Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nesen, kad mans kolēģis Arnis Lapiņš sāka aktīvas gaitas sociālajā tīklā Twitterun tajā apjautājās, vai viņam pareizi liekas, ka liela daļa ierakstu ir par tēmu - ko es nupat redzēju TV un ko par to domāju, kādreizējais Dienas reportieris, tagad advokāts Ilmārs Punka viņam smaidīgi atbildēja: "Arni, būs Eirovīzija, lūk, tad pa īstam redzēsi, kā te iet."

Eirovīzija ir aiz muguras, un no pirmā acu uzmetiena var šķist, ka vērtējumos iet trakāk nekā jelkad iepriekš. Turklāt to izteicēju pulkā iesaistās ļaudis, kas iepriekš šķita stāvam gan "virs" šī pasākuma, gan, protams, "pāri" konkursa publikas apspriešanai - kur nu vēl svinīgā nopietnībā un paši ar savu vārdu.

Nav ko piedalīties, vienreiz esam uzvarējuši, un vairāk mums tur nekad nekas nespīd, - tā, piemēram, kāds Eiropas Parlamenta deputāta posteņa kandidāts. "Vīnes desiņas" uzvara ir ūdens uz Putina propagandas dzirnavām, - tā kādas pietiekami lielas un nopietnas partijas vadītājs. Un tā tālāk.

Šie vēl ir mūsu pašu vietējo jauno Eirovīzijas "adeptu" izteikumi, kam tālu līdz mūsu lielās kaimiņzemes pārstāvju veltījumiem. Viņi, aizmirsuši gan ilgo Eirovīzijas ākstību vēsturi, gan paši savu Tatu un Dimas Bilana uzstāšanos, nu ar sarauktu pieri izteic dažādas ģeopolitiski biedējošas domas un bažas.

Lielajā kaimiņzemē, protams, pēdējos mēnešos faktiski nav nevienas parādības, kas netiktu traktēta pirmām kārtām no nacionālo, valstisko, ideoloģisko, ģeopolitisko, propagandas un tamlīdzīgu interešu redzes viedokļa, neuztraucoties ne par faktiem, ne smalkākām matērijām.

Bet vai arī mums muļķoties tādā pašā gaisotnē? Mūsu pašmāju strīdi par to, kāds ir "pareizais" Eirovīzijas formāts, kāds ir "pareizais" atlases mehānisms un kāpēc mums vispār šajā valsts tēlam it kā kaut ko dodošajā, it kā tomēr neko nedodošajā balagānā piedalīties, nerimst jau kopš mūsu pirmā piedalīšanās gada.

Katru gadu šie strīdi atdzimst no jauna nedaudz citā formā, lai strīdniekiem un to vērotājiem būtu interesantāk, un katra Eirovīzija kopš Marijas Naumovas triumfālās uzstāšanās aiziet ar izbrīnu, paškritiku un citu šaustīšanu, retoriskiem izsaukumiem un jautājumu, jautrākiem un vājākiem jokiem.

Ja šos jautājumus uztver kā nopietnas atbildes prasošus, droši vien visprecīzāk var atbildēt uz jautājumu par piedalīšanās jēgu. Visu var izmērīt - kā zināms, ir zinātnieki, kas uzskata, ka pat iemīlēšanās izjūtas var izteikt atbilstošā šokolādes daudzumā. (Es, protams, vienkāršoju.)

Efektivitāte ir izmērāma visam - arī Eirovīzijai vienas valsts ietvaros. Iztērētā nauda ir saskaitāma, un tāpat var saskaitīt arī skatītājus šeit un citur, tad publicitātes apjomu, noskaņas, vēl arī pietiekami precīzi aplēst skatītāju, klausītāju un lasītāju gūtās izjūtas. Rezultātā var uzmeistarot formulu, kuras pielietošana pietiekami "zinātniski" apliecinātu - tā, par tik un tik naudas Latvija ir saņēmusi caurmērā tik un tik cilvēku tādas un tādas emocijas un priekšstatus.

Tāpat, kā rāda citu Eiropas valstu un mūsu pašu pieredze, var gan izvēlēties (un "zinātniski" pamatot) dažādus kandidātu atlases mehānismus, gan izstrādāt vēl "zinātniskākas" Eirovīzijas "pareizā formāta" formulas. Pūlēties vaiga sviedros, lai kārtējā finālā aptvertu – jaunais algoritms ir izrādījies nekur nederīgs, atkal ir uzvarējis kaut kas pavisam, pavisam, pavisam cits.

Ko šajā sakarā varu ieteikt no uz reālo dzīvi orientēta, praktiska un profesionāla PR viedokļa?

Faktiski tikai vienu - nemēģināt ākstīties nopakaļ aptrakušajiem lielās kaimiņzemes politiķiem, garīdzniekiem un "estrādes māksliniekiem". Ja jūs esat normāls cilvēks, uz cirku jūs labprātīgi ejat tādā gadījumā, ja vēlaties pasmieties vai izklaidēt savus bērnus, nevis, lai padiskutētu ar klaunu viņa mājās un par viņa tēmām.

Ja jūs labprātīgi ejat uz kādu koncertu, jūs ejat, lai izklaidētos, lai kaut ko atcerētos, lai pašūpotos vai pat padziedātu līdzi. Ja jūs aizejat uz Mailijas Sairusas koncertu, jūs taču tur nesākat šausmināties par viņas izdarībām. Nē, jūs esat nākuši uz viņas koncertu, labi apzinoties, kas tas ir - tādi pati cirka izrāde, siera ripināšanas vai hamburgeru ēšanas pasākums, tikai skaļāka, vērienīgāka, jūsu kabatas naudu prasoša. Vai tiešām jūs mēģināsiet visā nopietnībā noskaidrot, vai Šveices siers ripo ātrāk par Holandes sieru?

Šogad Eirovīzijas fināls notika tieši dienu pirms kāda slavena cilvēka dzimšanas dienas: Hieronīms Kārlis Frīdrihs fon Minhauzens ir dzimis 1720. gada 11. maijā. Viņu tēlojošā nelaiķa aktiera Oļega Jankovska vārdi, manuprāt, ir īsti vietā arī saistībā ar ideoloģiski ģeopolitiskajām un visām pārējām gauži nopietnajām "Eirovīzijas diskusijām": "Kungi, es esmu sapratis, kur ir jūsu nelaime: jūs esat pārāk nopietni. Gudra sejas izteiksme - tā vēl nav prāta pazīme, kungi. Visas muļķības uz zemes tiek pastrādātas tieši ar šo sejas izteiksmi. Smaidiet, kungi! Smaidiet!..."

* P.R.A.E. Sabiedrisko attiecību direktore

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

FotoLatvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas augstskolu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanu, nodrošinot Latvijas studentiem iespēju studēt augstākā līmenī pašu mājās, pievienojas viedoklim, ka ir nepieciešams izveidot jaunu sistēmu un likumu par augstskolu darbību. 
Lasīt visu...

21

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

FotoAtsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas projekti rodas bez akumulācijas – attiecīgā jaunā fenomena elementu pakāpeniskas uzkrāšanās, savākšanās. 
Lasīt visu...

6

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

FotoŠādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts. Aizliegts arī rakstīt par viņu okupācijas laika "varoņdarbiem". Ne internetā, ne masu medijos nav iespējams atrast neko par viņu līdzdalību cilvēku vajāšanās. Un ne jau tāpēc, ka viņi tajās nepiedalījās. Viņi piedalījās - tikai visu kategoriski noliedz, un masu mediji paklausīgi klusē.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...