Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

No vairākām tiesvedībām starp ieslodzītajiem un Rīgas Centrālcietuma amatpersonām izriet tas, ka cietuma amatpersonas ieslodzītajiem speciāli piemet mobilos telefonus un citus aizliegtus priekšmetus. Tas tiek darīts ar mērķi iegūt ieganstus ieslodzīto sodīšanai vai viņu pārvešanai uz stingrāku soda izciešanas režīmu vai arī, lai būtu iemesls ieslodzīto nepārvietot uz vieglāku soda izciešanas režīmu. Statistikai jābūt negatīvai ar atklātu vēstījumu, ka ieslodzītie arī cietumā turpina pārkāpt likumu.

Jau iepriekš norādīts uz savdabīgajām cietuma priekšnieka R. Runča kvotām – uzraugam, uzsākot maiņu. tiek iedalītas ziņojumu veidlapas, kuras līdz maiņas beigām ir jāaizpilda. Ja nav ziņojumu, tad neesi strādājis. Par šādām metodēm īpaši daudz dzirdēts pēc tam, kad par jauno Rīgas Centrālcietuma priekšnieku tika iecelts R. Runcis. 

Varētu padomāt, ka tā ir ieslodzīto pretreakcija aizliegtu priekšmetu atrašanai un nepamatoti apgalvojumi. Tomēr, kā liecina vairākas cietuma amatpersonu sarunas, aizliegtu priekšmetu piemešanas prakse ir plaši izplatīta un tiek piekopta ilgstoši. Apliecinot šādas prakses ilgstošo pastāvēšanu, sarunās, kuru ieraksti nu tiek publicēti, tiek norādīts, ka tās esot "vecās shēmas". Turklāt no sarunām izriet, kā tiek plānoti un režisēti ieslodzīto masveida „pārkāpumi”. 

"Viņi vienkārši ienāk kamerā un, izlikdamies, ka veic pārbaudi, izvelk telefonu no kabatas un saka, ka tas ir atrasts pie manis," stāsta viens no cietumniekiem, kas vēlējās palikt anonīms. "Tas ir pilnīgi absurdi, bet mums nav nekādu iespēju pierādīt savu nevainību."

Sarunu ierakstā, kuru veikušas citas cietuma amatpersonas, dzirdams kā Rīgas Centrālcietuma Uzraudzības daļas darbinieks Vidvuds Rečs sarunā ar ieslodzīto, kuram īsi pirms sarunas tika "atrasts" piemestais mobilais telefons, norāda uz to, ka tas ir operu (cietuma Drošības daļas darbinieku) pasūtījums. Operi likuši piemest un atrast mobilo telefonu pie konkrētā ieslodzītā. Ieslodzītais iebilst, ka tā varot arī "atrast" narkotikas. Uz ko V. Rečs atbild, ka gadās arī tā. [1]

Nākamā saruna atklāj kā cietuma Drošības daļas darbinieks iegūst varu pār ieslodzītajiem un piespiež tos kļūt par informatoriem. Tiek pieminēts arī augstākminētais ieslodzītais, kurš acīmredzami bija atteicies būt par informatoru. V. Rečs citam Uzraudzības daļas darbiniekam norāda, ka šādas situācijas nav nekas neparasts, bet gan "vecās shēmas", ar to domājot, ka šī ir ilgstoša un normāla prakse Rīgas Centrālcietumā. [2]

Papildus tam tiek sastādīti nepamatoti ziņojumi. Ieslodzītajiem tiek piemēroti sodi par izdomātiem incidentiem, piemēram, "agresīvu uzvedību" vai "likumīgo prasību nepildīšanu". Faktiski cietuma darbiniekam atliek vien pateikt, ka ieslodzītais ir atteicies izpildīt darbinieka prasību, un ar to pietiek, lai sastādītu ziņojumu. Vēl jo vairāk, ja pats cietuma priekšnieks ir licis izpildīt ziņojumu plānu, tad uzraugam nav izvēles. 

Ilustrācijai jau pieminētā V. Reča lielīgais stāsts citiem Uzraudzības daļas un Drošības daļas darbiniekiem par to, kā V. Rečs pēc kādas zaudētas tiesas esot atbraucis plkst. 6:00 no rīta un sastādījis 40 ziņojumus. Viens no Drošības daļas darbiniekiem norāda, ka ar cietuma priekšnieku esot apsprieduši, ka būtu pēc naktsmiera iestāšanās jādodas pie ieslodzītajiem nolūkā sastādīt ziņojumus, uz ko V. Rečs pamācoši norāda, ka tas jādara no rīta un tad, kad ieslodzītajiem nav noteikts gultas režīms, t.i. lai pavisam noteikti cietuma amatpersonas tiktu pie kārotajiem ziņojumiem. [3]

Šādi tiesiskuma un demokrātijas arhitekti un režisori par iedzīvotāju naudu izklaidējās un pavada ikdienu, plānojot, kā vēl varētu "uzveikt" ieslodzītos, tādējādi pašapliecinoties un barojot savu ego. Varbūt ir vērts ieviest apbalvojumu sistēmu, jo 40 ziņojumi ir vismaz mēneša darbinieka cienīgi. 

Jāpiebilst, ka pēc iepriešējās publikācijas Pietiek [4] cietuma priekšnieks R. Runcis ir uzdevis saviem padotajiem... kā Jūs domājat - ko? Uzlabot amatpersonu komunikatīvo ētiku, attieksmi pret amata pienākumiem? Nē, sodīt ieslodzītos. Tieši tā. Par cietuma amatpersonu pārkāpumiem un noziegumiem ir jāsoda ieslodzītie. Ar jau pieminētajiem ziņojumiem, pārmeklēšanām un sadzīves tehnikas izņemšanu it kā pārbaudei. Sadzīves tehnika tiek "pārbaudīta" vairākas nedēļas, kas neapšaubāmi ir ieslodzīto sodīšana un iebiedēšana nolūkā likt klusēt un pieņemt visu notiekošo.

Naivi būtu cerēt uz to, ka cietuma priekšnieks R. Runcis būtu tik godprātīgs, kārtīgs un taisnīgs, ka sāktu ar konstatēto problēmu risināšanu un amatpersonu audzināšanu. Tomēr aicinu R. Runci noklausīties sarunu ierakstus, kuri parāda iestādes patieso seju un tajā valdošo kultūru. 

[1] https://youtu.be/t6790WtCi1A

[2] https://youtu.be/qIrJw0KaxhU

[3] https://youtu.be/D8pwzs8gwDU

[4] https://pietiek.com/raksti/slepeni_veikti_sarunu_ieraksti_atklaj_rigas_centralcietuma_notiekoso/

Novērtē šo rakstu:

64
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi