Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2016. gadā Latvijā no jauna reģistrēto un valstī palikušo jauno luksus automašīnu skaits no astoņarpus simtiem gadu iepriekš samazinājās līdz nepilniem septiņiem simtiem, taču 2017. gadā tas pieauga gandrīz līdz tūkstotim un pērn jau stabili pārsniedzis 1100 auto atzīmi.

Kas tagad ir luksus auto

Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID), atbilstoši 2016.gada 23.novembrī veiktajiem grozījumiem likumā “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” (zaudējis spēku no šā gada 1.janvāra) no 2017.gada 1.janvāri tika paplašināta reprezentatīvā automobiļa definīcija un reprezentatīvs vieglais automobilis tika pārdēvēts par reprezentatīvu automobili.

Iemesls – valsts vēlējās aptvert arī automašīnas, kuras pēc būtības atbilst likuma definīcijai par reprezentatīvajiem automobiļiem un netiek izmantotas kravu pārvadājumiem, bet kurām līdz šim netika piemēroti ierobežojumi izdevumu atskaitīšanai nodokļa aprēķina vajadzībām tāpēc, ka tās tiek klasificētas kā kravas automobiļi (N1 kategorija).

Tādējādi no 2017. gada 1.janvāra ierobežojums par izdevumu atskaitīšanu nodokļa aprēķina vajadzībām tiek piemērots arī kravas automobilim ar pilnu masu līdz 3000 kg, kas ir reģistrēts kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā trīs sēdvietas (ieskaitot vadītāja sēdvietu), ja tas klasificēts par kravas automobili (N1 kategorija), bet pēc būtības ir vieglais automobilis (M1 kategorija).

Savukārt no 2018. gada 1.janvāra uzņēmumu ienākuma nodokli nosaka saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu, kas tika būtiski grozīts nodokļu reformas ietvaros. Taču arī jaunajā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir ietverta reprezentatīva automobiļa, kas saglabāta iepriekšējā likuma 2017.gadā spēkā bijušajā redakcijā.

VID īpaši norāda, ka visi izdevumi, kas saistīti reprezentatīvu automobili (iegādes izdevumi, nomas maksa, ekspluatācijas izdevumi u.tml.), nodokļa maksātājam ir jāiekļauj nodokļa bāzē un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

 

Turpinās tirgus pieaugums

Latvijas luksus auto tirgus joprojām ir vēl tālu no saviem ziedu laikiem 2007. gadā, kad tika iegādātas aptuveni 1700 luksus automašīnas. Tomēr vērojams ikgadējs stabils pieaugums, - pērn Latvijā pirmoreiz reģistrētas un te arī palikušas (nav eksportētas) 1137 automašīnas, kuru cenu līmenis varētu atbilst luksus klases auto definīcijai.

Tiesa, VID norāda, ka arvien biežāk tiek konstatēti gadījumi, kad reprezentatīvās automašīnas vērtība apzināti tiek samazināta zem 50 000 eiro ar mērķi atskaitīt priekšnodokli 50% apmērā.

Gadu iepriekš bija vērojama pieprasītāko luksus auto saraksta absolūtā līdera maiņa: pirmoreiz par populārāko jauniegādāto luksus auto Latvijā BMW modeļu X5, X6 un to variāciju vietā bija kļuvis cits SUV auto – Mercedes Benz GLE 350 D 4Matic.

Kā rāda jaunie dati, pērn BMW X6 ir atgriezies saraksta pirmajā vietā, joprojām populāro Mercedes Benz GLE 350 D 4Matic atstumjot uz saraksta otro vietu.

To jauno (2016.-2018. gada izlaiduma) un Latvijā pērn pirmoreiz reģistrēto luksus auto modeļu saraksts, no kuriem pērn Latvijā ir iegādāti vismaz pieci, saskaņā ar Db apkopotajām Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) ziņām izskatās šādi:

 

MARKA

KOPĀ

1

BMW X6 XDRIVE 30D

125

2

MERCEDES BENZ GLE 350 D 4MATIC

107

3

BMW X5 XDRIVE 30D

91

4

AUDI Q7

74

5

JAGUAR F-PACE

73

6

LAND ROVER RANGE ROVER VELAR

40

7

MERCEDES BENZ GLC 220 D 4MATIC

35

8

LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE

31

9

LAND ROVER RANGE ROVER SPORT

30

10

PORSCHE MACAN

19

11

AUDI Q8

18

12

PORSCHE CAYENNE

18

13

BMW X5 XDRIVE 40D

16

14

MERCEDES BENZ GLC 250 D 4MATIC

15

15

MERCEDES BENZ GLS 350 D 4MATIC

15

16

AUDI A7 SPORTBACK

14

17

BMW X6 XDRIVE 40D

14

18

JEEP GRAND CHEROKEE

14

19

LAND ROVER RANGE ROVER

14

20

PORSCHE CAYENNE S

13

21

JAGUAR E-PACE

12

22

MERCEDES BENZ CLA 200

12

23

MERCEDES BENZ CLA 180

11

24

BMW 730D XDRIVE

10

25

BENTLEY CONTINENTAL GT

9

26

BMW M5

9

27

MERCEDES BENZ AMG GLE 43

9

28

MERCEDES BENZ S350 D 4MATIC

9

29

MERCEDES BENZ S400 D 4MATIC

9

30

PORSCHE CAYENNE DIESEL

8

31

PORSCHE CAYENNE TURBO

8

32

PORSCHE PANAMERA 4S

8

33

BENTLEY BENTAYGA V8

7

34

LEXUS LS 500H

7

35

MERCEDES BENZ S350 D

7

36

BENTLEY BENTAYGA W12

6

37

BMW 730LD XDRIVE

6

38

MERCEDES BENZ GLA 180

6

39

BMW 630D XDRIVE

5

40

BMW 640I XDRIVE

5

41

BMW X5 XDRIVE 35I

5

42

JAGUAR XE

5

43

MERCEDES BENZ AMG G 63

5

44

MERCEDES BENZ AMG GLS 63

5

45

MERCEDES BENZ GLC 250 4MATIC

5

46

PORSCHE MACAN S DIESEL

5

 

Īpaši dārga luksus auto iegāde joprojām garantē VID interesi

VID skaidro, ka līdzīgi kā iepriekšējos gados arī 2018.gadā preventīvo pasākumu ietvaros tika pievērsta uzmanība reprezentatīvo automobiļu iegādei, tajā skaitā - vai tiek pamatoti atskaitīts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par to iegādi, kā arī par naudas līdzekļu izcelsmi automobiļa iegādei.

Nodokļu maksātājiem, kuriem īpašumā bija reprezentatīvās automašīnas (kuru izlaiduma gads ir 2017. vai 2018.gads), VID 2018.gadā ir veicis 20 nodokļu auditus, kuros papildus aprēķināti 1,591 miljons eiro, bet vēl 6 nodokļu maksātājiem audits turpinās šogad.

Savukārt tiem nodokļu maksātājiem, kuriem bija reģistrētas reprezentatīvās automašīnas, bet uz 2018.gada sākumu vēl turpinājās audits – 10 nodokļu maksātājiem tas 2018.gadā ir pabeigts, papildus aprēķinot 991,2 tūkstošus eiro.

Tiesa, informāciju par veiktajiem preventīvajiem pasākumiem un to rezultātiem tieši saistībā ar gadījumiem, kad ir novērsta nepamatota priekšnodokļa atskaitīšana par reprezentatīvo automobiļu iegādi, VID nevarot sniegt, jo šādā griezumā informācija darba vajadzībām netiek uzskaitīta.

Ar ko jārēķinās uzņēmumiem, kas iegādājas luksus auto

Uzņēmumiem, kuri iegādājušies luksus auto, VID veic šādus uzraudzības pasākumus:

- preventīvos pasākumus, kuru laikā, piemērojot principu “Konsultē vispirms”, nodokļu maksātājs tiek aicināts novērst nepilnības, iesniedzot precizētas nodokļu deklarācijas vai sakārtojot savu saimniecisko darbību atbilstoši tirdzniecību ar transportlīdzekļiem reglamentējošo normatīvo aktu prasībām. Ja nodokļu maksātājs tomēr nenovērš konstatētās nepilnības, tiek veikti nodokļu kontroles pasākumi;

- nodokļu kontroles pasākumus (tematiskās pārbaudes, nodokļu auditus), kuru laikā pārbauda:

a) vai nodokļu maksātājs, iegādājoties luksus automašīnu, uzņēmuma grāmatvedības uzskaites dokumentos ir atspoguļojis informāciju par šādas automašīnas iegādi un ekspluatāciju saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto,

b) vai ievērojis Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktos ierobežojumus priekšnodokļa atskaitīšanai,

c) vai ievērojis ierobežojumus izdevumu atskaitīšanai uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķina vajadzībām,

d) vai automašīna izmantota saimnieciskajā darbībā,

e) citus jautājumus, kas saistīti ar nodokļu likumdošanas ievērošanu.

Raksts pirmoreiz publicēts laikrakstā Dienas Bizness

Novērtē šo rakstu:

20
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi