Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kremlis zibenīgi iznīcināja “Wagner” grupu pēc Prigožina gājiena uz Maskavu, bet faktiski atļauj Ukrainai nostiprināties Kurskas apgabalā, kā izskatās, uz ilgāku palikšanu: vēsture ļauj saprast, kāpēc no Kremļa puses seko it kā bezzobaina reakcija.

Ukrainas Bruņotajiem spēkiem paplašinot ieņemto zonu Kurskas apgabalā, kontrolējot jau tuvu pie 100 dažāda lieluma apdzīvotajiem punktiem teritorijā vidēji 30 kilometru dziļumā, Krievijas armija līdz šim nav izrādījusi lielu pretestību, bet neaizbēgusī vietējo iedzīvotāju daļa pasīvi pieņem notikumu gaitu.

Rietumu paradigmā uzaugušie pētnieki, apskatnieki, speciālisti un analītiķi, sākot ar vācu laikrakstu “Bild” un mūsu pašu politoloģijas doktoru Andi Kudoru intervijā “Neatkarīgajā” Elitai Veidemanei, to sauc par “Putina pazemojumu” un nevar īsti izprast, kāpēc Kremļa reakcija ir tik piezemēta un notušēta. Bez dažādām nosodošām frāzēm un propagandistu ārdīšanās paraugdemonstrējumiem turborežīmā nekāda īsti militāra reakcija nav bijusi. Ukraiņi nostiprinās Krievijas teritorijā, kamēr Krievija turpina uzbrukt Doneckas apgabala Pokrovskai, metot kaujās savus briesmīgos “gaļas viļņus” svešas teritorijas iekarošanai, nevis savējās atbrīvošanai.

Krievijas valstiskums noformējās mongoļu-tatāru jūga ēnā, un kopš tā laika ikviena Krievijas līdera pamatprincips (lai kā tas arī nesauktos — lielkņazs, cars, imperators, ģenseks, prezidents utt.) ir bijusi varas vertikāles stiprināšana un savas varas paplašināšana. Krievijas varas struktūrām teritorija ir vienā no pēdējām vietām: svarīgi ir saglabāt, noturēt un vairot varu ar jebkuriem līdzekļiem, tad varēs arī teritorijas atgūt, iegūt un paplašināt, kam līdzi nāks jauni pavalstnieki. Milzīgās teritorijas dēļ Krievija vienmēr ir karojusi tādā veidā, ka tā var atļauties uz laiku atdot ievērojamus apgabalus pretiniekiem, divreiz vēsturē pat Maskavu atstājuši ienaidniekiem nodedzināt (Krimas tatāriem 1571. gadā un Napoleona armijai 1812. gadā), lai tikai atstātu paši savu varu neskartu. Absolūtu varu tīkojošajiem Krievijas valdniekiem ir svarīgi saglabāt varas struktūru, kas pēc tam spēj piespiest pašu iedzīvotājus uzvarēt pretiniekus kaujas laukā. Vismaz tā tas darbojās līdz pat Otrā pasaules kara beigām.

Krievijas sabiedrība, pēc visa spriežot, pie tā varētu būt pieradusi tik ļoti, ka neuzskata kādu pārsimt kvadrātkilometru īslaicīgu zaudējumu par lielu problēmu, jo šī sabiedrība iepriekšējos gadsimtos ir pieredzējusi teritoriju zaudēšanu un atgūšanu abos pasaules karos, kā arī dažādus (viņu izpratnē) mazākos bruņotos konfliktos Kaukāzā un citur. Pavisam cita lieta ir varas maiņa: kad Krievijā beidzot sabrūk kāda korumpēta, pārkaļķojusies, izkurtējusi un pat uz pašsaglabāšanos vairs nespējīga sabiedriskā iekārta (cara patvaldība 1917. g., padomju režīms 1991. g., Jeļcina laika tirgus ekonomikas aizmetņi 1998. g. ekonomiskajā krīzē), tad varas ļodzīšanās gandrīz visiem tautas slāņiem atnes sēdēšanu bez darba, parādus par dzīvokli, atslēgtu elektrību, apledojušus radiatorus ziemā un maizi uz kartītēm, pie kuras vēl ir jātiek klāt tirgū, kuru kontrolē reketieri. Ierindas krieviem tas viss labi glabājas kolektīvajā atmiņā, tāpēc Kremlim nav bijis grūti spekulēt ar šīm bailēm — “ja kāds cits bez Putina līdīs pie varas, jums zudīs visa tā stabilitāte, kas ir tagad”.

