Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Labi būt zemniekam un deputātam augstu amatpersonu piesegā

Toms Liepa, Krimuldas novada iedzīvotājs
06.07.2014.
Komentāri (36)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielākā daļa Latvijas zemnieku sūri grūti nopelna dienišķo maizi. Viņi cīnās ar dabas untumiem, neražas gadiem un negausīgiem saražotās produkcijas uzpircējiem. Taču Latvijā ir apmēram nepilns tūkstotis saimniecību, kas trūkumu nejūt. Tās galvenokārt ir lielās piena, graudkopības un biogāzes nozarē darbojošās fermas. Šīs saimniecības apsaimnieko 500 un vairāk hektāru zemes, un šo saimniecību grupu var dēvēt par kolhozu mantojuma turpinātājiem vai jauniem muižniekiem. Tā tās var dēvēt ar lepnumu sirdī, jo tikai skauģi un neveiksminieki nicina veiksmīgos lauku uzņēmējus.

Arī es kā vienkāršs laukos dzīvojošs, bet pilsētā strādājošs pilsonis esmu priecīgs par veiksmīgiem uzņēmējiem. Tās ir darba vietas, tie ir nodokļi. Stop, stop! Nodokļi gan neieripo valsts kasē no šīm lielajām saimniecībām. Patiesībā vairums lielo zemnieku daļu vai pat visu algu strādniekiem izmaksā aploksnēs. Esošā likumdošana pieļauj skaidras naudas izņemšanu no zemnieku saimniecības konta. Lielās zemnieku saimniecībās arī VID nevar izkontrolēt. Kurš gan no VID var pateikt, kurā laukā un cik strādnieku strādā.

Kaut arī paši īpašnieki ikdienā strādā saimniecībās viņiem nav jābūt darba attiecībās zemnieku saimniecībā. Naudu iztikai no saimniecības var izņemt, nemaksājot nekādus nodokļus, kā saimniecisko darījumiem paredzēto vai arī, samaksājot tikai dividendes, jo uzņēmumu ienākumu nodoklis tām parasti  nav jāmaksā likumdošanā iestrādāto atlaižu rezultātā. Par likumu sakārtošanu ir parūpējies lobijs, nemitīgi gaužoties par briesmīgi grūto zemnieku dzīvi. Tam pieslēdzas arī augstas Zemkopības ministrijas amatpersonas un viņu laulātie draugi.

Uzskatāms piemērs interešu konfliktam un nodokļu likumīgai “apiešanai” ir Krimuldas novada Reģionu alianses deputāts Jānis Krieviņš, kurš 2013. gada vēlēšanas startēja no Reģionu alianses un Zaļo un Zemnieku apvienotā saraksta. Šis deputāts strādā savā zemnieku saimniecībā un to vada, taču algu nesaņem. Saskaņā ar valsts amatpersonas deklarāciju pēdējos trijos gados vienīgā oficiāli izmaksātā alga ir Krimuldas novada pašvaldībā, kur vidēji mēnesī ir nopelnīti 25,12 Ls. Par šādu algu izdzīvot nevar, tādēļ šis deputāts šajā laika periodā “izķesēja” 3284,52 Ls ienākumus mēnesī no zemnieku saimniecības un citiem uzņēmumiem, apejot ievērojamu daļu nodokļu.  Šo informāciju var aplūkot amatpersonas deklarācijā VID publiskojamā datu bāzē www.vid.gov.lv.

Deputāts Jānis Krieviņš patiesībā strādā savā zemnieku saimniecībā, jo to vada, tādēļ viņam būtu jāmaksā alga arī sev un jāsamaksā  valstij ienākumu un sociālais nodoklis. Tas būtu tikai godīgi pret pedagogiem, mediķiem un citiem strādājošiem. Tas būtu godīgi pret pensionāriem un deputāta māti Māru Krieviņu, kura saņem valsts pensiju laikā, kad dēls nemaksā sociālo nodokli no lielākās daļas ienākumiem, bet tikai no 25,12 Ls!

Iespējams VID, KNAB vai vēl kāda iestāde būtu jau sen pievērsusi uzmanību faktam, kā deputāts izdzīvo ar 25,12 Ls lielu algu mēnesī, ja viņam nebūtu augstu amatpersonu “piesega”. Jau daudzus gadus Krieviņa kunga civilsieva ir Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietniece Rigonda Pārsla Lerhe. Pēc šogad pavasarī noslēgtām laulībām ilgi slēptās ģimenes saiknes ir redzamas, un ierēdne tagad ir Rigonda Pārsla Krieviņa, kas raisa bažas par iespējamo amatpersonu interešu konfliktu.

Saskaņā ar informāciju Zemkopības ministrijas mājas lapā Krieviņas kundzes atbildības jomā ir sniegt pastāvošās politikas un plānoto lēmumu ietekmes ekonomisko novērtējumu, nosakot attīstības tendences un cēloņsakarības, aprēķinot lēmumu izmaiņu radītos ieguvumus un zaudējumus lauksaimniecības nozarēm, tai skaitā vadīt sarunas ar Finanšu ministriju par nodokļu politiku. Viņai ir visas iespējas atklāt vai piesegt likumdošanas “caurumus”, kas pieļauj likumīgu nodokļu nemaksāšanu.

Ir visai maz ticams, ka valsts sekretāres vietniece Krieviņa jau daudzus gadus nerūpējās par sava topošā vīra labklājību un darīja visu, lai novērstu shēmošanu lauksaimniecībā. Aprunājoties ar vairākiem zemniekiem, radās pārliecība, ka viņa ne tikai izliekas neredzam un piesedz shēmošanu, bet mērķtiecīgi lobē graudkopības intereses, lai nodrošinātu vīra saimniecībai lielākus ienākumus. Tieši Krieviņas kundzes pārziņā ir tiešā atbalsta maksājumu plānošana, kas sastāda būtisku daļu no vīra saimniecībā saņemtajiem maksājumiem. Vienkārši sakot, viņai ir iespējas nodrošināt sava vīra saimniecībai vislielākos maksājumus, pieņemot noteiktus lēmumus par nozares attīstību.

Valsts sekretāres vietniece ir parūpējusies, lai interešu konfliktam  uzmanību nepievērstu arī lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas, nodrošinot līdzekļus organizāciju cilvēkiem. Latvijas lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (reģistrācijas Nr. 40008066689, juridiskā adrese Republikas laukums 2, Rīga) izpilddirektore Evija Gunika ir strādājusi Krieviņas kundzes vīra saimniecības labā un 2011. gada janvārī ir sagatavojusi un publicējusi Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapā saimniecības “Melderi” (40101003301, Latvija, Krimuldas pag., "Melderi") iepirkumu traktora iegādei. Informācija par šo faktu ir pieejama IUB mājas lapā www.iub.gov.lv .

Iespējams, ka kā pateicību par labu Evijas Gunikas darbu Kooperatīvu asociācija ir saņēmusi ievērojamas summas no Zemkopības ministrijas un izlietojusi arī darbinieku atalgošanai? Asociācija 2011/2012. gadā saņēma 9836 Ls, bet 2012/2013. gadā jau 36 500 Ls. Kālab tāda labvēlība, palielinot finansējumu gada laikā par 371%, un kāda loma šajā ir bijusi valsts sekretāres vietniecei?

Jāatzīmē, ka valsts sekretāres vietnieces vīra saimniecība “Melderi” turpina iesāktās tradīcijas sadarboties projektu jomā ar Kooperatīvu asociācijas pārstāvjiem. Šā gada 5. jūnijā IUB mājas lapā ir publicēts iepirkums par 1 400 000 EUR, un šo iepirkumu ir sagatavojis Kooperatīvu asociācijas biedra VAKS Gulbenes nodaļas vadītājs Rolands Jansons. Jāpiezīmē, ka arī kooperatīvs VAKS (Mūrmuižas iela 18, Valmiera, LV-4201, reģ. 44103005731) ir ievērojams Zemkopības ministrijas finansējuma saņēmējs. 2011/2013. gadā saņemti 1 212 273 Ls. Vai šāda savstarpēja izpalīdzēšana nav interešu konflikts? Kāda loma atbalstu piešķiršanā ir valsts sekretāres vietniecei Rigondai Pārslai Krieviņai?

