Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Rail Baltica” projekts ir iebraucis tādās auzās, ka Satiksmes ministrija beidzot ir spiesta kārtīgi izlasīt Kučinska valdības parakstīto līgumu. Citādi es nevaru saprast, kāpēc Satiksmes ministrijai šobrīd būtu jāsūdzas par līguma nosacījumiem.

Vēl jo vairāk, ja tagadējais satiksmes ministrs Briškena kungs kopš 2014. gada darbojās pa „RB Rail” augstos amatos. Vai tad nebija kārtīgi izstudējis katru līguma punktu? Vai arī no visa līguma tika sapratis tikai to, ka ES finansēs 85% no izmaksām bez jebkādiem nosacījumiem?

Šai līgumā nav nekā neparasta un sarežģīta. Viena puse dod naudu, otra apņemas par šo naudu kaut ko izdarīt. Kāpēc Latvijas pusei bija ienācis prātā, ka uz “Rail Baltica” projekta rēķina varēs atrisināt citas problēmas un dažu politiķu ambīcijas, ir jānoskaidro izmeklēšanas komisijai.

Mēģinājumi attaisnot četrkārtīgu vai pieckārtīgu sadārdzinājumu ar inflāciju ir smieklīgi. Latvijā uzkrātā inflācija kopš 2017. gada janvāra ir 43,8%. Tērauda un vara cenu izmaiņas pret 2017. gadu ir apmēram tajās pašās robežās. Tas pats ar degvielas izmaksām. Tikpat smieklīgi ir mēģināt pataisīt Kučinski par līdzvainīgu.

Cerēt, ka ES piekritīs PVN iekļaut attaisnojamajās izmaksās, ir nekompetences izpausme. Tas, ka apkalpes vietas būs pašiem jāfinansē, bija jāņem vērā pie projekta izdevīguma aprēķina un jāsaprot, ka visas ekstras būs uz pašu rēķina. Par ko tad izbrīns? Līgumā puses ir vienojušās par to, ko kurš maksās, un tā bija arī jāstrādā. Ja līgums sākotnējā variantā Latvijai nebija izdevīgs, tad tāds nebija jāparaksta.

Kā redzam no datiem par 2017. gadā paredzētajām projekta izmaksām pa nozīmīgākajām sadaļām, tad staciju sadaļā tika paredzēts, ka tiks tērēti 300 miljoni eiro uz visām Latvijas pusē esošajām stacijām. Vai nebūtu pieticis, ja projektējot būtu rēķinājušies ar pieejamo finansējumu? Domāju, ka būtu vai sanāktu tuvu tam. Cik tad tur izmaksātu divi funkcionāli un segti papildu peroni un saprātīga sliežu ceļu izbūve katrā stacijā. Iekļautos. Bet kādam gribējās būvēt ar vērienu un lielu “tvērienu”, taču bez finansējuma šim “tvērienam”.

Jau vienas pašas Rīgas centrālās stacijas būvniecības izmaksas pārsniedza staciju sadaļā esošos finanšu līdzekļus par 130 miljonie eiro. Tajā brīdī šis projekts bija jāliek uz bremzēm un jāskaidro, kā finansēt sadārdzinājumu. Taču toreizējais premjers Kariņš ar satiksmes ministru Linkaitu šo problēmu nevēlējās risināt un paslaucīja zem galda.

Tā vietā tika izsludināts jauns konkurss lidostas stacijai un tas viss, apzinoties, ka naudas nav. Katrs nākošais lēmums finanšu stāvokli tikai pasliktināja. Arī Briškena ministrēšanas laikā turpinājās saistību uzņemšanās bez finanšu seguma. Šeit visur ir pilnvarojuma pārsniegšana, uzņemoties finanšu saistības uz savu “galvu”.

Par ambīcijām un reālo ikdienu. Man zināmā dārgākā šajā gadsimtā uzbūvētā dzelzceļa stacija Eiropā ir Berlīnes centrālā dzelzceļa stacija, kas izmaksāja ap 700 miljoniem eiro un bija tobrīd lielākā Eiropā. Gada laikā tika plānots apkalpot līdz 50 miljoniem tālsatiksmes pasažieru un ap 80 miljoniem vietējās satiksmes pasažieru. Berlīne ir ekonomiski spēcīgākās ES valsts galvaspilsēta ar 3,5 miljoniem iedzīvotāju.

Noliekam pretī 3,3 miljonus plānoto pasažieru pa visu “Rail Baltica” projektu. Var pieņemt, ka trešā daļa, tātad kāds miljons izmantos Rīgas centrālo staciju un lidostas staciju, kuru būvniecība varētu sasniegt apmēram vienu miljardu eiro lielas izmaksas. Vienu miljardu vienā no ES nabadzīgākajām valstīm!!!

Vēl ir jautājumi par ekonomisko pamatojumu?

P.S. Dažu politiķu ambīcijas uz tērēšanos neatbilst mūsu valsts ekonomikas lielumam, un nodokļu celšana šeit nepalīdzēs.

https://nra.lv/.../461996-silinai-japarraksta-kucinska...

Novērtē šo rakstu:

115
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi