Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Kā Saeimā uz Līgo cirku par 25 miljoniem taisīja

Ivars Zariņš, 11.Saeimas Tautsaimniecības komisijas loceklis, SC
26.06.2012.
Komentāri (23)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējā Saeimas plenārsēdē pirms pašiem Līgo svētkiem Saeimā tika sarīkota izrāde, pareizāk sakot, – tās pēdējais cēliens, kas tika paslēpts zem nevainīga nosaukuma “Par Latvijas Hipotēku un zemes bankas pamatkapitāla palielināšanu”.

Saprotot, ka ar nevainīgu nosaukumu vien nepietiks, lai šo visnotaļ pārdomāti iestudēto procesu ap valstij piederošās Latvijas Hipotēku un zemes bankas (LHZB) aktīvu pārdošanu varētu veiksmīgi pabeigt, Saeimā tika sarīkota vesela izrāde. Jo, proti, bez Saeimas lēmuma par 25 miljonu latu nodokļu maksātāju naudas ieskaitīšanu bankas pamatkapitālā iecerētais pārdošanas process „uzkārtos”, neskatoties uz to, ka valdība jau bija devusi savu akceptu „noslepenotiem” pircējiem iegādāties šos valstij piederošos aktīvus, bet, tā kā aktīvi vēlīgi tika pārdoti zem to vērtības, banka zaudētu savu legālo rīcībspēju, ja tās pamatkapitāls netiktu palielināts.

Savulaik iecerētais LHZB pārdošanas process izsauca pamatoti asas diskusijas Saeimā, kuras tā arī nespēja kliedēt deputātu šaubas par to, cik lielā mērā šis process tiek īstenots valsts, nevis kādu atsevišķu pircēju interesēs. Tāpēc šoreiz, lai novērstu šādu aizķeršanos, šī procesa virzītāji izvēlējās Saeimas deputātiem nemaz nedot iespēju lāgā iepazīties ar notiekošo – tikai dienu pirms plenārsēdes iesniedzot tiem lēmuma projektu, turklāt vēl lielai daļai informācijas piešķirot valsts noslēpuma statusu.

Šoreiz pat koalīcijas partiju deputāti uzdrošinājās iebilst pret šādu lietu kārtību. Nacionālā apvienība pat solījās aicināt atlikt šī jautājuma izskatīšanu, tomēr nacionālās intereses pagaidām tiek aizstāvētas tikai skaistos vārdos un pozās, ne reālā rīcībā, kad tā ir nepieciešama. Arī Reformu partijas deputāti uzdrošinājās kritizēt necaurspīdīgo un sasteigto lemšanas procesu, tomēr viņu taisnības alkas tika ātri remdinātas. Var tikai minēt, vai tās bija solītās portfeļu maiņas ostu pārvaldē, vēlamā kāroto likumprojektu tālākā virzība, ko Vienotība līdz šim bija noraidījusi, vai vēl kas cits, bet lēmums par spīti visam un pretēji koalīcijas paustajiem principiem par tiesiskumu, atklātību un valsts interesēm tika virzīts tālāk.

Savukārt, lai sabiedrībai šis notikums paslīdētu garām, tas tika ieplānots pirms pašiem Līgo svētkiem, bet Saeimas darba kārtība tika „apaudzēta” ar virkni citu sabiedriskā telpā daudz apspriestu jautājumu. Piemēram, ar grozījumiem attiecībā uz deputātu imunitāti un atklātām prezidenta vēlēšanām, kas pats par sevi bija ļoti savdabīgi, ņemot vērā atsevišķu koalīcijas partiju skaisti deklarēto apņemšanos virzīt ideju par visas tautas vēlētu prezidentu - nu tā vietā virzot un atbalstot grozījumus, kas joprojām paredz to atstāt Saeimas ziņā! Toties masu medijiem tādejādi tika sarūpēts gana daudz informācijas sabiedriskajai telpai, lai tiem nebūtu vēlmes gaidīt līdz vakaram, kad beidzot īpaši garajā Saeimas pirmssvētku darba kārtībā pienāks kārta izskatīt nevienam īsti nesaprotamo jautājumu par LHZB kapitāla palielināšanu, lai ātri, klusi par to nobalsotu. Un tā arī notika.

Saeimai tika piedāvāta tai ierastā paklausīgā statista loma - kā aunu baram „uz aklo”, steidzami nobalsot par 25 miljonu nodokļu maksātāju naudas piešķiršanu bankai tikai tāpēc, ka valdība ir pieņēmusi lēmumu pārdot kādam slepenam pircējam valsts bankas aktīvus ar atlaidi, kas radīs tai zaudējumus un līdz ar to nepieciešamību palielināt bankas kapitālu.

Kam pārdos, cik lieli valstij būs zaudējumi un kāpēc tas ir tik steidzami jāizdara un deputātiem jāizlemj vienas dienas laikā, - tas deputātiem nav jāzina! Pat vairāk – šī informācija tika „noslepenota”.

Uz šī jautājuma izskatīšanu bija ieradies finanšu ministrs un no Saeimas tribīnes piedraudēja, ka gadījumā, ja deputāti nepieņems šo lēmumu, Latvijai būs jāizstājas no Eiropas Savienības! Superīgs arguments. Bet ministrs tā arī neatbildēja uz virkni svarīgu jautājumu - kādēļ valdībai ir jāslēpj, kam tā vēlas pārdot valstij piederošos aktīvus? Kādēļ tas jādara tādā steigā? Cik patiesībā lieli būs zaudējumi no šāda valdības lēmuma?

Un kādēļ ir jāsteidz sadalīt bankas aktīvus gabalos un tos izpārdot ar zaudējumiem, ja banka strādā ar peļņu, pat ar esošajiem nosacījumiem, kad tai ir nozīmīgi ierobežota komercdarbība? Tātad, pārdodot to veselu (tās „komercdaļu”) un noņemot šos ierobežojumus, tās aktīvu vērtībai vajadzētu pieaugt. Bet tā vietā tiek izvēlēta un steidzīgi realizēta savdabīga pārdošanas shēma, kas ir līdzīga situācijai, kad mums ir zirgs, ar kuru mēs varam art savu zemi, bet esam spiesti turēt to stallī - bezdarbībā, un tas, protams, rada zaudējums. Tāpēc mums tiek piedāvāts to pārdot, tomēr pārdot nevis veselu, bet sadalīt - pašiem sataisīt to kotletēs un pārdot par kautķermeņa cenu. Tāds pārdošanas process ir dārgs un neizdevīgs, bet ērts pircējam, kuram zirgs nav vajadzīgs...

Lai gan tiek apgalvots, ka to no mums prasa Eiropa, šādi apgalvojumi neatbilst patiesībai. Eiropa mums neprasa nogalināt savu zirgu – sadalīt bankas aktīvus paketēs un tos tūlīt pārdot. Eiropas prasība ir līdz 2013. gada beigām veikt bankas „komercdaļas” nodalīšanu no „attīstības” daļas - tas ir, mēs varējām nevis nogalināt savu zirgu, bet gan pārdot to kādam, lai tas turpina art un apstrādāt zemi, jo šādā gadījumā tam vairs nebūtu nekādu ierobežojumu, un arī Eiropas prasības būtu ievērotas – tā nebūtu vairs valsts banka. Un tas būtu daudz pareizāk un izdevīgāk valstij ne tikai tāpēc, ka tādejādi darījumam tiktu nodrošināta lielāka vērtība, bet pats galvenais - mums būtu bijusi iespēja iesaistīt Latvijas banku tirgū jaunu nopietnu spēlētāju, tādejādi nozīmīgi mazinot skandināvu banku hegemoniju un mūsu tautsaimniecības (nu jau šķiet – ne tikai tautsaimniecības…) aizvien lielāko atkarību no tām.

