Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas valstij uzradies konkurents, kas pieteicies 47,23% šobrīd vācu EO.N. Ruhrgas piederošo koncerna Latvijas gāze akciju pirkšanai. Šāda informācija no iesaistītajām amatpersonām neoficiāli izskanēja jau pirms valdības otrdien pieņemtā lēmuma tomēr virzīties uz priekšu sarunās par Latvijas gāzes mazākuma akciju iegādi, un tas izskaidro aiz slēgtām durvīm pieņemtā lēmuma pēkšņumu.

Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdība otrdien aiz slēgtām durvīm nolēma turpināt sarunas ar koncerna Latvijas gāze vācu akcionāru EO.N. Ruhrgas par tam piederošo 47,23% akciju iegādi, pēc sēdes atklāja ekoomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (kandidēs no Vienotības). Valdība nolēmusi izteikt vāciešiem, kas nolēmuši pamest reģionu, izpārdodot aktīvus, nesaistošu piedāvājumu par mazākuma akciju iegādi, paturot iespēju turpināt sarunas. Citiem vārdiem tas nozīmē, ka valdība nosauks Ruhrgas cenu, kas nebūs saistoša - valdība no tās varēs atkāpties vai paaugstināt. Otrs lielākais Latvijas gāzes akcionārs ir Krievijas gāzes piegādātājs Gazprom.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, piedāvātā cena, par kādu otrdien vienojusies valdība, ir pietiekoši augsta, ja ņem vērā, ka līdz galam neizdiskutēta ir Latvijas gāzes mazākuma akciju iegādes lietderība, tomēr tā esot aptuveni uz pusi mazāka, kā sākotnēji aplēstā. Pietiek jau rakstījis, ka cena, kuru konfidenciāli par sev piederošajām akcijām Latvijas valdībai bija nosaucis EO.N. Ruhrgas, bija 200-225 miljoni eiro.

Jautājums par Latvijas gāzes akciju iespējamo iegādi bija iekļauts valdības sēdes slēgtajā daļā un informācijai noteikts ierobežotas pieejamības statuss, ko Straujumas un arī pēdējās trīs Valda Dombrovska valdības izmantojušas kā līdzekli, lai izvairītos no lēmumu apspriešanas un publiskas kritikas. Līdz ar to amatpersonas, bažījoties par problēmām ar pielaides valsts noslēpumam saglabāšanu, savas bažas par lēmuma saimniecisko pamatotību pauž tikai neoficiāli.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, steigā pieņemtais lēmums turpināt sarunas par Latvijas gāzes akciju iegādi, tiek pamatots ar faktu, ka Latvijas valstij, kuria Ruhrgas jau pirms vairākiem mēnešiem izteica piedāvājumu par akciju atpirkšanu, uzradies vismaz viens konkurents. Līdz ar to ekonomikas ministrs Dombrovskis (attēlā) lēmumu valdībā virzījis ar pamatojumu, ka Latvijas valsts var zaudēt iespēju iegūt daļas gāzes piegādes monopolistā. Starp vismaz diviem potenciālajiem pircējiem, kā noskaidroja Pietiek, ir ar Lietuvas sašķidrinātās gāzes (LNG) termināli Klaipēdā saistīts uzņēmums, kurā pieder daļas arī Lietuvas valstij.

Pietiek jau rakstīja, ka Straujumas valdība 22. jūlijā aiz slēgtām durvīm vienojās atvēlēt 150 000 eiro padziļinātas izpētes (t.s. due diligence) veikšanai par iespējamo darījumu, iegādājoties vācu E.ON.Ruhrgas piederošos 47,23% mazākuma akciju uzņēmumā Latvijas gāze, šo darbu konkursa uzticot starptautiskajai auditorkompānijai Ernst&Young.

Kā reālākais variants darījuma shēmai tiek apspriesta valsts kapitālsabiedrības AS Latvenergo kā akciju pircēja iesaistīšana, par ko Pietiek jau rakstījis. Lai gan iepriekš tika apspriests variants, ka padziļināto izpēti jeb due diligence varētu apmaksāt Latvenergo, avoti valdībā Pietiek informēja, ka 150 000 eiro šīm vajadzībām tikšot ņemti no valsts budžeta līdzekļiem.

No sarunām ar iespējamā lēmumā sagatavošanā iesaistītām amatpersonām, kas, ņemot vērā informācijas ierobežotas pieejamības statusu, par detaļām piekrīt runāt tikai neoficiāli, šobrīd ir liela neskaidrība, kādi varētu būt akciju pirkuma līguma nosacījumi. Latvijas valstij būtu svarīgi, lai akciju pirkums nozīmētu, ka arī pēc Latvijas Gāzes biznesa sadalīšanas tā iegūtu 47,23% kapitāldaļu arī no monopolista atdalītajos biznesos.

Juridiski neskaidra ir arī darījuma ietekme uz iespējamo strīdu par Inčukalna pazemes gāzes krātuves īpašumtiesībām, kas ir Latvijas gāzes vērtīgākais aktīvs. Uzņēmums jau ir spēris soļus, lai tiesā nostiprinātu savas pretenzijas uz gāzes krātuvi, kurā tam pieder infrastruktūra. Valsts šajā tiesvedībā piedalās Privatizācijas aģentūras personā. Akciju iegādes darījums kontekstā ar strīdu par Inčukalnu Pietiek raksturots kā situācija, kad, iespējams, "valsts nopērk to, kas tai jau pieder".

 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

3

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

FotoŠī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada pavasarī ar Saeimas lēmumu izveidotā iestāde zināmā mērā simbolizē Latvijas atdzimšanas stāstu. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas ārpolitikas un aizsardzības politikas galvenais mērķis bija tiešā (Krievijas armijas izvešana no Latvijas, kas noslēdzās 1998. gadā) un netiešā veidā atbrīvoties no padomju okupācijas sekām, lai Latvijas reintegrācija Rietumu valstu kopienā kļūtu par realitāti. Pretējā gadījumā, PSRS mantiniecei Krievijai atgūstoties no ekonomiskā un politiskā kraha, Latvijas drošība atkal būtu apdraudēta.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

FotoPavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla KOGNITĪVĀ DISONANSE. Šis psiholoģiskais fenomens vērojams tad, kad cilvēka uzskati vai uzvedība nesaskan ar viņa iekšējām vēlmēm vai ticībām.
Lasīt visu...

18

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

FotoLatvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti kaut kā nepaliekam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi