Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr Nācijas tēvs pārdomā (vai nepārdomā), kāda nākamā alegorija būtu vietā, lai raksturotu situāciju sabiedrībā un valstī kopumā, es gribētu paust savu personīgo viedokli par nesen, kā rakstītu Delfi, soctīklus saviļņojušiem notikumiem – Alvja Hermaņa un Māras Zālītes pausto viedokļu pazušanas no viņu Facebook publikāciju lentām.

Es uzskatu, ka Alvja Hermaņa uzrakstīto viedokli cenzēja mūsu pašmāju pareizā viedokļa cīnītāji. Es nevis to uzskatu, bet zinu, ka Facebook ir nodaļa ar dzīviem cilvēkiem, esmu pats runājis ar attiecīgā reģiona vadītāju. Te nav nekādu algoritmu, dzīvi cilvēki no Latvijas tostarp.

Savukārt Māras Zālītes Kariņu slavinošā komentāra pazušana ir, kā pašiem cenzētājiem acīmredzot liekas, taktisks gājiens, lai parādītu kritiski noskaņotajai sabiedrības daļai – redziet, Facebook “roboti” dzēš viedokļus, tos nešķirojot pēc satura.

Es esmu dziļi pārliecināts, ka Māra Zālīte meloja sabiedrībai, jo nekāds robots nekādu vārdu “kariņš” neatpazina, ja Zālītes kundzei Facebook ko būtu dzēsis, viņa saņemtu attiecīgu paziņojumu, ko uzrādīt viņa nevar. Alvis Hermanis var.

Kamdēļ es tā uzskatu, ka Zālīte izspēlēja “taktisku”, bet stulbu gājienu?

Pēc Alvja Hermaņa raksta “pazušanas”, komentāros pie zem šīs ziņas izvērtās diskusija, kurā viens no manas komandas cilvēkiem izteica domu, ka par raksta dzēšanu ir atbildīga vai nu ReBaltica (ok, kļūda, Re:Check, - pateiksiet, kāda pēc būtības starpība?), vai Delfi.

Uz šo apgalvojumu noreaģēja Re:Check redaktore Evita Puriņa, paziņojot, ka Facebook esot savi satura moderatori. Šis apgalvojums izraisīja nākamos divus, visnotaļ interesantus jautājumus – vai Re:Check negribētu likt lietā savas prasmes faktu pārbaudē un noskaidrot, kurš tad Latvijas Republikas teritorijā veic darbības, kuras ir pretrunā ar Satversmi? Proti, kurš cilvēks cenzē vārda un izteiksmes brīvību? Tas ir kriminālnoziegums, un Re:Check tas būtu jāpārbauda. Turklāt, ja Jums vajag Facebook reģiona vadītāja telefona numuru, varu iedot. Tas ir pieejams visai varai un iestādēm arī.

Un otru - vai gadījumā nav tā, ka cenzūru realizē Latvijas Republikas teritorijā reģistrēts uzņēmums (vai nereģistrēts?), kura vārdā darbojas acīmredzami latviešu valodu pārvaldoši cilvēki, kuri darbojās kā...? Brīvprātīgi? Vai par to saņem atalgojumu? Kā saņem atalgojumu? No kā saņem atalgojumu? Nu, vai nebūtu viens kārtīgs izaicinājums pētnieciskajai žurnālistikai?

Alvis Hermanis nav “ciema Janka”, kurš kaut ko samurgojis. Alvis Hermanis ir sabiedrībā zināms un cienīts cilvēks, kura viedoklim ir svars. Un viņa viedokļa aizliegšana, piedodiet, ir kas? Pareizi – cenzūra! Vai šāds precedents nav izmeklēšanas vērts? Vai arī pārkāpt Satversmi drīkst, bet iebilst pret vakcīnu nekaitīgumu - ne?

Bet ko mēs ieraudzījām tā vietā? Māra Zālīte nopublicēja premjerministru Kariņu slavinošu rakstu. Viņai kā jebkuram citam mūsu valsts pilsonim un iedzīvotājam ir tiesības paust savu viedokli. Pat, ja tas saistīts ar ģimenes pašlabumu vai vienkārši aklu pārliecību.

Un iedomājieties, pēkšņi “Facebook roboti” “iztulko” vārdus “atbalstu Kariņu” kā aicinājumu uz vardarbību. Un liberālā pasaules skatījuma atbalstītāji sāk tēlot sašutumu un lamāt šo mākslīgo intelektu. Nopietni? Jūs paši šādai notikumu gaitai ticat?

Kāpēc es neticu? Tāpēc, ka, ja Facebook dzēš kādu postu, seko paziņojums par satura neatbilstību standartiem atsevišķā ziņā + nobloķē iespēju postēt uz noteiktu laiku. Atšķirībā no liberāļiem es šo esmu izbaudījis pats. Vēl pagājušajā nedēļā pēc Valsts policijas kritizēšanas. Sakritība – nē. Tā nav sakritība. Tas ir ļoti skaidri zināms, kurš un kā.

Uzrakstītā mērķis? Noteikti ne noskaidrot, vai Māra Zālīte izdzēsa savas publiski paustās domas par Kariņu, un noteikti ne noskaidrot, cik saistītas visas šīs darbības ir. Pat, ja ir, tas ir tikai smieklīgi un ne vairāk. Un, ja man nav taisnība – tad man nav taisnība, un atvainojiet.

Bet, kas nav smieklīgi – acīmredzamā mūsu citādi dedzīgo informācijas patiesuma fanu nevēlēšanās parakt dziļāk, turpināt pašu izteikto apgalvojumu – Facebook ir pašiem savi satura moderatori, lai noskaidrotu – kas tie ir, kur tie ir, kur tie ir reģistrēti un kā tiek atalgoti? Ja var izrakt Lemberga shēmas, šim vajadzētu būt kā bērnu spēlei. Ne tā? Bet negribas. Jo tie uzvārdi būs viņi paši.

Nobeigumā.

Bīstami ir tas, ka, lai kas tu nebūtu, cienījams, zināms, talantīgs cilvēks – citiem vārdiem sakot – autoritāte vai vienkāršs ierindas pilsonis, ja tu esi “pret mums, pret mūsu uzskatiem un jauno kārtību”, mēs tevi tik un tā izslēgsim. Padomājiet par to, mani sekotāji. Vai mēs/jūs gribam dzīvot šādā sabiedrībā?

Bet labais ir tas - visos laikos šie cenzētāji, vienīgā pareizā viedokļa paudēji ne tikai zaudē, bet vēsturē ieiet kā ļaunums. PSRS un tur zināmie analogi tam ir piemērs. Tagad būs tāpat, Re:Cheka.

Red. piez. Mums aizvien biežāk jautā – kāpēc mēs tik bieži publicējam Alda Gobzema viedokļus? Paskaidrojam – mūsu ieskatā Aldis Gobzems ir mērglis, maita, s...brālis un draņķagabals, kurš, ja vien saskatīs savu labumu, nodos, samelos, pārdos un vēlreiz nodos jebko un ikvienu. Bet tas nenozīmē, ka viņam nav tiesību izteikt savu viedokli, jo vairāk, ka viņa domas bieži vien ir ļoti atzīstamas un atbalstāmas. Tā ka – publicējam un publicēsim.

Novērtē šo rakstu:

148
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Linča tiesa” sit augstu vilni

FotoCeru, ka esat gatavi uzklausīt arī mani*. Pirmkārt, ar tīru sirdsapziņu varu viennozīmīgi apgalvot: nekad neesmu ne sitis vai kā citādi fiziski aizskāris ne savu sievu, ne kādu citu sievieti.
Lasīt visu...

21

Nav jūtama krietna, kārtīga saimnieka roka

Foto2017. gada pašvaldību vēlēšanās Smiltenes novadā no 66 kandidātiem četros partiju sarakstos tikai 7 kandidāti bija partiju biedri. Rezultātā deputātu vietu vairākumu 9 no 15 Smiltenes novada domē ieguva Nacionālās apvienības (NA) saraksts, no kura nebija ievēlēts neviens NA biedrs. Tā par Smiltenes novada mēru kļuva bezpartejiskais Gints Kukainis un kopā ar astoņiem bezpartejiskiem deputātiem faktiski vadīja novadu līdz brīdim, kad 2019. gada 2. septembrī bijušais izpilddirektors Kārlis Lapiņš pieņēma Latvijas Reģionu apvienības/Vidzemes partijas (LRA) saraksta deputāta mandātu un lielā vienprātībā tika ievēlēts par domes priekšsēdētāja vietnieku.
Lasīt visu...

21

Rīdziniekiem ir dota iespēja balsot jebkurā novadā, kur viņiem pieder kāds īpašums

FotoPieaugot spriedzei Facebook diskusijās un zīlējot nākotni kafijas biezumos, prognozējot, ko atļaus, ko neatļaus un vai vispār atļaus, der atcerēties - nav neviena, kas var kaut ko aizliegt vai atļaut demokrātiskā sabiedrībā, tikai un vienīgi mēs paši.
Lasīt visu...

21

Kārtība caur haosu - kā uzbūvēt jau sabrukšanai nolemtu torni?

FotoLaikus brīdinu, ka teksts satur vairākus okultisma terminus un, iespējams, var aizskart kāda reliģiskās jūtas, bet šīs „sociālās kataklizmas” ietvaros gan jēdzieni, gan idejas figurējuši dažādos medijos un savā būtībā ir daļa no ļoti, ļoti senas doktrīnas centieniem pakļaut cilvēces virzību, ideālus un būtību kā tādu.
Lasīt visu...

12

Kāpēc potēšana Latvijā, visticamāk, nespēs uzveikt Ķīnas vīrusu

FotoKopš gada sākuma uzkrājies gana pieredzes, lai kopā ar iepriekš zināmiem apstākļiem varētu atzīt, ka potēšana Latvijā, visticamāk, nespēs uzveikt Ķīnas vīrusu. Tam ir divēji cēloņi: epidēmioloģiski un kultūretniski.
Lasīt visu...

21

Krimināllikumā virza apdraudējumu vārda brīvībai

FotoPartiju apvienība “Attīstībai/Par” sadarbībā ar partiju “Progresīvie” iniciējuši diskriminējošus grozījumus Krimināllikumā, kas pāri citām sabiedrības grupām īpaši izcels tā dēvēto LGBT kopienu un ierobežos pārējai sabiedrībai vārda brīvību.
Lasīt visu...

21

Atbilde Kasīklim par 9. maiju

FotoCienījamais Kasīklis kārtējo reizi nolēma parādīt, ka viņš ir gudrāks par visiem citiem, un padalījās ar virkni savu uzskatu par 9. maija svinēšanu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Kad kapelmeistars un dziesmu svētku biļešu tirgotāja nozīmē injekciju ar plakātiem, avīzēm vai reklāmas rullīšiem

FotoVakcīnas ir medikaments, un kā katram medikamentam arī vakcīnai ir konkrēta iedarbība, efektivitāte un mēdz būt blaknes. Vēl vairāk – vakcīna ir ļoti nopietns bioloģisks medikaments, kurš būtu jānozīmē ārstam, nevis kapelmeistaram. Injicējams medikaments ir ievadāms medicīnas iestādē, vakcīna vislabāk – ģimenes ārsta kabinetā.
Lasīt visu...

21

Veselības aprūpes iestāžu funkcionāru atklātā vēstule Latvijas Republikas Saeimai un Ministru kabinetam

FotoMēs, Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS), Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) speciālisti, brīdinām, ka:
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

9.maijs - Lielā lūzera diena

Ko tad īstam krievu imperiālistam 9.maijā vajadzētu pieminēt - Pirra uzvaru “Lielajā Tēvijas karā” vai murgaino Pasaules revolūciju?...

Foto

Tiesībsargs ignorē acīmredzamu civiltiesību pārkāpumu: jaunais īres likums apzināti atņem iegūtās īres tiesības

Ja nelasījāt LR Tiesībsarga paskaidrojumus par jauno īres likumu, tos varat izlasīt ŠEIT. Kā...

Foto

Homofobu naidam jāpieliek punkts: grupveida izvarošanas upuru ķengātāja atklātā vēstule Latvijas augstākajām amatpersonām

Pēdējo dienu notikumi Latvijā, kad dzīvību zaudēja puisis (Normunds Kindzulis), ir skaidri pausta...

Foto

Plānoju atsākt regulāru raidījumu vadīšanu, tāpēc iebilstu pret ierobežojumiem saistībā ar masku lietošanu raidījumos

Nu jau vairākus mēnešus Latvijā ir spēkā ierobežojums televīzijas un radio raidījumu...

Foto

Es varētu no ordeņa atteikties, jo stāvu pāri šādām lietām. Bet neatteikšos vis

Aprīļa pēdējā diena pārsteidza ar ziņu, ka esmu iekļauts ar Triju Zvaigžņu ordeņiem apbalvoto...

Foto

Levita - Ēlertes branža

Es iedomājos situāciju - eju pa ielu ar savu suņuku... pavasarīgs gaiss, putniņi čivina un galvā pozitīvas domas raisās. Vienvārdsakot, labs noskaņojums!...

Foto

Atjaunosim līdzsvaru sevī un sabiedrībā

1918. gada 18. novembris un 1990. gada 4. maijs ir divi nozīmīgākie datumi Latvijas valsts vēsturē. Šodien aprit 31 gads, kopš...

Foto

Šajās pareizticīgo Lieldienās es esmu sapratis: tautai ir jādod skaidras instrukcijas

2018.gada maijā es atteicos no turīga advokāta dzīves. Tas bija mans personīgs lēmums. Es nolēmu...

Foto

Kā uzveikt sērgu: valsts amatpersonām minimālo algu līdz uzveikšanai

Nu jau gads un trīs mēneši Ķīnas vīrusa, bet vēl nav bijis brīža, kad Latvijas veselības polītikas noteicēji būtu...

Foto

NEPLP: ja divas lesbietes skūpstās, tas NAV seksuāls saturs

Lūk, šāda atbilde no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) par Samantas Tīnas un LTV1 demonstrēto videoklipu. Īsumā:...

Foto

Tautas balss - Dieva balss

Šo devīzi bieži citēja mans šefs Guntis Melderis tajos nicinātajos padomju laikos, ja tauta domāja citādi, pretēji valdes vai viņa paustajam...

Foto

Brīnišķais kovidlaiks

Šis brīnišķais "kovidlaiks"! Nu jau ir tā, ka nevar uzrakstīt pat pāris vārdus, tiem neveltījot atsevišķus komentārus un nepaskaidrojot vēstījuma domu sīkāk - tik...

Foto

Mēs apbalvojam pareizus un noderīgus žurnālistus par izcilu ieguldījumu demokrātijas stiprināšanā un Latvijas informācijas telpas kvalitātē

Sagaidot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 31. gadadienu, augstākie Latvijas valsts...

Foto

Ar likumu atļautie miesas bojājumi vai pat nonāvēšanas?

Viena no profesijām, kuras galvenais uzdevums ir glābt cilvēku dzīvību vai palīdzēt uzlabot veselības stāvokli, ir ārsti, taču...

Foto

Atklāta vēstule iekšlietu ministram, ģenerālprokuroram, Valsts policijas priekšniekam

Tukuma novadu un visu Latviju 23.aprīlī pāršalca ziņa par šausminošo notikumu Tukumā, kurā smagus apdegumus guva divas personas....

Foto

Manas domas par to, kas notika Tukumā

Policijas pārstāvis TV ziņās gan teica, ka varbūt tas nebija noziedzīgs nodarījums. Lai izmeklēšanai sekmējas noskaidrot patiesību, taču man...

Foto

Par likuma “Grozījumi Augstskolu likumā” izsludināšanu, neraugoties uz tā būtiskajiem trūkumiem

Satversmes tiesa ar 2020. gada 11. jūnija spriedumu atzina Augstskolu likuma 56. panta trešo daļu...

Foto

Jūs, „kautrīgie” geji un lesbietes, ar savu klusēšanu esat palīdzējuši radīt vidi, kurā vienu geju var aizdedzināt

Labdien visapkārt! Kā visiem labi klājas šajā pirmdienā? Nupat,...

Foto

Briesmīgi un necilvēcīgi ir pelnīt politiskos punktus uz noziegumu rēķina, rezultātā šķeļot sabiedrību un sējot naidu

Noziegums Tukumā ir briesmīgs un necilvēcīgs, policijai ir jāveic izmeklēšana,...

Foto

Kas un kā varētu palīdzēt Tieslietu ministrijas administrācijai tās radītās likumdošanas karikatūras un anomāliju novēršanai

Tieslietu ministrija (TM) apgalvo, ka esot “jānorāda uz vēsturiskajiem dalītā īpašuma...

Foto

Mums ir jādzīvo, nevis jāgaida, kad vīruss dosies uz Marsu

Skatos uz mūsu 100 onkuliņu un tantīšu haotiskajiem mēģinājumiem ko sakārtot... un rodas sajūta ka nevienam...

Foto

Vai apzināta diskriminācija un segregācija nolūkā pakļaut vairākumu mazākuma perversajām interesēm?

Jurijs Perevoščikovs portālā Apollo: "Laika periodā no 28.decembra līdz 15.aprīlim atklāti kopumā 73 400 Covid-19...

Foto

„Aunu un klaunu” vienošanās par sadarbību ekonomikas un zemkopības attīstībai

Pandēmijas iespaids uz tautsaimniecību šodien ir viens no valsts attīstības centrālajiem jautājumiem. Krīzes rada ne tikai...

Foto

Kas pašlaik notiek VID?

Šodien parunāsim par Valsts ieņēmumu dienestu (VID), - kas tur pašlaik notiek Ar 2021.gadu nodokļu nomaksai ir izveidots vienotais konts. Liekas, ka...

Foto

Ko mums māca „Thalidomide” pandēmija

20.gadsimta otrajā pusē daudzās valstīs zāļu ağentūras reğistrēja brīnumainas zāles Thalidomide, kas palīdzēja daudzām saslimšanām, t.sk., grūtniecēm noņēma nepatīkamās sajūtas. Zāles raksturoja ar...

Foto

Mums ir izvēle

TV 24 Preses kluba raidījumā Edijs Klaišis, jauniešu radošo centru "OPEN" vadītājs, teica: „Man nav izvēles, ja es gribu strādāt ar bērniem, man būs jāvakcinējas...”...

Foto

COVID brīvprātīgās vakcinācijas dēļ man ir divi (iespējams - ļoti stulbi) jautājumi

COVID brīvprātīgās vakcinācijas dēļ man ir  (iespējams - ļoti stulbi) jautājumi....

Foto

Par vakcināciju, čipošanu, kristietību, islāmu, Bībeli, Austrumiem un “Zvēra zīmi”

Kādreiz biju visai dziļi iesaistījies kristietībā. Tik dziļi un patiesi, ka draudze pat ievēlēja par mācītāju....

Foto

Problēma ir tajos, kuri neatstāj policistiem citu izvēli kā strādāt par braukšanas instruktoriem

Šonedēļ nogalināja vienu no mums. Nogalināja nekaunīgi, nošaujot gaišā dienas laikā blīvi apdzīvotā...

Foto

Kāpēc mums visiem jāsatraucas par Bezzubova slepkavību

Futbola aģenta Romāna Bezzubova slepkavība Rīgā gaišā dienas laikā papildina sarakstu ar daudzām skandalozām pasūtījuma slepkavībām, kas notikušas mūsu...

Foto

Mans vīrišķais testosterons ir sajūtams stipri tālāk par valstī noteikto divu metru distanci

Šis ieraksts adresēts maniem nelabvēļiem. Es ar gandarījumu vēroju Jūs, kā Jums nesanāk....

Foto

Lai izvērtētu raidījumu „Aizliegtais paņēmiens”, mēs no nodokļu maksātāju naudas samaksājām pat advokātu birojam

Latvijas Televīzijas Satura padome izvērtējusi 29.marta raidījumu "Aizliegtais paņēmiens", kura tēma bija...

Foto

4.maijā pulksten 19.00 mēs prasīsim šo

4.maijā pulksten 19.00 mēs prasīsim šo:...

Foto

Nacionālais jautājums

Kas tas ir, kas saucās dzīve? Vēders, galva, kājas, brīve? Var jau būt, ka, kādu krāpjot, Arī sevi apzogam, Cik tad ir to tīro...

Foto

Ne dienas bez jaunumiem. Par daudz cietušo suni Ārčiju, protams

Tātad Pārtikas un veterinārais dienests nupat nāca klajā ar šķietami priecīgu vēsti. Ārčija bijušajam spīdzinātājam uzlikts...

Foto

Tas viss ir jāmaina līdz pamatiem

Valsts, kurā Satversmes tiesa neievēro pamatdokumentu - Satversmi, bet Eiropas rekomendācijas....