Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Trīsarpus gadus pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) nozagtās naudas skandāla, kura rezultātā cietumsodi tika piespriesti diviem KNAB darbiniekiem, biroja vadība joprojām nevēlas atklāt, kādi tieši pasākumi veikti, lai izslēgtu jaunas zādzības. Tikmēr fakti liecina, ka ievērojamas naudas summas birojā joprojām mēnešiem ilgi tiek uzglabātas pretrunā ar Ministru kabineta noteikumu normām, savukārt KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja Juta Strīķe apliecina – biroja glabātuvē esošās naudas pārbaude arī pašlaik notiek tikai „ne retāk kā reizi gadā”.

Nesen ziņu aģentūra LETA informēja, ka tās rīcībā nonācis adresēts Vladimira Vaškeviča iesniegums, kurā bijušais Muitas kriminālpārvaldes vadītājs informējis - viņam esot kļuvis zināms, ka „pārkāpumi naudas līdzekļu uzglabāšanā un uzskaitē [KNAB] joprojām nav novērsti, kas norāda uz iespējamību, ka naudas līdzekļi, kas pretēji MK noteikumu prasībām netiek glabāti deponēto līdzekļu kontā vai lietisko pierādījumu glabātavā seifā, tiks nozagti, to apstākli, ka, neskatoties uz jau notikušo un konstatēto noziedzīgo nodarījumu, pasākumi noziedzīgu nodarījumu veicinošās vides un risku novēršanai KNAB netika veikti”.

Nu Pietiek rīcībā nonācis KNAB dokuments, uz kura pamata Vaškevičs, domājams, izteicis savus secinājumus: tas ir KNAB Izmeklēšanas nodaļas izmeklētāja Rimanta Kuzmas šā gada 7. jūlija lēmums par aresta uzlikšanu Vaškevičam izņemtajai naudai – 7395 latiem, 12 595 eiro un 270 dolāriem, no kuriem kopumā nepilnus divus desmitus banknošu tiek nolemts „nodot glabāt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja materiāli atbildīgai personai glabāšanai lietisko pierādījumu glabātavas seifā”, bet pārējo naudu ieskaitīt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja speciālajā depozīta kontā.

No šī dokumenta izriet, ka šī nauda kratīšanā izņemta jau šā gada 31. janvārī un 1. februārī, savukārt kontā ieskaitīt to nolemts tikai 7. jūlijā, - tātad vairāk nekā piecus mēnešus tā glabāta nezināmos apstākļos un nezināmā uzraudzībā. Tikmēr Ministru kabineta noteikumi par rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem un arestēto mantu noteic: naudu, kas tās specifisko pazīmju dēļ ir atzīta par lietisko pierādījumu, glabā tikai Ģenerālprokuratūras vai attiecīgās izmeklēšanas iestādes lietisko pierādījumu glabāšanas seifā, savukārt naudu, kura nav jāsaglabā konkrētajā naudas zīmēs, ieskaita un glabā Ģenerālprokuratūras vai attiecīgās izmeklēšanas iestādes deponēto līdzekļu kontā. Vaškeviča nauda kontā ieskaitīta tikai piecus mēnešus pēc tās izņemšanas.

Lai to noskaidrotu, Pietiek uzdeva KNAB priekšnieka pienākumu izpildītājai Jutai Strīķei jautājumus, kur un kā laikā no 2011. gada 1. februāra līdz 7. jūlijam tikuši uzglabāti Vaškevičam kratīšanas laikā izņemtie naudas līdzekļi, kā arī – kādu amatpersonu atbildīgā glabāšanā šie naudas līdzekļi bijuši nodoti un kā KNAB vadība nodrošinājusi to, lai šie naudas līdzekļi netiktu nozagti vai uz laiku „aizņemti” (kā to savulaik saskaņā ar tiesas spriedumā teikto izdarījis biroja darbinieks Jānis Imša). Taču izrādās, ka, neraugoties uz pirms trīsarpus gadiem notikušo KNAB naudas zādzības skandālu, biroja vadība arī pašlaik nevēlas atklāt, kādi konkrēti pasākumi veikti, lai šādus gadījumus vairs nepieļautu.

Saskaņā ar Strīķes sniegto oficiālo atbildi „lietisko pierādījumu, izmeklēšanas darbību rezultātā citu iegūto priekšmetu, kuriem var būt nozīme lietā, un arestētās mantas uzskaiti un glabāšanu Birojā nosaka Biroja priekšnieka 2008. gada 15. oktobrī apstiprinātā kārtība nr. 1-4/7 Lietisko pierādījumu, izmeklēšanas darbību rezultātā citu iegūto priekšmetu un arestētās mantas uzskaites un glabāšanas kārtība. Atbilstoši minētās kārtības 2. punktam Biroja priekšnieks organizē lietisko pierādījumu un arestētās mantas glabātuves ierīkošanu un nosaka atbildīgās amatpersonas par glabāšanā nodotajiem lietiskajiem pierādījumiem un arestēto mantu. Atbildīgā persona nodrošina lietisko pierādījumu, priekšmetu, kuriem var būt nozīme lietā, un arestētās mantas uzskaiti un glabāšanu (Iekšējā normatīvā akta II un III nodaļa). Savukārt saskaņā ar 3. punktu par lietiskā pierādījuma vai arestētās mantas nozaudēšanu, sabojāšanu vai nevērīgu glabāšanu likumā noteiktā kārtībā atbild persona, pie kuras lieta atrodas glabāšanā”.

Tomēr Strīķes oficiālajā atbildē atzīts, ka, neraugoties uz pirms trīsarpus gadiem atklāto zādzību, biroja glabātuvē esošās naudas pārbaudes nav kļuvušas īpaši biežas un nopietnas: „Kontroli par Biroja glabātuvē esošo lietisko pierādījumu un arestētās mantas uzskaiti un glabāšanu veic Izmeklēšanas nodaļas vadītājs, kurš ne retāk kā reizi gadā organizē pārbaudes par ierakstu atbilstību uzskaites žurnālā minētajam un faktiskajam stāvoklim glabātuvē.”

Neko vairāk Strīķe gan neatklāj, atsaucoties uz to, ka „informācija par konkrēta kriminālprocesa ietvaros esošo lietisko pierādījumu un arestētās mantas glabāšanas taktiku un par atbildīgajām personām, pamatojoties uz Informācijas atklātības likuma 5.panta pirmo daļu, ir atzīstama par ierobežotas pieejamības informāciju, jo ir paredzēta ierobežotam personu lokam sakarā ar darba vai dienesta pienākumu veikšanu un kuras izpaušana vai nozaudēšana šīs informācijas rakstura un satura dēļ apgrūtina vai var apgrūtināt iestādes darbību, nodara vai var nodarīt kaitējumu personu likumiskajām interesēm. Līdz ar to, Birojs nav tiesīgs pilnībā atbildēt uz attiecīgajiem jautājumiem un izsniegt attiecīgu dokumentu kopijas”.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi