Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ Saeima skatīs likumprojektu, kas atcels Skultes LNG termināļa likumu. Esmu viena no likumprojekta autorēm, tādēļ ieskicēšu, kā līdz šim esam nonākuši un kādēļ Skultes LNG terminālis nav atbalstāms ar īpašu likumu.

Sākotnēji mums nebija pieejas izvērtējumam par Skultes termināļa nacionālo nozīmīgumu. Pēc Progresīvo virzītā pieprasījuma saņēmām izvērtējumu, kas atsaucās uz pavisam citu situāciju (strauji augošās gāzes cenas, alternatīvu piegāžu ceļu trūkums, atkarība no Krievijas gāzes).

Bet šobrīd situācija ir ievērojami mainījusies, un projekts neuzrāda ekonomisku vai drošības ieguvumu valstij. 2022. gadā Latvijas gāzes patēriņš bija mazliet zem 9 TWh. Latvenergo ir noslēdzis 10 gadu līgumu ar Klaipēdas termināli par ikgadējām 6 TWh piegādēm.

Kaipēdas terminālis ir ievērojami palielinājis savu plānoto kapacitāti nākamajiem gadiem. Sācis strādāt Somijas terminālis, un abu LNG terminālu kapacitāte šobrīd spēj nosegt Baltijas + Somijas patēriņu pirms 2022. gada, bet tikmēr gāzes patēriņš krīt.

Vienlaikus Igaunija Paldiskos turpināja attīstīt LNG termināli, kas nostādītu Skultes termināli vēl neizdevīgākā pozīcijā šajā jau pārsātinātajā tirgū. Šī gada maijā Latvijas un Igaunijas valdības noslēdza sadarbības memorandu par Paldisku LNG termināļa izmantošanu.

Skultes LNG termināļa projekts mūs attālinātu mūs no klimata un energoneatkarības mērķu sasniegšanas, jo būtu vēlme aktīvi izmantot jaunradīto infrastruktūru. Mēs nomainītu savu atkarību no Krievijas gāzes uz atkarību no citu valstu gāzes.

Tas ir pretrunā Latvijas un Eiropas Savienības klimata mērķiem kļūt par klimatneitrālu valsti līdz līdz 2050. gadam un samazināt emisijas par 55% līdz 2030. gadam. Jaunas investīcijas fosilajos energoresursos ir bezatbildība pret nākotnes paaudzēm.

Valsts drošības pamatojums vairs nav spēkā. VDD atzinums: ”Rpīgi jāvērtē arī LNG termināļa būvniecības ekonomiskais pamatojums un ilgtermiņa darbības perspektīvas laikā, kad Baltijas jūras reģionā notiek aktīva LNG piegāžu jaudu attīstība un mazinās arī dabasgāzes patēriņš.”

Skultes LNG termināļa likumā noteikts termiņš, ka terminālis jānodod ekspluatācijā līdz 2024. gada 15. septembrim. To nav iespējams īstenot. Skultes termināļa sākotnējie attīstītāji minēja, ka tas prasītu vismaz 16 mēnešus, tātad nav iespējams sasniegt likuma mērķus.

Atšķirībā no kaimiņu termināļiem, kas radīti vietās ar esošu ostas infrastruktūru, Skultes termināli būvētu neskartā dabas teritorijā. Attiecībā uz bažām par pārlieku atkarību no kaimiņiem, jāpiezīmē, ka mums ir arī svarīga priekšrocība – Inčukalna gāzes krātuve.

Skultes LNG termināļa ideja nokavējās par vairākiem gadiem. Diemžēl šeit pierādās arī tas, ka steigā pieņemti lēmumi mēdz būt nekvalitatīvi un nepilnīgi izsvērti: šo likumu ātri, vienas dienas laikā 2 lasījumos pieņēma pēdējā 13. Saeimas sēdē.

Novērtē šo rakstu:

28
23

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi