Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sestdien notikušajā Tautas partijas (TP) kongresā oranžie sevi vainoja augstprātībā, nekompetencē, liekulībā, paviršībā un nespējā mainīties, savukārt TP tēvs Andris Šķēle iezīmēja ticību tam, ka šo viņa izloloto partiju vēl ir iespējams atdzīvināt un ka „reiz atkal būs oranžs”. Vai tie ir tikai izmisīgi Šķēles mēģinājumi atdzīvināt TP, kas nereti dēvēta par politisko līķi, vai arī TP tiešām ir potenciāls atkal kļūt par vērā ņemamu politisko spēku? Pietiek vērtē politologs Jānis Ikstens:

„Ja runājam par atdzīvināšanu, ar partijām tas nav tik skaidri, kā ar tiem, par kuriem šis stāvoklis ir nedaudz labāk saprotams. Ar partijām, it īpaši Latvijā, ir tā, ka partiju dzīve un nāve ir relatīvs jēdziens - kādas konkrētas partijas dzīve un nāve ir saprotama tikai kontekstā ar citām partijām, ar politikas procesu kopumā.

Tas, ka TP bija saņēmusi ļoti, ļoti smagu triecienu 10.Saeimas vēlēšanās, tur nav ko strīdēties, tas ir pilnīgi skaidrs kā divreiz divi. Un ir arī saprotams, ka tagad šī partija kaut kā mēģina atkopties, pārgrupēties un savākt spēkus. Tas savā ziņā ir dabiski, tādēļ ka šai partijai tomēr ir kaut kāda pārstāvniecība Saeimā un tai joprojām netrūkst atpazīstamu un arī ambiciozu politiķu. Līdz ar to ambīcijas plus parlamentāra pārstāvniecība ir tas, kas TP uztur spēkā šo cerību.

Ja TP būtu ārpus parlamenta, tad, domāju, būti citādāk. Tad varbūt TP būtu sācies tas pats nedaudz uzjautrinošais process, ko mēs vērojam par LPP/LC, kad „tauta” no šīs organizācijas tagad stājas ārā, bet Šlesers to visu mēģina notušēt un pasniegt kā kaut kādu ārkārtīgi pārdomātu reģionalizācijas stratēģiju. Acīmredzot LPP/LC šī lojalitāte organizācijai nav tik izteikta kā TP, kura kā organizācija tomēr pastāv ilgāk nekā LPP/LC. Līdz ar to arī izskaidrojams tas, ka TP līderu vidū cerība par partijas ietekmes atjaunošanu nav mirusi.

Patlaban politikā redzam, ka dažas citas partijas, kuras oktobrī šķita ārkārtīgi spēcīgas un varenas, tagad diezgan vāji tiek galā ar savām partiju funkcijām un nav pārāk spēcīgas. Līdz ar to šeit arī parādās jaunas iespējas jebkurām citām partijām, kuras nav pie varas, ne tikai TP.

Tas, ka pašreizējā koalīcija ne visai sekmīgi tiek galā ar budžeta jautājumiem un ne visai sekmīgi komunicē sevi sabiedrībā, TP dod iespējas radīt kaut kādas alternatīvas idejiskās platformas, kaut kādus alternatīvos piedāvājumus neatkarīgi no tā, cik tie ir vai nav reālistiski.

Šobrīd valsts attīstās vai līdz šim ir attīstījusies vairāk uz Starptautiskā Valūtas fonda recepšu pamata, līdz ar to koalīcijas oponentiem ir ļoti vienkārši teikt, ka tas ir nepareizi, neatbilstoši utt.. Tas ir tas, ko Par labu Latvija pirms vēlēšanām jau mēģināja darīt, bet ne pārāk pārliecinoši. Tagad TP šo pašu ideju var attīstīt un mēģināt pārliecināt sabiedrību, ka patiesībā jau ar viņiem nav tik traki.

Ja valdības koalīcija būtu sekmīga vai vismaz labāk komunicējusi tos darbus, kas ir paveikti, un varbūt arī šo darbu pirmos rezultātus, tad varbūt tā situācija būtu citādāka.

Kaut kādai lieluzņēmēju partijai, ja mēs vērtējam pēc tāda banāla šķiriskā principa, kas ir konservatīva – Latvijas politikā vieta ir. Es nesaku, ka tieši TP varētu būt tāda partija, bet ir vieta kaut kādai tādai konservatīvai lielo uzņēmēju intereses aizstāvošai partijai.

Tas, vai šādas partijas līderis var būt Šķēle, ir nākamais jautājumus. Gandrīz 13 TP pastāvēšanas gadu laikā esam redzējuši, ka šī partija nevar iztikt bez Šķēles, nu nevar. Savukārt ar Šķēli arī gandrīz vai nevar. Es negribu apgalvot, ka nevar vispār, bet arī ir ļoti grūti.

