Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gadumija un jauna gada sākums ir dažādu TOPu laiks. Sabiedrības mīlēti ir nozīmīgāko notikumu, labāko atlētu, uzņēmēju un citi topi. Tas arī ir lielisks veids, kā salikt pa plauktiem un izmērīt attiecīgā laika perioda "sauso atlikumu", nofiksēt vēsturi,  attiecīgi sistematizējot attiecīgā nogriežņa varoņus vai gluži otrādi - antivaroņus.

Asiņainie notikumi Gazā un sekojošā Izraēlas reakcija vēl nebijušos augstumos visā pasaulē ir pacēlusi antisemītisma tēmu, ko savā retorikā nekautrējas izmantot aī Krievija. Arī Latvijā ir gana daudz "dižu" prātu, kuri uzskata, ka Ziemassvētki ir laba lieta un Jēzus bija ok, bet Jēzus radinieki ebreji dzer bērnu asinis, ir sagrābušies visu pasaules mantu un naudu, valda pār pasauli, visus piemāna, apkrāpj un līdz ar to ir maksimāli jāapkaro.

Jāpiebilst, ka antisemītisms pasaulē nav nekas jauns. Ebreji ir Bībelē minētie ļautiņi, kuri ticēja tikai vienam Dievam un apdzīvoja šī brīža Izraēlas teritoriju. Arī Jēzus bija ebrejs, kuram viena Dieva popularizēšana beidzās ar romieša Poncija Pilāta iejaukšanos un dikti bēdīgu galu. Pēc Jēzus nāves romieši sagrāva Jeruzalemes tempļus, bet ebrejus padzina, un tie kļuva par minoritāti. To var uzskatīt par antisemītisma sākumu, kas turpinājās ar ebreju geto izveidi viduslaikos mūsdienu Spānijas, Itālijas, Vācijas, Portugāles un Lielbritānijas teritorijās. Savu skaļāko uzplaiksnījumu antisemītisms sasniedza Hitlera īstenotajā holokaustā. 

Taču šobrīd Latvijas ģeopolitiskajā kontekstā ir kāda, runājot klasiķa vārdiem, nianse. Vietējie antisemītu naratīvi ir sinhroni Kremļa paustajiem, kas liek aizdomāties par patiesām modernā antisemītisma saknēm. Varbūt antisemītisms ir ideoloģiska apsēstība? Vai varbūt neiztrūkstošs ordenis pie nacionālistu saburzītā uzvalciņa? Vai galu galā klaja pūšana Krievijas stabulē?

Tāpēc apspriešanai piedāvāju redzamākos Latvijas jaunlaiku antisemītus.  Šeit gan apkopoju ne tikai pēdējā laika varoņus, bet principā tos, kas nonākuši antisemītisma radaros šobrīd un arī agrāk.

1./2.vieta Hosams Abu Meri

Ģeopolitiskais konteksts un nekautrīgā ideoloģiskā pārliecība konkrētajam personāžam ļauj ieņemt dalītu pirmo. Deputātu grupas izveidotājs un vadītājs palestīniešu Nacionālās padomes atbalstam laika posmā no tās dibināšanas 2023. gada februārī, līdz kļūšanai par Veselības ministru. Pērn 5. oktobrī tikās ar Palestīnas pašpārvaldes ārlietu ministra vietnieci Amalu Džādū un vēstnieku Taissir Al Adouri, kas bija divas dienas pirms Hamas plānotā iebrukuma Izraēlā.

Dzimis Libānā, pēc reliģiskās pārliecības šiīts un Libānā kontaktējis ar "Hezbollah" pārstāvjiem. Cik aktīvi, to, cerams, tuvākajā laikā uzzināsim. Savukārt Dzīvojot Latvijā, izveidojis Arābu kultūras centru, kura līdzdibinātāji ir personas, kuru naudas līdzekļi arestēti dažādu VID uzrēķinu un citu valsts iestāžu rīkojumu dēļ. Publiski nav nosodījis Hamas asiņainās zvērības, tādējādi partijas biedriem radot ne vienu vien neveiklu brīdi komunikācijā ar ārvalstu amatpersonām un diplomātiem.

Latvijā šobrīd, izmantojot ministra pilnvaru apjomu, uzsācis populistiski publisku izrēķināšanos ar vietējiem farmācijas līderiem, kuri ir pārsvarā ebreju izcelsmes, pašam Abu Meri žurnālistiem to saucot par „viņa karu” un partijas biedriem pieprasot sev miesassargus. Sakritība laikā ar Izraēlas-Gazas notikumiem liek to dēvēt par lokālo arābu-ebreju kautiņu Libānas gaumē. 

1./2. vieta Aleksandrs Kiršteins

2005. gadā antisemītisku izteicienu dēļ tika izslēgts no Tautas partijas. 2022. gada sākumā likumprojekta “Labas gribas atlīdzinājuma Latvijas ebreju kopienai likums” trešajā lasījumā ļoti spēcīgi iestājās pret likuma pieņemšanu un šī gada 16. decembrī pārpublicēja bez komentāriem savā X kontā Latin Patriarchate of Jerusalem tvītu par iespējamām Izraēlas veiktām slepkavībām, kaut gan vēl nebija un rakstīšanas brīdī arī nav pieejami nekādi pierādījumi par tā īstenumu, tādēļ šķiet, ka Kiršteina antisemītisma līmenis teju laika gaitā mainījies nav. Arī vēl nesen, 2022. gada nogalē par viņu tika ierosināta Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lieta, kurā, lai gan pārkāpums netika saskatīts, tomēr lietotā vārdu izvēle liecina par zināmiem aizspriedumiem, t.i., iestājās pret vārda “žīdi”, kam ir negatīvas konotācijas, aizvietošanu ar vārdu “ebreji”.

3. vieta Raivis Zeltīts 

2019. gadā tika nopludināta informācija ar starptautiskā neonacistu interneta foruma “Iron March” lietotāju sarakstu, kurā atrodams Raivis Zeltīts, kā arī nopludināta informācija par to, ka laika posmā no 2012. līdz 2014. gadam Zeltīts ir sazinājies ar foruma moderatoriem par savu iepriekšējo rakstu “izmainīšanu”. R. Zeltīts, atbildot uz sašutumu sociālajos tīklos, publicēja postu Facebook, kur norādīja, ka ir mainījies un tā bija jaunības kļūda. Neilgi pēc tam laikrakstos publicēta informācija, ka R. Zeltīts 2015. gadā ir arī ar neonacistu organizācijas “NationalAction” dibinātāju B. Reimondu (kas arī bija minētā interneta foruma moderators) piedalījies leģionāru piemiņas gājienā un, iespējams, izrādījis Nacionālās apvienības biroju, ko R. Zeltīts noliedz.

4./5. vieta Andrejs Panteļējevs ar meitu Justīni Panteļējēvu

Laika posmā, kad ieņēma veselības ministra biroja vadītāja amatu, 2017. gada 16. novembra jubilejas konferencē “Godīgas konkurences ceļš: vakar, šodien, rīt” norādīja Konkurences padomei, ka nepieciešams novērst situāciju, ka lielākajās Latvijas slimnīcās ir tikai tādas aptiekas, kuras īpašnieki ir ebreju izcelsmes. Arī atsevišķās neformālās sanāksmēs paudis klaji antisemītiskus un aizvainojošus epitetus ebrejiem.

Savukārt ar marksistiskajām idejām apsēstā Andreja meita Justīne soctīklos nekautrējas dalīties ar savu ideoloģisko kolēģu Izraēlu nosodošajiem vēstījumiem. Jaunuve šobrīd ir viena no skaļākajām Rīgas domniecēm. Diemžēl ar to viņas pienesums galvaspilsētai arī beidzas.

6.vieta Marta Bogustova

Partijas "Progresīvie" jaunatnes organizācijas vadītāja, žurnālista Anša Bogustova meita ir tik ļoti apsēsta ar Palestīnas aizstāvības ideju, ka mērojusi ceļu uz Briseli, lai kopā ar kreisi apsēstajiem Grētas domubiedriem protestētu pret Eiropas Savienības nostāju Palestīnas-Izraēlas attiecību jautājumā. Publiski pauž klaji antisemītisku pasaules skatījumu, tostarp popularizējot “from the river to the sea” lozungu, kura ideja ir noslaucīt Izraēlu no pasaules kartes un attiecīgu teritoriju nodot palestīniešiem.

7./8. vieta Guntis Rozenbergs un Normunds Lisovskis

Savulaik žurnāla "Kapitāls" galvenais redaktors Guntis Rozenbergs un viņa padotais Normunds Lisovskis. Abi ir autori skandalozajam rakstam "Žīdi valda pasauli", par kuru 2000.gadā SAB un prokuratūra ierosināja krimināllietas, kuras vēlāk izbeidza. Publikācija izraisīja sašutumu Latvijas Ebreju kopienas un draudžu padomē, to nosodīja arī Izraēlas, ASV un Francijas vēstniecības. Minētā rezultātā G.Rozenbergs zaudēja amatu, bet no saviem uzskatiem turpināja neatkāpties arī publiski.

9. Inga Priede 

Iestājoties pret viendzimuma laulībām un vispārīgi izsakoties par viendzimuma attiecībām, savā "X" kontā slavēja nacistiskās Vācijas pieeju šim jautājumam, t.i., atbildot uz norādi par homoseksuālu cilvēku emigrāciju no Latvijas, izteicās, ka “Paldies Dievam! Vācieši savulaik izšāva. Uzlabosies dzimstība”. Drīz pēc atgadījuma atsauca savu darbību "Vienotībā" un izstājās.

10. Andris Šķēle

Kā norādīts 2007. gada Dienas rakstā “Kā Šķēle kļuva par Šķēli” – “1997.gadā Šķēle pēc demisijas žurnālam "Klubs" ekskluzīvā intervijā skaidroja, ka "Ave Lat" grupa ir "īpaši latviska kompānija" un Menas salā "nesēž neviens ar līku degunu”.

*komentāru sadaļā autors aicina šo topu papildināt, lai pēc pāris mēnešiem veidotu jaunu, papildinātu TOPu. Tāpat aicina komentāru sadaļā ziņot par politiķu, amatpersonu antisemītiskām izpausmēm, kas pelnījušas publisku atspoguļojumu.

Novērtē šo rakstu:

26
126

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi