Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latviskā dzīvesziņa - tā ir mūsu tautas ideoloģisko un praktisko priekšstatu sistēma par esību pasaulē un mūsu dzīves uzdevumiem. Pareizi izprasti uzdevumi ļauj konkretizēt pareizus mērķus un nospraust uz tiem drošākos un ekonomiski izdevīgākos ceļus. Tas tautu vieno, saliedē un apveltī to ar nepieciešamo spēku ikreizējo iespēju izmantošanai.

Pēc ilgajiem nacionālās patības nīdēšanas gadiem katram jāatceras, ka latviskā dzīvesziņa ieprogrammēta mūsu četrtūkstošgadīgajā genofondā. Izlasāma tā folklorā, etnogrāfijā, arheoloģijas liecībās, literatūras un mākslas klasiķu un veiksmīgāko mūsdienu autoru darbos. Bet izpaužas tā itin visās dzīves jomās, arī ainavā, ļaužu stājā un sejās.

Tas, kas tapis vietējos dabas un ekonomiskos apstākļos, kas paaudžu paaudzēm krāts, vētīts, atkārtoti pārsijāts un dzīves praksē tik ilgi pārbaudīts, ir kas daudz vairāk nekā jebkura ārzemju ceļojuma pieredze, atsevišķa pētnieka vai pravieša viena mūža devums.

Turklāt pašmāju atzinumu vērtību ceļ to tapšana un rūdījums grūtos dzīves apstākļos, cieša, ilglaicīga saskarsme ar daudzām citām tautām, visam par spīti saglabājot etnisko patību un sākotnējās saknes. Specifiskajiem tapšanas apstākļiem īpaši jāpateicas par dzīvesziņas vērienīgumu, lietišķību un lakonismu.

Pasaule šajā lūkojumā allaž caurcaurēm materiāla, bet to izsenis izveidojis, iekārtojis un pārvalda lēnīgs, taču arvien stingri jo stingri taisnīgs garīgās cilmes Dievs ar savu gara spēku, Māru un citiem palīgiem. Visa pamatu pamats - apgarots ikdienas darbs un aktīva dzīves pozīcija ne tikai arvien paplašinātā jaunu materiālo vērtību ražošanā, bet arī augstu estētisko un ētisko prasību ieviešanā un praktiskā īstenošanā ikvienam sev visapkārt, Gaismas saukšanu un Saules vešanu ieskaitot.

Var teikt, ka latviskā dzīvesziņa ir fenomenāls estētikas un ētikas - dailes - kults un apgarots ikdienas darbs ir šā neparastā dailes kulta galvenā rituālā norise. Galvenais mērķis - savas Mājas un Dzimtenes darīšana par skaistāko vietu pasaulē. Par zemi, kur nodrošināts tāds darba ražīgums, kas ļauj īstenot augstāko sociālo principu: kalnā kāpt un otram dot! Ne vien atsevišķu cilvēku un ļaužu šķiriskajās attieksmēs, bet arī tautu un valstu starpnacionālajās attiecībās.

Lai to panāktu, padomiskajam pretstatu cīņas nenovīdīgajam vārīgumam tautas dzīvesziņā kā sabiedriskas attīstības izšķirīgais dzinējspēks izsenis pretī likts latviskā ornamenta allaž aicinošais pretstatu harmonijas krāšņums.

Vai mums savu pastāvēšanas vēlmju apliecināšanai būs kādas citas, par savas tautas dzīvesziņu lielākas vērtības, ar kurām lepoties citu tautu acīs un ko sniegt tām pretī par to, ko gaidām no viņām? Tā teikt, Eiropā atgriežoties, kopīgai jaunas, estētiski skaistākas un labākas dzīves veidošanai nākamajā gadsimtā.

Vispirms latviska dzīvesziņa pienācīgi jāapgūst katram valsts pilsonim pašu mājās, augstākās instances ieskaitot. Izkļuvuši no viena grāvja, nebrauksim otrā! Kādēļ, piemēram, līdz ar nīkuļojošo lielsaimniecību privatizāciju bija jāizposta plaukstošās, un kurš par šo tālejošo tautas ražošanas spēju atpakaļ atsviešanu atbildēs?

