Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pietrūkst lamuvārdu aizliegtajā valodā, kad atkal jāklausās politiķu un apskatnieku secinājumi par kārtējo vēlēšanu rezultātiem Latgalē. Politiķi joprojām “izrāda satraukumu”. Jau trīsdesmit gadus. Un, iespējams, jau rīt balsos par Varakļānu (Varakļuonu) novada pievienošanu Madonas novadam. Tas tiešām uzlabos situāciju!

Negribētos atkal strīdēties ar tiem Varakļānu novada dārgajiem latgaliešiem, kuri alkst nokļūt Vidzemē un pat izdomājuši sev nosaukumu – Vidzemes latgalieši. Viņiem ir dažādi iemesli – administratīvā resursa izmantošana (cik absurdi komiska bija norežisētā VARAM ministres vizīte Latgalē, lai izpētītu “reālo situāciju” uz vietas) ekonomiski, mentāli, stratēģiski.

Bet ir viens galvenais iemesls, par kuru cenšas nerunāt vai izlikties, ka tas nemaz nav galvenais iemesls, kaut privātās sarunās bezmaz visi to apliecinās. Un šis iemesls ir – novada iedzīvotāji uzskata, ka aiz Varakļāniem beidzas Latvija. Protams, par to skaļi nerunā (reizēm gan šie vārdi izlaužas intervijās), to notušē, daži pat sev ir iestāstījuši, ka tā varbūt nav. Bet tā ir. To zina visi.

Bet viena lieta ir jaukie novada iedzīvotāji (vēlreiz uzsveru – ne visi, daļa), viņi drīkst domāt, kā viņi grib, un var justies, kā viņi jūtas. Un savas jūtas tiešām nav jāslēpj. Bet pavisam cita lieta ir politiķi un jo sevišķi Saeimas deputāti. Ar balsojumu par Varakļānu pievienošanu Vidzemei viņi valsts augstākā līmenī leģitimizēs vienas iedzīvotāju daļas apslēpto domu, ka aiz Varakļāniem beidzas Latvija. Tā būs nerakstītā veidā iekodēta un likumīgi apstiprināta.

Politiķi nedrīkst pieņemt valstiskus lēmumus, balstoties uz diezgan autoritatīvas vietējās administrācijas rīkotu iedzīvotāju aptauju rēķina. Bail pat iedomāties, ko varētu šādā provizoriskā aptaujā noskaidrot, pieņemsim, Daugavpilī, aptaujājot iedzīvotājus, kurai valstij viņi gribētu piederēt? Latvijas politiķiem jāredz plašāka bilde, jādomā valstiski un, kaut primitīvā līmenī, jāpārzina vēsture un jāapzinās tautas mentalitāte.

Politiķi nedrīkst nācijas kolektīvo psihi pakļaut tik destruktīvam un vardarbīgam uzbrukumam. Jā, kā galvenais arguments tiks izvilkta Excel tabula, ekonomiskie aprēķini, novada reforma utt. Taču tas tā nav. Svarīgi ir katram valsts iedzīvotājam apzināties, ka galvenais, kas tiks lemts un iekodēts tautas zemapziņā, – aiz Varakļāniem beidzas Latvija!

Latgalei un visai Latvijai tas būs nepieņemams lēmums. Es personiski to uzskatu par nezināšanā un politiskā naivumā balstītu valsts nodevību. Ja šāds lēmums tiks pieņemts, tad noteikti jādomā par ārkārtas Latgales kongresa sasaukšanu un jāmēģina atkal saprast, kā šis viss varēja notikt pēc 1917. gada Latgales kongresa, kur Latgale nolēma apvienoties ar pārējām pārnovada daļām, lai izveidotu Latviju tādu, kādu mēs to esam saņēmuši mantojumā. Un kā un kāpēc mēs esam ļāvuši politiķiem šo svēto ideju tā sačakarēt.

Novērtē šo rakstu:

52
21

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi