Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latviskā dzīvesziņa - tā ir mūsu tautas ideoloģisko un praktisko priekšstatu sistēma par esību pasaulē un mūsu dzīves uzdevumiem. Pareizi izprasti uzdevumi ļauj konkretizēt pareizus mērķus un nospraust uz tiem drošākos un ekonomiski izdevīgākos ceļus. Tas tautu vieno, saliedē un apveltī to ar nepieciešamo spēku ikreizējo iespēju izmantošanai.

Pēc ilgajiem nacionālās patības nīdēšanas gadiem katram jāatceras, ka latviskā dzīvesziņa ieprogrammēta mūsu četrtūkstošgadīgajā genofondā. Izlasāma tā folklorā, etnogrāfijā, arheoloģijas liecībās, literatūras un mākslas klasiķu un veiksmīgāko mūsdienu autoru darbos. Bet izpaužas tā itin visās dzīves jomās, arī ainavā, ļaužu stājā un sejās.

Tas, kas tapis vietējos dabas un ekonomiskos apstākļos, kas paaudžu paaudzēm krāts, vētīts, atkārtoti pārsijāts un dzīves praksē tik ilgi pārbaudīts, ir kas daudz vairāk nekā jebkura ārzemju ceļojuma pieredze, atsevišķa pētnieka vai pravieša viena mūža devums.

Turklāt pašmāju atzinumu vērtību ceļ to tapšana un rūdījums grūtos dzīves apstākļos, cieša, ilglaicīga saskarsme ar daudzām citām tautām, visam par spīti saglabājot etnisko patību un sākotnējās saknes. Specifiskajiem tapšanas apstākļiem īpaši jāpateicas par dzīvesziņas vērienīgumu, lietišķību un lakonismu.

Pasaule šajā lūkojumā allaž caurcaurēm materiāla, bet to izsenis izveidojis, iekārtojis un pārvalda lēnīgs, taču arvien stingri jo stingri taisnīgs garīgās cilmes Dievs ar savu gara spēku, Māru un citiem palīgiem. Visa pamatu pamats - apgarots ikdienas darbs un aktīva dzīves pozīcija ne tikai arvien paplašinātā jaunu materiālo vērtību ražošanā, bet arī augstu estētisko un ētisko prasību ieviešanā un praktiskā īstenošanā ikvienam sev visapkārt, Gaismas saukšanu un Saules vešanu ieskaitot.

Var teikt, ka latviskā dzīvesziņa ir fenomenāls estētikas un ētikas - dailes - kults un apgarots ikdienas darbs ir šā neparastā dailes kulta galvenā rituālā norise. Galvenais mērķis - savas Mājas un Dzimtenes darīšana par skaistāko vietu pasaulē. Par zemi, kur nodrošināts tāds darba ražīgums, kas ļauj īstenot augstāko sociālo principu: kalnā kāpt un otram dot! Ne vien atsevišķu cilvēku un ļaužu šķiriskajās attieksmēs, bet arī tautu un valstu starpnacionālajās attiecībās.

Lai to panāktu, padomiskajam pretstatu cīņas nenovīdīgajam vārīgumam tautas dzīvesziņā kā sabiedriskas attīstības izšķirīgais dzinējspēks izsenis pretī likts latviskā ornamenta allaž aicinošais pretstatu harmonijas krāšņums.

Vai mums savu pastāvēšanas vēlmju apliecināšanai būs kādas citas, par savas tautas dzīvesziņu lielākas vērtības, ar kurām lepoties citu tautu acīs un ko sniegt tām pretī par to, ko gaidām no viņām? Tā teikt, Eiropā atgriežoties, kopīgai jaunas, estētiski skaistākas un labākas dzīves veidošanai nākamajā gadsimtā.

Vispirms latviska dzīvesziņa pienācīgi jāapgūst katram valsts pilsonim pašu mājās, augstākās instances ieskaitot. Izkļuvuši no viena grāvja, nebrauksim otrā! Kādēļ, piemēram, līdz ar nīkuļojošo lielsaimniecību privatizāciju bija jāizposta plaukstošās, un kurš par šo tālejošo tautas ražošanas spēju atpakaļ atsviešanu atbildēs?

No kurienes un kam kalpo aplamā tēze par valsts uzņēmumu nespēju konkurēt ar privātajiem? Kas gan nenotiek tad un tur, kad un kur privātstruktūrām ļauts kļūt spēcīgākajām? Un kas tā par "politisku" valdību, kura tādus tautas neatkarīgai pastāvēšanai vitāli svarīgus tautsaimniecības pamatjautājumus kā ražošana un finanses pamet izlemšanai bezatbildīgi vaļā palaistai tirgus kņadai?

Kāds pretstats tam ir 30. gadu koppienotavas ar saviem krejošanas pamatiem un ikmēneša piena naudu. Bekona cūku pieņemšana divreiz mēnesī dzelzceļa stacijās cauru gadu par garantētu cenu un tūlītēju samaksu turpat uz vietas. Tāda pati labības iepirkšana stacijās rudeņos. Pārdomāta centralizēta garšķiedras linkopības vadīšana Latgalē. Valsts ādu un vilnas centrāle, vietvietām pa spirta brūzim vai cietes rūpnīcai. Kur vēl dažādi citi valstiski organizēti un vadīti vai vismaz idejiski iedvesmoti kopdarbības un jaunatnes audzināšanas iestādījumi.

Aizstāt ražošanu ar tirdzniecību, transporta un citām pakalpojuma nozarēm nav un nekad nebūs iespējams. Visnotaļ jāievēro, protams, visas iespējas, un arī jāražo viss iespējamais. Tomēr nekad nedrīkst aizmirst: par visu, ar ko līdz šim ražošanā un kultūrā latvieši varējuši lepoties, vispirms jāpateicas mātēm un vīriem, kurus par zemes kopējiem sauc. Īpaši par pašaizliedzīgo dzīves veidu, ko viņu tautsaimnieciskais devums prasījis.

Mums neder ne komunistiska, ne kapitālistiska ļaužu vienas daļas nepelnīta pacelšana pāri citiem. Tikpat aplams ir atzinums, ka iespējami tikai šie divi sabiedrības attīstības ceļi. Mums ejams pašiem savs - trešais - ceļš, valstiski organizēts un valstiski regulēts, uz privātu un valsts īpašumu, darba tikumu, estētiku, ētiku un goda prātu dibināts tirgus attiecību ceļš. Ne kāda atsevišķa kluba vai sīkpartijas, bet plaša sabiedriskā profila centriskas dzīvesziņas noteikts tautas nacionālās vienotības ceļš, tautas demokrātijas ceļš, tā teikt, vienotās Latvijas ceļš.

Un, tā kā pati vienojošā dzīvesziņa pēc ilgās nīdēšanas ir vēl lielā mērā no jauna jāapgūst, tad nepieciešama parlamentāri prezidentāra valsts pārvalde ar pietiekami plašām pilnvarām Valsts prezidentam. Viņam jākļūst par tikpat atbildīgu, gādīgu, godājamu un cienījamu saimnieku valstī, kāds izsenis latviešiem allaž bijis Dievs debesīs.

Pārpublicēts no www.klubs415.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts

FotoBieži dzirdu, ka valstij vajag, valstij ir jādara, valstij ir jārūpējas, valstij ir jāievieš, jāveicina, man valsts neko nav devusi, man šī valsts nav vajadzīga utt.
Lasīt visu...

21

Atraktīvās politikas hronika: 7.februāris

Foto7.februārī Latvijā eksplodēja kolosāli atraktīvs notikumus. Noteikti vispievilcīgākais notikums latviešu tautas laimīgi aizvadītajā debilitātes laikmetā kopš 2018.gada 6.oktobra. Kolosāli atraktīvo notikumu drīkst uzskatīt par vietējā mēroga “9/11”. Arī 7. februārī sabruka dvīņu torņi. Sabruka leksiskie dvīņu torņi “Nācijas tēvs”/”Nācijas tumsonis” un to vietā tajā pašā dienā nācās nekavējoties uzbūvēt jaunu leksisko torni “Nācijas debilais tēvs” (NDT).
Lasīt visu...

21

Klimata modeļu realitāte - vai ticēsim skolu nebeigušam skuķim?

FotoGlobālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.
Lasīt visu...

10

Blēžu un zagļu valsts

FotoRaksts „Kā zvejas privātfirmu – nodokļu “optimizētāju” - uz nodokļu maksātāju rēķina glāba Latvijas valsts ierēdniecība” ir smuks piemērs, lai saprastu, ka valsts ir saaugusi ar blēžiem, jeb, ja nu ir saaugusi, tad pareizi ir teikt – Blēžu valsts.
Lasīt visu...

21

„Anquis in herba” jeb Čūska zālē

FotoLaikā, kad visa pasaule, vairums valstu gatavojas pasargāt savus iedzīvotājus no iespējamas koronavīrusa izplatīšanās, Latvijas publiskā telpa un ļaužu prāti ir nodarbināti ar daudz svarīgākām lietām – kādas latviešu sievietes nedienām Dienvidāfrikā un Dānijā. Viņa atrodas Dānijas cietumā un gaida izdošanu uz DĀR, kur (pēc mediju sniegtās informācijas) veikusi VAIRĀKUS noziegumus, no kuriem visskaļākais ir bērna nolaupīšana, ko starptautiski apzīmē ar vārdu “kidnapping”. Jau sen citus viņas noziegumus neviens nepiemin. Ne medijos pieminēto dokumentu viltošanu, ne “citus” likumpārkāpumus. Ir palicis tikai “nu kā var māte nozagt SAVU bērnu?!
Lasīt visu...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

Interesanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA?...

Foto

Leksiskās debilitātes praktiķi

Latvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa....

Foto

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

Šī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29...

Foto

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

Parādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no...

Foto

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

Pirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā...

Foto

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

Divu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas...

Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...