Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

"Es vēlētos ar Jūsu portāla starpniecību, ja iespējams, saņemt publiskas argumentētas atbildes par minēto situāciju no augsti kompetentām personām - bijušās Valsts kontrolieres I.Sudrabas un bijušā Satversmes tiesas priekšsēdētāja G.Kūtra uz šādiem vienkāršiem jautājumiem," šādu elektroniskā pasta vēstuli Pietiek saņēma no partijas No sirds Latvijai bijušās biedres Lienes Cipules. Publicējam gan viņas uzdotos jautājumus, gan no partijas saņemtās atbildes.

1. Kāpēc LR Uzņēmumu reģistram netika iesniegts „Politisko partiju likuma” 19.pantā noteiktais dokumenta – statūtu - oriģināls?

LR Uzņēmumu reģistram tika iesniegts likumā noteikts dokuments – statūti. Politisko partiju likuma 16.pants nosaka, ka pēc nobalsošanas partijas dibinātāju pilnvaroti pārstāvji trīs mēnešu laikā iesniedz visus dokumentus Uzņēmumu reģistrā. Šie dokumenti ir jānoformē tādā izskatā, kā to paredz likums un prasa Uzņēmumu reģistrs (sk.Uzņēmumu reģistra mājas lapu).

2. Kādas konkrēti izmaiņas tika veiktas partijas No sirds Latvijai statūtos – redakcionāli grozījumi vai redakcionāli precizējumi, un uz kāda likuma vai apstiprināto partijas statūtu punkta pamata tie tika veikti?  

Vārdu “grozījumi” juridiski pareizāk būtu lietot gadījumos, kad normatīvā aktā izdara būtiskas izmaiņas un to izdarīšanai ir jāievēro noteikta procedūra. Sadzīvē (nenormativizētā jeb ne-juristu valodā) var lietot dažādus  jēdzienus. Apspriežamajā situācijā viskorektāk būtu teikt “redakcionāli precizējumi”.

Normatīvo aktu izstrādes praksē ir pieņemts, ka katru dokumentu tā apspriešanas gaitā vai pēc pieņemšanas caurlūko speciālisti (pamatā valodnieki), lai novērstu redakcionālos negludumus. Arī pirms likumu parakstīšanas un izsludināšanas vairāki biroji vēlreiz izlasa pieņemto tekstu, lai tajā nebūtu iekļuvusi kāda pretruna vai neloģisks formulējums. Un šajā posmā var notikt teksta jeb redakcijas precizējumi, ja vien precizējums nemaina lietas būtību.

Precizējumi tika veikti, lai statūti redakcionāli atbilstu likuma prasībām. Politisko partiju likuma 14.panta 4.daļā noteikts: “Ja statūtu noteikumi ir pretrunā ar likumu, piemērojami likuma noteikumi."

3. Vai par šo labojumu veikšanu ir lēmusi partijas valde, un, ja nav, tad uz kādu pilnvaru pamata partijas valdes locekļi, kas parakstīja pieteikumu LR Uzņēmumu reģistram par partijas reģistrēšanu, veica šos labojumus?

Pēc pieteikuma iesniegšanas Uzņēmumu reģistrā un saņemtās informācijas par nepieciešamību precizēt dažus punktus pilnvarotās personas elektroniski apspriedās ar valdes locekļiem un arī juristiem. Konsultējošie juristi un arī Uzņēmumu reģistra juristi atzina piedāvātos redakcionālos precizējumus par tādiem, kas nemaina saturu pēc būtības. Jā šāds risinājums nebūtu iespējams, statūtu grozījumus drīkstētu izdarīt tikai kopsapulce.

Pieteikuma un tam pievienoto dokumentu atbilstību normatīvo aktu prasībām apstiprina Uzņēmumu reģistra lēmums par partijas No sirds Latvijai ierakstīšanu politisko partiju reģistrā.

4. Kāpēc partijas No sirds Latvijai biedri netika informēti par labojumu veikšanu partijas dibināšanas statūtos, jo minētie labojumi, piemēram, būtiski mainīja nosacījumus, uz kuru pamata partijas biedri var sasaukt partijas biedru ārkārtas kopsapulci?

Visi partijas biedri ļoti operatīvi elektroniski saņēma informāciju par partijas reģistrēšanu.  Statūti tika publicēti partijas mājas lapā.

5. Vai mainīts partijas biedru skaits ārkārtas kopsapulces rosināšanai ir uzskatāms par redakcionālu precizējumu?

Politisko partiju biedru tiesības rosināt ārkārtas kopsapulces sasaukšanu nosaka Biedrību un nodibinājumu likuma 36.panta 2.daļa, kura paredz, ka sapulci sasauc, ja to “prasa ne mazāk kā viena desmitdaļa biedru”. Šīs  biedru tiesības nav ierobežojamas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...