Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizvadītajā piektdienā tipogrāfijā, kur tika nodrukāts avīzes Vienotība, PIETIEK! gandrīz miljonu eksemplāru lielais metiens, ieradās prognozējami ciemiņi ar prognozējamām vēlmēm.

Šie ciemiņi bija divas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja "galvenās speciālistes" - Inga Zeltiņa un Olga Macujeva, kuras, enerģiski vicinot KNAB priekšnieka vietnieka pienākumu izpildītājas Ingas Solovejas parakstītu dokumentu "Par informācijas sniegšanu", protams, interesējās par Vienotība, PIETIEK! izdošanu.

Abas enerģiskās kundzes interesēja - un tagad uzskaitīšu precīzi - virkne dokumentu tieši saistībā ar avīzītes, kā bija teikts dokumentā, "izgatavošanu": līgums, rēķini, maksājuma uzdevumi, uzskaite grāmatvedības reģistrā, samaksu apliecinoši dokumenti, pasūtījuma dokumenti, tostarp arī elektroniskā pasta izdrukas, tipogrāfijas izcenojumi un rēķini par laikraksta drukāšanu.

Nekāda kratīšanas ordera vai kā tamlīdzīga, protams, nebija: izmeklēšanas tiesneši ir nopietni cilvēki, un no viņiem tik vienkārši - ar argumentu "mums gribas!" - lēmumu par kratīšanu izdabūt nevar. Tā nu abu "galveno speciālistu" vēlmju pamatojums bija atsaukšanās uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 9.1 panta 1. punktu un 10. panta pirmās daļas 4. punktu.

10. panta attiecīgais punkts nosaka, ka jebkurai KNAB amatpersonai "atbilstoši tās kompetencei" (tikai neprasiet, kas tā tāda un kas to nosaka) ir brīvas tiesības "pieprasīt un saņemt bez maksas no valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, uzņēmumiem (uzņēmējsabiedrībām), organizācijām, amatpersonām un citām personām informāciju, dokumentus un citus materiālus neatkarīgi no to slepenības režīma".

Faktiski tas nozīmē - jebkuram parazītam un dienaszaglim ar attiecīgo apliecību kabatā ir tiesības, nevienam neko nepaskaidrojot, interesēties par pilnīgi visu pasaulē - lai kādā nesakarā tas būtu ar KNAB funkcijām, pienākumiem un uzdevumiem. Man vajag - un izsniedziet, lūdzu.

Savukārt otrs dokumentā minētais KNAB likuma pants saucas "Biroja funkcijas priekšvēlēšanu aģitācijas kontrolē" un noteic, ka KNAB pirms Saeimas, Eiropas Parlamenta un pašvaldību vēlēšanām "atbilstoši likumos par priekšvēlēšanu aģitāciju noteiktajai kompetencei kontrolē priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu".

Ar vārdu sakot, abām "galvenajām speciālistēm" atnesot šādu oficiālu dokumentu, KNAB skaidri un nepārprotami paziņoja - tas vēlas saņemt ļoti konkrētus dokumentus, kas attiecas tieši un vienīgi uz izdevuma "Vienotība, PIETIEK!" drukāšanu/izdošanu un tās apmaksu, savukārt šī interese saistīta nevis, teiksim, ar kādu kukuļošanu vai vēl ko, bet tieši un vienīgi saistībā ar priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu.

Un tagad - mazais pārsteigums: KNAB paša pieminētais likums absolūti skaidri un nepārprotami apliecina, ka KNAB izrādītā interese par avīzes izdošanu un drukāšanu ir absolūti nepamatota, lai neteiktu, ka vienkārši prettiesiska.

Priekšvēlēšanu aģitācijas likums ļoti precīzi nosaka, kas ir priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumi, uz kuriem attiecas likuma ierobežojumi un attiecīgi KNAB pienākumi tos kontrolēt. Dažādu izdevumu drukāšana tajos nav iekļauta - tikai izplatīšana.

Tas nozīmē - jūs kā tā sauktā "trešā persona" varat nodrukāt miljonu, piecus miljonus, simt miljonus lapiņu, uzlīmju, jebkādu izdevumu, un KNAB saskaņā ar likumu nav nekādas daļas par to, par kādu naudu tas viss tiek drukāts, kas maksā par papīru, par krāsām, par elektrību utt.

Atkārtoju vēlreiz, ja tas šķiet jokaini vai nesaprotami, - Priekšvēlēšanu aģitācijas likums skaidri nosaka, ka dažādu materiālu izdošanai Latvijā nekādi ierobežojumi nav noteikti. Ne mazākie. Nekādi. Izdodiet, ko un cik vien vēlaties. Drukāšanai ierobežojumu nav.

Ierobežojumi gan ir noteikti izplatīšanai - kā atkal maksimāli precīzi noteikts likumā, "pasta (arī elektroniskā pasta) pakalpojumu izmantošanai, lai ar tā palīdzību nosūtītu priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus".

Līdz ar to, ja KNAB, īstenojot savu, biroja priekšnieka Jaroslava Streļčenoka vārdiem izsakoties, "iekšējo pārliecību" (citāts no viņa paskaidrojuma tiesai), gribētu pamēģināt pierādīt, ka portālā Pietiek publicētu rakstu pārpublicēšana avīzes formātā ir priekšvēlēšanu aģitācija, atbilstoši likumam viņiem būtu bijis pamats noskaidrot, cik tad īsti izmaksājusi avīzes izplatīšana. Ar ko nodarbojas izplatītāji, ne drukātāji.

Taču nē - KNAB "galvenās speciālistes" rikšo uz tipogrāfiju, vicina papīrīti "Par informācijas sniegšanu" un pieprasa dokumentus par avīzes drukāšanu - un nevis izplatīšanu. Par drukāšanu, uz kuru neattiecas viņu pašu vicinātajā papīrītī piesauktais likums.

Kāpēc viņas tā dara? Kāpēc kaut ko tādu ne tikai pieļauj, bet pat pasūta KNAB it kā profesionālā vadība ar jurista un vēl visādu izglītību? Ja kādam jau tāpat nav skaidrs, - paskaidrošu.

Parasti, kad ir runa par politisko pasūtījumu, kaut kā pilnai ainai pietrūkst - vai nu publiski, skaidri un nepārprotami izteikta pasūtījuma vai arī konkrētu, dokumentos fiksētu rīcību, kas apliecina, ka to veicēji rīkojas tieši tā, kā ir izteikts pasūtījumā.

Šī ir tā reize, kad aina ir pilnīga.

Par pasūtījuma publisku noformulēšanu varam teikt paldies partijas Vienotība ģenerālsekretāram Artim Kamparam, kurš jau kopš savu tumbočku naudas fokusu laikiem ir apliecinājis spēju sākumā runāt un pēc tam domāt, kas tad ir sarunāts.

"Primāri vēlamies noskaidrot, kas ir šā izdevuma finansētājs," - šis ir pilnīgi precīzs Arta Kampara publisks, lielā avīzē publicēts citāts dienu pēc Vienotība, PIETIEK! iznākšanas. Un minētais kungs pēc tam nav protestējis, ka būtu saprasts vai atreferēts ne tā.

Tātad - mēs, varas partija un visiem zināmais KNAB politiskais "jumts", gribam precīzi zināt, kas ir maksājis par šo izdevumu. Un runa nav par tām kapeikām, ko izmaksā likumā minētā izplatīšana, - mēs, Kampars un Vienotība, gribam "primāri" zināt, kas ir finansējis šo izdevumu.

Tāds bija pasūtījums - skaidri un precīzi izteikts. Vienotība grib zināt. Likums to neparedz, bet Vienotība grib.

Un te ir tā izpildījums - politiskās policijas KNAB izpildījumā. Likums neparedz ierobežojumus drukāšanai, bet, tā kā saimnieks mums ir licis, mēs rakstām oficiālā pieprasījumā - izsniedziet mums visus dokumentus par drukāšanu.

Viss. Tā tas šai tiesiskajā valstī notiek. Te - pasūtījums, te - izpildījums, abi ir fiksēti un dokumentēti, tā ka izlocīties neizdosies.

Jūs jautāsiet - un kā tad paliek ar visiem "gods pār varu" un beigu beigās elementāru KNAB darbinieku pašcieņu? Vai tiešām tādai, teiksim, Solovejai, bažīgi atskatoties uz savu 73 tūkstošu eiro hipotekāro kredītu, ir tik vienkārši darīt to, ko liek politiskais saimnieks, lai cik tas būtu bezjēdzīgi un pretrunā ar likumu?

Droši vien daļai no viņiem tas nav īsti viegli. Savukārt pārējiem - kāpēc ne? Maksā taču nodokļu maksātājs, bet par to, ka kāda tā sauktā tiesībsargāšanas iestāde par šādām aktivitātēm attiecīgos aktīvistus varētu saukt pie atbildības, taču nav jāuztraucas.

Vismaz ne valstī, kur ģenerālprokurors par neskaitāmus mēnešus ilgušu kriminālprocesu, kurā ir noklausītas sarunas, veiktas ekspertīzes, pieprasīti dokumenti, veiktas kratīšanas un kas tik vēl ne, paziņo - un tagad, rau, vajadzētu piestrādāt pie juridiskā pamatojuma!

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...