Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Būdams cilvēks, kas nekad mūžā nav pat “parasto” cigareti izsmēķējis, vēl jo mazāk jebko saprotu no kaņepes saturošiem produktiem. Tieši tāpēc laiks nevis spriest par tēmu no paša neesošās pieredzes, bet izvirzīt citur pasaulē iegūtajos datos balstītu viedokli.

Kopš Urugvaja kā pirmā valsts pasaulē pilnībā legalizējusi kaņepes, pagājuši vairāk nekā 10 gadi. Redzams, ka Urugvaja kā bija, tā ir viena no ekonomiski attīstītākajām Dienvidamerikas valstīm. Ekonomika aug, valsts parāds mazinājies, nodarbinātība un algas pieaug, tāpat dalība arodbiedrībās un citās pilsoniskajās struktūrās. Noziedzība maza, politikā mierīgas debates, nevis populistu raušanās pie varas. (Atšķirībā no tādām attiecīgā reģiona valstīm kā Argentīna, Brazīlija, Peru — nemaz jau nerunājot par Venecuēlu un Kolumbiju.)

Eiropā dažās legalizējušajās valstīs Indijas kaņepju produktiem ir dažādas likumīguma pakāpes, taču visas šīs valstis vieno fakts, ka tās ir ekonomiski attīstītākas nekā Latvija: piemēram, Nīderlande, Čehija, Vācija, Malta, Luksemburga. Citur pasaulē — kanādiešu lēmums pilnībā legalizēt un dekriminalizēt deva paraugu amerikāņiem, kur štats pēc štata veic atbilstošas izmaiņas vietējās likumdošanās. Pavisam vairāk nekā 45 valstīs kaņepes ir legālas ārstnieciskiem nolūkiem.

Ņemot vērā, ka ir valstis, kurās pieredze ar pilnīgu vai daļēju legalizāciju sniedzas jau 5 un pat 10 gadu garumā, ir jāsecina, ka tur dzīve gājusi uz priekšu un augšu — kā ekonomiski, tā sabiedriski. Protams, tam nav jāmeklē obligāta korelācija ar atslābinošo vai stimulējošo kaņepju elementu lietošanu (ekonomiku nevar automātiski pacelt ar šādu vienu lēmumu), taču šie secinājumi viennozīmīgi apgāž izteikumus, ka legalizācija nodarīšot šīm sabiedrībām kaitējumu. Izrādās, ka noticis pretējais.

Savukārt, ja mēs paskatāmies, kādās valstīs par kaņepju audzēšanu un lietošanu soda vai pat iesloga, tās visas ir vai nu mazāk attīstītas, vai neslēpti diktatūriskas valstis: Afganistāna, komunistiskā Ķīna, Kuba, Eritreja, Etiopija, Krievija, Saūda Arābija utt.

Tā kā mums tagad ir iespēja salīdzināt dažādās valstīs situāciju ar kaņepju legalizāciju vai aizliegumu (vēl pirms gadiem 10 tādas iespējas īsti nebija), tad no šo valstu pieredzes mēs viennozīmīgi redzam: nav izrādījušies patiesi visi nedaudzie argumenti pret legalizāciju un dekriminalizāciju.

Sekojot piecus gadus ilgām diskusijām plašā sabiedrībā, Veselības ministrijas atbalstam un referendumam tuva līmeņa tautas aptaujai, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstīja likumu par medicīniskās marihuānas legalizāciju, kas stāsies spēkā nākammēnes. Galīgo lēmumu palīdzēja pieņemt frontes mediķu un volontieru publiskais atbalsts THC pielietošanai ievainoto ārstēšanā un sāpju mazināšanā, ko viņi uzsvēruši ne pirmo gadu.

Interesanti, ka pēdējā diskusijā starp Latvijas politiķiem galvenā tēma jau bija par ekonomiskajiem ieguvumiem, ne potenciālajiem zaudējumiem, jo citās valstīs nekādi zaudējumi no legalizācijas konstatēti nav.

Protams, mūsu platuma grādos dabiski augošās parastās sējas kaņepes (attēlā) vienmēr tikušas audzētas izturīgu tekstilšķiedru ražošanai, kā arī kaņepju eļļas un kaņepju sviesta iegūšanai, tāpēc Indijas kaņepju audzēšana nekādas lielās pārmaiņas lauksaimniecībā neizraisītu.

Salīdzinājumi starp tabakas smēķēšanu un kaņepju produktiem pēdējā laikā sākuši atdurties pret faktu, ka medicīniskie kaņepju izstrādājumi vajadzības gadījumā lietojami arī kā smēres vai ēdami produkti — tie nav obligāti jākūpina, lai iegūtu terapeitisko efektu, turpretī nikotīnam un tabakas sadegšanas blakusproduktiem ir tikai daudzveidīgi negatīva, jo īpaši kancerogēna iedarbība.

Līdz ar to man, kam nekad nav bijis nekādas intereses ne par tabaku, ne kaņepēm un kam līdz šim par to nebija nekāda viedokļa, tagad ir izveidojusies pieejamajos datos balstīta pārliecība par legalizāciju un dekriminalizāciju.

Ieviešot legālu un godīgu tirgu, kas būs aplikts ar nodokļiem, tiks aizvērts liels melnais tirgus, no kura patlaban ieguvēji ir tikai organizētā noziedzība tās piesedzēji tiesībsargājošajās struktūrās. Zudīs vajadzība tērēt nodokļu maksātāju resursus kaņepju un to audzētāju apkarošanai, fentanila un heroīna dīleru ķeršanas vietā veicot kratīšanu un pensionāres dārza nopļaušanu Viļānos, mēģinot parastās, nezāļveidīgās sējas kaņepes iztēlot par THC plantāciju.

Novērtē šo rakstu:

56
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi