Eiropas likumdošana nosaka zināmus uzdevumus arī tādiem dalībniekiem enerģētikas nozarē kā, piemēram, regulatoram un pārvades sistēmas operatoram.  Latvijas Enerģētikas likums nosaka, ka pārvades sistēmas operatoram ir pienākums „nodrošināt dabasgāzes piegādes ceļu dažādošanas infrastruktūru Latvijas teritorijā un dabasgāzes krājumu pieejamību”.

Tomēr tas nenozīmē, ka „Conexus” būtu jābūvē piegādes ķēdes sākumposma jeb upstream cauruļvads no LNG importētāja iekārtām uz Inčukalna krātuvi.

Pārvade ir piegādes ķēdes vidū, un tās funkcijas ir ar likumu nodalītas no sadales un no apgādes jeb ieguves posma, kur galvenais elements ir ražošana, bet gāzi neražojošu valstu gadījumā – imports.

Latvijas Enerģētikas likums precīzi nosaka, ka sistēmas operatori nedrīkst nodarboties ar to, kas nav viņu pienākums, piemēram, finansēt vai subsidēt darbības tādos piegādes ķēdes posmos, kas nav pārvade.

Vēl Latvijas Enerģētikas likums cita starpā paredz sistēmas operatora „saistības” nodrošināt tirgus dalībnieku piekļuvi „sašķidrinātās dabasgāzes iekārtām” vai gāzes krātuvei. Manuprāt interpretācija ir skaidra: ja operators dod pieeju krātuvei, tad likums neprasa dot pieeju (šobrīd LV jurisdikcijā neesošām) LNG iekārtām.

Saskaņā ar Latvijas Enerģētikas likuma 113.panta 7) punktu pārvades operatoram nevar uzlikt tehniski un ekonomiski neīstenojamas prasības. Vēl šis punkts praksē nozīmē to, ka pārvades operatoram ir pienākums nodrošināt iespēju saņemt gāzi pa cauruļvadu no Igaunijas un Lietuvas. Šo iespēju šobrīd arī izmanto lielākais gāzes patērētājs Latvijā - valsts akciju sabiedrība „Latvenergo”, kam pēc publiski izskanējušās informācijas ir ilgtermiņa piegādes līgumi caur Klaipēdas terminālu.

Tātad juridiski nekas netraucē pārvadīt gāzi no Lietuvas vai Igaunijas LNG termināliem uz Latviju, un nekādas prasības vai apstākļi nespiež Latviju celt savu LNG terminālu.

Tomēr politiska lēmuma gadījumā par Skultes termināla projekta atbalstu no valsts puses ir jākonstatē, ka no juristu, ekonomistu un vides speciālistu viedokļa trūkst objektīvas informācijas. Šāda vajadzība gūt detalizētu ieskatu par iecerēto projektu izriet, piemēram, no ASV Kolumbijas universitātē izstrādātajām labas prakses vadlīnijām LNG projektu juridiskajam nodrošinājumam. Izskatās, ka izņemot dekoratīvu vizualizāciju attiecīgās SIA mājaslapā, nekur nevar publiski iepazīties ar šāda prioritāra projekta detalizētu tehnoloģisko shēmu.

Bez tā nav iespējams vērtēt ne juridiskos, ne ekonomiskos aspektus, sevišķi, ja iecerētas darbības, kas saistītas ar paaugstinātām ilgtermiņa izmaksām ne vien patērētājiem, bet pat visiem nodokļu maksātājiem. Tajā skaitā jāredz arī alternatīvas – ne vien termināla novietojumam, bet pašam apgādes risinājumam ar šādu terminālu vai bez tā, jo termināla uzturēšanas izmaksas jāsedz katru dienu, ne tikai tikmēr, kamēr to izmanto, tātad patērētāju rēķinus šīs izmaksas palielinās jebkurā gadījumā un ilglaicīgi. Šeit būtu vietā painteresēties, no kurienes nāks gāzes piegāde caur šo terminālu un vai jau ir parakstīti konkrēti nodomu protokoli par piegādēm?

Sāksim ar pieejamiem skopajiem skaitļiem. Ja sešās dienās no transporta kuģa varēšot izsūknēt 170 000 m3 LNG, tad iznāk, ka, sūknējot nepārtraukti visu diennakti, stundā tie ir nepilni 1181 m3 (nozarē pieņemtās drošības prasības nosaka, ka tam jānotiek visu laiku personāla uzraudzībā – gan uz transporta kuģa, no kura sūknē, gan saņēmēja terminālā). Ar šādu jaudu pietiks tikai nelielai daļai no Latvijas ikgadējā gāzes patēriņa, kas ir nepilns 1 000 000 000 m3 gadā, ja nemaldos.

Kaut arī mazi termināli nenoliedzami šobrīd sāk nākt modē, tomēr normālā LNG nosūknēšanas jauda pasaulē esošajos FSRU tipiski sākas no vismaz vienas vienības 4000 m3/stundā vai 6000 m3/stundā.

Vēl viens jautājums: ja pie termināla ir pieeja transporta kuģim ar pārvadāto LNG tilpumu 170 000 m3, tad iegrimes dziļumam jābūt apmēram 10 – 15 metriem. Man gan nav datu par Rīgas jūras līča dziļumu pie Skultes, bet vispārīga publiski pieejama informācija liecina, ka ar iegrimes dziļumu šajā gadījumā varētu būt problēmas. Turpat netālu sevišķi sekls ir Pērnavas līcis un rajons ap Kihnu salu, 20 metru izobta tur ir vairāk nekā 40 km attālumā no Pērnavas krasta, bet pašā līcī dziļums nepārsniedz 5 līdz 10 metrus.

Normāla LNG termināla uzdevums - vai nu peldoša termināla, vai krastā esoša - ir no piegādes kuģa uzņemt sašķidrināto gāzi, kaut vai īslaicīgi uzglabāt sašķidrināto gāzi kriogēnos apstākļos, piemēram, terminālam pielāgotā transporta kuģa tvertnēs, regazificēt to un ievadīt cauruļvados. Tāpēc nevajadzīgu ažiotāžu izraisa nepietiekami precīzi projekta aizstāvju izteikumi presē. Piemēram, Neatkarīgajā Rīta Avīzē SIA valdes loceklis 23.septembrī citēts sakām: „Gāzes vedējs pieslēgsies pie gāzes vada, ielaidīs tajā gāzi un aizbrauks.”  Tā kā sašķidrinātās gāzes un cauruļvadu gāzes spiediens būtiski atšķiras, tad biznesmenis nebūs pietiekami izskaidrojis piedāvāto tehnoloģijas risinājumu šai fizikas problēmai…

Pirmajā brīdī izklausās, it kā projekta autori taisītos prasīt, lai piegādes kuģiem pašiem būtu sava regazifikācijas iekārta. Šādā gadījumā nebūtu nepieciešamas pat 120 miljonu eiro izmaksas, jo runa tad nebūtu pat par terminālu, bet tikai par kaut kādu „atkrastes” piestātni!

No jūras vides aizstāvju bažām gan noprotams, ka regazifikācija šajā terminālā tomēr būs. Izplatītākā tehnoloģija ir t.s. ORV siltumapamaiņa ar jūras ūdeni, kas darbojas, ja jūras ūdens ir vismaz +5 grādu temperatūrā. Principā vēl ir arī citas, ātrākas regazifikācijas tehnoloģijas, ko lieto ar mazāk nekā +10 grādiem jūrā ziemas periodā, piemēram, zemūdens tvaicēšana ar apsildi – SCV, ko var veikt ātrāk nekā ORV. Tomēr šajā gadījumā tiek nokurināts līdz pat 2 procentiem no saņemtā LNG apjoma, plus vēl nepieciešama ūdens ķīmiskā attīrīšana, nerunājot jau par izmešiem gaisā, kuru attīrīšana arī maksā dārgi.

Bez tuvākiem paskaidrojumiem no projekta aizstāvju puses jocīgi izklausās arī arguments par projekta „ekonomisko” izdevīgumu no tuvuma gāzes krātuvei un no regazifikācijas vienlaicīgi ar LNG nosūknēšanu no piegādes transporta kuģa, jo, redz, krastā nevajadzēšot būvēt LNG glabāšanas tvertnes. Ekonomiskais izdevīgums no fiksēto izmaksu samazinājuma un no tā, ka nebūs jāpiedalās pārvades balansēšanā, šeit būs termināla īpašniekiem / operatoriem, bet tas tomēr var jūtami nesamazināt patērētāju rēķinus, ko ietekmēs vēl vesela rinda citu faktoru, sākot jau no iepirkuma cenas.

Turklāt peldošais termināls pēc definīcijas ir ar regazifikācijas iekārtu aprīkots agrākais LNG transporta kuģis, kam ir kriogēnās tvertnes LNG glabāšanai. Kaut nelielā apjomā un īslaicīgi, bet LNG glabāšanai tomēr jābūt iespējamai, kaut vai termināla kuģa tvertnēs, citādi tā nav tehnoloģija, bet vistīrākā alķīmija, lai kāda arī nebūtu regazifikācijas jauda.

Tā kā peldošais termināls jebkurā gadījumā ir tehnoloģiski īslaicīgs risinājums, kas dažu gadu laikā nolietojas, tad nobeigumā jāsecina, ka tā vietā, lai šādu terminālu „būvētu” (ko gan vēl būvēt par miljoniem, ja ne kriogēnās tvertnes krastā?), viena no alternatīvām būtu 1) vispirms noslēgt piegādes līgumu un 2) ņemt termināla kuģi līzingā no piegādātāja. Vēl vajadzētu sadarboties ar Lietuvu un Igauniju, lai saņemtu gāzi caur viņu termināliem. Prakse tas nozīmē savlaicīgu gāzes un pārvades jaudu rezervāciju, ko „Latvenergo” arī vienā mierā veic.

Nav no jauna jāizgudro ritenis, spēlējot sarežģītas spēles ar investoriem-monopolistiem tādos tirgos, kur pēc likuma jāvalda pēc iespējas brīvākai konkurencei. Laiks ir izšķirošais faktors, gāze vajadzīga jau šoziem, nevis tikai pēc diviem gadiem, un pa šiem diviem gadiem tirgos var būt lielas pārmaiņas, uz ko jābūt gataviem reaģēt - tātad nevar visas olas likt vienā grozā.

Novērtē šo rakstu:

65
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...