Arī Krieviņas kundzes vīra zemnieku saimniecība “Melderi” saņem visai dāsnu finansējumu no Zemkopības ministrijas. Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem “Melderi” 2011/2013. gadā ir saņēmuši  142 043 Ls atbalstu, un nākotnē tas varētu būt vēl lielāks, pateicoties Krieviņas kundzes iespējām lobēt vīra saimniecības intereses. 

Visā šajā stāstā maz ticams, ka deputāts Krieviņš sāks maksāt sev algu arī un nodokļus valstij atbilstoši saviem ienākumiem zemnieku saimniecībā. Maz ticams, ka Rigonda Pārsla Krieviņa esošā situācijā saskatīs interešu konfliktu un lūgs sevi atbrīvot no ieņemamā amata, un vēl mazāk cerību, ka lauksaimnieku organizācijas pārstāve Evija Gunika un kooperatīvs VAKS atzīs interešu konfliktu saņemot valsts finansējumu.

Vai nav laiks ZZS ministram Jānim Dūklavam izvērtēt darbinieku iespējamos interešu konfliktus un  atbrīvoties no negodīgiem darbiniekiem, vai tomēr ZZS piesegs Reģionu alianses cilvēkus? Vai arī KNAB nebūtu vērts izvērtēt Zemkopības ministrijas ķēķi un pārbaudīt iespējamos interešu konfliktus? 

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts

FotoBieži dzirdu, ka valstij vajag, valstij ir jādara, valstij ir jārūpējas, valstij ir jāievieš, jāveicina, man valsts neko nav devusi, man šī valsts nav vajadzīga utt.
Lasīt visu...

21

Atraktīvās politikas hronika: 7.februāris

Foto7.februārī Latvijā eksplodēja kolosāli atraktīvs notikumus. Noteikti vispievilcīgākais notikums latviešu tautas laimīgi aizvadītajā debilitātes laikmetā kopš 2018.gada 6.oktobra. Kolosāli atraktīvo notikumu drīkst uzskatīt par vietējā mēroga “9/11”. Arī 7. februārī sabruka dvīņu torņi. Sabruka leksiskie dvīņu torņi “Nācijas tēvs”/”Nācijas tumsonis” un to vietā tajā pašā dienā nācās nekavējoties uzbūvēt jaunu leksisko torni “Nācijas debilais tēvs” (NDT).
Lasīt visu...

21

Klimata modeļu realitāte - vai ticēsim skolu nebeigušam skuķim?

FotoGlobālo klimata "cīņu" rezultāts diemžēl var izrādīties - konkrēti papildu nodokļi arī Latvijā. Līdz ar to jautājums nav tīri akadēmisks.
Lasīt visu...

10

Blēžu un zagļu valsts

FotoRaksts „Kā zvejas privātfirmu – nodokļu “optimizētāju” - uz nodokļu maksātāju rēķina glāba Latvijas valsts ierēdniecība” ir smuks piemērs, lai saprastu, ka valsts ir saaugusi ar blēžiem, jeb, ja nu ir saaugusi, tad pareizi ir teikt – Blēžu valsts.
Lasīt visu...

21

„Anquis in herba” jeb Čūska zālē

FotoLaikā, kad visa pasaule, vairums valstu gatavojas pasargāt savus iedzīvotājus no iespējamas koronavīrusa izplatīšanās, Latvijas publiskā telpa un ļaužu prāti ir nodarbināti ar daudz svarīgākām lietām – kādas latviešu sievietes nedienām Dienvidāfrikā un Dānijā. Viņa atrodas Dānijas cietumā un gaida izdošanu uz DĀR, kur (pēc mediju sniegtās informācijas) veikusi VAIRĀKUS noziegumus, no kuriem visskaļākais ir bērna nolaupīšana, ko starptautiski apzīmē ar vārdu “kidnapping”. Jau sen citus viņas noziegumus neviens nepiemin. Ne medijos pieminēto dokumentu viltošanu, ne “citus” likumpārkāpumus. Ir palicis tikai “nu kā var māte nozagt SAVU bērnu?!
Lasīt visu...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

Interesanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA?...

Foto

Leksiskās debilitātes praktiķi

Latvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa....

Foto

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

Šī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29...

Foto

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

Parādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no...

Foto

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

Pirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā...

Foto

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

Divu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas...

Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...