Katrā gadījumā pēc visa tā, ko sabiedrība šajos gados uzzinājusi par Šķēli, ir ļoti grūti iedomāties, ka viņš varētu turpināt tādu skaistu izjādi baltā zirgā. Domāju, viņš arī pats to brīnišķīgi saprot un ne velti jau ilgāku laiku arī no viņa izskan, ka TP ir atvērta jaunajiem.

Faktiski TP ļoti skaidri ir redzami šo jauno seju meklējumi. Taču problēma ir tā, ka tās jaunās sejas šobrīd nav acīm redzamas, un līdz ar to Šķēlem aizvien jāstāv uz komandtiltiņa.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Suverenitātes portrets pakta jubilejas sakarā

Foto2019.gada 23.augustā paiet 80 gadi kopš Vācijas un Padomju Savienības līguma noslēgšanas. Tas bija triviāls līgums par neuzbrukšanu. Līgumu parasti dēvē par Molotova-Ribentropa paktu. Līdz 1939.gada 23. augustam cilvēce pazina daudzus paktus, kā dēvē starptautiskos līgumus. Arī Latvijas Republika savas pastāvēšanas laikā ir bijusi līdzautore daudziem paktiem. Droši var teikt, ka neviens no tiem nekad nav ieguvis sabiedrības plašāku ievērību. Ne reti par paktiem sabiedrība netiek detalizēti informēta. Paktu producēšana ietilpst diplomātisko attiecību segmentā un ārlietu ministrijas rūpēs.
Lasīt visu...

21

Sabiedrībai jau tagad ir iespējams saņemt no iestādes informāciju par ielūgto personu sarakstiem uz valstiski nozīmīgiem notikumiem

FotoRakstam „Nodokļu maksātājiem nav jāzina, kādi cilvēki par nodokļu maksātāju naudu tiek uz sarīkojumiem, kas tiek finansēti no nodokļu maksātāju naudas” lūdzam pievienot Kultūras ministrijas (KM) viedokli, kas ir šāds – jau spēkā esošie normatīvie akti nosaka kārtību, kādā regulējams jautājums par ielūgumu izsniegšanu uz nozīmīgiem kultūras pasākumiem:
Lasīt visu...

21

Kā pārvarēt lielo masu mediju krīzi

FotoPašlaik ne tikai Latvijā, bet daudzās valstīs tiek celta trauksme par lielo masu mediju krīzi. Informācijas apmaiņa starp cilvēkiem pamazām pārceļas uz sociālo portālu vidi, un lielo masu mediju loma kļūst aizvien maznozīmīgāka. Risinājums - ieguldīt masu medijos aizvien lielākas finanses, manuprāt, neko nemainīs. Nauda vienkārši tiks sabērta tukšā mucā.
Lasīt visu...

21

Augstskolas autonomijas anatomija: brīvā Latvijā brīva Universitāte

FotoLatvijas kā nacionālas valsts ar parlamentāru valsts iekārtu pamatus veido Vilhelma fon Humbolta idejas par zinātnes un izglītības vienotību un izglītības kā personas un tātad arī valsts veidotāju.
Lasīt visu...

21

Akadēmiskās sabiedrības atbaidošās tirādes

Foto2019.gada 17.augustā medijos bija lasāma informācija par t.s. akadēmiskās sabiedrības atklāto vēstuli premjerministram (vēstules tekstu publicēja šajā portālā). To parakstījuši augstskolu vadītāji, un vēstule pamatā ir vēlēšanās dot savu artavu LU pseidorektora Muižnieka mahināciju aizstāvēšanā. Taču reizē vēstule raksturo akadēmiskās sabiedrības drausmīgo stāvokli.
Lasīt visu...

12

Nacionālās apvienības vēstule premjeram par Sabiedrības integrācijas fonda darbības turpināšanas lietderību

FotoNacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (turpmāk – VL-TB/LNNK) frakcija jau vairākus gadus ar bažām vēro Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk – SIF) darbību. Neizpratni par SIF kritērijiem nevalstisko organizāciju pieteikto projektu izvērtējumam nereti pauž arī pašas NVO – piemēram, Gruzijas latviešu biedrība detalizēti pamatotā lūgumā izvērtēt SIF rīcību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Akadēmiskā sabiedrība premjeram: atbalstot tiesiskās reformas, aicinām neiejaukties Latvijas Universitātē

Latvijas augstākās izglītības un zinātnes institūcijas, atbalstot Latvijas Valsts prezidenta Egila Levita izvirzīto stratēģisko mērķi – Latvijas...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 4. Atsacīšanās no cilvēka

Atsacīšanās no cilvēka un postcilvēka rašanās nav vienas dienas projekts, kā parasti saucam jaunas parādības bez vēsturiskajām saknēm. Vienas dienas...

Foto

Vispirms kvēls komunists vai VDK aģents, pēc tam aktīvs tautfrontietis un Saeimas deputāts

Šādu cilvēku Latvijā ir daudz, tikai par viņu okupācijas laika pagātni tiek klusēts....

