Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.

Starp mums ir spalvas meistari, rotācijas mašīnu šakāļi, revolveržurnālisti, sabiedrisko interešu sargsuņi un kaujas kuces, cilvēki, kas skrupulozi aizraksies līdz objektīvās patiesības saknēm, lai tas maksātu ko maksādams, būtisko tēmu pētnieki un arvien avīžnieku brālību vadošās, virzošās, jau iesirmās "Ēlertes audzēknes". Daudziem kolēgām ar meistarisku pieeju mikrofonam un lodīšspalvai ir nopelnīts vārds un atzinība publikas acīs. Tomēr ir reizes, kad lāga zēniem žurnālistiem uz sirds sakrājies tā, ka jārauj maisam gals vaļā un jāizkrata sāpes, kas rodas no sistemātiskas apsmiešanas, žults izviršanas, nomētāšanas ar puvušām olām, samazgu izgāšanas pār mūsu nabaga galvām, un šāda slikta "piektdiena,13." pagājšnedēļ pienāca radiofona redakcionālai padomei, kad tā laida klajā dramatisku paziņojumu – apsūdzības rakstu par uzbrukumu preses brīvībai un apdraudējumiem žurnālistiem. Apakšā parakstījušies deviņpadsmit gabali kanālu galvenie redaktori, direktori un vadītāji. 

Jēziņ balto, cik liela administratīvā ietilpība ir Radiomājas ēkai Doma laukumā 2, lai uzturētu tādu daudzumu priekšniecības, neskaitot LR valdi ar aparātu! 

Draudus muzikālām un repertuāra izvēlēm bija izjutušas arī klāt pieķeksētās radioteātra vadītāja, dziesmotā Radio 2 vadība, kā arī Radio "Klasika" virsredaktore, pat "LSM.LV" šefene Marta Cerava nav kautrējusies pievienot savu famīlijvārdu kopējā listē, lai arī joprojām nav uzņēmusies atbildību par "cūku komiksa" tiražēšanu, ukraiņu karavīru notriepšanu ar mēsliem. Zīmīgā kārtā dvēseles kliedziens par svabadu vārda robežu sašaurināšanu bija iecentrēts noteiktā laikā un stipri sasmaržinātā žēlabu vēstule pabāzta zem Rīgas pils lieveņa akurāt pirms prezidenta pirmdien noliktās tikšanās, kur paredzēja apspriest sabiedrisko mediju nākotni.

Lūk, ko paziņojumā raksta galvenā autore, radiofona ideoloģiskā vadītāja Anita Brauna. Spaidu apstākļos reportieri kļūstot nedroši, nevēlas veidot materiālus par diskutablām tēmām vai to atspoguļojumā sevi cenzē. Radiožurnālisti esot paralizēti, krīt panikā, metas ārā no studijām un sāk kost garāmgājējiem Vecrīgā! Esot bijuši mēģinājumi fiziski iespaidot radiorunātājus, sitot ar lietussargiem un velosipēda pumpjiem! Būt par žurnālistu, sevišķi pēdējā laikā, ir biedējoši! Pie mikrofona vairs nedzimst aizrautīgā, bezbailīgā varoņtenora Pētera Tabūna neizdzēšamās slavas pārmantotāji! 

Viss pagalam, viss beidzies, "runā Rīga" apklusināts, un tas draud izraut rāčiņam štepseli, nogriezt brīvai domai skābekli!

Līst puņķi un smacē bezspēcīgas raudas! Cik ilgi sabiedrisko mediju darbiniekiem vēl jācieš gadiem ilgušie naida uzbrukumi un apsaukāšanās sociālās tīklošanas platformās, ka viņi ir skribenti, valdošās partijas bļodlaižas, propagandoni! Kāpēc aizspriedumaini ņergas administrāciju nepatiesi nozākā darba samaksas jautājumos – ka tie, zaudējot amatu, pārtrauktu veģetāciju uz valsts budžeta rēķina un zaudētu stabilu naudas plūsmu kabatās! Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs pielietot spēka paņēmienus pret sabiedriskiem medijiem kā vardarbības un agresivitātes objektiem!

Ir radīts bīstams tiesu precedents, jo galīgajā nolēmumā tiesa šķirta par labu visu liberastu nīstajam NEPLP priekšsēdētājam Ivaram Āboltiņam, un kā pilnīgi idiņi rīkojušies Saeima, valdība un Drošības dienesti, nesazinoties ar žurnālistu organizācijām, pieņemdami valsts drošības koncepciju ar noteiktu galatermiņu krievu valodai sabiedriskajos medijos līdz 2026. gadam – to protesta vēstulē kā patiesību pēdējā instancē vēstīja 4. varas pārstāvji no radio. 

Pie prezidenta daudzcietušie, zilimelni nodauzītie radiocilvēki beidzot izspieda patieso vēlmi – lai tiktu paredzēta kriminālatbildība par sabiedrisko mediju diskreditāciju!

Pamatā apvainojumi ir nekam nederīgi, jo žurnālisti strādājuši nekļūdīgi, un sabiedriskajiem medijiem pieder patiesības monopols. Redakcionālais kurss ir ideoloģiski pareizs, progresīvs – duraks un tumsoņa, kas to apšauba. Aug sabiedrības uzticība masu informatoriem LR un LTV! Nodokļmaksātāji, sabiedrisko mediju īpašnieki, nebūdami profesionāļi, nav tiesīgi, kā nu katrs prazdams, paust domas par redzēto, dzirdēto pārraižu kvalitāti un vietumis ārkārtīgi īpatnējo saturu, jo šāda pamācīšana uztverama kā iejaukšanās un spiediens preses brīvībai.

Attiecībā uz mediju žņaugšanu, apdraudējumu fundamentālām demokrātiskām vērtībām, mēginājumiem aizbāzt mutes nepatīkamiem viedokļiem privātie plašsaziņas līdzekļi pagaidām nav solidarizējušies ar radiomāju un Zaķusalu. Izņēmums ir ļaunvēļu nomocītā, komerciālās interesēs strādājošā "ReCheck", kas bez kavēšanās paudusi atbalstu izmisušiem radioļaudīm. Tomēr ir trīsdesmit gadi, kopš Rīgas centrā atvērts pirmais makdonalds, bet eiropeiskās demokrātiskās vērtībās daudzus nav izdevies ieēdināt! Cerams, nav viss pagalam, Tomsoniņš turpinās skanēt ēterā, Doma laukuma ēkā būs dzīvība!

Novērtē šo rakstu:

111
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...