Gan Latvijā, gan Ukrainā sabiedrības attieksme līdzīgā situācijā ir diametrāli pretēja. Mums ir pierasts tik ļoti iestāties par savu valsti, ka mēs nemaz nevaram iedomāties, ka varētu kādu tās daļu tā vienkārši atstāt pretiniekam okupēšanai. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs katru reizi, braucot uz robežu, publiski atgādina: “Mūsu princips ir — neatdot no savas valsts nevienu centimetru!” Tāpat Ukrainā, pretstatā visādā ziņā federālajai un daudzvalodīgajai Krievijai ar nebeidzamām kungu — kalpu attiecībām, ir egalitāra sabiedrība, kas dzīvo unitārā valstī: tā pati sevi vienmēr ir uzskatījusi par vienotu organismu, kur kādas teritorijas atdošana tiek izjusta kā locekļa nociršana. Pilnmēroga kara pirmajā ziemā Bahmutas aizstāvēšanā ievainoti jaunieši “Neatkarīgajai” stāstīja: “Varētu padomāt, kāpēc mēs cenšamies neatdot pilnībā nopostīto Bahmutu un atkāpties uz izdevīgākām pozīcijām? Tāpēc, ka krievi vienmēr pilnībā noposta visu. Ja mēs atiesim uz nākamo un aiznākamo pilsētu, tad arī tur drīz vien būs Bahmuta. Līdz ar to mēs turamies šeit, lai varētu paglābt visas nākamās pilsētas, kas stāv aiz mums.”

Kremļa acīs turpretī militārā pretinieka mēģinājumi uz laiku ieņemt kādu Krievijas teritorijas daļu nav nekas tāds, kas vēstures gaitā nebūtu bijis daudzkārt pieredzēts — un beigās vienmēr atrisināts, citādi jau pati Krievija šodien vairs neeksistētu. Turpretī Kremļa saimnieku (lai kas tie kurā gadsimtā nebūtu) ieskatā īstā nepiedodamā ļaundarība, kas jebkuros gadījumos jāsoda ar nāvi, ir — pretenziju izteikšana uz politisko varu un aktīva darbība, lai šo varu arī paņemtu!

Krievijā tāpēc ir noslepkavoti opozīcijas līderi Ņemcovs un Navaļnijs, kolīdz viņi sāka izrādīt reālu vilkmi vēlēšanās un vadīja tautas politiskās kustības. Citi vispirms tiek ieslodzīti, ar ko parasti pietiek, lai salauztu viņu augšupejošo politisko trajektoriju. Kam paveicas, tie paši paspēj aizbraukt uz ārzemēm.

Vistuvāk varas zaudēšanai Kremlis bija “vāgneriešu” dumpja laikā pagājušā gada vasarā. Kamēr vairākus mēnešus algotņu vadonis Jevgēņijs Prigožins publiski lamāja visādiem mātesvārdiem aizsardzības ministru un armijas komandierus par bruņojuma nepietiekamību, Kremlis klusēja: līderiem Krievijā vienmēr bijušas izdevīgas dažādu veidu padoto nesaskaņas, lai viņi kopīgi nevienotos gāzt augstāko vadoni. Taču brīdī, kad “vāgnerieši” devās uz Maskavu izteikt savas pretenzijas un varbūt pat sagrābt varu, dumpis tika izbeigts, bet visi tā organizatori — divu mēnešu laikā fiziski iznīcināti, turklāt īpaši publiskā veidā: notriecot viņu privāto lidmašīnu pašas Krievijas teritorijā.

Ukrainas puse ir ļoti mācījusies no “vāgneriešu” dumpja un ļoti apzināti neveic nekādas politiskas kustības vai paziņojumus attiecībā uz Putina gāšanu vai varas nomaiņu Krievijā. Ukraina runā un rīkojas atbilstoši Ženēvas konvencijai — nodrošina iekarotās teritorijas civiliedzīvotāju eksistences minimumu, internē karagūstekņus, veido kara komandantūru utt., taču nekomentē dažu asprāšu ierosinājumu pasludināt “KTDR” jeb “Kurskas tautas demokrātisko republiku”. Tikai nedēļu pēc operācijas sākuma Kijiva izskaidroja operāciju Kurskas apgabalā ar nepieciešamību veidot buferzonu, no kuras krievi nevarētu ar reaktīvo artilēriju un haubicēm apšaudīt daudzcietušos Sumu un Harkivas apgabalus. Šāda izteikti apolitiska darbība, pamatojot to vienīgi ar militāru vajadzību, patiesībā var nozīmēt ļoti gudru rīcību, spēlējot uz Krievijas iekšpolitiskajām tradīcijām — neapdraudēt cara varu, bet tikai ieņemt teritoriju, un to pašu it kā vien uz laiku.

Pat ja ukraiņi gribētu sadarboties nosacītās “KTDR” izveidē ar kādu Krievijas opozīciju, tad nav jau īsti ar ko sadarboties. Lielākā daļa no Krievijas liberālās opozīcijas ir biedrību, forumu, tribīņu un grantu cilvēki bez pieredzes pašvaldību vadīšanā, kārtības nodrošināšanā, saimniecības atjaunošanā un vispār jebkādos darbos, kur būtu jāatrota piedurknes. Turklāt tie paši nesatiek savā starpā un nekad nav bijuši ne tuvu vienotas, koordinētas militāri politiskās darbības īstenošanai. “Trimdas valdības”, “ēnu kabineta” vai kaut kā tāda izveide krievu politemigrantu starpā nav tikusi nopietni apspriesta ar potenciālajiem līderiem. Garijs Kasparovs vienmēr bijis publiskais intelektuālis un jau ir pamatīgos gados, turpretī Mihails Hodorkovskis pēc desmit gadu nosēdēšanas lēģeros un pāri palikušā “Yukos” biznesa atgūšanas tagad sauc uz radikālu cīņu pret Putinu ar ieročiem rokās. Uz sadarbību ar tādiem politieslodzītajiem kā Vladimirs Kara-Murza vai Iļja Jašins vispār labāk neorientēties, ja reiz viņi, ar Baltā nama un Vācijas palīdzību izkļuvuši no politiskā ieslodzījuma, pirmajā preses konferencē metas publiski reklamēt ideju par sankciju mazināšanu Krievijai. Cilvēktiesību advokāts Marks Feigins, kas senāk paguvis iegūt pieredzi vicemēra darbā, ir vairāk noderīgs kā videoblogeris, turklāt pats vienmēr sevi nostādījis par juristu, nevis politisku kandidātu. Ukrainai viņu vidū nav ar ko sadarboties, un izskatās — labi, ka tā. To pierāda arī Latvijas reakcija: pie mums tāpat šos Krievijas opozicionārus labprāt uzklausa, taču nepiedāvā nekāda veida sadarbību. (To, ka var būt otrādi, parāda Baltkrievijas piemērs — baltkrieviem Viļņā ir pilnvērtīga opozīcijas politiskā struktūra Svetlanas Tihanovskas vadībā.)

Šī gada pavasarī Belgorodas apgabalā reidus veica “Azovas” brigādes sastāvā karojošie Krievijas brīvprātīgā korpusa un leģiona “Svoboda Rossiji” kareivji, kas ir Krievijas Federācijas pilsoņi. Viņus Putina režīms vajājis jau kopš divtūkstošo sākuma, tāpēc viņi pēc Krimas aneksijas pārgājuši Ukrainas pusē. Tur vadošais personības tips ir zvērināts nacionālists, kas klausās metālu, tetovējas ar rūnām, ir iemācījies ukrainiski, lieto pagānu simboliku un neatsakās no Krievijas pases tikai tāpēc, ka cer kādu dienu ar nažiem pašrocīgi nodurt Putinu. Viņi ir vienīgie Krievijas pilsoņi, kas ar ieročiem rokās cīnās pret Kremļa režīmu. Nebūtu jābrīnās, ka Londonā sēdošam liberālim, kas pieradis automāta vietā rokā neturēt neko smagāku “Starbucks” krūzi, tāds krievu leģionārs izraisītu vēl lielākas šausmas nekā Putina FSB.

Tikmēr ukraiņi no savu brīvprātīgo sabiedroto reida Belgorodas apgabalā ieguva datus par to, kā šādos gadījumos reaģē vietējās varas iestādes, militāristi, krievu specdienesti un iedzīvotāji, lai uz šo prognožu pamata savu darbību Kurskas apgabalā modelētu atbilstoši tam, lai operācija maksimāli izdotos. Tieši tāpēc Ukraina nav izrādījusi nekādas politiskas pretenzijas uz varu Krievijā, jo šis ir gadījums, kad var mācīties no Prigožina kļūdām, nevis savējām.

Par Ukrainas pusē karojošo krievu brīvprātīgo formējumu neparasto izcelsmi lasīt šeit.

Novērtē šo rakstu:

51
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

6

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

FotoPēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem veidot pārtikas pakas no veikalu produktiem ar beigušos derīguma termiņu”, par pārtikas pakām un ēdiena ziedošanu pēdējo nedēļu laikā ir izteikušies visi, kam vien nav slinkums.
Lasīt visu...

20

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

FotoTurpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu. Līdz šim tā nebija.
Lasīt visu...

20

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

FotoGadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī. Cilvēki apzināti izrauj no konteksta citātu, to tiražē tīkliņos (galvenokārt tviterī, jo tur lielāka armija ar viltus ziņu atbalstītājiem) un pārējie apzināti vai aiz stulbuma šīs muļķības tiražē tālāk. Un nožēlojamākais, ka uz šīm provokācijām atsaucas valsts iestāžu darbinieki, politiķi u.c. it kā par saprātīgiem uzskatīti cilvēki, pieprasot žurnālista skaidrojumu par to, ko viņš nav teicis. Arī feisbuks ļoti neatpaliek no tvitera.
Lasīt visu...

12

Vēl viens trieciens Eiropas "zaļajam kursam"

FotoZviedrijas akumulatoru izstrādātājs un ražotājs Northvolt ir iesniedzis bankrota pieteikumu ASV. Uzņēmums cīnās ar pieaugošiem parādiem, turklāt tas nespēja nodrošināt glābšanas finansējumu, un skaidrās naudas rezerves bija palikušas tikai vienai nedēļai.
Lasīt visu...

21

Visas Kariņa laikā radītās siles ir likvidējamas

FotoSociālistiskās sacensības karstumā neviens nepamanīja, ka padomju saimniecības (sovhoza) kantora pagalmā gulēja beigts lops. Tiesa, tas nedaudz bojāja labo skatu uz goda plāksni ar daudzajiem labāko laukstrādnieku attēliem.
Lasīt visu...

21

Eiropa uzņem kursu uz komunismu. Vai Latvijai ir jāseko?

FotoEiropas un vietējie birokrāti izmisīgi meklē eksistences līdzekļus sev un saviem politiskajiem projektiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi