Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāpēc tā notiek, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) augstu amatpersonu pārkāpumus "pamana" tikai tad, birojam uz tiem tiek norādīts, kaut arī amatpersonu deklarācijās šie pārkāpumi bijuši viegli pamanāmi sen iepriekš?Pietiek publicē KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka oficiālo skaidrojumu.

"Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (turpmāk - Birojs) 2013.gada 21.augustā ir saņēmis Jūsu iesniegumu ar lūgumu sniegt atbildes uz jautājumiem saistībā ar Biroja konstatēto normatīvo aktu pārkāpumu Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra V.Spolīša rīcībā attiecībā uz amatu savienošanu, proti:

1) Kāpēc minētais pārkāpums tika pamanīts tikai pēc L.Lapsas iesnieguma saņemšanas, kaut arī amatu savienošanas fakts redzams minētās amatpersonas deklarācijās?

2) Kāpēc minētās amatpersonas deklarācijas, ņemot vērā šīs amatpersonas ieņemto amatu, iepriekš nebija pārbaudītas?

3) Kurš Biroja darbinieks atbildīgs par šo nolaidību?

No minēto jautājumu satura izriet, ka Jūsu iesniegumā izteikta neapmierinātība par Biroja kompetencē esošu funkciju izpildi. Atbilstoši Iesniegumu likuma 5.panta piektajai daļai, ja iesniegumā ietverta sūdzība, kurā iestādei izteikts aizrādījums vai neapmierinātība pa tās kompetencē esošu jautājumu vai iestādes darbinieka rīcību, iestāde atbildē uz iesniegumu norāda apsvērumus, kas ir par pamatu šādai rīcībai.

Ievērojot minēto un atbildot uz Jūsu iesniegumā minētajiem jautājumiem, Birojs informē, ka Biroja darbību, kompetenci un funkcijas nosaka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja-likums, kura 7 panta pirmās daļas 3.punfts un 16.punkts nosaka, ka Birojs kontrolē likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" (turpmāk - Interešu konflikta likums) izpildi un Interešu konflikta likumā noteiktajā apjomā pārbauda valsts amatpersonu deklarācijas.

Interešu konflikta likuma 27.panta trešā daļa nosaka, ka Birojs, ievērojot šā likuma 28.pantā paredzēto kompetenci, pārbauda visu šā likuma 4.panta pirmajā daļā minēto valsts amatpersonu deklarācijas. Ja nepieciešams, Birojs pārbauda šā likuma 4.panta otrajā, 2.2, 2.3 un trešajā daļā minēto valsts amatpersonu deklarācijas. Saskaņā ar Interešu konflikta likuma 28.panta otrajā daļā un 23.panta otrajā daļā noteikto Birojam ir pienākums pārbaudīt, vai deklarācijā ir norādītas ziņas, kas liecina par Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, izņemot attiecībā uz valsts drošības iestādēs strādājošām valsts amatpersonām un Biroja priekšnieku.

Atbilstoši minētajam Biroja pienākumos ietilpst gandrīz visu valsts amatpersonu (pašreiz valstī ir 58 968 valsts amatpersonas) darbības pārbaude, tai skaitā valsts amatpersonu deklarāciju pārbaude.

Saskaņā ar Interešu konflikta likuma 27.panta trešajā daļā noteikto un 28.panta otrajā, ceturtajā, piektajā un sestajā daļā noteikto kompetenci Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu un aizliegumu kontroli un valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi Birojā veic Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļa. Ievērojot to, ka visas valsts amatpersonu deklarācijas pārbaudīt katru gadu nav iespējams, jo Biroja personāla resursi ir ierobežoti (12 darbinieki Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļā) un tas nebūtu arī samērīgi, Birojā katru gadu tiek izstrādāts pārbaudāmo valsts amatpersonu saraksts nākamajam gadam, atbilstoši kuram Biroja Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļa veic plānoto valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi. Saraksts tiek izstrādāts, ņemot vērā tās valsts amatpersonu grupas, kuru rīcība ir pakļauta lielākam interešu konflikta (korupcijas) riskam, kā arī ņemot vērā valsts amatpersonu biežāk pieļautos Interešu konflikta likumā noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpumus. Papildus minētajām plānotajām pārbaudēm Birojs veic valsts amatpersonu deklarāciju pārbaudi arī gadījumos, kad tiek saņemta informācija par iespējamu pārkāpumu valsts amatpersonas rīcībā.

Saistībā ar konkrēto Jūsu vēstulē minēto gadījumu Birojs informē, ka atbilstoši Pārbaudāmo valsts amatpersonu sarakstam 2012.gadam tika pārbaudīta Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra Veiko Spolīša valsts amatpersonas deklarācija par 2011.gadu. Pēc minētās deklarācijas pārbaudes Birojs konstatēja, ka V.Spolītis, iespējams, ir pārkāpis Interešu konflikta likumā noteiktos amata savienošanas ierobežojumus un atbilstoši Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 238.pantam 2012.gada 12.oktobrī Birojs uzsāka lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. Pēc visu lietas apstākļu noskaidrošanas un lietas izskatīšanas Biroja Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļas vadītājs 2013.gada 2.jūlijā pieņēma lēmumu administratīvā pārkāpuma lietā Nr.870/1-24/63, ar kuru V.Spolītis par valsts amatpersonas amata savienošanas ierobežojumu pārkāpšanu, savienojot Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāra amatu ar aizliegtu amatu SIA "B & B Spool", tika saukts pie administratīvās atbildības pēc Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 166.30panta un sodīts ar naudas sodu Ls 75 apmērā.

Ņemot vērā minēto, atzīmējam, ka V.Spolīša amata savienošanas ierobežojumu pārkāpums tika konstatēts pēc V.Spolīša valsts amatpersonu deklarācijas par 2011.gadu pārbaudes, tādējādi vēršam Jūsu uzmanību, ka minētās valsts amatpersonas darbības pārbaude tika uzsākta jau pirms Jūsu 2013.gada 8.jūlija iesnieguma saņemšanas. [Tas nozīmē, ka šādu elementāru faktu birojs ir pārbaudījis vairāk nekā gadu - red.piez.]

Līdz ar to nav pamata uzsākt kādas Biroja amatpersonas vai darbinieka rīcības izvērtēšanu, jo no konstatētajiem Biroja amatpersonu darbības izrietošiem faktiskajiem un tiesiskajiem apstākļiem kopumā, nav konstatētas pazīmes, kas liecinātu par kādas Biroja amatpersonas iespējamu nolaidīgu amata pienākumu pildīšanu."

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Neizvērtēta un nepamatota kadastrālo vērtību aprēķināšanas reforma ir kaitniecība

FotoLatvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācija uzskata, ka globālās krīzes apstākļos (Covid pandēmijas laikā) finansiāli tiek ietekmēts ikviens sabiedrības loceklis – ikkatra mājsaimniecība, nekustamā īpašuma īpašnieki, pārvaldītāji, attīstītāji, īrnieki (kam saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 11.pantu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis) saistībā ar plānotajām kadastrālo vērtību paaugstināšanas izmaiņām.
Lasīt visu...

21

Ceram, ka valdība un koalīcija pieņems pareizo lēmumu un atdos mums visu, ko pieprasām

FotoEsam gandarīti par to, ka Amerikas Savienoto Valstu valdība joprojām pievērš uzmanību holokausta traģēdijas upuru piemiņas jautājumam un atmiņas par Otrā pasaules kara laikā notikušā genocīda pret ebrejiem saglabāšanai. Holokaustu pārdzīvojušie ir kļuvuši par lieciniekiem vieniem no vissmagākajiem un briesmīgākajiem no jebkad nodarītajiem noziegumiem pret cilvēci, tostarp slepkavībām, postam un īpašumu izlaupīšanai.
Lasīt visu...

21

Kadastrālās vērtības ir “jāiesaldē”

FotoLatvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA aicina “iesaldēt” šā brīža kadastrālās vērtības, lai novērstu negatīvās sekas, kas prognozēto kadastrālo vērtību pieņemšanas gadījumā radīsies gan mājsaimniecībām, gan tautsaimniecībai kopumā. Turklāt tās turpmāk jānosaka 85% apmērā no vidējā tirgus līmeņa, kā tas savulaik normatīvos bija paredzēts.
Lasīt visu...

12

Pa iznīcības ceļu…

FotoKāds gudrais reiz uzdevis jautājumu: „Viens mats — vai tas ir daudz, vai maz?” Un pēc tam pats atbildējis: „Ja uz galvas, tad maz, bet ja zupā – tad daudz!” Bet tagad, lūdzu, atbildiet uz manu jautājumu: „Divi simti cilvēku – vai tas ir daudz vai maz?” Varu arī atbildēt: „Maz, ja salīdzina ar diviem miljoniem valsts iedzīvotāju. Daudz, ja tie ir pie varas tikuši „demokrāti” – nedaudzos gados tiks iznīcināta gan valsts, gan tās (gļēvie) iedzīvotāji!” Neticat? Lūk, ieskats nesenā pagātnē…
Lasīt visu...

6

Dabas aizsardzības pārvaldes reforma: ieguvumus nesaskatām, zaudējumi acīmredzami

FotoVides konsultatīvā padome (VKP), kas apvieno divdesmit nozīmīgākās nevalstiskās vides organizācijas Latvijā, iebilst pret VARAM virzīto Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) reformu, kas paredz DAP pamatfunkcijas nodot Valsts vides dienestam, tādējādi būtībā likvidējot DAP kā vienotu valsts dabas aizsardzības kompetences centru.
Lasīt visu...

12

Striķim pietiek, ēšanai nepietiek: Latvijā diemžēl parasti praktizē lāpīšanu ar ielāpiem, kas mazāki par caurumu

FotoPārsvarā Latvijas sabiedrība ir vai tiek grūsta procentu gūstā. Ja ienākumi ir 3000 EUR bruto mēnesī, tad ar trīs mēnešu ienākumiem var samaksāt, piemēram, nekustamā īpašuma nodokli un badā nemirt, bet, ja ienākumi ir 300 EUR bruto, tad pat viena mēneša ienākumu zaudējums var būt par iemeslu ģimenes dzīvošanai pusbadā, mājokļa zaudējumam un virknei citu nelaimju.
Lasīt visu...

12

Izstrādātie tiešmaksājumu nosacījumi vairāk līdzinās "naudas apgūšanai"

FotoPubliskajā telpā izskanējušie tiešmaksājumu aprēķini nav korekti, tiešmaksājumu sadaļā visvairāk cietīs mazie un vidējie lauksaimnieki, turklāt Zemkopības ministrijas (ZM) piedāvātie pasākumi jēgpilni nerisinās vides un klimata jautājumus.
Lasīt visu...

18

Ko lai dara, ja man gribas sev paturēt pusi no grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu pārdošanas cenas?

FotoJau labu laiku lauzu galvu par grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu vietu grāmatu tirdzniecības vietu plauktos. Pēc nomelnojošām, izņirdzošām grāmatām ir patiešām liels pieprasījums, īpaši, ja tās ir izliktas kā acīs krītošs piedāvājums, ja tās piedāvā kā īstu mantu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pakļautās Latvijas priekšniekdiletanti infekciozos laikos

Pirms ir sākta ordeņu dalīšana "Par uzvaru pār Covid-19", ir vērts ar vēsu prātu novērtēt pakļautās Latvijas iestāžu un personāliju darbību...

Foto

Kā mēs tērēsim daudzās naudas

Vairāk nekā 10 miljardi eiro jeb gandrīz viens Latvijas gada budžets – tik daudz Eiropas naudas mums līdz 2027. gadam paredz...

Foto

Es apliecinu savu interesi iesaistīties dialogā ar likumdevēju Saeimas organizētā konferencē vai seminārā - tas mums noteikti dos daudz laba

Daru zināmu, ka 2020. gada 2....

Foto

Esam izlēmuši koncentrēties uz ražošanu Latvijā – un tam ir savi iemesli

Šobrīd ir pienācis laiks, kad AS „Agrolats Holding” grupa, kurā ietilpst arī tādi pazīstami...

Foto

Liel un jaun koncertzāl, pa kuras celšn jūs tur kašķe, taisn pirms gad tik atklāt uz Lielo laukum iekš Ventspil

Mēs, kas dzīvo iekš sav ķizgal...

Foto

Nav atbalstāms MK rīkojuma nosacījums par Pasaules tirdzniecības centra ēkas demontāžu

Latvijas Arhitektu savienības (LAS) Padomes locekļi, apspriežot Ministru kabineta rīkojumu Nr. 341 no 18.06.2020. par...

Foto

Eiropas Komisija vērtēs Latvijas ārkārtas stāvokļa atbilstību cilvēktiesībām

Šā gada pavasaris ar Covid 19 un no tā izrietošajām sekām izsita no līdzsvara daudzus. Tiek lauzti šķēpi,...

Foto

Vadzis

Kā saprast teicienu un pat apgalvojumu – «Kad vadzis ir pilns, tas lūzt»? Vai tā, ka ir nepieciešamas pārmaiņas, ka/ja turpmāk neizdosies noturēt paklausībā, ka...

Foto

Tagad mums ir slikti ceļi, bet daudz ierēdņu, kuri balso par to, lai nekas nemainītos

Divas lietas. Arī it kā nesaistītas, bet par to pašu. Attīstības Par kabatas...

Foto

Meklējam viedu taktiku ēnu ekonomikas līmeņa mazināšanai

Pagājušais – 2019. gads iestādei bija nopietns pagrieziena punkts, kad tika izstrādāta jauna Valsts ieņēmumu dienesta (VID) attīstības stratēģija...

Foto

Sauksim visas lietas īstajos vārdos

Kas katram no jums ir tas mīļākais un dārgākais? Protams, vispirms tā ir paša personīgā āda. Pēc tam bērni, sieva, ģimene....

Foto

Kremļa vēstniecība nāk palīgā: noderīgie idioti cieš zaudējumus „Piebaltijas” infokara frontē

Latvija ir uzsākusi sparīgu cīņu pret  Kremļa izplatīto dezinformāciju. Par drošību un  veselīgu mediju vidi atbildīgās...

Foto

Kam ir izdevīga ārkārtas situācija, jeb kā tiek radītas dzīres mēra laikā?

Saeimas pēdējā ārkārtas sēdē 9. jūlijā, tika izskatīti pieprasījumi par konkrētiem faktiem saistībā ar...

Foto

Mēs dzīvojam melu sistēmā

Es Jums pastāstīšu, kā veido melu ziņas. Melu sistēmu. Tikai ar dažiem piemēriem. Kaut to ir daudz....

Foto

Pareizu ceļu ejam, biedri Svece

Atbalsta vēstule pasaules progresa vēsmu nesējiem, nenogurdināmiem cīnītājiem pret verdzības laiku mantojumu, rasismu un citiem -ismiem....

Foto

Par ko Covid piemaksas Ieslodzījuma vietu pārvaldē?

Izlasīju internetā: "Fiskālās disciplīnas padome: valsts atbalsts Covid-19 pēckrīzes pasākumiem lielākoties ticis valsts sektoram un uzņēmumiem.”...

Foto

Vai Ļeņina ielā 59 (blakus Stūra mājai) dzīvoja čekisti?

Es te veicu nelielu izpēti. Iepriekš publicēju aicinājumu atsaukties zinošus cilvēkus, kas varētu paskaidrot, vai Ļeņina ielā...

Foto

Pēdējais laiks mēģināt iegūt politisko kapitālu no prettiesiskā nekustamā īpašuma nodokļa tēmas

Līdzšinējā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanas kārtība ir jāreformē, un jāievieš neapliekamais minimums primārajam...

Foto

Dievapziņa - strīdēties vai mēģināt saprast?

Katram no mums ir sava patiesība jeb pasaules uzskats, ko esam izveidojuši no lasītā, redzētā, dzirdētā, skolā iemācītā un pašu...

Foto

Uz politiskā feļetona tiesībām: pašpasludinātā virsvadoņa dekrēti par Teikas apkaimi

Es, Viedais Manels, turot roku uz Latvju nerātnajām dainām, pasludinu sevi par Teikas virsvadoni un zvēru...

Foto

Tālmācību nepieņemamības pamatojums

Tālmācību (attālinātās “online” izglītības) nepieņemamības pamatojums jeb krievu neoliberālis prognozē klātienes izglītības elitarizāciju un apgalvo, ka līderiem nav jābūt pārāk daudz un tāpēc...

Foto

Nekustamā īpašuma astrālās vērtēšanas līkloči

Šobrīd Latvijā nekustamo īpašumu kadastrāli vērtē atsevišķi – ēkas/būves un zemi, kas ir pretrunā ar pasaulē pārsvarā pieņemto praksi un Latvijas...

Foto

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

Valsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas...

Foto

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

Pasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem....

Foto

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

Vispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un...

Foto

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

Valsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums....

Foto

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā...

Foto

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

Vien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā...

Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...