No kurienes un kam kalpo aplamā tēze par valsts uzņēmumu nespēju konkurēt ar privātajiem? Kas gan nenotiek tad un tur, kad un kur privātstruktūrām ļauts kļūt spēcīgākajām? Un kas tā par "politisku" valdību, kura tādus tautas neatkarīgai pastāvēšanai vitāli svarīgus tautsaimniecības pamatjautājumus kā ražošana un finanses pamet izlemšanai bezatbildīgi vaļā palaistai tirgus kņadai?

Kāds pretstats tam ir 30. gadu koppienotavas ar saviem krejošanas pamatiem un ikmēneša piena naudu. Bekona cūku pieņemšana divreiz mēnesī dzelzceļa stacijās cauru gadu par garantētu cenu un tūlītēju samaksu turpat uz vietas. Tāda pati labības iepirkšana stacijās rudeņos. Pārdomāta centralizēta garšķiedras linkopības vadīšana Latgalē. Valsts ādu un vilnas centrāle, vietvietām pa spirta brūzim vai cietes rūpnīcai. Kur vēl dažādi citi valstiski organizēti un vadīti vai vismaz idejiski iedvesmoti kopdarbības un jaunatnes audzināšanas iestādījumi.

Aizstāt ražošanu ar tirdzniecību, transporta un citām pakalpojuma nozarēm nav un nekad nebūs iespējams. Visnotaļ jāievēro, protams, visas iespējas, un arī jāražo viss iespējamais. Tomēr nekad nedrīkst aizmirst: par visu, ar ko līdz šim ražošanā un kultūrā latvieši varējuši lepoties, vispirms jāpateicas mātēm un vīriem, kurus par zemes kopējiem sauc. Īpaši par pašaizliedzīgo dzīves veidu, ko viņu tautsaimnieciskais devums prasījis.

Mums neder ne komunistiska, ne kapitālistiska ļaužu vienas daļas nepelnīta pacelšana pāri citiem. Tikpat aplams ir atzinums, ka iespējami tikai šie divi sabiedrības attīstības ceļi. Mums ejams pašiem savs - trešais - ceļš, valstiski organizēts un valstiski regulēts, uz privātu un valsts īpašumu, darba tikumu, estētiku, ētiku un goda prātu dibināts tirgus attiecību ceļš. Ne kāda atsevišķa kluba vai sīkpartijas, bet plaša sabiedriskā profila centriskas dzīvesziņas noteikts tautas nacionālās vienotības ceļš, tautas demokrātijas ceļš, tā teikt, vienotās Latvijas ceļš.

Un, tā kā pati vienojošā dzīvesziņa pēc ilgās nīdēšanas ir vēl lielā mērā no jauna jāapgūst, tad nepieciešama parlamentāri prezidentāra valsts pārvalde ar pietiekami plašām pilnvarām Valsts prezidentam. Viņam jākļūst par tikpat atbildīgu, gādīgu, godājamu un cienījamu saimnieku valstī, kāds izsenis latviešiem allaž bijis Dievs debesīs.

Pārpublicēts no www.klubs415.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

21

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

FotoPēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav māsu, kuras varētu dot ķīmijterapiju, te Daugavpilī aptrūkušies anesteziologi, un apstājusies plānveida palīdzība, joprojām nesarūk rindas valsts apmaksātiem izmeklējumiem un speciālistu konsultācijām, un problēmu virkne šķiet nebeidzama.
Lasīt visu...

21

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

FotoRīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai” un “Latvijas attīstībai” frakcijas priekšsēdētājs Viesturs Zeps. Nedēļas beigās pēkšņi sarosījās vairāki Rīgas domē strādājošie politiķi.
Lasīt visu...

21

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

FotoPēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri ar stekiem sit un brutāli aiztur vienkāršus, miermīlīgus iedzīvotājus, kuri devušies uz kādu no publiskajām demonstrācijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...