Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šķietami respektablais ASV investīciju fonds NCH Capital Ukrainā diezgan vienkāršā reiderisma shēmā izspiedis no kopuzņēmuma savus Latvijas partnerus, vispirms ar, domājams, korumpēta vietējā uzņēmumu reģistra darbinieka palīdzību reģistrējot prettiesisku uzņēmuma vadības maiņu un pēc tam tiesā uzvarējis, jo faktiski tiesājies pats ar sevi, - šādu ainu rāda Pietiek rīcībā nonākuši Ukrainas tiesu dokumenti par jau iepriekš aprakstīto reiderisma shēmu.

Kā jau ziņots, runa ir par Ukrainā 2006. gadā nodibināto vērienīgo lauksaimniecības uzņēmumu Golden Sunrise (Agro), kurā NCH Capital intereses pārstāvošajai Kiprā reģistrētajai ārzonas kompānijai Unagro Finance Limited piederēja 50,01% uzņēmuma kapitāldaļu, bet Latvijas SIA LU Invest un uzņēmuma ģenerāldirektoram Valdim Muižniekam kopā – 49,99%.

Abu pušu nesaskaņu pamatā ir bijusi NCH Capital rīcība, „optimizējot” dažāda veida izmaksas: izejvielas bieži vien iegādātas par nepamatoti augstām cenām, savukārt graudu pārdošanas cena bijusi aizdomīgi zema. NCH Capital pārstāvji, kas kontrolējuši gan izejvielu piegādes, gan arī graudu iepircējus – ārzonas kompānijas, ir devuši priekšroku peļņu gūt caur tām, saviem Latvijas partneriem un Golden Sunrise (Agro) atstājot faktiski tikai zaudējumus.

2017.-2018. gadā atklājies NCH Capital pārstāvju iespējamais mērķis papildus peļņas gūšanai ārzonās - izmantot dalībnieku līgumu un tā noteiktās pirmpirkuma tiesības, lai, izspiežot Latvijas partnerus no Golden Sunrise (Agro), iegūtu to kapitāldaļas par iespējami mazāku cenu. Kad Latvijas puse atteikusies no piedāvājumiem, kuru „griesti” bijuši vien aptuveni 8,5 miljoni dolāru (uzņēmuma reālā vērtība – pat vairāk nekā 70 miljoni dolāru),

Kad šie piedāvājumi noraidīti, NCH Capital pārstāvji īstenojuši uzņēmuma faktisku pārņemšanu. Lai gan uzņēmuma statūti noteikuši, ka dalībnieku sapulce ir lemttiesīga ar vismaz 60% kapitāldaļu īpašnieku piedalīšanos, pagājušā gada martā NCH Capital pārstāvjiem ir izdevies panākt, ka Ukrainas Uzņēmumu reģistrā tiek reģistrēts jauns Golden Sunrise (Agro) ģenerāldirektors un V. Muižnieks no šī amata tiek atcelts, kaut gan tas izlemts Latvijas partneru prombūtnē, tātad tikai ar 50,01% kapitāldaļu.

Šim reiderismam, kā liecina Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu informācija, palīdzējusi arī speciāli piemeklēta reģistrēšanas vieta, un rezultātā Latvijas uzņēmēji zaudējuši ne tikai reālo, bet arī formālo kontroli pār vairākus desmitus miljonu vērtu lauksaimniecības uzņēmumu. Savukārt sekojušajā tiesvedībā, kā rāda Pietiek rīcībā nonākušie Ukrainas tiesu dokumenti, NCH Capital izdevies gūt virsroku, pateicoties tam, ka tas faktiski tiesājies ar... sevi pašu.

Jau pirms šīs varas pārņemšanas uzņēmumā NCH Capital intereses pārstāvošais ārzonas uzņēmums Unagro Finance Limited bija vērsies Kijevas komerctiesā ar prasību pret Golden Dawn (Agro), lai atceltu NCH Capital nevēlamos kopuzņēmuma statūtu punktus. Tā kā NCH Capital jau pirms izšķirošās tiesas procesa fāzes bija izdevies nomainīt kopuzņēmuma vadību, rezultāts bija tāds, ka faktiski vieni amerikāņu fonda pārstāvji tiesājās ar otriem.

V. Muižnieks par Latvijas pusei nelabvēlīgo tiesas spriedumu gan iesniedza apelācijas sūdzību, kura pat tika apmierināta, taču sekoja lietas izskatīšana Augstākajā tiesā, kas ar nepārsūdzamu nolēmumu atstāja spēkā pirmās instances tiesas spriedumu. Kā rāda šīs tiesvedības materiāli, advokāti Aleksandrs Serts un Marija Zuba pēc būtības abi bija NCH Capital uzņēmuma Unagro Finance Limited pārstāvji un tiesā vienlaikus darbojās gan kā prasītāja, gan atbildētāja pārstāvji.

Kā noprotams, no Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu dokumentiem, kas nonākuši Pietiek rīcībā, faktiski šis bijis tikai fināls vairākus gadus ilgušiem procesiem, NCH Capital pārstāvjiem veicot biznesa pārņemšanu no saviem partneriem un sākumā atrunājoties ar nepieciešamību optimizēt biznesa procesus caur savām centralizētajām pakalpojumu sniedzēju kompānijām, bet pēcāk īstenojot jau apjomīgākas līdzekļu izsūknēšanas shēmas.

Neraugoties uz vairākkārtējiem jautājumiem, ne NCH Capital Latvijas pārstāvis Kārlic Cerbulis, ne fonda Ukrainas pārstāvji nekādus komentārus saistībā ar šo situāciju pagaidām nav vēlējušies sniegt.

Novērtē šo rakstu:

24
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

3

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

FotoŠī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada pavasarī ar Saeimas lēmumu izveidotā iestāde zināmā mērā simbolizē Latvijas atdzimšanas stāstu. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas ārpolitikas un aizsardzības politikas galvenais mērķis bija tiešā (Krievijas armijas izvešana no Latvijas, kas noslēdzās 1998. gadā) un netiešā veidā atbrīvoties no padomju okupācijas sekām, lai Latvijas reintegrācija Rietumu valstu kopienā kļūtu par realitāti. Pretējā gadījumā, PSRS mantiniecei Krievijai atgūstoties no ekonomiskā un politiskā kraha, Latvijas drošība atkal būtu apdraudēta.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

FotoPavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla KOGNITĪVĀ DISONANSE. Šis psiholoģiskais fenomens vērojams tad, kad cilvēka uzskati vai uzvedība nesaskan ar viņa iekšējām vēlmēm vai ticībām.
Lasīt visu...

18

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

FotoLatvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti kaut kā nepaliekam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi