Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Biedri Staļin, laiks tikt galā ar tautas ienaidniekiem!

Šis Solovjovs brunčos ir Latvijas radio galvenā redaktore, kas aicina beidzot tikt galā ar “ķengu portāliem”, kuri, lūk, atļaujoties diskreditēt augstākās amatpersonas, izmeklētājus un prokurorus.

Foto

Jaunajiem tautas kalpiem grūti definēt politisko atbildību

B.Rulle, B.Bočkāne, A.Alberte, speciāli Pietiek
04.02.2011.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas ir politiskā atbildība, ko šis jēdziens nozīmē? Vai politiskā atbildība, atkāpjoties no ministra amata pēc traģiskajiem notikumiem Jēkabpilī, bija jāuzņemas apvienības Vienotība iekšlietu ministrei Lindai Mūrniecei, kurai vēlētāji parlamentā vēlēšanās bija teikuši – nē? Pietiek iztaujāja septiņus jaunos 10.Saeimas deputātus, kuri pirms nepilna pusgada vēlēšanās startēja ar dedzīgiem lozungiem par atbildīgu politiku, par jaunu politisko kultūru. No atbildes, solot piezvanīt vēlāk, izvairījās Vienotības deputāts Klāvs Olšteins.

Secinājums? Pirmoreiz Saeimā nonākušajiem deputātiem, ar kuriem tiek saistīta parlamenta morāles normu maiņa un Saeimas uzticības atjaunošana, ir grūti skaidri definēt politiskās atbildības jēdzienu, kritērijus un skaidrot, kāpēc uz Mūrnieci tā neattiecas. 

Rasma Kārkliņa, Vienotība:

Kā jūs saprotat ministru, augstu valsts amatpersonu politisko atbildību?

Es uzskatu, ka vienmēr jābūt atbildīgam un tas jautājums tad risināms attiecīgā situācijā, vai attiecīgais ministrs ir bijis nevīžīgs vai kā citādi nav sakārtojis lietas. Atbildību var prasīt tādā nozīmē, ka mainās ministra attiecīgās nākotnes darbības.

Kā tad ir Mūrnieces gadījumā – vai viņa slikti pildījusi savus pienākumus, vai nākotnē viņa mainīs savu darbību? Vai Mūrniecei bija jāatkāpjas no amata?

Viņa jau ir pateikusi, ka sistemātiski ķeras klāt reformām un nākamā mēneša laikā paredzējusi strukturālu reformu dažādos veidos, piemēram, uz policistu darba stundām. Arī citi jautājumi, kuriem viņa sistemātiski ķersies klāt, un, manuprāt, tas ir veids, kā parādās atbildība.

Mūrnieces kundzes gadījumā bija arī dažu policistu darbība abās pusēs un tie policisti, kuri apturēja noziedzniekus. Ja jau saka, ka viņa ir atbildīga par vienu darbību, tad viņa arī ir atbildīga, ka daudzi Jēkabpils policisti pierādīja, ka viņi ir savu uzdevumu augstumos.

Kurā brīdī var sākt prasīt politisko atbildību, kad ministram ir jāatstāj amats?

Tajā brīdī, kad var pierādīt – ir ministra tieša nolaidība, un Mūrnieces gadījumā es to nesaskatu.

Ojārs Kalniņš, Vienotība:

Kā jūs saprotat ministru politisko atbildību? Vai Mūrniecei tā bija jāuzņemas?

Pirmkārt, nedomāju, ka viņai ir atbildība par to, kas notiek. Viņai ir atbildība tagad risināt šo jautājumu un mēģināt nodrošināt, ka šādas lietas minimalizējas. Nekad nevar simtprocentīgi nodrošināt, ka tādas traģēdijas nenotiek.

Vai politiskā atbildība attiecas uz Mūrnieci un vai viņai ir jāatstāj ministres amats?

Viņa nav atbildīga par to, ka tas ir noticis. Ministriem pārbaudījums ir tad, kad viņi tiek galā ar problēmām un krīzēm, politiskā atbildība nāk pēc tam. Nevis tad, ja kaut kas ir noticis un vismaz sākumā nav skaidrība, ka viņai ir tieša atbildība. Es domāju, ka viņai ir jāstrādā un jāparāda, ko viņa darīs, lai šādas lietas vismaz mazinātu.

Kādi tad, jūsuprāt, ir kritēriji politiskajai atbildībai, kad amatpersonām ir jāatkāpjas?

Es nevarētu definēt kritērijus. Katrā gadījumā to var izvērtēt paši, arī sabiedrība var paust savu viedokli. Nav svarīgi, vai tā ir pozīcija vai opozīcija, mums ir jāļauj cilvēkiem strādāt. Atskaitot, ja kāds ministrs vai amatpersona ir tieši vainīgs, viņiem ir atbildība ņemt šo problēmu un to risināt, tad mēs varam izvērtēt, vai viņi to spēj vai ne.

Politiskā atbildība nāk vēlāk, un to arī var novērtēt vēlētāji, vai viņi ir pieņēmuši to rīcību vai nav. Arī katram ministram un politiķim jābūt savai vērtību skalai, kad viņi uzskata, ka ir atbildīgi. Es pašlaik esmu jauns politikā un uz tādām lietām negribu tik ātri iet – prasīt demisiju, cilvēkiem ir jādod iespēja strādāt.

Kurā brīdī var sākt prasīt politisko atbildību?

Tad, kad jūt - kaut kas nav līdz galam risināts. To nevar iepriekš pateikt, tas ir kopīgi jāizvērtē, jo katra situācija ir citādāka.

Aleksejs Loskutovs, Vienotība:

Kā jūs saprotat ministru politisko atbildību, kādi ir kritēriji?

Katram personīgi ir jāizlemj, kā viņam katrā konkrētā gadījumā rīkoties.

Vai uz Mūrnieci politiskā atbildība attiecas un vai viņai ir jādemisionē?

Grūti pateikt. Tiešām nevaru atbildēt. Man būtu grūti atbildēt pat gadījumā, ja pielāgotu šo situāciju sev. Tāpēc konkrēti nevaru atbildēt.

Kā jūs esat gatavs rīkoties, jo jūs taču nācāt ar uzstādījumu par jaunu politiku?

Es domāju, ka tas nav pretrunā ar mūsu uzstādījumiem un Mūrnieces kundzei pašai ir jāvērtē. Ja izdosies policijas sistēmu sakārtot tā, lai šādas ārkārtas situācijas neatkārtotos, gods un slava, bet, ja ne, tad tiešām būs jāatkāpjas.

Lolita Čigāne, Vienotība:

Kā jūs saprotat ministru politisko atbildību, kādi ir kritēriji?

Manuprāt, kritērija, kas atšķir atbildību tādā izpratnē, vai ir jāatkāpjas vai nē, nav. [Ir] tas, vai amatpersona ir darījusi visu, lai sakārtotu attiecīgo sistēmu, lai maksimāli izvairītos no kaut kādām lielām katastrofām vai problēmām, kā tas ir tagad noticis Jēkabpilī.

Domāju, ka tas ir tas sistēmiskais kritērijs, īpaši iekšlietu sistēmā. Ja mēs skatāmies uz iekšlietu sistēmu kopumā, kur ir ieroči un kur ir daudz dažādu cilvēku, šādi te traģiski notikumi, kad ieroči nonāk nepareizo cilvēku rokās un viņi nepareizi un nepieņemami ar tiem rīkojas, diemžēl iekšlietu sistēmā gadās un tos simtprocentīgi izslēgt nav iespējams.

Vai uz Mūrnieci šī politiskā atbildība attiecas, vai viņai būtu jādemisionē?

Mēs ar Mūrnieces kundzi frakcijā ļoti daudz un detalizēti diskutējām. Atbilde, ko mēs dzirdējām, ir tāda, ka iepriekšējos divos gados, kad Mūrnieces kundze bijusi ministre, prioritāte visu laiku ir bijusi - izdzīvot samazināta budžeta apstākļos un nodrošināt to, ka policijā strādājošie cilvēki nezaudē darbu.

Tagad apstākļi ir mainījušies, ir notikusi šī lielā traģēdija, kas ir ļoti daudz ko mainījusi, un tas, ka mēs frakcijas sanāksmē detalizēti šo jautājumu apspriedām. Ir pienācis laiks, lai šīs tālejošās reformas tiktu veiktas.

Bet kāds ir jūsu viedoklis, neatsaucoties uz frakcijas kopīgo?

Pēc šīs detalizētās  diskusijas frakcija pieņēma kopīgo viedokli - Mūrnieces kundze pauda ļoti konkrētas vīzijas, kas policijas darbā ir jāmaina, tagad ir pienācis laiks pārmaiņām, un kopējais viedoklis ir tāds, ka viņai šī uzticība tiek dota, lai realizētu tālejošas reformas policijā. Es šim viedoklim pievienojos.

Vai tas nozīmē, ka jūs atbalstāt to, ka Mūrniecei ir jāpaliek un jāturpina darbs?

Pēc šīs diskusijas frakcijā mūsu kopējais viedoklis ir - Mūrnieces kundze ļoti detalizēti izklāstīja, kas ir jādara - viņai vienkārši ir jāiet uz priekšu. Un tikai tad varēs vērtēt rezultātu.

Tad jūs savu viedokli atsevišķi no frakcijas kopīgi pieņemtā un apspriestā neatdalīsiet?

Šajā gadījumā gribētu atsaukties uz kopīgo lēmumu, jo diskusijas bija ļoti detalizētas. Un jāmin arī tas, ka valdības vadītājs nav pieprasījis Mūrnieces kundzes demisiju.

Imants Parādnieks, Visu Latvijai-TB/LNNK:

Kā jūs saprotat amatpersonu politisko atbildību?

Atbildība ir katram, kurš ir iesaistīts šajā procesā. Jautājums ir par to, kādas ir šīs atbildības izpausmes. Manuprāt, ministrei darbs ir jāturpina un jāparāda, ka šīs struktūras ir sakārtojamas un tas process, kas bija sākts, varbūt nebija tik dinamisks kā vajadzēja, bet tas pierāda, ka policijā ir nepieciešamas nopietnas reformas.

Gribas ticēt, ka Mūrnieces kundze ar to tiks galā. Pieļauju, ka tagad šīs darbības būtu vieglāk veikt, jo iepriekš tās saskārās ar lielāku pretestību. Domāju, ka Rīgas reģiona nodaļas tiešā vadība ir visatbildīgākā par šo lietu.

Kādi ir kritēriji, kad amatpersonām sabiedrībai jāatvainojas vai pat jāatkāpjas no amata?

Kritēriji atkarīgi no konkrētās situācijas. Šajā situācijā ministrei ir ciešāk jāņem vadība un lietas jāsakārto. Ja tas neizdodas, tad jāmaina ministrijas vadība. Par atvainošanos - cik esmu dzirdējis ministres izteikumus publiskajā telpā, visu cieņu – viņa apzinās šā notikuma traģiskumu un savu atbildību.

Viņa saprot - ja iepriekš kādā brīdī būtu rīkojusies daudz radikālāk, varbūt situācija būtu cita, bet analizēt, kā būtu, ja būtu, tas vienmēr ir nelietderīgi. No šā gadījuma jāizdara secinājumi un ne tikai, kad kaut kas ārkārtējs notiek policijas iekšējā sistēmā, tad jāatzīst, ka atlases kritēriju sistēma noteikti nav efektīva. Protams, ja šīs lietas netiks kārtotas, tad gan būs jautājums, vai ministram ir jābūt šim vai citam.

Tad tomēr pieļaujat iespēju - ja rīcība iepriekš būtu radikālāka, tad, iespējams, [Jēkabpils gadījums] varēja nenotikt. Kurā brīdī tad var sākt prasīt politisko atbildību?

Pirmkārt, ir arī cilvēciskā atbildība. Katrs, kurš ir tādā vai citādā mērā atbildīgs, apzinās, kas viņam ir jādara, lai šo atbildību nestu. Visvieglāk ir pateikt – ai, man nesanāca, uz redzēšanos! Ja nāktu cits vietā – vai viņš būtu ar to labāks, vai izjustu lielāku atbildību?

Ja cilvēks izjūt šo atbildību, viņš ar milzīgu atbildības sajūtu arī dara. Protams, ir jāizvērtē, vai iepriekšējā darbība bijusi bezatbildīga vai nolaidīga. Manuprāt, nē.

Vai varēja vairāk? Vienmēr var vairāk un labāk. Jautājums arī par to, ko mēs varam izdarīt nākotnei. Reorganizācijas process ir sācies. Es ticu, ka šīs lietas tiks sakārtotas, tas ir pareizais virziens.

Kā jūs rīkotos viņas vietā?

Es nezinu, kāda būtu mana rīcība viņas vietā. Mēs nekad to nezinām. Sākumā izdari savā vietā, kas darāms, pēc tam domā citu vietā. Es analizēju, izejot no tās informācijas, kas ir manā rīcībā, kādi procesi notiek un, skatoties uz to, izdaru savus secinājumus – tie var patikt un var nepatikt.

Raivis Dzintars, Visu Latvijai-TB/LNNK:

Kā saprotat ministru politisko atbildību, kādi ir tās kritēriji?

Neviena situācija nav vienāda, ir ārkārtīgi grūti un neiespējami katrai situācijai piemērot vienu formulu, vai obligāti ir jāatkāpjas, vai obligāti nav jāatkāpjas.

Ja runā par pašreizējo iekšlietu ministri Mūrnieci, tad nevaru paust partijas viedokli, bet tīri personīgo. Cik man ar viņu bijusi saskarsme, uzskatu, ka ministre savus pienākumus ir veikusi labi.

Vai Mūrniecei bija jādemisionē?

Ja jāatbild ar jā vai nē, tad drīzāk atbildētu, nē. Bet tas tik tiešām ir mans personīgais viedoklis.

Kāpēc nē?

Salīdzinot iekšlietu ministru darbus un attieksmi, kā esmu novērojis, Mūrnieces kundze šķiet pārliecinošākā.

Sakiet, kā tad mēs varam nonākt pie politiķu atbildības  - vai sanāk, ka tā ir tikai pirmsvēlēšanu tukšu salmu kulšana?

Jebkurā gadījumā politiskā atbildība, kā likums, iestājas reizi četros gados. Ja ir domāti šie plusiņi un mīnusi [balsojumā] par Mūrnieces kundzi, kāpēc šie rādītāji nebija tie labākie, šajā gadījumā tā nav tikai Mūrnieces atbildība, bet arī Vienotības atbildība, ka viņi deleģējuši Mūrnieci ministra amatam.

Ja vēlētāji uzskata, ka Mūrniecei par Jēkabpils notikumiem jāuzņemas lielāka atbildība, tad vēlētāji šo attieksmi var izteikt vēlēšanās. Taču es nevaru mācīt, kā būtu jārīkojas ministrei, jo situācija ir jājūt un jāizvērtē, kā sabiedrībai var dot lielāku labumu.

Es personīgi šobrīd uzticos Mūrnieces kundzes izvēlei.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

12

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

FotoPirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību izrādījās negaidīti auglīga. Tiesa, nedaudz īpatnējā veidā. Tā ārkārtīgi tieši un nesaudzīgi atsedza tās problēmas sabiedriskajos medijos, kuras līdz šim bija sekmīgi apslēptas.
Lasīt visu...

21

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

Foto“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem asu kritiku, ka nevar brīvi turpināt, krievināt Latvijas mediju vidi. Šo pozīciju atbalstījusi arī Latvijas televīzija un virkne “pilnīgi neatkarīgo un analītisko” žurnālistu.
Lasīt visu...

12

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

FotoPirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs varas atzari: likumdevējs, izpildvara un tiesu vara. Tā kā mūsu Satversme neskata medijus kā ceturto varu, tad žurnālistiem un mediju redaktoriem nevajadzētu izturēties tā, it kā viņi oficiāli valdītu, vēl vairāk – ka neviens nedrīkstētu viņus kritizēt par sliktu darbu, piemēram, par pārāk vienpusēju un tendenciozu nostāju notikumu, procesu un personu atainojumā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...