Foto

Ģimenes medicīna laukos – papildspēkus gaidot, izdegusi un vientuļa

Pēdējā gada laikā arvien biežāk publiskā telpā dzirdam runas par akūtu mediķu trūkumu - te Stradiņos nav...

Foto

"Saskaņas" Nils nervozi pīpē Briselē: vara Rīgas domē slīd ārā no rokām

Rīgas mēra vēlēšanas ir izziņotas 19.augustā, un ir zināms, ka uz mēra amatu kandidē...

Foto

Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Pēdējās nedēļās masu medijus un sociālos tīklus pārpludina sirdi plosoši kadri no Maskavas, kuros redzams, kā maskās tērpti, bruņoti vīri...

Foto

Apspriežamie jautājumi

Biju nedaudz pārsteigts, kad saņēmu Saeimas ielūgumu piedalīties Baltijas ceļa gadadienai veltītā sarīkojumā. Patlaban celtniecības sezona rit pilnā sparā. Jābūt nopietnam iemeslam, lai ceļotu...

Foto

Preventīvais uzbrukums

Pēc tam, kad tapa zināms par Sergeja Skripaļa un viņa meitas noindēšanas mēģinājumiem, Amerikas Savienotās Valstis aizliedza ASV uzņēmumiem pārdot Krievijai jebkuras tehnoloģijas, kuras...

Foto

Sociālā revolūcija, visatļautības eskalācija un tās rezonanse

Kriminālā kapitālisma noziegumu brīvībā sods nedraud ne par ekonomiskajiem noziegumiem, ne par humanitātes noziegumiem.* Nesodamība stimulē visatļautību. Tas ir...

Foto

Muļķība

Jānis Miezītis grāmatā «Būt latvietim» jautā, vai muļķis var būt labs cilvēks, un pats atbild – nē. Muļķis neatšķir labu no slikta, derīgu no kaitīga,...

Foto

Ja mediji ir ceturtā vara, vai tiem nebūtu jāuzņemas arī vismaz ceturtā daļa atbildības?

Visi mēs esam dzirdējuši, cik ārkārtīgi nozīmīgu lomu demokrātiskā sabiedrībā ieņem mediji....

Foto

Valdības vasaras darbi

Parasti vasara ir atvaļinājumu laiks, kad visi atpūšas un priecājas par dzīvi. Atšķirībā no citiem gadiem šovasar politiķiem nesanāk īsti izbaudīt atvaļinājumu. Papildus...

Foto

„Izcilais LTV vadītājs” Belte septiņus mēnešus pēc atlaišanas nav bijis vajadzīgs nevienam darba devējam

Kad pagājušā gada beigās no amata tikai atlaists Latvijas Televīzijas vadītājs Ivars...

Foto

Vai patiesības sargsuns Eglītis no TV3 ir melnā PR stipendiāts?

Var jau būt, ka mūsu dienās kāds ir vēl tik naivs, ka tiešām tic – atsevišķi...

Foto

Cilvēciskuma līkloči. 3. Multikulturālisma un komunisma neiespējamība

Multikulturālismam un komunismam ir kopīgs liktenis – praktiskā neiespējamība. Ne multikulturālisms, ne komunisms nekad netiks praktiski realizēts. Abas koncepcijas...

Foto

Nākamgad aizliegs Zāļu tirgu?

Mīļie brāļi un māsas iekš Trimpus – šis mums var izrādīties nebūt ne tik retorisks jautājums. Paši zināt, kā tas ir: ēstgriba...

Foto

Manipulācijas

Emocijas ir loģikas ienaidnieks, emocijas liedz domāt loģiski un izdarīt saprātīgus secinājumus. Manipulācijas citam pret citu, vienai sabiedrības daļai ar citu sabiedrības daļu, viena uzņēmuma...

Foto

Pūļa gudrība, sabiedriskie mediji un valsts attīstība

2004. gada grāmatā “The Wisdom of Crowds” Džeimss Suroveckis (James Surowiecki) min virkni dažādu piemēru, kas rāda, ka sabiedrība kopumā...

Foto

Klusums Rīgas domē

Pēdējo nedēļu laikā maz dzirdams par iespējamām ārkārtas vēlēšanām Rīgas domē vai arī jauna mēra ievēlēšanu. Iespējams, Rīgas domē ievēlēto partiju deputāti ir devušies...

Foto

Vai Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons latviešiem kā nācijai paredzēja 200 gadus?

To viņi rakstīja pirms 160 gadiem - 1859. gadā. Ņemot vērā šodienas valdības attieksmi...

Foto

Kas patiesībā notiek Latvijas Radio

Sabiedriskā medija žurnālistiem savā jomā jābūt vislabāk atalgotajiem valstī. Tas ir sapnis un mērķis, kuru jācenšas sasniegt un par kuru nekādu...