Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iespējams, saprotot, ka Valda Zatlera izredzes tikt pārvēlētam uz otro termiņu var izšķirt individuālu deputātu lēmums un frakciju disciplīna vai iepriekš publiski solītais slēgtajā balsojumā var nepiepildīties, Rīgas pils sākusi neafišēti uzrunāt individuālus deputātus, kuru viedoklis varētu ietekmēt arī citu deputātu balsojumu. Divi no šādiem „ietekmes aģentiem” ir eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) un kādreizējais Unibankas vadītājs Andris Bērziņš (ZZS). Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs šo Pietiek rīcībā esošo informāciju nenoliedza, bet uzsvēra - no šīs taktikas neesot jāizdara secinājums, ka Zatlers neuzticas partiju līderu publiski paustajam solījumiem vai frakciju disciplīnai. No Pietiek sarunām ar deputātiem rodas iespaids, ka šādai Rīgas pils taktikai var nebūt izšķiroša loma, – daudzi gaida „īstā” kandidāta parādīšanos līdz 24. maijam, kad beidzas to pieteikšana, vai uz otro vēlēšanu piegājienu. 

„Viņus nevajadzētu saukt ne par viedokļu līderiem, ne par ietekmes aģentiem. Varbūt šāds darbs gan ar frakcijām, gan ar atsevišķiem to deputātiem nav ierasts, bet prezidenta vēlēšanu kontekstā tie ir 100 vēlētāji, ar kuriem jāstrādā gan kopā, gan atsevišķi,” Rīgas pils taktiku, pirms prezidenta vēlēšanām uzrunājot individuālus deputātus, ne tikai frakcijas kopumā, skaidro Rinkēvičs. To nevarot uzskatīt tikai par pārliecināšanu balsot tā vai citādi, - drīzāk tā esot „padziļināta saruna par konkrētiem jautājumiem”.

„Lai neradītu kādam diskomfortu”, šīs tikšanās notiek bez zibspuldzēm un kamerām, un arī tagad, kad informācija nonāks atklātībā, prezidenta cilvēki negrasoties apstiprināt kādu uzvārdu vai afišēt to deputātu sarakstu, ar kuriem vēl plānots runāt. „Šīs sarunas arī notiek nekur neslapstoties, normālās oficiālās telpās un vēl turpināsies,” uzsver Zatlera kancelejas vadītājs. Izņēmums, kad zibspuldzes tomēr būs, varētu būt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) dalībnieces Latvijas Zaļās partijas tikšanās ar Zatleru, kas provizoriski tiek plānota aiznākamnedēļ un par kuru tās pārstāvji paši pateikuši skaļi.

Rīgas pils taktikai ar individuālu deputātu balsu nodrošināšanu varētu būt izšķiroša nozīme, ja Zatleram būtu nepārprotams Saeimas vairākuma atbalsts un vienīgais, pret ko būtu jānodrošinās, – lai kādu aizkulišu spēļu rezultātā prezidenta pārvēlēšanai nepietrūktu vien dažu balsu. Tomēr situācijā, kad ZZS pat oficiāli nesniedz garantijas par divām trešdaļām savu 22 deputātu balsu, kad kuluāros dzirdami minējumi, ka Zatlers nevar rēķināties arī ar publiski solītajām 33 Vienotības un 8 Par labu Latviju (PLL) balsīm, šāda taktika var nenostrādāt.

Kādreizējais Unibankas vadītājs, no ZZS Vidzemes saraksta Saeimā ievēlētais Andris Bērziņš, kuru Rīgas pils uzrunājusi atbalsta meklējumos, pēc ceturtdienas tikšanās ar prezidentu teicās esam „domīgs”. Viņam koalīcijas frakciju Vienotības un ZZS kopīgā tikšanās ar Zatleru šķitusi „tāda komiska, kurā visi kaut ko runā, bet nesaka, ko īsti domā – tā saruna nebija īsta”. Pēc šīs tikšanās ZZS Saeimas frakcijas līderis Augusts Brigmanis atkārtoja jau pirms nedēļas Pietiek teikto, ka nevar garantēt visu savu deputātu atbalstu Zatleram, tādēļ zaļie zemnieki nebūs tie, kas kopā ar Vienotību un PLL oficiāli pieteiks viņa kandidatūru.

„Es domāju, ka tās nav riktīgas spēles, es neticu tiem skaļajiem stāstiem nevienam, jo es zinu, kā aizmuguriski te runā,” pēc tikšanās Pietiek atzina eksbaņķieris Bērziņš, kuru ar Zatleru saista personiskas attiecības jau kopš pirmsatmodas laikiem. „Izskatījās, ka visi saprot, kas ir patiesībā, bet neviens godīgi nesaka, kā rīkosies. Visa tā Zatlera izvirzīšana jau izskatās kā tīrākais veids, kā viņu dabūt malā. To pat par politiku nevar saukt, es nezinu, par ko to var saukt. Man visa dzīve ir bijusi saistīta ar biznesu, un tur tā nav pieņemts uzvesties, biznesā nepiedod mānīšanos arī vienreiz,” teica eksbaņķieris.

Eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) šo pārliecināšanas misiju uzņēmies, jo kā bijušais prezidents viegli spējot iejusties Zatlera situācijā: „Es zinu, ko nozīmē tas darbs, es zinu, ko nozīmēja Zatleram no daktera tikt ievēlētam par prezidentu – viņš strādīgi un pakāpeniski visu ir apguvis. Es uz šīm lietām skatos tik vienkārši un ar tādu pārliecību, ka būtībā man nav jānodarbojas ar aģitāciju. Nedomāju, ka esmu tik ietekmīga persona parlamentā, lai pārliecinātu Vienotību vai zemniekus. Es ar savu subjektīvo viedokli varu uzrunāt individuālus deputātus, un to es esmu izdarījis savā frakcijā. Esmu runājis ar visiem, un, ja tā godīgi, kādi divi vēl domā, bet pārējie balsos par Zatleru.” Tieši Ulmaņa iespaidā PLL frakcija pirms nedēļas nāca ar publisku paziņojumu par atbalstu Zatlera virzīšanai.

Ulmanis ir pārliecināts par astoņu PLL deputātu atbalstu Zatleram, bet jautāts, vai šī pārliecība nezudīs, ja Zatleru neievēlēs, eksprezidents, brīdi klusējis, saka, ka „melnos variantus” negribot apsvērt. Atsevišķu PLL deputātu neoficiāli teiktais gan liecina, ka patiesā izšķiršanās notiks tuvāk balsojumam un būs atkarīga no spēcīga konkurenta parādīšanās Zatleram, kā arī no tā, vai kāda lielā frakcija PLL spēs ko piedāvāt par atbalstu tam vai citam kandidātam. „Ja mums piedāvātu iet valdībā, es būtu par,” neformālā sarunā izteicās kāds PLL pārstāvis.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Dzīvesbiedru likums – kāda jēga?

FotoKāpēc es priecājos, bet nelecu no sajūsmas gaisā par Dzīvesbiedru likuma projektu? Īsi un konkrēti – tas ir pilnīgi bezzobains attiecībā uz bērnu jautājumiem un nekādā, ne vismazākajā mērā nerisina tās lietas, par kurām vairākkārt jau esmu rakstījusi.
Lasīt visu...

18

Kas traucē latviskajām partijām pārņemt varu Rīgas domē? Atbilde: latviskajām partijām traucē... latviskās partijas

FotoSaskaņas un GKR kontrole pār Rīgu izgaisusi nedēļas laikā pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām, četri saskaņieši atšķēlušies un izveidojuši savu “treniņbikšu” frakciju, vairākums zaudēts! Vai latviskā opozīcija beidzot gāzīs korupcijas režīmu, un kādi ir iespējamie scenāriji?
Lasīt visu...

21

Mēs esam īpaši, un mūsu situācija ir īpaša, samaksājiet mums, un raudzīsimies uz priekšu

FotoPēdējo dienu laikā sabiedrībā, tostarp sociālajos medijos, plaši tiek apspriesta labas gribas atlīdzinājuma likumdošanas iniciatīva, ko reizēm publiski sauc arī par "restitūcijas atlīdzinājumu ebreju kopienai". Diskusija izraisa dažādus komentārus, nereti asus, retu reizi arī tādus, kurus nevajadzētu pagodināt ar uzmanību.
Lasīt visu...

18

Mēs ļoti vēlamies, lai nodokļu maksātāji sniedz 40 miljonu finansiālu atbalstu Latvijas ebreju kopienai

FotoLikumprojekta “Par labas gribas atlīdzinājumu Latvijas ebreju kopienai par holokausta un komunistiskā totalitārā režīma laikā nelikumīgi atsavināto nekustamo īpašumu” anotācija.
Lasīt visu...

21

Speciāli visiem manipulatoriem ar „politkorektumu” un „taisnīgumu”

Foto1. Cilvēki, kuri kritizē Rīgas Domi, Ušakovu un "Saskaņu" par iespējamo liela mēroga korupciju, automātiski nav "rusofobi" vai "naciķi." Viņi vēlas godīgu, nekorumpētu pilsētas pārvaldi.
Lasīt visu...

12

Manabalss.lv iniciatīva “Latvija nosoda komunistisko režīmu noziegumus. Bez izņēmumiem”

FotoLatvija līdz šim nav publiski paudusi skaidru attieksmi pret Ķīnas komunistiskās partijas (ĶKP) režīma noziegumiem. Klusēšana ir salīdzināma ar netiešu līdzatbildību.
Lasīt visu...

21

Tautas pēdējā fāze: 4. Iedzīvotāju resursi

FotoTie cilvēki, kuri zina, ka Latvijā viss notiek “pēc grāmatas”, zina arī to, ka pēdējā fāzē eksistē īpaša iedzīvotāju daļa - garīgās bojāejas klienti. Tautas garīgā bojāeja tiešā veidā neattiecas uz visu tautu, bet attiecas tikai uz tautas zināmu (visticamākais – nelielu) daļu.
Lasīt visu...

21

Politiskais spiediens pret FKTK var radīt draudīgu precedentu arī citām patstāvīgajām iestādēm

FotoCentieni sakārtot likumu “tā, kā vajag” jeb atbilstoši politiskajiem uzstādījumiem, tiecoties atbrīvoties no esošajiem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes locekļiem un piedāvājot “zelta izpletņus”, ne tikai veido draudīgu precedentu FKTK darbībā, bet norāda uz likumdevēja uzdrīkstēšanos steigā mainīt patstāvīgo iestāžu darbības nosacījumus, kas var skart jebkuru no patstāvīgajām iestādēm.
Lasīt visu...

21

Šis ir bezprecedenta politiskās iejaukšanās gadījums FKTK vēsturē

FotoFinanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) vēlas precizēt publiskajā telpā izskanējušu valsts amatpersonu sniegtu nepatiesu informāciju, kas vedina domāt, ka situācija Latvijas finanšu sektorā pēc FKTK veiktās pārmaiņu vadības kopš 2016. gada, kā arī Latvijā līdz šim finanšu pakalpojumu sniedzēju īstenotā uzraudzības pieeja un tās tiesiskais ietvars it kā būtu šķērslis labam valsts novērtējumam Moneyval procesā.  
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Atklāta vēstule Augstākajai tiesai un tieslietu ministram Jānim Bordānam: aicinu apturēt uzsākto Valsts prezidenta ievēlēšanas procedūru

Latvijas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamentam š.g. 28. maijā...

Foto

Ordeņus tirgo, bet Valsts prezidenta kancelejai par to nav ne mazākās intereses

Patiesībā ir vienalga, vai Baiļu triloģijas popularizēšanai izmanto I šķiras Triju Zvaigžņu ordeņu tirgošanas jautājuma aktualizēšanu...

Foto

Brīvība meža īpašniekiem?

Sen senos laikos, tik senos kā 2012. gads kokrūpnieki konstatēja, ka "pēc trīs gadu pārtraukuma, kad, pateicoties valdības lēmumam palielināt ciršanas apjomus valsts...

Foto

LMT, „Tet” un sabiedriskie mediji – kas slēpjas kastē?

Jau atkal dienaskārtībā parādās ziņa, ka „Latvijas Mobilā telefona” (LMT) un "Tet" (agrāk "Lattelecom") akcionāri, tas ir...

Foto

Eiropas patiesā seja

Eiropas Parlamenta vēlēšanām veltītajās publikācijās un to komentāros nācās pārliecināties par Eiropas problemātikas ļoti primitīvo un nepatieso atspoguļojumu. Publikācijās un to komentāros sastopamā...

Foto

Dzīvs pierādījums tam, ka vatņikiem nav tautības: Dainis Turlais

Noteikti būsiet pamanījuši, ka kolorado vaboļu midzenī, ko dažkārt mēdz dēvēt arī par Rīgas Domi, pēdējā mēneša...

Foto

Pār gadskārtu audits nāca, šopavasar vēl nav atnācis

Pirms vairāk nekā gada, 2018. gada martā un aprīlī publicēju četru rakstu sēriju sakarā ar AB LV krīzi un ar to...

Foto

“Saskaņu” gaida grūti laiki

Politikas vērotājiem šobrīd ir interesants laiks. Nesen beidzās Eiropas Parlamenta vēlēšanas, trešdien tika ievēlēts jaunais Latvijas prezidents Egils Levits. Pēc tam sekoja...

Foto

Kā būtu iespējams deputātam Kaimiņam juridiski tiesiski sadauzīt seju par vēlētāju nodošanu un solījumu nepildīšanu

Atklātā vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrnieces kundzei! Vēlos Jūs informēt, ka pēc Vienotības valdības...

Foto

Tautas pēdējā fāze: 3. Sociālā šizofrenizācija

Zinātnē tiek analizēta parādība vārdā sociālā šizofrenizācija jeb sabiedriskās apziņas šizofrenizācija. Šo parādību izraisa sabiedrības dzīves apstākļi. Tādā gadījumā sabiedrībā...

Foto

Kāpēc LRA ar 5,01% derīgu vēlēšanu zīmju palika zem 5% barjeras, un kāpēc ZZS ar vairāk nekā 5,3% balsu nedabūja vietu

Esmu jau skaidrojis, tak savilkšu...

Foto

Ļaunuma banalitāte

Ļaunumā vienmēr ir zināma banalitātes porcija: ļaunums parasti nevar lepoties ar oriģinalitāti. Ļaunums parasti atkārto citu ļaunumu formātu un trajektoriju, un tas notiek banāli...

Foto

Šīs nav pirmās nopietnās aizdomas saistībā ar Latvijas valsts augstākajiem apbalvojumiem

Saistībā ar pēdējās dienās aktualizēto jautājumu par valsts augstāko apbalvojumu pasniegšanu un „noklīšanu neceļos”, kā...

Foto

Es kā ignorētā Valsts prezidenta amata kandidāta izvirzītājs esmu vērsies tiesā pret LR Saeimu

28. maijā esmu iesniedzis Augstākajā tiesā pieteikumu, vēršoties pret Latvijas Republikas (LR)...

Foto

Zakatistova un Tamuža stāsts nav unikāls. Par ko klusē Tamužs?

Klaji meli, nepatiesi apgalvojumi, safabricēti fakti un intrigas jau vēsturiski ir bijuši iecienīti instrumenti cīņā par...

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 2. daļa

Turpinājums sarunai ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Kā LPSR par L[PS]R pārtapa. 1. daļa

Saruna ar kādreizējo Pilsoņu Kongresa Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Antonu Mikosu....

Foto

Vīzija glamūra inteliģencei

2019.gada 16.maijā portāls “nra.lv” publicēja tekstu ar virsrakstu “Valsts prezidenta amata kandidāta Egila Levita vīzija par Latviju”. Tā ir latviešu varas inteliģencei svētā...

Foto

Katoļu baznīcas Bīskapu konferences aicinājums sakarā ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Latvijas bīskapu konference vēlas atgādināt par katra kristieša līdzatbildību kopējā labumā, kas...

Foto

Daži argumenti (no daudziem), kāpēc Dombrovskis ir nelietīgs divkosis

1. Zināms, ka Dombrovska grāmatas izdošanu latviešu valodā ir finansējusi Kuveitas naftas kompānija, kura bija ieinteresēta no...

Foto

“Bezkompromisa tiesiskums” bez maskas: „Liepājas metalurga” izlaupītāji reiderē „Olainfarm” un stiepj rokas pēc LU īpašumiem

Velmers un Krastiņš kopā ar Prudentia partneri Rungaini izpārdeva Liepājas metalurga īpašumus. Pārdeva pa daļām,...

Foto

Ir puslīdz skaidrs, kurp dodas NEPLP un LTV. Bet... kur tad tas ir?

Atbilde uz Jāņa Rušenieka 17.05.2019. rakstu «Kurp dodies, LTV un NEPLP?» — šis...

Foto

Brīva vieta Valsts prezidenta ievēlēšanas likuma interpretācijai

Šī gada 13. maijā atbilstoši Valsts prezidenta ievēlēšanas likumam iesniedzu pieteikumu ar prezidenta amata kandidatūru prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam,...

Foto

Ezotēriķi bez atsaucēm – kā Gundariņš disertāciju rakstīja

2019. gada janvārī pasauli pāršalca ziņa, ko varēja lasīt arī Latvijas ziņu slejās, ka “Indijas zinātnieku kopiena skarbi...

Foto

Vai iespējams iemācīt āzi dot pienu?

Pietiek vairākkārt publicēja Nekustamā īpašuma lietotāju apvienības (NĪLA) stāstus par "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likuma" (Nr. 158.Lp13, turpmāk – Likumprojekts)[1] veidošanas...

Foto

Protestu nebūs jeb tautas dekadence

Vai ir gaidāmi protesti – mītiņi, piketi, tautas sapulces vai citas protesta akcijas? Vai latvieši samierināsies, ka viņu valstī prezidents būs...

Foto

Latvija gaida nākamo vadoni

Esošais prezidents Raimonds Vējonis ir paziņojis, ka nekandidēs prezidenta vēlēšanās, kaut arī viņu atbalsta ZZS. Tas uzskatāms par racionālu un saprātīgu lēmumu,...

Foto

Koncertzāle uz AB dambja: kārtējais "otkats" vai spļāviens sejā Rīgas "plebejiem"?

Rīgas akustiskās koncertzāles priekšvēsture ir pietiekami sena - pirmo reizi ideja par  jaunu republikas līmeņa...

Foto

Nacionālā ideja un identitāte

Šo nerakstīju un nepublicēju pirms devītā maija un devītajā. Dažām dienām bija jāpaiet, lai ir objektīvāks redzējums un iespējams skats ne tikai...

Foto

Londonas tiesa: "Latvijas dzelzceļa" šefs Bērziņš iepriekšējā darbavietā izkrāpis 5 miljonus

Edvīns Bērziņš caur “Latvijas kuģniecību” ir izkrāpis piecus miljonus dolāru no uzņēmuma “Latmar”. Šāds Londonas...