Tomēr valdība izvēlējās to nedarīt. Tieši pretēji – tās rīcības izskatās kā iešana skandināvu banku pavadā. No sākuma tika izvēlēts ar skandināvu bankām (SEB grupu) saistīts konsultants. Tas izstrādāja skandināvu bankām ērtu LHZB pārdošanas procedūru, kuru valdība akceptēja: pārdot LHZB aktīvus pa daļām, nevis pārdot tos kopumā, kas būtu bijis interesanti jauniem spēlētājiem, bet pavisam nevajadzīgi Latvijas tirgū esošajiem (skandināvu bankām), jo kāda jēga tiem pirkt un veidot šeit vēl vienu banku? Savukārt, sadalot pirkumu daļās, tas kļūst interesants tikai esošajiem tirgus spēlētājiem, jo kādam citam ienākt šajā mazajā tirgū, lai pārvaldītu tikai kādu piedāvāto aktīvu daļu, nav interesanti, ja vien aktīvi netiek pārdoti ar pamatīgu atlaidi.

Tādejādi, tiklīdz valdība šādu konsultantu ieteikto pārdošanas shēmu ir akceptējusi, tā spēles noteicēji kļūst vietējās lielākās bankas – tās var sākt diktēt savus nosacījumus, zinot, ka to spēles diapazons ir pietiekoši plašs. Un valdībai tālāk tā jau ir tikai tehniska procedūra, ko novest līdz skandināvu bankām izdevīgam rezultātam, nevarīgi noplātot rokas un stāstot sabiedrībai, ka tas ir labākais, ko varējām no šī darījuma iegūt. Turklāt kam gan tas vairs īsti interesē pašā Līgo priekšvakarā?

Finanšu ministrs esot draudējis ar demisiju, ja Saeima nepieņemtu lēmumu, kas nepieciešams, lai varētu noslēgt šo darījumu ar skandināvu bankām, kuras lēmuma brīdī tika slēptas. Tā vien gribas pajautāt - uz kurieni pēc savas demisijas pašaizliedzīgais ministrs būtu devies strādāt tālāk? Ne jau taču uz savu iepriekšējo darbavietu – SEB banku, kura izrādījusies viena no valdības apstiprinātajiem noslepenotajiem pircējiem...

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

9.maija svinības Maskavā kā līdzeklis Kremļa noziegumu leģitimācijai

FotoIesākumā precizēšu, ka runa šeit būs ne tik daudz par konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, cik gan par šo notikumu izmantošanu sagrozītā veidā no Krievijas varas puses ar mērķi sasniegt savus ārpolitiskos un iekšpolitiskos mērķus tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Lasīt visu...

21

Vairāk jautājumu nekā atbilžu...

FotoInteresanti, kurš tur bīda to Skultes LNG termināli. Ekonomikas ministra Nemiro draudziņš, kuru grib iestūķēt Latvenergo padomē kaut vai pa skursteni? Vai tomēr vecijaunā Vienotība? Vai NA? Vai JKP Eglītis ar Feldmanu? Varbūt visi kopā?
Lasīt visu...

21

Leksiskās debilitātes praktiķi

FotoLatvijā jau labu laiku ir tradīcija noskaidrot attiecīgā gada atraktīvākos (jocīgi piesaistošos) izteikumus. Ar to nodarbojas Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa. Tā izveido speciālu žūriju. Tai uztic akceptēt aizvadītā gada leksiski neveiksmīgākos risinājumus.
Lasīt visu...

21

Kāpēc FKTK atvainojās Maijai Treijai

FotoŠī gada 3. februārī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka FKTK atsauc savu 2019. gada. 29 aprīļa paziņojumu medijiem ar virsrakstu “FKTK no amata atstādina Atbilstības kontroles departamenta direktori  un izsaka nožēlu par goda un cieņas aizskārumu, kā arī iespējamo reputācijas kaitējumu, ko rīkojums ir radījis Maijai Treijai”.
Lasīt visu...

21

Ar atsevišķu tiesnešu atbalstu tiesu izpildītāji no iedzīvotājiem piedzen līdzekļus, kurus likums viņiem neliek maksāt

FotoParādījušies tiesu izpildītāji, kas atraduši jaunu, likumā neparedzētu veidu, kā no cilvēkiem, kas pabeiguši privātpersonas maksātnespējas procesu, piedzīt atlīdzību par piedziņas darbu. Neskaidru iemeslu dēļ daži tiesneši jaunatrasto paņēmienu atbalsta, atzīstot, ka tiesu izpildītāju darbs ir tikpat neaizskarams kā uzturlīdzekļi un sodi, radot bezprecedenta tendenci, kas pārkāpj iedzīvotāju tiesības.
Lasīt visu...

15

Lidostu un čemodānus es vairs neatceros, visi aicina mani par Rīgas mēru, bet es plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju

FotoPirmkārt, es uzskatu, ka esošā politiskā sistēma sevi ir izsmēlusi, tā ir bankrotējusi. Taču, lai piedalītos politiskajā procesā šobrīd, man būs nepieciešama partija. Tādēļ paziņoju, ka plānoju dibināt manis veidotu politisko partiju.
Lasīt visu...

6

Divu gadu laikā Veselības ministrija nav ieviesusi nevienu no Valsts kontroles ieteikumiem, lai ģimenes ārsti būtu pieejamāki

FotoDivu gadu laikā, kopš klajā nāca Valsts kontroles revīzijas ziņojums par ambulatorās veselības aprūpes efektivitāti, nav izdevies ieviest nevienu no ieteikumiem, lai ģimenes ārstu loma veselības aprūpē daudz vairāk atbilstu pacienta interesēm un uzlabotos šo ārstu pieejamība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā un risināšanā

Cienījamie laikabiedri! Aicinu sekmēt Valsts prezidenta Egila Levita aktīvāku iesaisti iekšpolitisku problēmu apzināšanā...

Foto

Divi jautājumi Kristīnes Misānes izdošanas sakarā: vai tikai atbildes nebūs biedējošas ikvienam pilsonim?

Latvijā visaugstākajā līmenī pacelts jautājums par mūsu pilsones Kristīnes Misānes izdošanu no Dānijas...

Foto

Es redzēju, mīļais, tu šodien biji aizrāvies ar valstsgribu...

Nupat pieķēru sevi pie pavisam stulbas atziņas - pat iepriekšējie divi kretīni Bērziņš un Vējonis man nelikās...

Foto

Vai Ārstu biedrība kļuvusi par Veselības ministrijas suni?

Pagājušajā nedēļā Veselības ministrijā notika Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sēde. Sēde bija iestudēta kā viena aktiera teātris. Režisore...

Foto

Kauns skatīties, kā daļa latviešu politiķu un ierēdņu nodur acis, mentāli savelkas čokuriņā un slīd zem galda

Šonedēļ „Attīstībai/Par” pakļāvās “Saskaņas” un lašoristu* spiedienam un uz...

Foto

Var noprast, ka Annai Jutai Maskavā pavadītais laiks nav pagājis pa tukšo

„Spēcīgs” vēstījums no savā laikā Maskavā, īpašā speciālā rajonā (augsta ranga kompartijas funkcionāru dzīvesvietā)...

Foto

Iesniegums Bordānam: nevajag aiztikt Vidzemes, Latgales, Kurzemes un Zemgales robežas

Izlasījām, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei....

Foto

“Nācijas tēvs” kā “nācijas tumsonis”

Nekas nemainās! Katra “nācijas tēva” (NT) publiskā uzstāšanās ir tumsonības apliecinājums. Izrādās, NT ir milzīgi robi izglītībā. Viņa zināšanas ir ļoti...

Foto

Skumji, ka pašreizējā bezoligarhu valdība tiek stutēta ar šī āksta un citu "kaimiņu" balsīm

Ir beidzot piepildījies Kaimiņa aktieriskais sapnis... viņš ir nokļuvis uz valsts lielākā...

