Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kļūst aizvien skaidrāks, ka vai nu Latvijas valsts nevarīgajām iestādēm no Šveices jurista Rūdolfa Meroni vispār neizdosies pārņemt atpakaļ viņa „glabāto” un „apsaimniekoto” arestēto mantu, vai arī pārņemta tiks nožēlojama daļa no pirms vairāk nekā desmit gadiem Šveices mahinatoram nodotajām akcijām un patiesā labuma guvēja tiesībām. Vēl skaidrāks ir tikai tas, ka par šiem Latvijas valstij nozagtajiem varbūt pat 100 vai vairāk miljoniem neviens pie atbildības saukts netiks. Taču pamats būtu...

Neapšaubāmi uz apsūdzēto sola vajadzētu sēsties bijušajam prokuroram Andim Mežsargam. Šim ar vājību uz alkoholiskiem dzērieniem sirgušajam „Lemberga lietas arhitektam” mēs būtībā varam pateikties par to, ka arestētā manta „glabāšanā” R. Meroni tika nodota bez jebkādas inventarizācijas, bez novērtējuma, bez jebkādiem nosacījumiem par atskaišu sniegšanu. Tas, ka tagad valsts iestādēm nav skaidrs, ko un kā īsti pārņemt, ir tieši A. Mežsarga „nopelns”.

Blakus A. Mežsargam neapšaubāmi vajadzētu sēdēt prokuroram Jurim Jurisam. Ja ne viņa aktīvā „palīdzība”, Šveices mahinatoram nebūtu izdevusies shēma ar „Ventspils naftas” akciju paketes pārdošanu. Medijos šī shēma ir aprakstīta detalizēti, un jebkurā tiesiskā valstī J. Jurisam jau sen būtu uzrādītas apsūdzības.

Lai kā nu jau bijušais ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers vienmēr un jebkurā situācijā ir mēģinājis izvairīties no jebkādas personiskas atbildības, nav ne mazāko šaubu – ja ne viņa noziedzīgā bezdarbība, ne tikai nevarīgi noraugoties J. Jurisa darbībās, bet arī tās pat savā veidā piesedzot, Šveices mahinatoram būtu bijis daudz grūtāk pārņemt savā faktiskajā kontrolē nozīmīgākos Ventspils tranzītuzņēmumus.

Vēl viena izbijusi amatpersona, kurai vajadzētu sēsties uz apsūdzēto sola par noziedzīgu nolaidību, kurai bijušas smagas sekas, ir nu jau bijušais ilggadējais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Tieši viņa atbildība ir tā, ka Valsts policija – tostarp Ekonomikas policijas „pasūtījumu galds” – ilgus gadus ignorēja pārliecinošo informāciju un faktus par R. Meroni un viņu piesedzošo prokuroru izdarībām.

Protams, saraksts nebūs pilnīgs bez vēl viena izbijuša ģenerālprokurora, tagadējā Satversmes aizsardzības biroja priekšnieka Jāņa Maizīša (attēlā). Viņš pēdējā gada laikā izliekas faktiski nemanāms, un tam ir virkne iemeslu, kuru vidū viens no nozīmīgākajiem neapšaubāmi ir tieši R. Meroni afēras.

Tas, ka Satversmes aizsardzības birojs izlikās nemanām notiekošo, liecina par vienu no diviem – vai nu runa ir „tikai” par noziedzīgu nolaidību, vai arī J. Maizītis un/vai viņa padotie bija „daļā”, un tad jau runa ir par korupciju, kam bijušas valstiski ļoti smagas sekas.

Šeit gan var iebilst, ka varbūt jau Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks nemaz nav vainīgs un īstie atbildīgie ir bijušais biroja darbinieks, daudzu afēru piesedzējs Aigars Sparāns un viņam līdzīgie. Bet tā ir tikai atruna, - tieši biroja priekšnieks ir atbildīgs par biroja darbu vai bezdarbību.

Var, protams, mēģināt teikt, ka nekādus zaudējumus jau Latvijas valsts nemaz nav cietusi, - izšķērdētā un izzagtā manta jau nemaz nav bijusi tās īpašums. Taču tā ir tikai atrunāšanās, jo iznākums Aivara Lemberga krimināllietā var būt tikai viens no diviem.

Viens variants – apsūdzēto notiesā, piespriež mantas konfiskāciju, un izrādās, ka neko valsts vairs nemaz nevar konfiscēt, jo visu vērtīgāko izzadzis Šveices mahinators un valts zaudējusi varbūt 100, varbūt arī vairāk miljonus eiro.

Savukārt otrs variants – apsūdzēt attaisno, viņš prasa atpakaļ savu mantu, un tad izrādās, ka atdodamā manta ir par varbūt 100, varbūt arī vairāk miljoniem eiro mazāk vērta nekā savulaik arestētā. Kā jūs domājat, kam nāksies kompensēt pazaudēto? Protams, Latvijas nodokļu maksātājiem...

Ar vārdu sakot, atcerēsimies šos uzvārdus brīdī, kad Latvijas valsts būs spiesta atzīt zaudētās summas grandiozos apmērus, bet nebūs gatava izvirzīt šiem cilvēkiem apsūdzības.

Novērtē šo rakstu:

271
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

3

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

FotoŠī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada pavasarī ar Saeimas lēmumu izveidotā iestāde zināmā mērā simbolizē Latvijas atdzimšanas stāstu. Deviņdesmito gadu sākumā Latvijas ārpolitikas un aizsardzības politikas galvenais mērķis bija tiešā (Krievijas armijas izvešana no Latvijas, kas noslēdzās 1998. gadā) un netiešā veidā atbrīvoties no padomju okupācijas sekām, lai Latvijas reintegrācija Rietumu valstu kopienā kļūtu par realitāti. Pretējā gadījumā, PSRS mantiniecei Krievijai atgūstoties no ekonomiskā un politiskā kraha, Latvijas drošība atkal būtu apdraudēta.
Lasīt visu...

21

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

FotoPavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla KOGNITĪVĀ DISONANSE. Šis psiholoģiskais fenomens vērojams tad, kad cilvēka uzskati vai uzvedība nesaskan ar viņa iekšējām vēlmēm vai ticībām.
Lasīt visu...

18

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

FotoLatvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti kaut kā nepaliekam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi