Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iespējams, saprotot, ka Valda Zatlera izredzes tikt pārvēlētam uz otro termiņu var izšķirt individuālu deputātu lēmums un frakciju disciplīna vai iepriekš publiski solītais slēgtajā balsojumā var nepiepildīties, Rīgas pils sākusi neafišēti uzrunāt individuālus deputātus, kuru viedoklis varētu ietekmēt arī citu deputātu balsojumu. Divi no šādiem „ietekmes aģentiem” ir eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) un kādreizējais Unibankas vadītājs Andris Bērziņš (ZZS). Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs šo Pietiek rīcībā esošo informāciju nenoliedza, bet uzsvēra - no šīs taktikas neesot jāizdara secinājums, ka Zatlers neuzticas partiju līderu publiski paustajam solījumiem vai frakciju disciplīnai. No Pietiek sarunām ar deputātiem rodas iespaids, ka šādai Rīgas pils taktikai var nebūt izšķiroša loma, – daudzi gaida „īstā” kandidāta parādīšanos līdz 24. maijam, kad beidzas to pieteikšana, vai uz otro vēlēšanu piegājienu. 

„Viņus nevajadzētu saukt ne par viedokļu līderiem, ne par ietekmes aģentiem. Varbūt šāds darbs gan ar frakcijām, gan ar atsevišķiem to deputātiem nav ierasts, bet prezidenta vēlēšanu kontekstā tie ir 100 vēlētāji, ar kuriem jāstrādā gan kopā, gan atsevišķi,” Rīgas pils taktiku, pirms prezidenta vēlēšanām uzrunājot individuālus deputātus, ne tikai frakcijas kopumā, skaidro Rinkēvičs. To nevarot uzskatīt tikai par pārliecināšanu balsot tā vai citādi, - drīzāk tā esot „padziļināta saruna par konkrētiem jautājumiem”.

„Lai neradītu kādam diskomfortu”, šīs tikšanās notiek bez zibspuldzēm un kamerām, un arī tagad, kad informācija nonāks atklātībā, prezidenta cilvēki negrasoties apstiprināt kādu uzvārdu vai afišēt to deputātu sarakstu, ar kuriem vēl plānots runāt. „Šīs sarunas arī notiek nekur neslapstoties, normālās oficiālās telpās un vēl turpināsies,” uzsver Zatlera kancelejas vadītājs. Izņēmums, kad zibspuldzes tomēr būs, varētu būt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) dalībnieces Latvijas Zaļās partijas tikšanās ar Zatleru, kas provizoriski tiek plānota aiznākamnedēļ un par kuru tās pārstāvji paši pateikuši skaļi.

Rīgas pils taktikai ar individuālu deputātu balsu nodrošināšanu varētu būt izšķiroša nozīme, ja Zatleram būtu nepārprotams Saeimas vairākuma atbalsts un vienīgais, pret ko būtu jānodrošinās, – lai kādu aizkulišu spēļu rezultātā prezidenta pārvēlēšanai nepietrūktu vien dažu balsu. Tomēr situācijā, kad ZZS pat oficiāli nesniedz garantijas par divām trešdaļām savu 22 deputātu balsu, kad kuluāros dzirdami minējumi, ka Zatlers nevar rēķināties arī ar publiski solītajām 33 Vienotības un 8 Par labu Latviju (PLL) balsīm, šāda taktika var nenostrādāt.

Kādreizējais Unibankas vadītājs, no ZZS Vidzemes saraksta Saeimā ievēlētais Andris Bērziņš, kuru Rīgas pils uzrunājusi atbalsta meklējumos, pēc ceturtdienas tikšanās ar prezidentu teicās esam „domīgs”. Viņam koalīcijas frakciju Vienotības un ZZS kopīgā tikšanās ar Zatleru šķitusi „tāda komiska, kurā visi kaut ko runā, bet nesaka, ko īsti domā – tā saruna nebija īsta”. Pēc šīs tikšanās ZZS Saeimas frakcijas līderis Augusts Brigmanis atkārtoja jau pirms nedēļas Pietiek teikto, ka nevar garantēt visu savu deputātu atbalstu Zatleram, tādēļ zaļie zemnieki nebūs tie, kas kopā ar Vienotību un PLL oficiāli pieteiks viņa kandidatūru.

„Es domāju, ka tās nav riktīgas spēles, es neticu tiem skaļajiem stāstiem nevienam, jo es zinu, kā aizmuguriski te runā,” pēc tikšanās Pietiek atzina eksbaņķieris Bērziņš, kuru ar Zatleru saista personiskas attiecības jau kopš pirmsatmodas laikiem. „Izskatījās, ka visi saprot, kas ir patiesībā, bet neviens godīgi nesaka, kā rīkosies. Visa tā Zatlera izvirzīšana jau izskatās kā tīrākais veids, kā viņu dabūt malā. To pat par politiku nevar saukt, es nezinu, par ko to var saukt. Man visa dzīve ir bijusi saistīta ar biznesu, un tur tā nav pieņemts uzvesties, biznesā nepiedod mānīšanos arī vienreiz,” teica eksbaņķieris.

Eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL) šo pārliecināšanas misiju uzņēmies, jo kā bijušais prezidents viegli spējot iejusties Zatlera situācijā: „Es zinu, ko nozīmē tas darbs, es zinu, ko nozīmēja Zatleram no daktera tikt ievēlētam par prezidentu – viņš strādīgi un pakāpeniski visu ir apguvis. Es uz šīm lietām skatos tik vienkārši un ar tādu pārliecību, ka būtībā man nav jānodarbojas ar aģitāciju. Nedomāju, ka esmu tik ietekmīga persona parlamentā, lai pārliecinātu Vienotību vai zemniekus. Es ar savu subjektīvo viedokli varu uzrunāt individuālus deputātus, un to es esmu izdarījis savā frakcijā. Esmu runājis ar visiem, un, ja tā godīgi, kādi divi vēl domā, bet pārējie balsos par Zatleru.” Tieši Ulmaņa iespaidā PLL frakcija pirms nedēļas nāca ar publisku paziņojumu par atbalstu Zatlera virzīšanai.

Ulmanis ir pārliecināts par astoņu PLL deputātu atbalstu Zatleram, bet jautāts, vai šī pārliecība nezudīs, ja Zatleru neievēlēs, eksprezidents, brīdi klusējis, saka, ka „melnos variantus” negribot apsvērt. Atsevišķu PLL deputātu neoficiāli teiktais gan liecina, ka patiesā izšķiršanās notiks tuvāk balsojumam un būs atkarīga no spēcīga konkurenta parādīšanās Zatleram, kā arī no tā, vai kāda lielā frakcija PLL spēs ko piedāvāt par atbalstu tam vai citam kandidātam. „Ja mums piedāvātu iet valdībā, es būtu par,” neformālā sarunā izteicās kāds PLL pārstāvis.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

FotoJau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai. Tiek rīkotas arvien jaunas darba grupas, rakstīti informatīvie ziņojumi, atzinumi, atbildes iedzīvotājiem un biedrībām, tikmēr ar risinājumiem joprojām neviens nesteidzas.
Lasīt visu...

21

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

FotoKā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri.
Lasīt visu...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...