Foto

Par “antisemītiskām cūkām” un poļu-čehu teritoriālo konfliktu

Savā nesenajā uzrunā Krievijas Aizsardzības ministrijas sanāksmē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies Otrā pasaules kara tēmai un, pieminēdams...

Foto

Lietuviešu uzņēmēji pret Latviju

Gribēju piemest savu pagali ažiotāžai ap VDD ēkas celtniecību bijušā velotreka vietā. Tad nu lūk, no vienas puses man izbrīnu raisa šiverīgu...

Foto

Atraktīvā politiskā hronika: janvāris

8.janvārī Rīgas lielākajos interneta medijos tika ievietota pēcpadomju gados tematiski klasiska un tāpēc emocionāli vienaldzīga informācija. Taču tai tomēr piemīt zināma atraktivitāte. Informācijā...

Foto

Kur Latvija?

Latvijai vairs nav nevienas no valsts pazīmēm, proti:...

Foto

Karaļa ēras beigas vai tomēr “Bauze uz pauzes”?

Otrdien Garkalnes novada iedzīvotājus sasniedza ziņa, ka Garkalnes Imperators ir atkāpies no amata, jo veselība vairs nav tā,...

Foto

Ornitologs Apinītis iestājas par skaidru dziesmu: nost ar šņabi un „cīgām”

Jūs jau būsiet pamanījuši, ka kādreizējais partijas „Latvijas ceļš” biedrs dakteris Pēteris Apinis, kurš tika...

Foto

Kas notiek ar Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadību?

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā arvien plašāk izskan ziņas par KPV LV ministru brīnumiem, vēlos informēt par kādu citu...

Foto

Nepieciešama jauna pieeja tam, kā Latvijas galvaspilsētā tiek risināti iedzīvotājiem būtiski jautājumi

Teikas apkaimes iedzīvotāji ir pauduši skaidru un nepārprotamu vēlmi bijušā velotreka “Marss” vietā redzēt...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 2. daļa. Vēl vakar sabiedrotie, bet šodien - nāvīgi ienaidnieki

Vācija nevarēja pabarot sevi. Valstij uzsākot Otro pasaules karu,...

Foto

No NT pūdernīcas. Padomiski formāli un iesaiste

Nevar būt nekādu šaubu! Mērķis ir skaidri redzams! NT (“nācijas tēvs”) vēlas latviešu inteliģenci uztaisīt par sapioseksuāļu inteliģenci. Atcerēsimies,...

Foto

“Jo lielāki meli, jo ātrāk tiem noticēs.” 1. daļa. Kā sākās karš, jeb Molotova - Ribentropa pakts trīs dienu hronikā

Autortiesības uz šo “spārnoto” frāzi kļūdaini...

Foto

Ja mums nebūs jaunas ēkas par pārdesmit miljoniem eiro, kura stiprinās mūsu kapacitāti, mēs arī turpmāk nevarēsim notvert nevienu spiegu

Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam...

Foto

Lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā

Nacionālā apvienība (NA) iesniegusi likuma grozījumus, lai priekšvēlēšanu reklāmas būtu tikai valsts valodā. JKP atbalsta. A/Par neatbalsta. Vienotība un KPV vēl domā....

Foto

Mihoelss, ebreju antifašistu komiteja un “ārstu-indētāju” lieta

Pērnā gada nogalē Vladimirs Putins bija kārtējo reizi pievērsies vēsturei, necenzēti nolamājot pirmskara Polijas vēstnieku Vācijā par it kā...

Foto

Paveiktais veselības nozarē Artura Krišjāņa Kariņa valdības pirmajā gadā

Atbilstoši valdības deklarācijai: 1. Pieejamība. Ārstniecības personu darba samaksas pieaugums 2020. gadā. Panākts, ka 2020.gadā veselības nozares darbinieku...