Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saeima šajās dienas skata 2021. gada valsts budžeta un nodokļu reformas projektu. Šis valsts budžets būs īpaši nozīmīgs, jo daudzu cilvēku un uzņēmumu darbību ir ietekmējusi Covid-19 izraisītā pandēmija un labi mērķēts fiskālais stimuls var glābt daudzas darbavietas un ekonomiku kopumā. Turpretī neveiksmīga nodokļu reforma uzņēmējus var gremdēt un palielināt pelēkās ekonomikas apjomu.

Fiskālais sveiciens ekonomikai

Uzreiz jāteic, ka 2021. gada budžetā ir vairāki pozitīvi aspekti un svarīgākais no tiem – ievērojami, t.i., par apmēram 183 miljoniem eiro palielināts veselības budžets. Tādējādi naudas apjoms veselības sistēmā piecu gadu laikā būs gandrīz dubultojies. Tagad nozares galvenais uzdevums ir panākt efektīvu šo līdzekļu izmantojumu, lai būtiski pieaugtu ārstu un medmāsu atalgojums, visām sabiedrības grupām kļūtu pieejamāki medicīnas pakalpojumi un medikamenti un ilgtermiņā uzlabotos sabiedrības veselības un dzīvildzes rādītāji.

Nākamgad ne LIZDA, ne kādam citam nebūs pamata sūdzēties par nepietiekamu finansējumu pedagogu un akadēmiskā personāla algu kāpumam pēc paredzētā grafika, tam plānoti aptuveni 40 miljonu eiro, pārsvarā – lai sasniegtu minimālo likmi 830 eiro par pedagoga slodzi. Paredzēts, ka 2022. gadā skolotāju minimālās algas likme būs 900 eiro mēnesī.

Pozitīvi, ka tiek pildīts konservatīvo priekšvēlēšanu solījums celt minimālo pensiju, piemēram, personai ar 35 gadu darba stāžu minimālā pensija sasniegs 200 eiro. Tiks palielināts arī neapliekamais minimums pensijām, kas būs līdz 330 eiro mēnesī un tādējādi pietuvosies vidējās vecuma pensijas apmēram – aptuveni 360 eiro. Tas nozīmē, ka vidējās pensijas saņēmējam ienākuma nodoklis par pensiju gandrīz nebūs jāmaksā. Te gan jāpiebilst, ka konservatīvie konsekventi iestājas par pensijas neapliekamo minimumu vismaz minimālās algas apmērā.

Pateicoties divu partiju sadarbībai, no 2022. gada tiks īstenota visapjomīgākā ģimenes valsts pabalsta reforma pēdējo 15 gadu laikā, paredzot 25 eiro par vienu apgādībā esošu bērnu, 100 eiro par diviem bērniem, 225 eiro par trim bērniem, 400 eiro par četriem utt. Konservatīvisma ideoloģijā ģimene tiek uzskatīta par galveno sabiedrības pamatu, tāpēc arī turpmāk liela vērība tiks pievērsta ģimeņu atbalsta politikai.

Tāpat pakāpeniski tiek pildīts solījums atvieglot nodokļu slogu darbaspēkam, mazinot VSAOI likmi par vienu procentpunktu un palielinot diferencētā neapliekamā minimuma (DNM) piemērošanas diapazonu no 1200 līdz 1800 eiro, tomēr zemāko algu saņēmējiem tas daudz nepalīdzēs. Piemēram, mūsu aprēķini rāda, ka cilvēki, kuru bruto alga ir 600 eiro mēnesī, papildus saņems tikai trīs eiro mēnesī.

Konservatīvie piedāvāja DNM celt vismaz līdz 400 eiro un DNM piemērošanas diapazonu paplašināt tikai līdz 1500 eiro, tādējādi atbalstot tieši zemāko algu saņēmējus. Tad darbinieks ar bruto algu 600 eiro saņemtu 20 eiro palielinājumu mēnesī, un arī 1200 eiro saņēmējs tiktu pie līdzīga pieauguma.

Minimālā alga sasniegs 500 eiro līmeni – šajā ziņā pietuvosimies situācijai kaimiņvalstīs. Lauksaimniekiem būtiski ir tas, ka tiek saglabāts arī 5% PVN Latvijai raksturīgajiem dārzeņiem.

Nodokļu reforma – kā pa celmiem

Premjers un finanšu ministrs jau vairāk nekā pirms gada pieteica apjomīgu nodokļu reformu un, lai nonāktu pie galvenajiem reformas parametriem, speciāli izveidoja darba grupu, ko vada Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs. Mērķis bija radīt vienkāršu un viegli administrējamu nodokļu sistēmu, vienlaikus "sakārtojot" alternatīvos nodokļu režīmus un ceļot sociālo segumu lielai daļai iedzīvotāju.

Diemžēl tagad, kad apritējis gads, nākas secināt, ka, iespējams, palaista garām laba iespēja izveidot modernu un draudzīgu Igaunijas stila nodokļu sistēmu, kas būtu labvēlīga mazajiem un vidējiem uzņēmumiem. Ir gan cerība, ka pēc gada tiks izveidoti saimniecisko darījumu ieņēmumu konti, kas mazajiem uzņēmējiem atvieglos nodokļu grāmatvedības slogu.

Bija arī laba iespēja "iedot konkurētspējas vitamīnu" ekonomikai nākamajiem pieciem gadiem, mazinot darbaspēka izmaksas, lai būtu atbilstība šo izmaksu līmenim Lietuvā vai Igaunijā, īpaši bruto algām, kas nepārsniedz 1000 eiro. Konservatīvie šajā sakarībā sistemātiski iestājās par DNM celšanu līdz 400–500 eiro.

Tā vietā dažas dienas pirms budžeta iesniegšanas Saeimā Finanšu ministrija steidza novērst haosu, ko radīja iecere sociālo dienestu darbiniekiem uzlikt par pienākumu uzraudzīt zemo algu saņēmējus, tika stiķēts kopā sarežģīts atbalsta mehānisms radošo nozaru darbiniekiem un pēdējā brīdī atcelta minimālā sociālā iemaksa (170 eiro) pašnodarbinātajiem, kuri nenopelna minimālo algu. Tas viss vēl pēc tam, kad Finanšu ministrija vasarā izgāzās ar savu pirmo nodokļu reformas piedāvājumu, kas paredzēja dīvainu iekšēju nodokļu pārdali starp VSAOI un IIN.

Turklāt neatbildēts ir jautājums, vai vispār krīzes situācija ir īstais brīdis, kad celt nodokļu slogu vairākām ienākumu kategorijām, piemēram, mikrouzņēmumiem, un atcelt patentmaksas režīmu.

To visu ņemot vērā, nākas secināt, ka varbūt pienācis laiks pārmaiņām arī Finanšu ministrijas budžeta un nodokļu blokos, kur vairāki vadītāji strādā jau 15 un 20 gadus. Ilgstoša atrašanās amatā, kā zināms, var sekmēt ideju stagnāciju un motivācijas zudumu.

Tāpat rodas jautājums par to, cik adekvāts ir Finanšu ministrijas "spices" atalgojums, jo, piemēram, valsts sekretāre "valsts maizē" nopelna ap 100 tūkstošiem eiro gadā, viņas vietniece budžeta jautājumos 2019. gadā saņēma 117 tūkstošus eiro, otra vietniece finanšu jautājumos varēja lepoties ar 104 tūkstošu ienākumiem, bet fiskālās politikas departamenta vadītājs – ar 85 tūkstošiem eiro.

* Saeimas deputāti, JKP

Novērtē šo rakstu:

22
64

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Mieru, tikai mieru

FotoŠie slavenā, gudrā un šarmantā vīreļa ar propelleri uz muguras - Karlsona vārdi mūsdienās ieguvuši sevišķu aktualitāti. Jo nav viegli saglabāt mieru tik masīva infoterora un valsts terora apstākļos. Piemēram, izrādās (un tas pat netiek vairs slēpts), ka "brīvprātīgi" pieejamās vakcīnas ir ekperimentālas, attiecīgi - vakcinējamie cilvēki piedalās klīniskā eksperimentā. Bez samaksas. Ar risku savai veselībai vai dzīvībai. Pat oficiālajos medijos ir "pasprukusi" šī informācija.
Lasīt visu...

21

Kādēļ nav ieteicams vakcinēties pret COVID19 (jo īpaši ar mRNA tipa vakcīnām)?

FotoTā kā arī Latvijā valdība sāk apšaubāmu masveida vakcinācijas propagandas kampaņu, kas var izvērsties pat mēģinājumos uzsākt piespiedu vakcināciju modernizēta totalitārisma stilā, īsumā jānorāda galvenie iemesli, kādēļ nav ieteicams vakcinēties pret COVID19, jo īpaši ar jaunā tipa mRNA vakcīnām.
Lasīt visu...

6

Labklājības ministrijas un pašvaldību neizdarība noved pie dzīvības apdraudējuma cilvēkiem, kuri uzturas sociālās aprūpes centros

FotoKopš ārkārtējās situācijas valstī, ko izraisījusi Covid-19 krīze, tiesībsargs ar vērību seko līdzi notikumiem, kas saistīti ar personām, kas ilgstoši atrodas sociālās aprūpes centros. Tiesībsargs uzskata, ka Labklājības ministrijas un pašvaldību neefektīvās sadarbības dēļ tiek pārkāptas personu tiesības uz veselību un dzīvību.
Lasīt visu...

15

Pele spēlējas ar kaķi: Ivo Leitāns pret Aivaru Lembergu

FotoKad vienā no Ventspils mēra Aivara Lemberga preses konferencēm jautājumus sāka uzdot LTV žurnālists Ivo Leitāns, uzreiz izvērtās aizraujošas debates starp kaķi un peli teju stundas garumā, turklāt šis ir no tiem gadījumiem, kad abas puses vienlīdz var uzskatīt par kaķi un par peli reizē.
Lasīt visu...

13

Pieaug slēgto tirgotāju skaits, jāglābj nozare

FotoNozare turpina darboties sarežģīta regulējuma apstākļos. Atbalstu saņem regulāri apturēto uzņēmumu darbinieki, turpinās pieteikšanās uz apgrozāmo līdzekļu pabalstiem, ar nepacietību tiek gaidīts lēmums par nomas maksas atbalsta piešķiršanu. Vienlaikus pieaug pircēju neapmierinātība ar sortimenta ierobežojumiem un valdības sadārdzināto aizliegto preču iegādes procedūru. Savukārt, uzņēmēji neapmierināti ar preču krājumu iesaldēšanu un aizliegumu nopelnīt tirdzniecības vietu saglabāšanai (komunālie maksājumi, noma).
Lasīt visu...

6

Atbilde ir tuvāk, nekā tu domā

FotoCik labi, ka mēs dzīvojam laikā, kad ir tik daudz iespēju! Piemēram, ir tik daudz iespēju baidīties:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pilsoni! Ja gribi paspēt nodibināt partiju, tad kur ņemt nosaukumu? Tev palīgā nāks Ukraina

Skatoties uz pašvaldību vēlēšanām šogad un Saeimas vēlēšanām nākamgad, plāno dibināties ne...

Foto

Esmu brīvs un spēcīgs cilvēks, tāpēc iesūdzēšu visus, kas man darīs pāri

Esmu ar savu parakstu apliecinājis dalību partijā Likums un kārtība! Un Tu? Seko man un...

Foto

Kam tic tie, kas grib, lai netici nekam

Brīžos, kad plašākam sabiedrības lokam piemin okultismu, tad vieni smīkņā klusi, citi steigtu pildīt savu operatīvo armijai pielīdzināmo...

Foto

Tikai slikti cilvēki iebilst pret datu nesēju atlīdzību mobilajiem telefoniem

Latvijas autoru, mūzikas izpildītāju un producentu organizācijas ir gandarītas par LR Kultūras ministrijas (KM) virzītajām izmaiņām...

Foto

Pietiek norādīt kā piemēru citu valstu neizdarību, attaisnojot mūsējās

Kas mainījies? Kad studēju medicīnu, mums mācīja, ka no desmit cilvēkiem vismaz viens ir savādāk domājošs. Vai...

Foto

Zakatistovam, Nemiro un kompānijai nāksies atskaitīties

Šā gada 7.janvārī Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs ir apstiprinājis 2020.gada 6.decembra politiskās partijas KPV LV ārkārtas biedru sapulcē ievēlēto valdi:...

Foto

Vajadzētu pieprasīt arī izglītības un zinātnes ministres demisiju

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde aicina Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu neatstāt bez ievērības Latvijas Izglītības un zinātnes...

Foto

Par cenzūru portālā Draugiem (ja vēl atceraties tādu)

Līdz 2017.gada maijam biju pārliecināts par to, ka visi cilvēki pasaulē  vissiltākos pateicības vārdus saka un vislielāko cieņu...

Foto

Kāpēc Latvijas vara un mediji nekomentē Lielā Restarta konceptu?

Pēc gandrīz gada juku un haosa atbilde uz šo jautājumu ir acīmredzama. „Jaunās Perestroikas” ieviešanai uzsvars tiek...

Foto

Šoreiz mēģināšu atbildēt par saviem vārdiem: politiskās partijas "Likums un kārtība" dibināšanas manifests

Mēs neticam papīru kalniem. Papīrs panes visu. Līdz šim Latvijā ir bijušas simtiem...

Foto

Praktiski padomi - kā apturēt vīrusu

Kopš pavasara nekas nav mainījies, vēl joprojām tie paši labie, vecie, efektīvie ieteikumi! Tātad vīruss nekad nesākas uzreiz plaušās, tas...

Foto

Pietiek muļļāties

Lai nu kā kādam nepatiktu Latvijas pašreizējā valdība, kura rīkojas pēc Krilova fabulas motīviem, tad nu šoreiz jānoņem cepure premjera priekšā....

Foto

Kas traucē?

Gada pirmajā pusē mēs lepojāmies ar to, ka mūsu „aktīvās” rīcības rezultātā esam labā epidemioloģiskā situācijā, salīdzinot ar citām valstīm. To, lepni krūtis izgāzuši,...

Foto

Es sekoju un izprotu

Pastāvīgi un rūpīgi sekojot līdzi situācijai, izprotu Ministru prezidenta lēmumu un tā pamatojumu pieprasīt veselības ministres demisiju....

Foto

Pareiziem medijiem, kas cer uz valsts finansiālu atbalstu, ir jāuzvedas pareizi

Jau kopš marta Latvijas iedzīvotāju ikdienu būtiski ietekmē koronavīrusa izraisītā pandēmija, ar to saistītie ierobežojumi...

Foto

Ir nepieciešamas skaidras atbildes

Ir skaidrs, ka šis šovs ar varas sevis slavinošo vakcinācijas uzvaras gājienu turpināsies ar arvien lielāku jaudu. Tieši tāpat kā turpināsies krāpnieciskās...

Foto

Es jums atkal došu daudzus lieliskus padomus: kad un kā Latvija sāks ķert kaimiņus?

Vienmēr ir interesanti un noderīgi salīdzināt dažādu valstu datus, it sevišķi, ja...

Foto

Kur ir manas ragaviņas?

Labdien, valdība! Vispirms apsveicu ar iespēju sākt vakcinēties! Gaidu ar nepacietību arī savu kārtu. Bet, kamēr gaidu (un, cerams, sagaidu), nenocietos un...

Foto

Aicinu ikvienu saglabāt piesardzību un rīkoties atbildīgi

Godājamie Latvijas iedzīvotāji un visi, kuriem dārga mūsu mīļā Latvija! Aizejošais gads ir bijis izturības un pārbaudījumu gads. Covid-19...

Foto

Izturību, iejūtību un drosmi

Mīļie Latvijas cilvēki! Jaunajā gadā es gribu mums visiem novēlēt izturību, iejūtību un drosmi....

Foto

Šodienas izaicinājumi prasa tikai veselo saprātu

Mūsu vēsturē ne reizi vien Ziemassvētki bijis smagu kauju laiks. Gan strēlnieki, gan leģionāri ar asiņu sarkano krāsojuši gada garākās...

Foto

Ieteikumi par COVID-19 ambulatoru ārstēšanu

Atsaucoties uz Latvijas Ārstu biedrības aicinājumu iesaistīties COVID-19 pandēmijas apkarošanā, varu rekomendēt dažus ieteikumus ambulatoram ārstēšanas procesam....

Foto

Ministrs Plešs ignorē Būtiņģes termināla naftas noplūdi

Būtiņģes naftas termināla atrašanās Baltijas jūrā ir bumba ar laika degli, tādēļ naftas noplūde no Būtiņges termināla ir likumsakarīga....

Foto

Ko vajag darīt, lai cilvēki Latvijā neticētu vakcīnai pret koronavīrusu. 10 punkti

1. Vairākas desmitgades nepiešķirt pietiekami daudz līdzekļu izglītībai un zinātnei. Lai cilvēki tic instagram influenceriem ne...

Foto

Aicinājums valsts augstākajām amatpersonām

2020. gada 12. novembrī Satversmes tiesa taisīja spriedumu, kas ir guvis plašu rezonansi Latvijas sabiedrībā. Likumdevējiem tas nozīmē nopietnus izaicinājumus nākotnē. Latvijas...

Foto

Ko es darītu, ja pats saslimtu ar Covid–19

Vakardienas saruna. Atstāstīšu, kā nu mācēšu. Mans sarunu biedrs – mans sens paziņa, tik sens, ka esam vienaudži,...

Foto

Kārtējais „eksperts” kārtējo reizi paredz Vladimira Putina valdīšanas gaidāmās beigas

Politologs, demagogs un bijušais sektants Andis Kudors savā nesenajā intervijā vēlreiz paredz Vladimira Putina valdīšanas gaidāmās...

Foto

Vīrieši, appreciet savas sievietes: vēstījums 2020. gada Ziemsvētkos

Dieva mīļotie, es sirsnīgi sveicu jūs Kristus dzimšanas svētkos! Septiņsimt gadus pirms Jēzus dzimšanas pravietis Jesaja vēstīja, ka...

Foto

Mīlestības likums liek mums raudzīties uz ikvienu kā savu laikabiedru

Kā vadmotīvu šai svētku uzrunai paņemsim tekstu no Lūkasa Evaņģēlija: Un viņi steigā atnāca un atrada...

Foto

Mūsdienu Ziemassvētku stāsts

Vakar pa nakti sniga. 8:00 - uzcēlu sniegavīru....

Foto

Aicinām priesteri Aleksandru Stepanovu nevērsties pret pāvesta kalpojumu

A. god. priesterim Aleksandram Stepanovam (attēlā), Tukuma Romas katoļu draudzes prāvestam un portāla www.civitas.lv redaktoram. Latvijas Romas katoļu...

Foto

Arhibīskaps Stankevičs, viņa sirdsapziņa un Gērings, kurš tika notiesāts…

Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča uzruna Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē izraisīja sašutumu ne tikai...

Foto

Mans piedāvājums – ieviest formulējumu “Kopīgas deklarētās mājsaimniecības un savstarpējās aprūpes likums”

15. decembrī es piedalījos Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kurā aicināju, nemainot...

Foto

Alkoholu un cigaretes drīkst, grāmatas nedrīkst

Gudri ļaudis vienmēr ir teikuši: meitiņ, neej gulēt nikna. Vakar izlasīju valdības lēmumu, izdarīju visu, lai dusmas mazinātu (vienīgi pastaigāties...

Foto

Pasaule pesimista acīm jeb nepatīkamā patiesība

Cik ir divi reiz divi? Nu, ja godīgi, tikai tev – divi reiz divi ir pieci. Iegaumē, lai kur tu...

Foto

Ministriem nepelnītais algas pielikums ir jāziedo labdarībai

Saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma normu, kas paredz ņemt vērā gan vidējās algas,...

Foto

Izbrauciet no auzām un atveriet brīvdienās veikalus

Godātie valdības vīri! Laiku pa laikam katram mums sanāk “iebraukt auzās”. Šoreiz no valdības gaidām izbraukšanu no auzām, jo...

Foto

Ir īstais laiks, lai daži desmiti tūkstošu eiro nodokļu maksātāju naudas tiktu samaksāti par dievkalpojumu pārraidīšanu komercmedijos

Tieslietu ministrija ir sagatavojusi informatīvo ziņojumu “Par Ziemassvētku dievkalpojumu...

Foto

„Nekā personīga” „galma dziesminieku" meli par viltus ziņu izplatītājiem un viņu sekotājiem

TV3 raidījumā „Nekā personīga” "galma dziesminieki", stāstot par viltus ziņu izplatītājiem un viņu sekotājiem,...

Foto

Konservatīvo cenzūra – “radikāļu sazvērestība” vai realitāte?

Pēdējās nedēļās Latvijā un pasaulē ir izskanējušas diezgan likumsakarīgas ziņas, proti, daudzi Nacionālās apvienības (NA) biedri, tostarp Saeimas deputāts...

Foto

Mēs visi zinām, ka šo pandēmijas vilni, kas veļas pāri visai pasaulei, nav radījuši Latvijas politiķi, - un vēl citas manas svarīgās domas

Mēs visi ejam...

Foto

Var risināt cilvēku problēmas citu kopdzīves veidu gadījumā, nepielīdzinot tās ģimenei un laulībai

Latvijas sabiedrībā plašu rezonansi ieguva Satversmes tiesas 2020. gada 12. novembra spriedums, kas...

Foto

Dodiet naudiņu mūsu kontrolētajām NVO, bet valsts aizsardzības mācību skolās nevajag: vēstule valsts prezidentam Egilam Levitam

Augsti godātais Levita kungs! 2020. gada 3. decembrī Saeima pieņēma...

Foto

Mēs prasām savu valsti atpakaļ

Azeru nesenais panākums Kalnu Karabahas atgūšanā un dekolonizācijā, kā arī Lukašenko nespēja apklusināt protestus Baltkrievijā lika atcerēties Krievijas politiķa Viktora Alkšņa...

Foto

K.Kariņa k-gam no Latvieša Pelēkā

Premjera kungs! Rakstu Jums, jo vēl ir laiks novērst problēmas, ko var radīt savstarpēja nesaprašanās. Mani senči te dzīvoja cara laikos,...