Vismaz pusotru mēnesi, bet, iespējams, arī daudz ilgāk datorsistēmu pārraudzītāju rupjas kļūdas dēļ Nacionālo bruņoto spēku (NBS) operatīvā informācija dienu dienā ir tikusi izsūtīta arī absolūti nepiederošām personām. Aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Induļa Krēķa vadītais Militārās izlūkošanas un drošības dienests par notikušo klusē.
Pietiek rīcībā ir ekrānšāviņi ar daudziem desmitiem īsziņu, kuras visas ir nosūtītas no avota ar nosaukumu „NBS KP”. Šajās īsziņās, norādot konkrētu notikuma datumu un laiku, ir sniegta operatīvā informācija par dažnedažādiem notikumiem Nacionālajos bruņotajos spēkos, kura profesionāļiem var atklāt pietiekami daudz datu par to darbības un apziņošanas īpatnībām.
Liela daļa no šīs informācijas ir par Latvijas teritoriālo ūdeņu un gaisa telpas tuvumā fiksētiem ārvalstu – faktiski tikai un vienīgi Krievijas – karakuģiem, zemūdenēm un kara lidmašīnām. Šie ir daži piemēri šādām nezināmam personu lokam izsūtītām īsziņām:
„221329AUG19 Aktivizēts A-Scramble. A-Scramble nosledzies 221347AUG 19 Rigas LIR identificeti KF 2xSU-27, 221400AUG19 Tallinas LIR 2xSU-35s.”
„222129AUG19 20j.j. no LVA TJ atpaziti KF STEREGUCHCHIY klases korvete un ROPUCHA klases desanta kuģis KOROLEV ar borta numuru
„30AUG19 LVA EEZ atpaziti 2x KF kugi KASHTAN CLASS BUOY TENDER, SIBIRIYAKOV CLASS SURVEY AND RESEARCH SHIP un KILO CLASS zemudene.”
„31AUG19 27jj no LV TJ atpaziti KF SIBIRIYAKOV klases izlukkugis, KASHTAN klases zemudenes atbalsta kugis, KILO klases zemudene, STEREGUSHCHIY klases fregate.”
Par daļu no šiem atgadījumiem Nacionālie bruņotie spēki ar vairāku dienu nokavēšanos ir informējuši medijus, savukārt citi tā arī palikuši bez sabiedrības informēšanas.
Taču ilgāku laiku nezināmam personu lokam ir tikusi izsūtīta arī daudz konfidenciālāka informācija, tostarp par Nacionālajos bruņotajos spēkos izsludinātām trauksmēm, paaugstinātu kaujas gatavību un tamlīdzīgi.
Tā, piemēram, īsziņu adresāti – tostarp arī nepiederošās personas – 19. augustā informēti par paaugstinātu draudu brīdinājuma pakāpi.
„190400AUG19 MVP MACIBU ietvaros paaugstinata draudu bridinajuma pakape uz CHARLIE un ieviests speku aizsardzibas līmenis
Tāpat plašākam adresātu lokam, nekā bijis iecerēts, izsūtīta operatīvā informācija gan par dažādos negadījumos iekļuvušām militārpersonām, gan par gadījumiem, kad tās aizturētas alkohola un narkotiku reibumā.
Tā, piemēram, 6. augustā Rīgā „SPECOP SUV karavirs ar dienesta a/m iekluva CSNg ar civilo a/m TOYOTA RAV4. Cietuso nav”, bet 9. augustā „NBS Aviacijas baze, NP 2.RNC, civ. darbiniekam MP konstateteja pozitivu rezultātu uz narkotiskajam vielam”.
Arī medijos nonākusī informācija par Nacionālo bruņoto spēku nespēju tikt galā pat ar tādiem bezpilota lidaparātiem, kuri lidinās tieši virs NBS objektiem, tika izplatīta tieši šādā veidā un nepiederošām personām.
„040005AUG19 Adazi, militara bāze pamaniti 2x bezpilota lidaparati. Operaratori netika aiztureti” un „18AUG19 Riga, Ezermalas 6/8. Virs apvienota NBS objekta pamanits bezpilota lidaparats. Lidaparats un operators netika notverti” – arī šīs ziņas oficiāli saņēma nezināms personu loks.
Šī īsziņu plūsma nepiederošu personu lokam turpinājās līdz pat brīdim, kad Diena aizvadītajā nedēļā vērsās ar virkni jautājumu Aizsardzības ministrijā un Militārās izlūkošanas un drošības dienestā.
I. Krēķa vadītais dienests, kura tiešā kompetencē un atbildībā ir šādu situāciju nepieļaušana un informācijas konfidencialitātes nodrošināšana, uz uzdotajiem jautājumiem vispār neatbildēja, tikmēr no Aizsardzības ministrijai tuviem avotiem kļuvis zināms, ka uzdotajos jautājumos minētie fakti dienestam bijuši pilnīgs pārsteigums.
Uz jautājumiem neatbildēja arī aizsardzības ministrs A. Pabriks, savukārt viņa vadītās ministrijas Preses nodaļa netieši atklāja, ka arī ministrijai tas bijis nepatīkams pārsteigums, kura dēļ tā „apstākļu noskaidrošanai vērsusies NBS”.
Taču jau iepriekš, atbildot uz citiem jautājumiem par NBS gatavību atvairīt bezpilota aparātus, Aizsardzības ministrija bija atzinusi, ka šāda informācija „operacionālu drošības apsvērumu dēļ” esot ziņas „ar ierobežotas pieejamības statusu, jo norāda uz NBS kaujas spējām”.
Cik plašam nepiederošu personu lokam šādas ziņas „par NBS kaujas spējām” ir izplatītas un cik ilgu laiku tas noticis, - spriežot pēc atbildīgo iestāžu un amatpersonu reakcijas, tā pagaidām ir mīkla arī tām.
Neatbildētie jautājumi, kas uzdoti Aizsardzības ministrijai, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Militārās izlūkošanas un drošības dienestam:
1) kādam personu lokam un ar kādu mērķi uz mobilajiem telefoniem īsziņu formātā no avota, kas adresātu telefonos uzrādās kā „NBS KP”, tiek izsūtīta operatīvā informācija par notikumiem Nacionālajos bruņotajos spēkos?
2) kāds ir šīs izsūtāmās informācijas statuss?
3) kā tieši tiek kontrolēts, lai šī informācija nonāktu tikai tam personu lokam, kam tā paredzēta? Kas tieši par to ir atbildīgs?
4) vai Aizsardzības ministrija un NBS vadība ir informētas, ka jau ilgāku laiku šī informācija kļūdas vai apzinātas rīcības rezultātā ir tikusi nosūtīta arī nepiederošām personām?
5) ja jā, kad tieši (datums) šī kļūda vai apzinātā rīcība ir konstatēta, un kādā tieši veidā tas ir konstatēts? Vai ir noskaidrots personu loks, kas šo informāciju ir nepamatoti saņēmušas? Vai ir noskaidrots, cik ilgi NBS operatīvā informācija ir nesankcionēti noplūdusi vai tikusi nopludināta? Vai ir noskaidroti atbildīgie un vainīgie? Vai ir pilna pārliecība, ka šī vai cita informācija nepiederošām personām nenoplūst joprojām?
Raksts pirmoreiz publicēts laikrakstā Diena.